Jednomu království se doslova za humny usadil drak. Na královském hradě vypukne zděšení, vždyť drak bude určitě chtít princeznu Violu. A tak král vymyslí plán – povýší do královského stavu uhlíře Patočku a drak tak může sežrat jeho dceru Lidku. Nikdo ale netuší, že se Lidka zatím s dobráckým drakem Mrakem spřátelila. (Magic Box)

honzic

Pohádka, která má své kouzlo a nostalgii i přes nepříliš povedené triky a loutkovost. Dráček k pohlazení a dva vztahy k tomu, srandovní Císler a další. No kvalitně zahrané celkem, sice po době bych asi tak pozitivně už nehodnotil, ale tuhle pohádku z dětství prostě mám v oblibě dodnes a proto hodnotím takto. Hodnocení: 70 % ()

route60

Pěkná pohádka ale rozhodně né dokonalá která je stokrát lepší než ty uřvané Troškové blbůstky, Jiří Cisler si roli krále opravdu vychutnal a na Ivanu Andrlovou je radost se koukat. ()

Danulinda

Pokud bych hodnotil pouze scénář nebo-li příběh samotný, bylo by to na dva kousky, ovšem díky jedinečnému a originálnímu Mistrovi Jirkovi Císlerovi hodnotím třemi a půl body. Jeho výkon je totiž na plný počet hvězd. ()

natalanka

Absolutně úžasně humorný Císler. A rodina Patočků je taky dobře praštěná. Tuhle pohádku miluji i po tolika letech. Když totiž skončí máte ten správný úsměv na tváři a dobrou náladu. Je krásně česky praštná a s chutí se na ni kouknu zas a znovu :-)) ()

Spielbergo

Milá pohádka a geniální hlášky, zejména v podání krále Císlera. "Sežral sedm prasat, dvanáct krav a sedm nejvyšších šlechticů!" "Tolik dobytka že přišlo nazmar?" :D ()

Nonna

Nedovedu pochopit, proč je právě tato pohádka tak bodově podhodnocená. Mám ji ráda od prvního shlédnutí a to už od úplného začátku - titulky podbarvené vyprávěním starého dědy (Josef Kemr) uhlíře o tom, jak se rodí drak, doprovázené roztomilou animací si pokaždé vychutnám. Pohádka je natočená v nádherném prostředí, herecky skvěle obsazena (až na poněkud dřevěnou princeznu), je v ní spousta inteligentního vtipu a průpovídek a nenudí. Králem všech postav je zde jednoznačně představitel krále, Jiří Císler. Dostal obrovský prostor pro své kreace a ten využil. Je panovačně rozmarný, hašteřivý, netrpělivý, ale v jádru dobrák. Jeho komentář na tetičku, kterou si odnesl drak :"Áále, stejně si tu starou větev nikdo nechtěl vzít", mně vždy dostane. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

FiFoo

Dračí pohádky čechoslovákům moc nejdou (podobně jako např. Princ Bajaja). Na druhou stranu je mám spojené s dětstvím, které mi je idealizovaly do snesitelné, ba dokonce půvabné podoby... Když to připočtu a zase odečtu, vyjde neutrál...Kua, klidně bych zůstal dítětem nafurt... :) ()

Kozlowski8

Typ pohádky, které mne příliš neoslovují pro svoji příli¨šnou užvaněnost. Jiří Císler v roli krále neustále mele a mele rádoby vtipné monology a v podstatě ze sebe dělá blba. (Na rozdíl například od mile hloupoučkého a naivního krále v pohádce o princezně se zlatou hvězdou, kde má podobná role úplně jiné vyznění). Ani ostatní postavy mne nenadchly, především princezna(Beránková) a princ (Šťastný) působily až tragicky toporně. ()

regulusw

Odpočinková pohádka, v které mohl uplatnit své herecké kvality Jiří Císler co by král. Pohádka se stala jeho hereckým koncertem. ()

MIHLIK

Celkem pěkná pohádka která se minojiné točila i u nás v Drysické skale ( scény z drakem) jen ten drak se moc nepovedl... ()