Jednomu království se doslova za humny usadil drak. Na královském hradě vypukne zděšení, vždyť drak bude určitě chtít princeznu Violu. A tak král vymyslí plán – povýší do královského stavu uhlíře Patočku a drak tak může sežrat jeho dceru Lidku. Nikdo ale netuší, že se Lidka zatím s dobráckým drakem Mrakem spřátelila. (Magic Box)

Rodin

Moje děti to strašlivě milovaly. Princeznu v tom navíc hrála má spolužačka (neherečka, to nakonec bylo i vidět, i když nijak zvlášť markantně). Co k tomu říct? Snaha byla, ale moc nad průměr ten film nezvedla. A Maroš Kramár tady opravdu ještě ani nenaznačil, že bude dobrý herec (ve Výletu do mladosti to bylo mnohem, mnohem lepší). Tedy animace snad nebyla špatná, ten drak byl ovšem příšerózně blbý. ()

Knor

Není to špatná pohádka, ale kromě výbornýho Jiřího Císlera jako věčně nervozního krále není co vyzdvihnout. ()

topi80

Tohle je naprostý skvost, ve kterém rozehrál nezapomenutelnou kanonádu gagů a hlášek fenomenální Jiří Císler, k čemuž mu dopomáhá dokonalé nahrávání Lubomíra Kostelky v roli rádce a kontrast s nesmlouvavým přímočarým uhlířem v podání Štefana Kvietika. Ovšem to, co předvádí Císler, se ani slovy popsat nedá. V podobně laděné pohádce "Princezny jsou na draka" dostal podobnou královskou roli Menšík, a i když tam byl skvělý, tak Císler tady hraje ještě mnohem vyšší a v podstatě nedostižnou ligu. A i když jsem to viděl mnohokrát, ještě dnes mě několik hlášek dokáže smíchy sejmout z gauče. ()

Cortesz

Příjemná česká pohádka s kvalitními hereckými výkony především ze strany Císlera a Kemrovo vyprávění, shazují to snad jen ty směšné triky, které museli být směšné i v době natočení, ale svým způsobem to této pohádce dodává kouzlo a vždy se u ní rád pobavím, možná i proto, že je docela vtipná. ()

Lennie

Že je drak blbě animovaný? Vždyť to je z roku 1982, čemu se kdo diví? Samotná pohádka je hezká, líbí se mi herecké výkony, a když vidím Jana Šťastného a Maroše Kramára, je mi do smíchu v porovnání s dneškem :) ()

jafuska

tuto pohádku jsem nikdy neměla ráda, sice dráček roztomilý, ale děj nic moc, poslední dobou už se nedívám moc na české pohádky, ani ty nejnovější, snad popelka, to je výjimka, ale přijdou mě jako špatně natočený, škoda pak těch peněz, vyhozená zbytečně a o této pohádce to platí dvojnásobek škoda ()

offlineman

Dráček Mráček je úžasný, i když v některých scénách to dost výrazně pokulhává! Snad životní role Jiřího Císlera! Sympatičtí jsou i oba princové, což hlavně u Šťastného překvapuje, Kramár zpívá jednu z nejkrásnějších pohádkových písniček, bohužel, hodně opomíienou! ()

Kouzelnik7

Jako hodně filmů (pohádek) z mého dětství hodnotím hlavě tak, jak se mi to líbilo v dětství. A toto byla milá a vtipná pohádka. A trikové provedení draka na svou dobu a dětskou optikou jsem neřešil a líbil se mi. ()

Alca

Slovenští a čeští herci prostě mají co nabídnout, když se spojí dohromady. Jan Šťastný a Ivana Andrlová měli spolu hrát ve větším množství pohádek. A Maroš Kramár je takové kouzelné trdlo :-) ()

svetylko

Kouzelná pohádka, ze které i při té zastaralé animaci cáká šťávy jako z pomeranče a které nechybí kouzlo, romantika, odvaha, a vtip... a nezapomenutelný Jiří Císler. ()

Gamekeeper77

Průměrná, ale milá pohádka s fajn uhlířkou, míň fajn princeznou, úžasným králem, dvěma přiteplenými šamstry a celkem směšným Mrakem. Plusy přesně vyváží mínusy, takže nerozhodně. 50%. ()

ostravak30

Velkou roli krále zde dostal Jiří Císler. A škoda jen, že po této roli se nabídky do pohádek jen nehrnuly. Lépe se jí zhostit nemohl. Vlastně jako by to byla pohádka o něm. Hlavní komediální postavou je právě král. Škoda jen, že dramaturgie je jinak slabší. V pohádce se toho neodehrává moc, aby to stačilo na hodinku a půl k tomu. I drak je zpracovaný dost amatérským způsobem, ač se jedná o rok osmdesát dva. A tak ještě chválím hudbu. Pohádku si dám, když na ni mám chuť, ale přiznám se, že ač vyloženě nepatří k mým oblíbeným, ani není tak, na nichž bych se sem tam nepodíval rád. Ale pokud je zrovna něco lepšího, tahle pohádka u mě bohužel většinou prohrává. ()

TerP

Jedna z těch mála pohádek, co jsou vysoce originální. Dokonce se mi i líbil dráček Mráček, ta jeho neprofesionální animovanost k téhle pohádce jednoduše patří. ()

honzic

Pohádka, která má své kouzlo a nostalgii i přes nepříliš povedené triky a loutkovost. Dráček k pohlazení a dva vztahy k tomu, srandovní Císler a další. No kvalitně zahrané celkem, sice po době bych asi tak pozitivně už nehodnotil, ale tuhle pohádku z dětství prostě mám v oblibě dodnes a proto hodnotím takto. Hodnocení: 70 % ()