Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

fannah

Brutální, drsné, mrazivé.. skvělý horor, který se vymyká těm otřesným blbostem které se v dnešní době točí. Opravdu bezvadný film. ()

ladko

Veľmi atmosferický horor, u ktorého som sa(narozdiel od väčšiny hororov) sem tam naozaj zľakol. Čo na tom, že ženské sú doslova hlupane a pchajú sa tam kde nemajú. Inak keby to niekto iba počúval a nevidel obraz, pripomínalo by mu to porno. Lezúce ženy celý čas vzdychajú, až to pôsobilo veľmi rušivo(inak nič proti ženskému vzdychaniu v správnom kontexte nemám:)).Koniec bol zhruba presne taký, aký sa mi do takéhoto typu filmu hodí.Určite nadpriemer. ()

kikuka

Nepatrim k expertom tohto zanru, lebo sa bojim snad vsetkeho. Ale toto bolo par bubu s kolisavou atmosferou. A postavy mi boli akosi ukradnute. Aj to, co im robilo zle. Ale aspon si mozem urobit zarez ;-). ()

fcreading

Šesť mladých žien sa vydá do hôr, kde jednú noc strávia v chate. Hneď druhý deň sa vydajú do jaskyňe, skúmať a pritom aj objavovať čo sa tam nachádza. Pritom netušia, čo sa skrýva v malých chodbičkách, ktoré sú veľmi úzke a pri ktorých sa môžte zaseknúť. Z tmy vychádza slizká, velká príšera, ktorá sa živý očividne luďmi. Musím oceniť aj prácu s kamerou, a to hlavne v tme, ktorá nám naháňa hrôzu, atmosféru a podarené ľakački ktoré nás zastrašia 100 percent. ()

mis-ko

Na moju smolu mi trvalo trochu dlhšie kým som si tento film pozrel a teda som už vedel, čo mám od neho očakávať. A keďže som vedel, čo v tme na hrdinky striehne, tak ani kvalitné ľakačky ma nedostali tak, ako sa im to bezpochyby podarilo ako by som to nevedel. Každopádne, horšie ako samotné potvory na mňa pôsobili úzke chodbičky a pri scéne zaseknutia som mal chuť to vypnúť. ()

selfesteem

Asi bych se měla začít dívat na horory. Je to občas vskutku adrenalinový zážitek. Za celý svůj život jsem viděla přesně čtyři (Moucha 1, Moucha 2, Kruh a Záhada Blair Witch). S Pádem do tmy tedy už rovných pět. Není vůbec na škodu někdy zhasnout všechna světla v domě a jen tak se dobrovolně bát. V případě Pádu do tmy sdílet pocity klaustrofobie, děsu, bezmocnosti, paniky a hrůzy. Lekačka jak vyšitá. Já osobně jsem měla opravdu velké potíže při jedné ze scén. Stalo se vám někdy, že jste nemohli normálně dýchat, jak jste se lekli? Že jste seděli, srdce vám bušilo a mohli jste všechno, jen ne se pořádně nadechnout, to všechno znásobeno tak 100x, včetně pocitu na omdlení? Infarktový zážitek, skutečně. Doporučuji všem astmatikům mít v pohotovosti inhalátor a všem budoucím divákům nezůstávat pak večer doma sám, protože kdykoli a kdekoli zavřete oči, vybaví se vám to, co už si opravdu nepřejete znovu prožívat a dlouho se toho nebudete moci zbavit. Uklidnit vás však můžu, s ránem je to pak trochu lepší ;). ()

baribal

Povedené, ale nejsem příznivcem hororů, kde zmutovaní humanoidi chtějí děsit diváka zrychlenými pohyby a křikem nazgulů. Ale jinak je to poměrně pozoruhodný dobrodružný horor, který patří k tomu lepšímu průměru, kterého je dnes plno. ()

agentmiky

Od filmu jsem čekal hodně a myslím,že jsem celkem byl spokojen.A teď si vysvětlíme,proč jsem použil slovo celkem.Příběh začíná tak,jak byste to určitě nečekali a to je jedině dobře.Poté nastává čtyřicet minut,u kterých možná usnete.Ale pak se to rozjede.Z šesti kamarádek se stane oběd pro žaludky nestvůr.Ale ty si počínají jako Rambo.I tak to skončí,že jsem to malinko nepochopil.Musím zkouknout dvojku.Hodnocení:70% a 3.5*. ()

FromHell

Super atmosféra!Film som naozaj dosť silno prežíval,tie úzke jaskynné tunely mi spôsobovali celkom slušnú klaustrofóbiu :) .Fakt pecka,asi ani nemám čo vytknúť. ()

TomX2

Nadmerne atmosférická záležitosť, plnohodnotná po všetkých svojich stránkach. Posledná tretina ma síce až tak nebavila (radšej sa pozriem na napínavé prechádzanie sa po tajomnej a hrôzyplnej jaskyni, než nejaký krvavý masaker), no perfektne spracované príšerky to celkom zachraňujú. Aj keď by som to po rokoch hodnotil skôr na 4*, nebolo tomu tak dávno, keď som sa ako malý špunt skoro posral strachom a bál sa to vôbec dopozerať. Už len z toho princípu tomu musím dať plný počet, nehovoriac o tom, že to je dlhodobo môj najobľúbenejší horor. ()

Terter

Druhá polovina je naprosto odzbrojující hororová jízda, která by si sama o sobě zasloužila minimálně 4*. Ale bohužel, film má dvě poloviny - a ta první nestojí za nic. Téměř celá se zaobírá jednotlivými protagonistkami a jejich vzájemnými vztahy. A jelikož tohle je horor, tak podle toho jsou ty vztahy vykreslené - jednoduše a ploše. Zato ta druhá polovina je horor jak řemen - děsivé obludy, vymakané lekačky (dvě z nich opravdu stojí za to) a správně tíživá atmosféra. Ale přece jenom u mně DESCENT prohrává o hvězdičku s Marshallovým předchozím hororem DOG SOLDIERS, který na mě zapůsobil vyváženějším dojmem. ()

mysiak

Klaustrofobické, iné...temné, normálne, že som sa až bál...škoda blbého konca...ináč jasný kultový horor u mňa ()

Tayen

Nejlepší horor za poslední roky. Skupina holek se chystá prozkoumat nový jeskynní systém. První polovina filmu je čistě nehororová, přesto cenná. Poznáváme jednotlivé postavy, i to, jak vstupují z bezpečného povrchu do neznámých jeskynní a ztrácejí se. Napětí houstne, tma a jeskyně jsou klaustrofóbní nejen pro postavy, které začínají propadat panice, aniž ještě přišlo to nejhorší. Plíživé zrůdičky se objevují až v druhé polovině filmu, kdy se děj přikrmí akcí, krví a zoufalým bojem o přežití. Hrdinky umírají, ale není to jen tupé stádo, které je vám ukradené, ale naopak držíte jim palce a je vám líto každé další vraždy. Já sama se přistihla, že si dokonce přeji, aby se další bestie neobjevily, zato se objevila cesta ven :-) ()

Praxis

Nápadité vychytávky a skvělá režie Niela Marshalla. Záporáci pekelně slizcí a lekačky tu fungují taky skvěle. Jinak hrdinky spíše zaměnitelné a konec ve stylu otázek a odpovědí. Za mě opatrný palec nahoru. 70% ()

Sandiego

Začátek mě moc nepřesvědčil, ale poté, co se děj přesunul do jeskyně jsem napjetím ani nedýchal. určitě jde o výjimečný, i když dost hysterický horor (co by se dalo čekat když zde hrajou výhradně ženský), který mě na několika místech doslova vtáhl do děje. Konec je navíc více než zajímavý, alepsoň na americké poměry. ()

GodComplex

Necekane excelentni a jeden z tech hororu, jenz se skutecne zapisou do pameti. Cela prvni pulka je vesmes dokonala, skvely zacatek, nadherna priroda a neobvykle jeskynni prostredi, kvalitne natocene a zachycene pocity uzkosti, lekaci sceny, budovane napeti, vyborna atmosfera a prihodne ambientni hudba. Presne se mi to trefilo do vkusu a chvili jsem uvzaoval o maximu. Druha cast uz se sice tradicne kapku zvrtne a logicky to ma sve mouchy, ale finalni dojem zustava stale velmi pozitivni. Zdaleka nejlepsi Marshalluv film, chci vic takovych kousku! "I'm an English teacher, not fucking Tomb Raider." 8/10 ()

MikO_NR_1909

Verím, že práve Pád do tmy sa stane novodobou klasikou vo svojom žánri. Výborný nápad, v ktorom jednak Neil Marshall svojou predvídavosťou, ďalej častá znamenitá zmena tónov hudby a Boom momenty (občas viac očakávané ako šokujúce-avšak málokedy) prinášajú filmové ovocie. Neviem, či je to čistý hixploitation, ale jaskynná vlhkosť je tá správna ingrediencia pre strach. Navyše kamerové podhľady masívne forsírujú interiérové temné rozpoloženie a takisto strihové frekvencie a spomínané hudobné subvencie (napr. "Carpenterov" The Thing) musia lahodiť i náročnejším požiadavkám. Ultrazelené svetelné signály sa bravúrne hodili do miest, kde si útek nenájde svoju cestu a je potreba čakať na kľudnejšiu situáciu. Herečky sú sympatické, stotožniteľné, silné a hlavne sexy. Naštrbiť ich mohli akurát existenciálne otázky, v ktorých na konci jednu ovládol vztek. Ďalej, Netvory známe z viacerých koprodukcií až túto dosahujú hranicu svojich schopností pre žánrové využitie. A finále sa vyhlo lacnosti, aké býva typické pre podobné pokusy. Ako menší mínus považujem akurát počítačové strihy v krvilačných sekvenciách a občasný podzemný stereotyp. ()

Freemind

Po půl roce od shlédnutí zvedám z *** na ****. Jelikož jsem mírný klaustrofobik, tak jsem se už dlouho tak krásně nepobál, dílko je to sice klišovité, ale v mezích slušnosti, případné nedostatky bohatě vynahrazuje skvělá atmosféra, svižný scénář a vcelku vydařený konec. Povedlo se, těším se na další. ()

zipper111

V poslední době se točí čím dál tím větší srajdy, co se týče hororů, platí to dvojnásob. A já si nemůžu pomoci, ale navzdory všem hodnotícím se mi to doopravdy nelíbilo. Horor podle mě nemá být jen bezduchá lekačka, a to Pád do tmy je, ale má napínat diváka, udržet ho po celou dobu v nervozitě, co se kde stane. A hlavně potoky krve, kromě Shining, kde to mělo doopravdy grády, jsou naprosto neadekvátní ke strachu, ale spíš probouzejí zhnusení ne nad scénou, ale nad celým snímkem. Rád bych se konečně opět koukl na nějaký pořádný horor, zde byla moje volba špatná. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)