Putování po Blažených ostrovech (TV film)

Pohádka

Československo, 1989, 72 min

Inspirace Nekonečným příběhem je značná, ale její interpretace má také hodně co nabídnout nového.(1.3.2009)

Těžko hodnotit. Scénář byl evidentně připraven spíše pro celovečerní film (včetně Hapkovy hudby), a z důvodů omezených rozpočtů se to nejspíše nakonec prdlo do redakce pořadů pro děti a mládež a Ludvík Ráža zkusil s minimem udělat co největší dojem. Takže nejspíše proto ta přehnaná výtvarná stylizace, to deklamování a divadelní projevy, a samozřejmě je vidět, kde se ve scénáři žel muselo škrtat a krátit... Na druhou stranu ten příběh je silný a baví mne, že jako divák si musím skládat mozaiku sám, a když si ji složím, zůstává mi spousta otázek a filozofických úvah o tom, zda by ostrov plný nařízené lásky, ostrov nevědomí, ostrov moudrosti nebo ostrov nesmrtelnosti a bohatství, ale plný osamělosti, zda některý z nich je lepší než druhý, a proč, zda kombinace všech čtyř by k něčemu vedla, jestli to vůbec jde kombinovat, jak moc je nutná vlastní vůle lidí a co vlastně znamená oběť pro něco, pro někoho. Ale jinak se shodneme, tohle rozhodně není pohádka pro děti, a už vůbec ne na nedělní poobědové odpoledne.(4.3.2017)

• otík

Další z řady kulisově a bohužel i myšlenkově prázdných pohádek, která nemá šanci děti zaujmout, navíc je příšerně dlouhá. Stylizace a výprava je věru pro dospěláka zajímavá, ale ten příběh je opravdu podivný. Tyto pohádky se Československé televizi skutečně nepovedly.(10.12.2012)

• zette

Presne ten typ pohadek, ktere nemam rad od utleho veku a myslim si, ze uz se na tomto faktu nic nezmeni...(4.3.2017)

Kde jsou lidé, tam končí věčnost. Aneb věčnost a štěstí se vylučují. Cenou za věčnost je v konečném důsledku osamělost a strnulost. Ráj je peklo. Jo, myslel jsem si, že Antares je raketa, a on je to vládce věčnosti.(4.3.2017)