Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores Perros, 21 gramů). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli... (oficiální text distributora)

Snape

Výborné drama, důstojný oscarový kandidát a kvalitní umělecké zpracování moderního střetu (respektive rozdílů i podobností) různých kultur. Filmy složené z více příběhů nesmí působit nedomyšleně. Tady vše běží jako na drátkách, zmaten nemůže být ani divák, který neví, že se jedná o "mozaikový" film, protože ještě před představením všech čtyř příběhů se dva propojí, takže je jasné, že něco společného mají i ty ostatní. Celkově mi Babel přišel velmi dobře napsaný, s uvěřitelnými dialogy a rozumnou mírou provázanosti jednotlivých postav. Pochválit musím i všechny (!) herce – Brad Pitt mě překvapil, jak do své role pasoval, ostatní a méně známí herci se však nenechali zahanbit a předvedli skvělé výkony. Celkově hodnotím pěti hvězdičkami, výborný a hodnotný filmový zážitek o důležitém tématu. Přesto lze najít i negativa (která mi ale dojem z filmu nezkazila): 1) přílišná délka (ke konci Babel ztrácí tempo a mnoho lidí se koukalo na hodinky), 2) japonský příběh (není negativem sám o sobě, ale je nejméně spojený s ostatními, tolik k nim nezapadá, je oproti nim hodně vizuální a navíc mě jako jediný dějově příliš překvapoval – tvůrci v něm zbytečně "tlačili na pilu"). Dodatek: Až teď jsem k filmu Babel zhlédnul trailer a docela mě vyděsilo, že pozornému divákovi vyjeví několik dějových zvratů. Udělejte to jako já a na trailer se před filmem nedívejte, prožitek tak bude intenzivnější. ()

Chani

Tenhle film si na mě šáhnul...A Japonsko tam, vzhledem k tématu komunikace, porozumění a hlavně "chtění" porozumět, podle mě určitě patří! ()

jura-roy

Vyprávění tří příběhů je zajímavé, nicméně nevyvolává ten správný pocit. Herecké výkony nejsou až tak skvostné a ani Brad Pitt moc nezáří. Předchozí snímky z dílny A.G. Ińarrity byly podobné, přesto jiné, Babel je jakýmsi slabším odvarem. ()

Ferelen

Po Amores perros a 21 gramov nám režisér nakuchtil ďalší super filmík. Film rozpráva štyri príbehy, ktoré prebiehajú v rôznych kútoch našej zemegule. Všetky príbehy sú spolu poprepletané (až na ten japonský, ten mi pripadá tak trocha mimo ligu – slabé prepojenie s ostatnými). Film si upúta vašu pozornosť až do konca. Výborné striedanie príbehov pridáva na gradácii deja. Skvelé herecké výkony (najviac sa mi páčili hluché japonské stredoškoláčky). Jednoducho, tento film si nenechajte utiecť. Nebudete ľutovať, a možno nakoniec aj trocha popremýšľate nad zmyslom života. ()

tragos

Alejandro González to opět dokázal, a troufám si říct, že Babel je jeho zatím nejlepším filmem. Oproti dvěma předchozím je vyzrálejší a vyváženější, i když ta vyváženost ani tentokát není stoprocentní. Marocký příběh především z pohledu rodiny obou chlapců je hodně smutný a bezvýchodný, mexický naopak dost předvídatelný a s prominutím "o ničem". Nejvíc zaujal silný přiběh hluchoněmé Japonky, který byl prostě ze života a který díky hlavní představitelce Rinko Kikuchi a Panu režisérovi dostal punc nejvyšší kvality. Bravo. ()

Lindushka

Horšie ako som čakala. Nudné, citovo prázdne. Japonská časť bola najlepšia, ale to ako skončila ma vytočilo. Nemalo to celé nijaký zmysel. Čakala som aspoň nejaké rafinované prepojenie a rozuzlenie, po dvoch hodinách nudy. Celý ten film spätne vyznieva ako jedna veľká trápnosť. ()

luxuska

všechno začíná velmi nenápadně,věci se dějou jakoby mimochodem a v momentě, kdy už chcete film zařadit do škatuky těch méně povedených, začne vás pohlcovat a graduje tak, že ztratíte řeč...silné příběhy, úžasné herecké výkony. ()

Darkslayer

Film má dobrý vizuál, hudbu a obsadenie. Kostra poviedok tiež nie je na zahodenie, ale v konečnom dôsledku mi príšli akosi nedotiahnuté (stále im niečo chýbalo, alebo mohlo byť niečo inak) a nemajú emočnú hĺbku. Počas celého tvania filmu som sa nedokázal vcítiť do deja. 70% ()

koniklecka

Když se bavím s někým o tomto filmu, pokaždé zjišťuji, že se mu buď líbil (hodně) anebo mu přišel jako úplná slátanina bez hlavy a paty. Já patřím do té první skupiny. Už před skončením filmu jsem věděla, že tohle bude jeden z mých nejsilnějších "kinových" zážitků. Ve filmu ani tak nešlo o děj, jako spíše o to působení na lidskou mysl a duši. Napadlo mě: ,, Vždyť tohle se může stát každému...brrr." Je tu spousta emocí a málo akce, což je jedna z věcí, která rozděluje diváky na odpůrce a obdivovatele. Také velmi hezky působily záběry krajiny, měst a obyvatel zemí v kombinaci s tamější hudbou - obzvlášť Mexiko....Je pravda, že japonský příběh zde byl jaksi násilně vtěsnaný, ale film jako celek mě dokázal okouzlit. ()

Amplifier

Alejandra González Iñárritu je zcela jistě jedním z nejpozoruhodnějších filmařů současnosti. Tenhle jeho snímek mě opravdu nadchl i když jeho Amores Peros a 21gramů bylo taky užasný tohle mě opravdu dostalo hltal jsem to minutu po minutě. ***** ()

Eluin

Ińárritu je prostě skvělý režisér a film Babel to jen potvrzuje. Zajímavý příběh, který netrpí klišovitými závany z Holywoodu a zároveň obsazen hereckými hvězdami typu Brada. ()

PDcz

3*** hvězdičky Babel? Bejbl?3*** hvězdy? Od Alejandra Gonzáleze Iňárritu jsme viděli 3 filmy. Amores perros, 21 gramů a nyní tento počin. Všechno to jsou silné snímky. babel by patrně byl také, ale pro nás není? proč? [X] Minus 1* hvězdička Protože jsme první koukání nedokázali dokončit a film jsme po hodině vypli, že nás nebaví. Nebalo ideální období na sledování tohoto filmu a to se zcela jistě projevilo v našem mírně zápornějším hodnocení. Uznejte, tenhle film není na vánoční svátky. [X] Minus 1* hvězdička Filmy, kde se prolíná čas či děj máme rádi, jde většinou o originální snímky. Po konzultaci nad tímto filmem jsem byl označen za člověka co se neorientuje v časových posunech. Mno, u tohoto filmu souhlasím. Možná to bude rozestupem ve sledování kdy část filmu shlédnuta před 8 měsíci a zbytek až nyní. Přesto mi přišlo zmatené promíchání děje. Střelba v Maroku vs. telefonát vychovatelce, kdy telefonuje na počátku i na konci. Taktéž dějová linie v Japonsku mi tam neštimovala. Na to kolik píšu pro mi záporných věcí je odebrání 1* hvězdičky za tyto jevy, ale dobrý, ne? :-) [X] Nečekjte sanitu v Maroku, nenacházejte své rodiče zastřelené a neutíkejte přes Mexické hranice, jinak vám hrozí BABEL. ()

Páně

Iñárritu definitivně sundal nohu z plynu. Ať si nad tím lámu hlavu pokaždé jakkoli, vždy mi vyjde Babel z jeho Arriagovského triptychu jako zcela nejslabší článek. Přestože vaří z podobného koření, nechutná ani tak syrově krásně jako Amores Perros a ani tak devastujícně mrazivě jako 21 Grams. Tahle polévka je již notný odvar, avšak v porovnání se zbytkem světové kuchyně stále notně působivý. Může za to tradičně tklivá kytara, taktéž i přesvědčivé herecké výkony představitelů hlavních linií. Japonská část příběhu by se mohla zdát jako rušivý element, ale já zde půjdu trochu proti proudu s názorem, že se mi celkem líbila. Někomu by se mohl zdát prostřih z Marocké nebo Mexické pouště na diskotéku do Japonského velkoměsta trochu moc., ale pro hluchoněmou mladou dívku se může tento svět stát lehce větší pouští, nežli ty dvě výše zmíněné. I Babelu říkám své poměrně jisté ano. ()

Ippolito

Babel. Biblické zmatení jazyků, ale zároveň i zmatení kultur. Jedna kultura koexistuje vedle druhé, ale jejich vzájemná komunikace je problematická. Mexiko a USA, to jsou především nelegální přistěhovalci a uprchlíci na jedné straně, na straně druhé pak spořádaní Američané. Zákon akce a reakce funguje jako hodinky a to vzájemné vztahy ještě přiostřuje. USA a Maroko, jedni jsou teroristé, o druhých už bylo řečeno výše. Neříkám, že by Inarrito chtěl obviňovat USA z nesnášenlivosti, ale každopádně poukazuje na rozpory vzešlé především z kulturní odlišnosti. Co ale „japonský“ příběh, který se v kontrastu k ostatním příběhů „velkých“ problémů zabývá individuálními obtížemi hluchoněmé japonské dívky a nepřesahuje do kultury jiné? Mezi těmi zbylými se jeví jako nepatřičný. Ale právě on dělá film úplným. Zde se neřeší otázka odlišné kultury, ale naopak „zmatení“ v rámci kultury jedné, kultury, ve které si hluchoněmá dívka (že by přece jen chápána jako příslušník jakési subkultury?) nerozumí s opačným pohlavím. Snímek se mi v kontextu ostatních Inarritových filmů nejeví jako slabší, jak je mnohými označován, ba právě naopak. Jako by Inarrito právě tímto snímkem sjednotil prvky dávající jeho předchozím filmům své kouzlo a obohatil ho ještě o něco, co vybočuje, a to právě o japonský příběh, jehož zařazení dělá z Babelu film sám sebe přesahující, ale zároveň tvořící dokonalou jednotu. ()

bery71

Zajímalo by mě, zda-li byl scénář všech tří povídek napsán už s ohledem na to, že budou muset pracovat společně. Mám totiž nepříjemný dojem, že byly napřed napsány a posléze se mezi nimi hledala pojítka. Co jsem viděl já byly tři krátké filmy a upřímně řečeno, bych v tomto případě dal přednost jinému časovému rozvržení - nikoliv prolínání, ale zkrátka napřed první, potom druhý a třetí. Všechny tři příběhy jsou ale nejen dobře napsané, ale i zrežírované a o to větší škoda je, že se navzájem tak trošku krátí než násobí. Nemohu, ale odepřít, že v určitých okamžicích je napětí skvěle ukočírována a já jsem jen rozhořčen, že jsem nemohl vidět víc. ()

Wolvie

Co se mně týče,je Babel nejlepší Iňárritův film,protože oproti 21 gramů a Amores Perros v něm vidím nejmíň kalkulu a zdaleka nejvíc emocí,k čemuž přispívají hlavně bez výjimky dechberoucí herci.Špička 'skládačkových' filmů. ()

Rockerman

Je to podobná skládačka, jako v případě "Amores perros", ale jeho kvalit podle mě nedosahuje. Přesto je to velmi dobrý film a velmi silný film. Odehrává se zase v několika rovinách, abychom nakonec zjistili, že vše souvisí se vším. ()

agassi68

Babel má evokovať prepletenie osudov v troch rôznych lokáciách. Ako sa to režisérovi podarilo, nechám na každého z vás. Mňa najviac oslovilo Maroko. Najmä život pastierov kôz. Mexickej časti dominovala vynikajúca Adriana Barraza v roli pestúnky. Na Japonsku mi najviac vadil dabing. Mali zvoliť radšej titulky. Myslím, že latku 21 gramov už Iñárritu nepreskočí.. ()

Puol

Pánovi režisérovi by sa zišiel nejaký kurz pozitívneho myslenia. Zatiaľ všetko čo som od neho videl vrhalo depresiu na všetky strany (Amores Perros, 21 gramov). Mohol by už skúsiť aj niečo iné, s odlišnou filmovou štruktúrou. Aspoň, že ta Chieko skončila ako skončila, inak by to bolo na mašľu. ()

Akana

Iňárritu mě opět nezklamal. Jako v předchozích filmech tu všechno souvisí se vším, několik dějových linií se o sebe otírá s větší či menší intenzitou (japonská část skládačky se, pravda, trochu vymyká, ale i ona má k tématu co říct), doplňují se, svým střídáním zvyšují napětí. Zase tu jde o střetávání, nedorozumění, tragické náhody a jejich nečekané důsledky, tentokrát ale v rovině kulturní a civilizační. Úchvatná je dramatická stavba vyprávění, posouvání děje, empatická kamera, nevtíravá a funkční hudba. Kdekdo vyzdvihuje Brada Pitta, ale nemyslím, že by nějak vyčníval nad ostatní herce, kteří jsou stejně skvělí. Babel nepřináší mnoho nového, co bychom už od jeho autora neznali, ale i do třetice je to intenzivní, burcující zážitek. 90% ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Shia LaBeouf na odstřel?