Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores Perros, 21 gramů). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli... (oficiální text distributora)

kowalski

Klasika - několik rozdílných příběhů v různých časových rovinách. To na co jsme od pana režiséra zvyklí. Pěkně to vygradovalo a ta skladba na konci byla parádní. ()

senyor

Celý film som čakal na zásadné vypointovanie príbehu mladej Japonky alebo aspoň jeho prepojenie so zvyškom. Nedočkal som sa, a preto mi 4. časť pripadá príliš nasilu nastrčená do zvyšku. Asi niekto točil film s veľkými hercami a slušným námetom, ale nedokázal napísať dostatočne silný scenár, tak tam vtesnal úplne nesúvisiaci príbeh, ktorý možno čakal na celovečerné spracovanie niekde na poličke. A chýba mi v aspoň jednom príbehu niečo prekvapivé, čo by film oživilo a učinilo ho menej predvídateľným. Škoda, lebo tieto dve veci u mňa troška kazia dojem z inak pekného a dojímavého snímku... ()

goniss

LUXUSNÍ A ÚŽASNÝ FILM! akorat mě vážně štve ten konec, kdy všechno dopadlo dobře.. nemužu si pomoct, kdyby aspoň jeden z dějů neklapl, daleko vic by mě to...víte co, potěšilo.. :-) Opakuji se, ale smutné konce mě dostávají, miluju depresivní filmy, depresivní hudbu, a špatné konce. Prostředí, vkon herců hodnotím na 95%, ale celkov spravedlnost a to že to nakonec dopadlo dobře celkovému hodnocení strhlo pr boďásků.. ()

blazenka

Hodně emocí. Čtyři vzájemně propojené příběhy. Napjatá atmosféra funguje na jedničku, zvláště v příběhu s dětmi. Výborný výkon podala Rinko Kikuchi v roli hluchoněmé Chieko. Velmi syrově podané osudy několika lidí zanechají v člověku hluboký dojem. U mě rozhodně 90%. ()

jasanka

Film plný rozporů. Naprosto chápu hodnocení pětihvězdičkové i odpadové. Všechno je to hodně prvoplánovité, až moc z děje sálá přehnaná snaha, aby se příběhy prolínaly (což mám normálně ráda, ale tady by to chtělo trochu víc lehkosti). Navíc snaha působit na emoce byla dost čast příšerně křečovitá - to asi ubralo body mému hodnocení nejvíc. Poslední půl hodina zbytečná, roztahaná, nicneříkající. ()

Aere

Mám Iňárritův styl prostě rád. Jeho roztříštění dějové složky a následné skládání mozaiky těchto střípků mě baví. Navíc u Babelu se tyto střípky povalují skutečně po celém světě. To mi na něm přišlo zajímavé, přesouvat se z pustého Maroka do rozpáleného Mexica a hned poté do „anonymního“ Japonska. Někomu tady propojení až tak vzdálených rovin přišlo samoúčelné. Ano, motiv pušky původem z Japonska působí trochu slepovaným dojmem, ale mě to zaujalo a kvitoval sem přenesení děje o 180° jinam, přitom zde stále bylo určité vodítko. Zkrátka ta exotika rozdílných lokací mě bavila. Umocňovalo to i Iňárritovo dokumentární ladění některých pasáží. Brad Pitt opět hraje jako o život a nikdo mi prostě nevezme, že je to Pan Herec. Hudební doprovod výborně dokresloval atmosféru a určitě velmi napomohl vygradovat dané scény. Zkrátka fenomenální Iňárritu. Do 21 grams tomu sice ještě něco málo chybí, ale s Amores Perros už bych se to možná nestyděl srovnat. Každopádně věnovat pozornost tomuto filmu byste měli. Rozhodně. :) ()

jandula00

Odjakživa se mi líbí filmy, které jsou rozděleny do jednotlivých příběhů, protože celý děj tak nějak rychleji odsýpá a vyvarovává se zbytečnému protahování a nadbytečných informací. Babel je dokonalý v tom, že ani jeden příběh výrazněji nepokulává za jiným a že ani jeden příběh nějak výrazněji nevyčnívá...A to propojení je podle mě perfektní, nijak násilné, ale přesto tam je. Celkově Babel určitě není dokonalý a není nějak extra vyjímečný, na druhou stranu nejsem schopná najít nějakou konkrétní chybičku, která by mi zkazila požitek z kvalitního filmu. ()

djfun

Snímek režiséra Alejandra Gonzalese Inarritua Babel posbíral uctihodných sedm nominací na Oscara a to, že proměnil „pouze“ jedinou (za hudbu) je -možná- jen dobře. Inarrituv film je totiž -možná- skutečně tím nejlepším minimálně za rok 2006. Dost možná také s nejlepší kamerou, střihem, scénářem, režií i některými pozoruhodnými, přitom velmi civilními, hereckými výkony ( např.Brad Pitt , Adriana Barazza či mladá Japonka Rinko Kikuchi, jejíž ztvárnění frustrované hluchoněmé dívky je naprosto fascinující ). Ale zde je právě malý háček, co se oscarových nominací týká. Babel se totiž naprosto vymyká typické americké velkoprodukci a oscarové ambice si zřejmě ani nečinil… Rozpitvávat děj klasickou recenzí v tomto případě myslím není na místě. Tento syrový, realistický příběh, místy až s neudržitelně dusnou atmosférou si prostě dejte. Chtě nechtě u něj niterně prožijete nejen stavy a pocity oněch lidí ( záměrně nepoužívám termín „hrdinů“) na plátně (obrazovce), ale doslova každý "frejm" této skládanky, jenž stejně jako v předchozích Inarrituových filmech proplétá několik lidských osudů v různých časových rovinách, na různých mezi sebou vzdálených místech. A i když – na rozdíl třeba od Amores Perros či 21 gramů – nejsou tentokrát spojení těchto zdánlivě nesouvisejících příběhů tak šokující, ale snad i očekávatelné, ničemu to nevadí! To podstatné co nám chce film sdělit je totiž skryto v Babelu, tedy Babylonské věži, jak Inarritu nazývá náš dnešní svět se svojí neschopností komunikace a empatičnosti, nejen mezi odlišnými kulturami a národy, ale i mezi těmi sobě nejbližšími… Mexický režisér opět mistrně vypráví příběh, jenž je především emocionální „ťafkou“, z které se ztěží sbírá normální divák, natož ten psychicky labilnější! ()

Matli

Nebyl to takový zmatek jak jsem čekal :-) Dobře natočené 4 příběhy které spolu přímo souvisí. Každý příběh má své hlavní hrdiny, ne že by to bylo jen o Bradovi a Kate, což se mi taky líbilo. Dvě hodiny utekly jako nic. 70% ()

Helldo

Iñárrituho režijní rukopis je zde znát, a proto se těšte na mozaikovitě vyprávěný děj, výborné herce, specifický hudební podklad a samozřejmě řadu působivých momentů... Tedy v podstatě vše co jsme již v Amores perros či 21 gramů viděli že? Otázkou však zůstává, proč by se mělo měnit něco, co tak výborně funguje. 4½ ()

inachisio

Velice dobře udělaný a propracovaný příběh, který byl ale strašně nudný, což mu na celkovém dojmu hodně ubírá. Moc se mi líbil nápad, jak se tři příběhy prolínaly, přesto měl snímek spoustu zbytečných zdlouhavých scén. ()

Marsello

Páčila sa mi tá prepletenosť dejov a ich vývoj. Bolo to celkom slušné. Pitt či Blanchett, a samozrejme Barraza. Hudba tomu tiež dodala hlavné čaro. Za štyri. ()

zelda82

No ja nevim....Neda se rict, ze by Babel nejak zklamal, ale na druhou stranu jsem cekal neco trosku pusobivejsiho nez tohle...Az na pribeh z Japonska byly ostatni linie takove "obycejne" - uz jsem je zkratka videl jinde....Coz ovsem neznamena, ze by byl Babel spatny. Ale zadny zazrak to taky neni! ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Shia LaBeouf na odstřel?