Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

lehkoživka

Emil Hakl určitě patří k těm "těžko zfilmovatelným" autorům jako Hrabal nebo Kundera. Navíc píše natolik brilantně, že ten, kdo četl knižní předlohu, bude pravděpodobně filmem zklamán. Vladimíru Michálkovi se ale filmová podoba Haklovy "procházky" celkem vydařila. Líbil se mi Josef Somr jako otec. Luboš Kostelný v roli vnuka byl okouzlující, i když vedle Davida Novotného vypadal spíš jako jeho o pár let mladší bratr, než syn. David Novotný mi se svým obracením očí v sloup příliš nesedl. Co se vůbec nepovedlo, to byla rodina malého Honzy. Zuzana Stivínová a Jiří Lábus působí jako trapná karikatura Ala a Peggy Bundových. Dětští představitelé Honzy se na své role vůbec nehodili (hlavně ten starší) - jakoby režisér náhodně vybral dva zrzavé kluky. Přes to všechno jsem ráda, že film vznikl. Hlavně kvůli Emilu Haklovi, který touhle cestou najde nové čtenáře. Osobně jej považuji za jednoho z nejlepších současných spisovatelů. ()

Ruadek

Michálek umí mluvit, jako málokterý český režisér. Umí točit a rozumí svým věcem, tématům, o nichž točí. Mám velmi rád jeho filmy, umí zapůsobit bez větších příkras svou upřímností a jasným sdělením. Tento film je o většině z nás, co se nacházíme uprostřed cesty života a doprovází nás ti, kdo nám nejvíce rozumí. Umějí vyčítat, zlobit se, umějí být dětinští i naprosto ztracení ale svým způsobem jsou to po většinu života ti nejbližší, které máme. Film o rodičích a dětech, o generacích, které se mohou míjet v mnoha věcech ale setkávat v těch nejprostších. A Michálek o tom umí říct a umí o tom točit. Zde mne bohužel tolik nezaujala druhá dějová linie - jeho přítelkyně versus syn. Dějová linie, co mohla v letmém pohledu pomalu vygradovat až v závěru a o to silněji, přivítal bych ji více více jen v náznacích. Každopádně silný film pro ty, co v něm najdou kus svého života. Slabý pro ty, co jde zcela mimo ně. **** 23.2.2010 ()

miza

Tak se pan Somr dočkal své životní role.Je to velice pozorně udělaný film.Ukázka toho,jak je někdy krásně hořké vzpomínat na minulost. ()

dereksmart

Popravdě řečeno, Vladimír Michálek mne svými posledními dvěma ne- tv filmy trochu irituje, ba co irituje, snad přímo sere - jak by se možná řeklo ve scénáři, neb málo platné ale připadám si jako "jen" u mimořádně zdařilé tv inscenace... tvůrce pro mne snad jediného zaznamenáníhodného porevolučního filmu /ne děti, nejsou to pelíšky ani kolja, bavíme se o Michálkovi tož to bude ten Sekal../ jako by ustrnul v jedné poloze, která z mého pohledu absentuje valnou část prostředků filmem využitelných.. přesto hodnotím lépe než Babí Léto, taky proto že Josef Somr mi byl vždy trochu sympatičtější než Vlastimil Brodský /ne snad proto že jsem toho mile vyhlížejícího pána párkrát ve Vracově potkal, nebo že se nám s ním na základce chlubili jako s místní celebritou, ale prostě tak.. / , taky Mariana Kroftová nevypadá zle a celkově mi celý film byl nějak blíž.. ()

PanK.

Těžký hodnotit. Herecké výkony? Somr, Novotný: civilní, uvěřitelné, skvělé. Trochu je tam cítit až televizní nádech, který to trochu sráží. Ale jinak 95%!!!!!!!!!!! ()

Paserak

Původně jsem nechtěl nic psát a ohodnotil 4. V závěru jsem seděl u bedničky jako přikovaný a během titulků musím změnit na 5. Již dlouho mě český film takhle nedostal. Vlastně jsem rád, že ve světe "haapyendů" všechno šťastně nekončí. Film mě bavil a nemohu vytknout slabé místo. bavila mě i hudba, bavil jsem se charaktery postav...vlastně se člověk v lecčems viděl. Vlastně děkuji Isherwoodovi za jeho krátký komentář. nenapsal bych to lépe. Děkuji mistru filmu Michálkovi a Davidu Novotnému...moc fandím. ()

DonFrolimo

Při sledování jen procházka, nějak bez citu, doslova jak říká otec: žádný dialog neexistuje, každý si mluví jen svoje. Film je zpodstaty monolog, ale tady jakoby divák ani nemusel být. Tenhle pocit však okamžitě odezněl po skončení a zůstalo ve mně něco podobného, jako po dočtení knížky. Zvláštní směs hořké trapnosti a ůlevné katarze. To jistě díky tomu, že film je o něčem a jeho téma má být terapeutický, asi jako klasická tragédie, na který je to postavený. Nicméně je to málo. Film má sílu povídky vystřižené z Vlasty. Což je škoda. Dojemný kecy s účinkem i na neblbce jsou celkem vzácný případ. ()

johnnie78

Jsem se trošku bál, že to bude hodina a půl kecání o ničem, protože jsem četl knížku (která je skvělá) a nevěřil jsem tomu, že lze dobře převést na plátno. Nicméně jsem byl překvapený výborným filmem, který mi kazilo akorát to, že Novotný a Kostelný jsou od sebe asi deset let a těžko může být jeden otec toho druhého. ()

Leník

Sice jsem si byla před sledováním vědoma toho, že základem filmu je dlouhý rozhovor, ale nakonec to na mě bylo přece jen příliš upovídané. Vložené příběhy nebyly špatné, ale vadila mi dějová linka vnuk-přítelkyně, její projev byl pro mě dost nesnesitelný a jemu jsem nebyla schopna věřit, že je pětadvacetiletý pankáč. Což je celkem legrační, protože mu v době natáčení opravdu 25 bylo, ale na mě působil jako pětatřicátník předstírající mlaďocha. Ale Somr je skvělý, pro mě u nás bohužel širší veřejností nedoceněný. ()

Winster

Pamatuju si, když jsem viděl na tento film trailer poprvé, vůbec jsem si nedokázal udělat obrázek o tom co mě čeká...i ústřední obrázek v noci s blesky a s krumpáčem v ruce film moc nevystihuje...Jinak to stojí za shlédnutí, protože je zde krásně vidět, že dobrý snímek nepotřebuje 20 "herců", ale stačí 1-2, kteří se umí zhostit své role, tak jako zde Josef Somr a David Novotný...opravdu jak otec a syn. ()

VeraF

Dobří herci a dobré jejich jednotlivé herecké výkony. Neuvěřitelně dřevěné dialogy a jejich řazení, prkennost jak u průměrného studentského filmu nebo u běžného televizního seriálu. Snažila jsem se asi jen dvacet minut a odešla, po chvíli jsem se zas podobnou chvíli snažila, ale nešlo to. Takže nehodnotím celý film. ()

Merenre

Jsem z toho poněkud na rozpacích. Nejdřív jsem furt čekal, kdy to začne - cca v polovině filmu už mi došlo, že to tak už prostě půjde až do konce. Některé epizodky a vsuvky jsou dost povedené, jiné jsou spíš divné nebo nudné. Největší slabinou je nesnesitelný Kostelný - možná nebýt jeho, tak by to bylo na čtyři. Na druhou stranu to má zvláštní, takovou poetickou atmosféru - akorát jsem čekal (spoiler), že ten fotřík nakonec zaklepe, aby to mělo správně dojemnou tečku, ale nedá se. ()

blezg

Tenhle film jsem měl rád hned od prvního podívání. Ale dneska mě oslnil Lábus a lízák a cucák, to je moc. ()

rigby

Film, který si pamatuji z doby jeho premiéry, a na který jsem se opět rád podíval. A znovu mě bavil. Hluboké příběhy, které mají svou vnitřní sílu. Už dlouho jsem neviděl podobný film, dnes se točí jen samé romantické komedie nebo hardcore těžké filmy o ničem. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr