Popravčí

• Velká Británie The Headsman (více)

Dva sirotci, George a Martin, vyrůstali společně v klášteře. Zatímco Martin se upsal armádě, George zasvětil svůj život církvi a časem se stane převorem opatství. Ve společnosti sílí zájem o protestantská kázání a reformní hnutí. Martin se zamiluje do dcery místního kata. Jeho bratr jejich vztah odmítá. Martin se přesto ožení, ale musí čelit daleko většímu nepříteli – španělské inkvizici. (Magic Box)

Rosana

Asi jsem moc náročná, ale tento snímek mi přišel naprosto nudný, příběh slabý a jediné, co se dá ocenit je snad jen výprava a kostýmy, i když se jednalo celkem o 3 interiéry a 2 exteriéry... No, film o ničem. ()

elizabeth_ba

I když souhlasím s výtkami ve zde psaných komentářích o nepropracovaném ději i příliš mnoha postavách, které se v příběhu objevují a ztrácejí, aniž by se člověk dozvěděl, jak to s tím či oním dopadlo, za závěr jsem přidala jednu hvězdičku, protože příběh ukázal, že nic v životě není zadarmo a na to, aby někdo mohl přežít, musí jiný něco obětovat. V životě ne vždy třeba život samotný ale musí. Několik poprav stětím mi teda málem způsobilo psychickou újmu, ač vím, že stětí mečem je jeden z nejčestnějších způsobů popravy, přesto vzhledem k oblíbeným historickým postavám ve mně vzbuzuje mrazení, skoro jako Fridrich II. Štaufský v papežském Římě. Hm, to jsem trochu odbočila, ale ne moc daleko, opět se ukázalo, že spojení středoevropských Habsburků se španělskou dynastií přes Janu Kastilskou (zv. Šílenou) bylo nešťastné a znamenalo, že španělská inkvizice mohla působit na místech, na nichž by se jí za jiných okolností nedostávalo až zas tak snadno. O pronásledování novokřtěnců v německých zemích jsem četla, nyní si ho již dovedu, bohužel, i představit. ()

italka63

Tak trochu odlišné od historických velkofilmů, syrové, v horských reáliích, tam, kde popravčího po smrti vystřídá nový, Martin, který se zamiluje do jeho dcery. Klášter s mladým převorem, fanatismus církve a pár úplatných podrazáků způsobí příchod španělského inkvizitora a jeho gardy. Jak moc mi to připomnělo jednu kdysi dávno přečtenou knihu, na jejíž název si nevzpomenu ani kdyby mě lámali kosti jako ve filmu zde. Nevadí, mám ji v hlavě. Středověk se svoji fanatickou vírou, nad kterou se již tehdy musel Stvořitel odvracet. No, Nikolaj Coster Waldau, kdo by se na něj rád nekouknul, slušný děj, taktéž hudba, ty čtyři dám... ()

Helo

Drsná atmosféra špinavého středověku okořeněná dobře napsaným příběhem a dobrými postavami. Skvěle ukazuje, jak byla tehdy církev "čistá" a že za vším vždy byla a bude touha po moci a penězích. ()

Dannysek4U

Pozoruhodny, zajimavy trebaze trochu naivni a v konci zbytecne melodramaticky, na to, ze jde o multieurokoprodukci, hodne velkej styl ()

blitzer

I pravil arcibiskup: "Proč jste ho neupálili? Je to kacíř... je chladno, zahřálo by nás to". To mi připomělo odporně pragmatický cynismus některých nacistických či komunistických pohlavárů. Asi není divu; ona středověká církev byla do určité míry spolkem totalitaristických fanatiků, který měl s původními křesťanskými ideály pramálo společného. Tady to je vykresleno na honu na příznivce jednoho z reformních křídel, kteří nesouznili s jedinou správnou ideologií doby. "Každý, kdo poskytne přístřeší anabaptistům, bude popraven; udání anabaptisty bude odměněno"... STB hadr. A když budete hodně zlobit, možná přijde i gestapo, tedy pardon, španělská inkvizice. Brutální režimy 20. století měly kde čerpat inspiraci. Poněkud komické je, že komunisti si sami tuhle paralelu dobře uvědomovali a proto byly filmy s podobnou tématikou zakázány. Co se týče Popravčího, tak zpracování bohužel pokulhává za zajímavým námětem, takže jsem se bohužel docela nudil. Proto jen 3*. ()

Slavníkovec

Film, který má rozhodně pravdivé jádro, a to inkvizici a její intrikánství a vliv na vládu konce 16. století. Atmosféra, která na mne doslova vyzařuje pří prvém skouknutí je nezapomenutelná. Temný a smutný příběh, o 2 chlapcích, který šli jinými osudovými a životními cestami. Další krásný neamerický snímek. 80% ()

WinnJets

Asi to není film úplně pro každého, nicméně jde o docela věrohodně natočený snímek s parádní dobovou atmosvérou, který v člověku otevře ony již stokrát omílané otázky o tom jak si církev vůbec může dovolit něco lidem kázat či chtít po našem státu nějaké navrácení těžce nadhodnocených majetků, které v minulosti sama nakradla, či jí dokonce vůbec nikdy nepatřily a to vše po tom co sama v minulosti prostřednictvím svaté inkvizice a jejími zmanipulovanými procesy dlouhou dobu předváděla... ()

daEmoNickY odpad!

Ruce pryč, je tu příliš náhod, citového vydírání a nezájmu vysvětlovat katovskou profesi. A právě kvůli pohodlnýmu získání informací o katech jsem do toho filmu šel. Co se to s tím světem děje, když člověk je nucen jít do knihovny namísto do kina? Následující text obsahuje spoilery. ______ ALTERNATIVY ______ Lepší středověk http://www.csfd.cz/film/9455-kladivo-na-carodejnice/ , http://www.csfd.cz/film/135121-tri-slunce-tre-solar/ . Lepší sekačka http://www.csfd.cz/film/253320-afro-samurai-resurrection/ . Lepší komedie http://www.csfd.cz/film/10064-drunken-master-jui-kuen/ . Pohodový podobný film http://www.csfd.cz/film/220929-ve-jmenu-krale-in-the-name-of-the-king-a-dungeon-siege-tale/ . ______ Zajímavé kolik lidí na okraji společnosti se tu vyskytlo - lékařka, kat, vědec, anabaptisté. Do úplnosti klubu středověkých vyvrhelů tu chybí jen židé, pravděpodobně bylo tvůrcům naznačeno že židy ne. Ono by jim ve filmu totiž nezbylo místo na utrpení jiných postav, téma holokaustu je nanažrané jak kanibal ve školce. ______ Hned v první scéně na 2 chlapce spadne krev stětého muže. Co udělají? Přísahají si přátelství nazpůsob Vinnetoua. Kdyby aspoň cukli hlavou, nevěřícně koukali nebo se aspoň olízli aby dodali trochu humoru. Další podobnou scénou je voják vraždící týpka co ztratil nohu a žadoní o smrt, až to voják vykoná, tak se obrátí k nebi a zavře jako Highlander http://www.csfd.cz/film/6831-highlander/. Nejspíše bylo účelem scény vyjasnit že voják radši zabije než by pomohl, zde fackou. A to si teprve orchestr hrající na city ladí nástroje ... ______ NAHODY ______ Lékařku a popravčího oddá anabaptista. Prý proto, že je jediný kdo tato okrajová povolání oddat může. Jaká náhoda že zrovna anabaptisté jsou vyvrhelové společnosti. Kdo ale oddal lékařčina otce, také kata? žeby zase anabaptista? ______ Kat má za přítele převora. Budiž. Navíc jeho otec je biskup a mají stejné znaménko na hrudi, které je několikrát zmíněno jako ďáblovo. Hádám že mniši neměli společné sprchy s biskupy? Dojemné jak pak biskup pomůže k ůtěku uvězněnému katovi. ______ SYSTEM SHOCK ______ V té době skutečně moc soudy nefungovali (viz. výborný film http://www.csfd.cz/film/13290-hodina-prasete-hour-of-the-pig-the/ ) . Sice se v případě odsouzení anabaptisty zbavili vyvrhele, ale i přesto byl ten udavač přinejmenším podezřelý. Budiž. To že se lékařství nětěšilo výsadní roli bylo také nerozumné. Budiž. Nosila lékařka červený karkulkovský šat tak jako prostitutky nosili žlutou barvu, jako profesní oděv? Jak byli kati placení? mohli si nechávat věci ? Alespoň ve filmu s Popravčí jsem se to mohl dozvědět, ne? ______ Assassin Creed na konci mě potěšil, ale 1) proč nikdo lidi před popravištěm neprohledával kvůli zbraním (chápu detektor kovů není levná věc) 2) proč si kat nerozmyslel kam nožem u španělova krku půjde aby se zachránil? ________ Co chvíli tam hrají smyčce, asi se tehdejší lidé dorozumívali tak jako včely vyluzováním arií symfonického orchestru ze zadečků. Obvzlášť ve chvílích kdy se chovali hloupě. ________ čekal jsem ale jiný příběh - kde kat bude popravovat svoji ženu čarodějku a svého přítele naivního převora. () (méně) (více)

jenik71

Docela zajímavý příběh s poměrně slušným potenciálem, ale něco navíc tomu prostě chybí. Nemůžu si pomoct, ale vždycky se mi zdvojnásobí tep, když je v nějakém filmu znázorněna moc církve a jakých zvěrstev a nespravedlností se dopouští na nevinných obětech. Dějově je to ale poměrně dobré a koukatelné. ()

danca044

Průměrné historické drama, ve kterém občas teče trocha krve. Určitě jsem se u něj ale nenudila a ráda se na něj někdy kouknu znovu. Nikolaj Coster- Waldau byl v roli popravčího sexy a ze všech herců zahrál svou roli asi nejlépe. O dobrý dojem z filmu mě ale obral dabing. Ten byl vážně strašný. ()

uzzi

Povedený film. Dychá z něj ta správná atmosféra středověku (nebo alespoň ta jakou si +/- představuji, možná o kousek víc temnější by neškodila). Film nechce jen šokovat, ale není zbytečně uhlazen do rodinné podoby. Při sledování jsem si několikrát vybavil další skvělý film Jméno růže, ten se sice odehrává o pár století dříve (14.století) ale laděním a střetem církve, te pravé s "nehodnou" je dost podobný a nutno říci že "růži" to jde i o kus lépe. Popravčí dost klouže po povrchu a montuje na střed cirkve s "lůzou" ještě rodinné prvky, ale i tak je to za silné *** ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Uporná snaha o vážný pohled na středověkou inkvizici zde vyšel podle mě trochu na prázdno sklouznul spíš v takovou dramatičtější popkornovku... Reálnému uchopení tak jako v Kladivu na čarodějnice, či Jménu růže se to nepodařilo ani přiblížit. Bacha SPOILER!!! To že se ten hlap stane katem bylo jasný už na tom trhu, když se mu zalíbila katova dcera, to že bude muset zlikvidovat toho velkohubého křiklouna, který je pak oddával mi bylo taky jasný už při té svatbě a že dojde jednou k nutnému rozkolu mezi dvěma kamarády... to bylo taky víc než jesté - film k tomu směřoval už od začátku. A pro mě je snadná předvídatelnost filmu velké mínus + velmi ploché vykreslení postav + líbivá a trochu příliž sentimentální kamera = 2* Netřeba nadhodnocovat... ()

xtraper

K filmu nelze nic dodat, dnes si už Vatikán naštěstí nemůže tak snadno brát životy, ale "jen" majetek. Aspoň u nás se církev krásně odkopala. K víře v Boha je už naštěstí skutečně nepotřebujeme a oni nás za to nemohou upálit :-) Kam se na tuto nadnárodní korporaci hrabou komančové. ()

Finarfin

Jedno z nejreálnějších zobrazení života ve středověku v době, kdy inkvizice vládla svou neomezenou politicko-náboženskou mocí v Evropě. Na to, že se nejedná o žádný profláklý hollywoodský trhák, je film opravdu dobře ztvárněn. Pro mne je hlavním pilířem tohoto filmu příběh. Mám rád tento styl podání, a přestože závěr není zrovna happyendový, mohlo to dopadnout i hůře, že? ()

KoleckoR

Dobře natočený pohled do života kata v 16.století, v době temna, útisku vzdělání, době plné inkvizice, mučení a upalování kacířů. Době, kdy každý na každého donáší, aby se sám zachánil před spáry inkvizitora a životem si není nikdo jistý. Ani kat. ()