Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

anais

Vkusně natočeno tak, aby to nikoho moc neurazilo, a přitom se letmo dotklo několika závažnějších témat i drbů, které se kolem smrti Diany točily, točí, a točit ještě budou. Filmem se line jedna snad až příliš jednoduchá symbolická rovina s jelenem, která se sympaticky snaží vysvětlit královninu názorovou proměnu. Podobných zjednodušení je ve filmu asi víc, a když nad tím tak přemýšlím, asi jedinou vytknutelnou chybou je nekonfliktnost, s jakou se potýká se zvoleným tématem. Podobně jako Spielberg v Mnichovu se Frears nepřiklání na žádnou stranu. Tady mi to ale na rozdíl od Spielberga nepřišlo jako nějaké jasně řečené vyjádření se k problému (v Mnichovu strach z neřešitelnosti nekonečného konfliktu). Jako by tomuto filmu šlo především o líbivost a „pouhé“ urovnání konfliktů, a to asi takovým stylem, jako když hospodyňka rukou uhladí pomačkaný kousek ubrusu… A i přes tyto výtky (které vlastně jako výtky chápány být nemusí, spíš jako konstatování) se mi film líbil. ()

Thomick

"Blair Save the Queen!" --- Jsem rád, jsem neskonale rád, že se zatím Její Veličenstvo nedočkalo úporného čtyřhodinového životopisného velkofilmu; že nám zatím jako jediná sonda do života tak tajuplného slouží tahle nenápadná rekonstrukce pár ožehavých dnů. Dále jsem rád, že se nevyhnutelný patos rozprostřel de facto mezi 2-3 osoby; a stejně tak jsem jedině přivítal přítomnost tak charismatické dámy, jako je Helen Mirren. --- Výjimečně mohu poukázat na "Douglasovy poznámky", jsou povětšinou přesné. ()

Sofia

Výkon Helen Mirren byl dobrý, ale tím, že za to dostala Oscara, se jen potvrdila tendence, že Oscar se často dává za biografické role (viz např. Renee Witherspoon za Jane Carter, Jamie Foxx za Raye Charlese apod.). Výsledný film mi celkově přišel zbytečný a nudný. Chválím propojení s archivními záběry, díky bohu, že Dianu taky někým neobsadili...a kam prosím zmizely Charlesovy velké uši? ()

N.Strauber

Proč 5 hvězdiček: 1) za styl zpracování, kterému nemůžu nic vytknout 2) za nápad toto natočit 3) za výkon Jeho Veličenstva Helen Mirren 4) i za ostatní herce (především James Cromwell jako nerudný princ Philip byl vynikající) Je dobře, že si tvůrci vybrali právě toto období a myslím, že přiblížení královny a jejích pocitů bylo objektivní a věrohodné - což ještě nezaručuje dobrý film, ale tady je namístě dát kolem 90%. ()

Genero

Nezdárná snacha je v pánu, ale jak to nejlépe oslavit? Tubus s protokolem zastrčený ve vašem rektu brání v pohybu a vy se nemůžete ani pořádně zaklonit, abyste vytáhli až z paty ten krásně vazký nazelenalý chrchel a umístili ho dobře mířenou ranou u zdi nářků mezi plyšáka a slzami zbrocený dopis s textem Tvá krev je na jejich rukou. Co by takovému chování řekla veřejnost, když se živíte jako Veličenstvo? Skvělá Helen Mirren se dokonale sžila se starou paní Windsorovou, která trpí svým nelehkým údělem korunovaných hlav a ke své lítosti nemůže všetečnému lidu ani ukázat po vzoru jiných dam vztyčený prostředníček. Zdánlivě to vede k dramatické zápletce, ale ve výsledku mě nutí vrazit si mezi oční víčka vajgly z Dunhillek, abych vydržel a aspoň uviděl toho půvabného čtrnácteráka. ()

ProjectAlice

Veľmi dobrý film, ktorý docielil, že sa opäť na Princeznú Dianu len tak nezabudne. Sám na ňu skoro každý deň spomínam a titul Kráľovná ľudských sŕdc patrí Diane právom. Film bol vlastne presne o tom, o čom som si myslel že bude a to neúctou k Diane zo strany Monarchie. Viem, že Kráľovná Alžbeta II tento film videla, neviem ako je to s princom Filipom, ale ak tento film videl, tak aspoň konečne videl v televízií aký je to k***t. James Cromwell ho zahral skvele. K filmu nemám žiadnu výhradu, i keď som si inak predstavoval koniec. Bol to film o Dianinej smrti a tak to mohlo skončiť smutne v istom momente a nie dohadmi, spoluprácou a smiechom Kráľovnej a Tonyho Blaira. Osobne sa neviem dočkať momentu, kedy sa skončí doba Alžbety II a ,,princa" Filipa a novým Kráľom Anglicka sa stane Dianina krv - Princ William. 100% ()

maseer2

moc zajímavé nahlédnutí do života královské rodiny v souvislosti se smrtí princezny Diany s výbornou a po zásluze oscarovou Helen Mirren v roli královny Alžběty II. ... ačkoli mě tohle téma nikdy nezajímalo, tenhle film mi sednul :) ()

Avalon820

Helen Mirren je úctyhodná herečka i královna a ocenění za tuto roli v podobě Oscara si rozhodně zasloužila. V tomto precizním dramatu, který nahlíží do soukromí královské rodiny ve dnech nejchoulostivějších nám dokazuje, že i takové osobnosti, byť zdánlivě nedotknutelné, jsou také jen lidé, také chybují a jejich chyb jim je líto. Pokud vás zajímá stokrát probíráné a ne vždy dobře podané téma princezny z Walesu, pak vězte, že po zhlédnutí tohoto snímku dostanete odměnou naprosto nový a seriózní pohled na věc. ()

Dale

Ťažko tomuto filmu niečo vytknúť. Nevídaný pohľad do súkromia kráľovskej rodiny okorenený presvedčivými hereckými výkonmi (Helen Mirren v životnej roli). Ďalším pozitívom je umiernená stopáž, vďaka ktorej sa určite nebudete ani chvíľku nudiť a pri spomienke na princeznu Di asi len ťažko potlačíte slzy. Proste výborný film po všetkých stránkach, ktorému však predsa len niečo chýbalo, čo by ho spravilo niečím extra a mohol by som mu dať plný počet. ()

MoiJe

Sama kralovna odohrana skveeeele a urobit film z ich strany tiez nebol zly napad, ale... Veci kolo Diany ma nijak nedojimaju a vobec, najviac luto mi bolo snad toho jelena. A ze je Charles uz aj v anglickom filme vykresleny ako slaboch...:-D ()

Terva

Strhující a jedinečný pohled režiséra Stephena Frearse za zavřené dveře královského paláce a do mysli a do srdce královny Alžběty II., těsně po tragické smrti princezny Diany. Příběh, který zasáhl celý svět. Příběh, který nebyl nikdy vyprávěn. Ocenění: Oscar '06 - hlavní herečka (H. Mirren); nominace: kostýmy, režie, hudba, film, původní scénář Zlaté glóby - herečka v dramatu (H. Mirren), scénář; nominace: režie, film (drama) BAFTA - film, hlavní herečka (H. Mirren); nominace: cena A. Korda za britský film, cena A. Asquitha za hudbu, vedlejší herec (M. Sheen), kostýmy, střih, masky, scénář, cena D. Leana za režii Boston Society of Film Critics Awards - herečka (H. Mirrer) British Independent Film Awards - scénář Broadcast Film Critics Association Awards - herečka (H. Mirrer) Chicago Film Critics Association Awards - herečka (H. Mirrer), původní scénář Florida Film Critics Circle Awards - herečka (H. Mirrer) Los Angeles Film Critics Association Awards - herečka (H. Mirrer), hudba, scénář, vedlejší herec (M. Sheen) National Board of Review - herečka (H. Mirrer) National Society of Film Critics Awards - herečka (H. Mirrer), scénář New York Film Critics Circle Awards - herečka (H. Mirrer), scénář San Francisco Film Critics Circle - herečka (H. Mirrer) Ceny Satellite - herečka v dramatu (H. Mirror), původní scénář Toronto Film Critics Association Awards - režie, herečka (H. Mirror), film, scénář, vedlejší herec (M. Sheen) FF Benátky - Cena FIPRESCI (S. Frears), Zlatá osella za scénář, herečka (H. Mirror) ....Scénář : Peter Morgan. Kamera : Affonso Beato. Hudba : Alexandre Desplat - Ocenění 2007 - Academy Awards, USA - nominace (nejlepší score) 2007 - BAFTA Awards - nominace 2007 - BMI Film & TV Awards - vítěz 2006 - Chicago Film Critics Association Awards - nominace (nejlepší score) 2007 - European Film Awards - vítěz (nejlepší skladatel) 2006 - Los Angeles Film Critics Association Awards - vítěz (nejlepší hudba) 2007 - World Soundtrack Awards - vítěz (skladatel roku). ...............Hrají : Helen Mirren ( její veličenstvo královna Elizabeth II. ) - Za svoji účast v tomto filmu dostala Helen Mirren nabídku se s Alžbětou II skutečně setkat. Musela odmítnout, protože točila film Lovci pokladů: Kniha tajemství - , Michael Sheen ( Tony Blair ), James Cromwell ( princ Philip ), Sylvia Syms ( její veličenstvo Královna Matka ) a Helen McCrory ( Cherie Blairová ). ()

Blofeld

Senzační výkon Helen Mirrenové filmu dodává ohromnou sílu. Líbil se mi ale také suchý britský humor a podařená kamera. ()

Padme_Anakin

Nahlédnutí do královské rodiny bylo přesně takové, jaké jsem očekávala, decentní, krásně natočené a výborně zahrané. Helen Mirren jako královna Alžběta nemá chybu a James Cromwell mi k ní jako filmový manžel pasoval. Celkově spokojenost, neb vyobrazení moci médií a manipulovatelnosti davů bylo trefné. Tuším, že to léto bylo pro nositelku koruny obzvláště obtížné a její vnitřní svár patrný z každého gesta i pohledu.. ()

Revanx

Princezná Diana a jej smrť, to sú záležitosti, čo idú úplne mimo mňa a tak som od tohto filmu vôbec nič nečakal. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som po hodine a pol skončil a ja som si uvedomil, že ma tento film dostal. Hravo natočené, skvelo servírované a výborne zahraté. Len škoda tej idealizácie kráľovnej v niektorých momentoch. Napriek tomu - 9/10. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. ()

curunir

Nanajvýš vydarená snímka o tom, čo sa dialo v anglickej kráľovskej rodine bezprostredne po smrti Diany je pohľadom do jej zákulisia, ktoré myslím doposiaľ nebolo nikdy spracované. Keďže Diana bola považovaná za čiernu ovcu rodinu, je mimoriadne zaujímavé sledovať postoje jednotlivých členov rodiny, a hlavne kráľovnin, navyše film má polodokumentárny charakter, čiže autentickosť je o to väčšia. Veľkú pochvalu si zaslúži režisér, ktorý tak citlivú tému vedel podať veľmi decentne, bez toho aby akokoľvek pobúril. Samozrejme nemožno opomenúť skvelý výkon dovtedy neveľmi známej Helen Mirren (ja som si ju pamätal ako Morganu z Excaliburu), úlohy sa zhostila priam kráľovsky. Aj ostatní herci sa snažia hrať čo najlepšie, len mi trocha vadil predstaviteľ Princa Charlesa (Alex Jennings), ktorého podoba nebola veľmi vystihnutá a ak by som mal hádať, rozhodne by som ho do tejto postavy netipoval. Plné hodnotenie si film zaslúži aj pre niekoľko mimoriadne silných scén. ()

spaceboyCZ

Film, ktery ukazuje, ze neni vse tak blystive ci zablacene, jak se na prvni pohled muze zdat. Prekvapuje svym pojetim, prekvapuje vetsinou svym obsahem a prekvapuje tim, jak Vas dokaze zaujmout. Nevim, ale normalne bych asi takovy film nezkousnul, jenze na tento se divalo jaksi s poklidem, v pohode, dej plynul, clovek vnimal fakta a pocity, ktere Vam film reprodukuje. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji