Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

tron

„Raz sa to stane aj vám, pán Blair. Rýchlo. Bez varovania.“ Drsné a vtipné resp. drsne vtipné resp. vtipne drsné („Mŕtva Diana je ešte neznesiteľnejšia, ako živá.“ ). Pseudo dokumentárna, milo mystifikačná, pôsobivo zákulisná tragikomédia. Skvelé herecké výkony (Helen Mirren, James Cromwell, Michael Sheen, Sylvia Syms), zábavné dialógy („Smútia kvôli niekomu, koho nepoznali.“) a veľa scén na zamyslenie (stretnutie s jeleňom). Nebojte sa Kráľovnej - je to vtipný a pôvabný film nakrútený ľahkou rukou a končiaci skôr, ako by ste čakali. Cinematik PN 2007 ()

Jossie

Helen Mirren je naprosto skvělá, vystřihla anglickou královnu neuvěřitelným a strhujícím způsobem. Film sám je hodně zajímavou sondou do života královské rodiny, jejich způsobu uvažování a musím uznat, že po jeho zhlédnutí se dívám jak na samotnou panovnici, tak na Tonyho Blaira docela jinýma očima a s velkou mírou pochopení. ()

CheGuevara

Nedokáži se představit, že by podobný film vzniknul u nás a jaký by způsobil humbuk, avšak Královnu můžu sledovat zcela nezúčastněně (ostatně má královna to není a Tony Blair nerozhodoval o mojich penězích). Tady ale o politiku vůbec nejde. Tento film, vnímám čistě jako drama o obyčejné rodině, ve které nebylo všechno zrovna v tom nejlepším pořádku. Intimní a sugestivní výkon Helen Mirren není opravdu tím jediným, čím mě snímek dokázal strhnout. Stephen Frears předvedl kus výborné filmařiny a řemesla. ()

EdaS

Britská královská rodina i princezna Diana mě nechávají chladným, ale film o střetu tradic a historie se současností je svým způsobem fascinující. Královna je zajímavou úvahou a lekcí nejen pro Brity. Oscar za ženský herecký výkon je určitě v dobrých rukou. ()

xxmartinxx

Od Královny jsem nic nečekal. Jen oslavnou ódu na monarchii. Tou film taky je, ale přesto stojí za zhlédnutí. Hlavně díky opravdu skvělé Hellen Mirren, které jsem věřil každý arogantní pohled i vzlyk. ()

Morien

(1001) Když se na to nedívám z filmařského hlediska, tak mi to přijde nedůstojné i zdvořilé zároveň. Takový ten střední proud, vlastně jsou všichni trochu sympaťáci, trochu idioti, že, to jsme si poplakali, jdeme dál. Nakonec si říkám, že je to pro mě nejzajímavější jako film o kontextu, a tak o něm budu i nadále přemýšlet. ()

Dudek

Zajímavé, to rozhodně ano. Konflikt vláda vs. Královská rodina převeden do širšího kontextu, kde potažmo vykresluje konflikt mezi tradičností ("historickou zaostalostí") a modernismem. Tenhle snímek se nesnaží být pohledem -či sondou - do nitra jednotlivých představitelů britské monarchie a už vůbec se nepokouší odbjasnit nám ono chování Královské rodiny po tragické události, běhemž ní zemřela Lady Di. Pouze onoho dne využívá jako jakéhosi tmelu, který pojí všechny části do sebe. A je třeba uznat, že tento tmel - hlavně díky reálným vsuvkám (bratrova smuteční řeč, Královnin přímý přenos) - splňuje svůj účel velmi dobře. ()

Gilmour93

Tony save the Queen, the cold-hearted regime.. Zástupci monarchie žárlící na popularitu vyděděnce, pár galonů falše pod záštitou upřímnosti a rafinovaná honba za politickými body. Atraktivní pohled do zákulisí, při kterém míra fabulace zůstane tajemstvím. Podstata nevypadnout z role, či se do té správné dostat, je však jasná. Ve jménu majestátu city dusící H.Mirren perfektní do poslední vycpávky zadku, stejně jako chameleon Michael Sheen.. ()

Psema

Nasazení příliš vysokého tempa v úvodu lehce potápí druhou polovinu, kdy jemné vtípky odcházejí do pozadí a hraje se těžké drámo. Čekal jsem, jak z toho nakonec režisér vybruslí a musím uznat, že se s tou pointou vypořádal takřka dokonale. Jinak samozřejmě skvělé herecké výkony a nevýrazná, leč vycíděná vizuální stránka. ()

Mertax

Abych se v půl druhý odpoledne v pyžamu, se sušenkou a čajem v ruce (snídaně), rozcuchanými vlasy, neumytými zuby, když si užívám prázdniny a koukám na filmy, cítila majestátně, to se mi ještě nikdy nestalo. V době když píšu tenle komentář má Británie po 10 letech nového premiéra a dnes je to přesně 10 let, co zemřela Diana - Princess of Wales. ()

Lynn

Dokud jsem neuviděla tento film, považovala jsem Alžbětu II. za příšerně chladnou a necitelnou ženu přeceňující pravidla palácové etiky - ať už šlo o neshody se synem či s vnuky. Teprve díky Helen Mirren (její výkon bylo to nejpřesvědčivější, co jsem tento rok v kině mohla vidět a vsadím se, že i sama Alžběta se soukromě na "svoji" královnu podívá, byť oficiálně se vyjádřila v opačném smyslu) jsem pochopila, jak moc svazující tahle zlatá klec je. Nepřála bych si být jedinkrát na místě kteréhokoli člena královské rodiny, který se chtě nechtě musí řídit protokolem, aby za to byl poté odsuzován davy. Hold musím složit i Stephenu Frearsovi za to, že nechává na divákovi, na čí stranu se přikloní a nevnucuje svůj vlastní názor za každou cenu. Královna oplývá typicky anglickým suchým humorem, šarmem, ale i jistou mírou odtažitosti, kterou jsou Britové proslulí. Výjimečný film v mnoha ohledech. ()

Brouk

Je těžké hodnotit ilm, když veškeré postavy jsou (až na Dianu) stále žijící a jejich životy známe víceméně pouze zprostředkovaně (ve většině deformované bulvárem)... Ač se mi Diana, jako ženská mezi těmi aristokratickými fosiliemi líbila, realita dle mého soudu je (byla) možná trochu méně líbivá... jako zajímavá sonda do způsobu uvažování královské rodiny i politických zástupců toto dílo beru, je velmi zdařilé... Zároveň chci vyzdvihnout herecké protaginosty v tomto filmu.... Co ale snižuje můj celkový dojem, to je pachuť propagandistické podbízivosti... laskavý divák ať si ale sám udělá názor, co je jádrem sdělení... :-) ()

genetique

Veľmi kvalitne natočená rekonštrukcia niekoľkých krušných dní z vládnutia kráľovnej Alžbety. Ako desaťročný som udalosti, ktoré si film vzal na mušku, veľmi nevnímal a neskôr sa už o nich nehovorilo tak horlivo ako v tom čase a tak ma téma filmu potešila nielen kvalitou svojho spracovania, ale aj ozrejmením týchto historických udalostí. 80%. ()

Madison

Dôkladné rozkúskovanie smrti princeznej Diany a ustavičné tápanie v srdciach jej príbuzných, ktorí sa navyše musia vyrovnať s narastajúcim tlakom médií a nepochopením národa. Dve hviezdičky za excelentný koncert Helen Mirren, ktorá sa so stotožnením kráľovnej pohrala úplne prirodzene a tretia za toho úchvatného jeleňa, ktorý sa príležitostne blisol pred kamerou. :-) ()

hellstruck

Film o nejhorším týdnu královny Elizabeth, kdy potlačovala zármutek ze smrti Diany a snažila se jednat v prospěch rodiny a přitom si proti sobě poštvala vlastní lid. Myslím, že kromě jiného můžeme Británii závidět snahu zachovat tradice a především úctu,s jakou obyčejní lidé hledí ke své královně nebo "Princezně lidu". Tu majestátnost Británii nelze upřít a já ji neskutečně obdivuji, u našich hlavounů zkrátka nic podobného nehrozí. Ale to jsem trochu odbočila.. :-) Film je v jádru vlastně celkem zbytečný a královnino rozhodnutí se na film nepodívat dobře chápu. Týden po Dianině smrti? Já osobně bych preferovala biografický film zaměřený na celý její život! Ale toho se nejspíš dočkáme.. po královnině smrti. Helen Mirren byla ve své roli opravdu velice věrohodná a nikdo neměl šanci ji zastínit. Ten Oscar je ale trochu přepísklý (jak už to u plešounů bývá, že?) ostatně stejně jako reakce typu "to byla nuda". Řekla bych, že tohle je zkrátka snímek určený vyloženě lidem, které tato událost zajímá (a Britům).. což po přečtení námětu není zatěžko k pochopení. Je to prostě konverzačka a malý náhled do období, kdy královna bojovala se svými vnitřními rozpory - touhou truchlit v soukromí a nevystavovat rodinu zbytečné pozornosti a naproti tomu povinností zachovat se, jak se sluší. Možná je to stará "konzerva", ale má můj obdiv. ()

Lavran

Opatrné a přístupné drama, na kterém mne fascinuje velkorysá škála jeho možných čtení. Nemohu než doporučit. ()

Eddard

Zajímavý film. Já jakožto britofil jsem si k němu cestu našel poměrně rychle, vůbec bych se ale nedivil někomu, komu tenhle pseudodokument o nejtěžších dnech současné britské královny, příliš nevoní. Helen Mirren se sakra choulostivé role zhostila skvěle (leč ona záplava cen, které se na její hlavu snesla je také ze značné míry dána poměrně slabou konkurenci v tomto roce), ale velice charizmaticky působil i Michael Sheen v roli Tonyho Blaira. Celkové vyznění snímku na mě nakonec působilo poměrně silně agitačně, tj. vůbec bych se nedivil, kdyby vyšlo najevo, že vznikl s tichou podporou jak britského premiéra, tak monarchie. Obě strany z něj totiž vychází velice, velice sympaticy a lidsky. Jak jsem zmínil na začátku, za sebe hodnotím možná trochu výš než normálně s ohledem na můj zájem o britskou společnost a kulturu. 70% ()

castor

Filmoví kritici budou toto chladné drama v drtivé většině milovat a opěvovat, široké diváctvo spíše rozpačitě přijímat!! Hodně hubené čtyři hvězdičky nebo hodně silné tři.. patrně ke stálé úctě k Dianě!! Přitom film je o někom úplně jiném.. ()

Rex Mundi

Tak si Helen Mirren (a len po roku) zahrala po Alžbete Prvej aj tú Druhú... a opäť to zvládla bravúrne. Skutočná Alžbeta by ju určite mala pozvať na "garden party", veď komu sa v jednej hereckej kariére podarí (a tak dôveryhodne) zahrať dve britské panovníčky, navyše žijúce s odstupom štyroch storočí? ()

Trellíno

Úplně vidim, jak na to vyrazí moje máma s babičkou, většinu filmu probrečej a bude to pro ně film roku, ze kterýho budou vycházet totálně rozsekaný. :) ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji