Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

moviefilm

Kráľovná ma dostala. Neviem, ako reálne Kráľovná ukázala situáciu Dianinej smrti a ani túto situáciu nesledujem, ale Kráľovná ju ukázala s takým citom, že tomu jednoznačne uveríte. Vdaka skvelému scenáru, ktorý skvele buduje postavy, ktoré potom Stephen Frears geniálne zrežíruje a (najmä) Helen Mirren potom svoju postavu hrá tak excelentne, že keby jej postavu hral niekto iný, film by bol minimálne o 20% horší a ako plus skvelá hudba (, ktorú keby som počul bez toho, že by som vedel, že je z tohto filmu, tak by som povedal, že je z nejakého animáku) vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru bez jednej chybičky... ()

Radiq

Pokud je vám putna britská královská rodina, jako mě, tak se budete zaručeně nudit. Čekal jsem film o jejich současné královně, ve smyslu jejího životopisu. Místo toho jsem se dočkal jen vyobrazení krátkého období, když zemřela princezna Diana. A protože jsem nikdy nebyl nijak dojat touto strašnou událostí, ani z filmu na mě žádnej dojem nepadl. Vlastně jsem nakonec zjistil, že jsem se díval na film o vždy vážné královně a jejím premiérovi Blairovi, což mě teda vůbec nebavilo. Samozřejmě Helen Mirren byla skvělá. Ale to bylo tak jediné, co tam stálo za to. ()

tom88

Bol som trocha sklamaný z výsledku. Čakal som niečo väčšie a velkolepejšie. Herci sa mi nezdali byť veľmi výnimočný, ba ani Helen Mirren ako kráľovná nebola taká excelentná. Čakal som trocha hlbší dej, no bol to len taký pohľad na skutočnosti. Chvíľami to bolo dosť zaujímavé, dojemné no nič viac. 4* tomu veru nedám, už len kvoli tomu sklamaniu, po druhom zhliadnutí možno prehodnotím, ale zatial 3*. 70% ()

3n3my

Z nejakého dôvodu som tomu nemohol dať 3*, aj keď viem, že na 4 to nie je. Z dokumentárneho pohľadu je to v pohode, ale ako dráma (prípadne tragédia), tam viac vecí nefunguje. Jednoducho som sa nudil a prekvapivo to nezachránil ani anglický suchý humor. ()

vesper001

Při sledování Královny jsem v duchu slyšela rozhovor, který jejímu vzniku předcházel: Beth: „Což abychom zkusili promluvit k poddaným jejich jazykem a pomocí toho nového vynálezu, film se tomu myslím říká. Prý už je dokonce ozvučený a barevný. Mohli bychom nechat natočit příběh o naší rodině, aby Britové pochopili, že jsme sice z Boží vůle panovníci a tím pádem na vyšším stupni vývoje než oni, ale jinak žijeme jako každý druhý.“ Phil: „To je báječný nápad, drahá, hlavně musí ve filmu být patrné, jak dodržujeme národní tradice. Například já bych mohl v každé scéně lemtat čaj.“ Beth: „Mluv jen, když jsi tázán, drahý, a jdi na své místo. Přála bych si, aby z filmu bylo zřejmé, že mám dobrodružného ducha. Mohla bych například uvíznout uprostřed řeky a spravovat auto – samozřejmě s dokonalou ondulací a líčením, jinak by si mě diváci mohli splést se s nějakou babčou z vřesovišť. A domnívám se, že by byla vhodná ti nějaká dojemná scéna se zvířetem, třeba se slonem nebo s jelenem. Co myslíš, Charlesi?“ Charlie: „Mami, nemohly by mi v tom filmu míň odstávat uši?“ ()

eJacques

...Poučné jako blázen, pohled do blízkosti Královny se jen tak na plátnech nevidí... Jen pro ty, co se chtějí teprve podívat, film se dost točí kolem Diany... ()

Triple H

Celkom príjemny pohľad do života britskej kráľovnej. Neviem nakoľko sa filmári strafili do reality, ale ako dramatizácia to bolo fajn. Udalosti okolo Dianinej smrti aj jej persóny mi boli pomerne neznáme, keďže som sa o túto osobnosť nikdy veľmi nezaujímal (a v dobe jej smrti som bol primladý, aby som tomu venoval pozornosť) a aj preto ma dej celkom zaujal. Helen Mirren bola výborná (minimalistické výkony sú hádam najťažšie). Michael Sheen napriek prvoplánovej odlišnosti zahral svoj part veľmi dobre. Ta tak. ()

chelseaman22

Tak nám ta Bětka omládla! Padesátiletá královna se transformuje do role kazišuka, což vyšňořená Diana odskáče v tunelu kdes v městě Amélie či hrdinů z pera génia Balzaca. Obličej na sračku - zbyl jen odkaz boje proti HIV a sympatiím k zastřelenému Versacemu (k čemu ti byl house na Floridě s bazénem potaženým 24 karátovým zlatem taliáne?!). Tučňák Tony je naopak polobůh s přechodným bydlištěm na Downing Street, přičemž durch káže té „vetché“ stařence, kterak nejlépe balzamovat zesnulou snachu (GOOD BLESS za vzájemnou nevraživost těchto významných žen, stačí vzpomenout na jistou vévodkyni z rodu d’Anjou, jež se se smrtí své dcery vyrovnávala každodenním dostaveníčkem u dceřiny rakve, než ji manžel po čtyřech měsících hnití přesvědčil, že dceři by nejlépe bylo na krchově). Viva ROYAL ENGLISH 'n' „Work Hard – Play Hard“! 86% Celosvětový výdělek k 24. 8. 2013: $123,384,128, což je 8,26 násobek budgetu ()

LeoH

Dobře udělaný vyšší populár, uctivě opatrná kmánská představa o tom, jak by to třeba mohlo chodit doma u vrchnosti – ano, mohlo, a Helen Mirren je báječná a ve filmu se díky ní dají hledat náznaky úvah o střetu monarchie s novou dobou a o smyslu symbolů, znaků a společenských rolí. Ale opravdu jenom náznaky, a zbytek postav jsou jen papírové figurky okatě rozškatulkované na sympaťáky a protivy. Sílu a šmrnc takové Královy řeči to nemá ani omylem. ()

filmmovier

Vynikající britské drama s fantastickou Helen Mirren a výborným Michaelem Sheenem v roli Tonyho Blaira. Královna (kterou napsal Peter Morgan, a je to znát) je vynikající konverzačka, která je výtečně natočená a pojednává o zatraceně zajímavém období královské rodiny. Je to sice konverzačka, ale nudou u filmu rozhodně neumřete, protože je zpracována velmi atraktivním způsobem včetně kombinace skutečných záběrů. Fakt skvělá záležitost. ()

HonzaBez

"Nejdříve služba potom já..." Napsat komentář k tomuto již vícekrát viděnému filmu (s excelentní Helen Mirrenovou v hlavní roli) o "královně Alžbětě v nesnázích", mi v souvislosti s jejím dnešním pohřbem přišlo tak nějak jako samozřejmost. Mám totiž tento film opravdu moc rád a vždy si při jeho sledování říkám, jak těžké to pro Alžbětu muselo v daných chvílích asi být. Za nejsilnější scénu považuji asi tu, když se královna (na radu premiéra Blaira) rozhodne 5 dní po tragické smrti princezny Diany ukázat před Buckinghamským palácem, kde je konfrontována s řadou neuctivých hesel (viz třeba "mají na rukou tvoji krev"), aniž by přitom hnula brvou, aby následně prožila překvapující moment, kdy ji holčička předá květina určené nikoliv pro zesnulou princeznu Dianu, nýbrž pro ni samotnou. "Jako by se veřejnost a královská rodina pohádali a teď se opět usmiřovali...." Zajímavě je přitom ve filmu vylíčena postava tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira. Těžko asi posoudit, nakolik byl dotyčný tehdy skutečně "zachráncem monarchie," jak je zde podán. Zvláště když si uvědomíme, že scénář Petera Morgana (i film samotný) vznikl ještě za Blairovy vlády. Každopádně některé ty dialogy, v nichž dotyčný královnu hájí proti svým spolupracovníkům i své manželce, jsou vskutku brilantní. Poslední věc, kterou bych na filmu ocenil, je určité vcelku příhodné přirovnání či paralela mezi mediální "štvanicí na královnu" a lovem jelena, jak jej nabízí tvůrci snímku (viz třeba vizuálně zajímavá scéna jelena stojícího před královnou, která se jej snaží odehnat a zachránit tak před zastřelením). Buďme každopádně rádi, že zatímco jelen byl nakonec přeci jen uloven, "lov na královnu" byl v závěru "odpískán". ()

Magneto

Tento film nieje "biografiou" života kráľovnej Alžbety, je to film, ktorý sa snaží ukázať ako to funguje v no vnútri kráľovskej rodiny...A režisér si vybral ukážkovú situáciu, smrť princezny Diany, ktorá perfektne vystihuje pomery ktoré asi vládnu v kruhu "vyvolených", špecialne sa zameriava na kráľovnú a premiéra Toyho Blaira. Ten je úžasne stvárnený btw...Celkovo dávam iba tri hviezdičky a to hlavne pre statickú a televíznu výpravu... ()

Gothar

Na mna tento film velmi zaposobil a to este patrim k studentom :) Je to dobre zahrane, prijemne natocene a nie je to zbytocne dlhe, co beriem ako vyhodu, pretoze vela dram je zbytocne natiahnutych, co mi vacsinou vadi. Na jedno pozretie je to vyborne, dalsie si naplanujem tak o 1-2 roky. ()

farmnf

I když je Helen neobyčejně skvělá královna, ve filmu se stane jediná podstatná věc a to je smrt Diany. Jinak jsou mi problémy Buckinghamu tak vzdáleny a upřímně u prdele. Královské anglické zvyky mě připadly poněkud směšné a pitomé. Nesmírně nudný film na nudné téma. ()

Sokkk_y

Po masakru (myšleno v pozitivním duchu) jménem Špína Londýna nám Stephen Frears naservíroval snímek, v němž se zaobírá absolutním opakem zmíněné "špíny", a to rovnou nedoknutelnou britskou královskou rodinou. Sousto si vzal velké, ale poradil si s ním naprosto mistrovsky. Není snad jediná věc, kterou bych mu mohl vytknout. Vše do sebe dokonale zapadalo - scénář, obsazení v čele s "dvojčetem Elizabeth II" Helen Mirren, hudba, kulisy, průnik televizních záběrů princezny Diany s reálnými obrazy, prostě vše. The Queen se tedy může hrdě zařadit ke Králově řeči, Mladé Viktorii a jiným snímkům, které důstojně mapují "tisíciletou historii nejmocnějšího trůnu v Evropě." ()

Sfinkter

Královská rodina v době Dianiny smrti - ožehavé a silné téma, ve kterém se dá hodně ztratit a dost získat. Tento snímek to zvládl s přehledem a nebýt spíše technických nedokonalostí (kamera atd.), dával bych suverénně pět. Výborný pohled do charakteru panovnice Spojeného království - v některých okamžicích člověk zalituje, že není britským občanem. Bez zaváhání zasloužený Oscar pro Helen Mirren. ()

honza7

Královna je všemohoucí, královna je naše pýcha, prosím bože, ochraňuj královnu! Je hezké nahlédnout do zákulisí královny, ale nic špatného se stejně nedozvíme, Britové by přece něco jako královna v životě neposkvrnili! ()

danoo

Pre niekoho hodina a pol snobskej nudy plnej dialógov, pre iného krehká sonda do komplikovanej ženskej duše, ktorá upúta aj keď nestrhne, pohladí no nepoláska. Oscar pre Helen Mirren je zaslúžený. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji