V Sierra Leone zuří občanská válka o nadvládu nad diamantovými poli. Její obětí se stane i rodina rybáře Solomona. Při přepadení vesnice rebely z revoluční armády se jeho ženě a dětem podaří uprchnout, on je však zajat a skončí jako otrok v diamantovém nalezišti. Když objeví velký růžový diamant, pokusí se ho ukrýt, je však přistižen brutálním kapitánem Poisonem. Dřív než ho stihne Poison zabít, je naleziště napadeno vládními vojáky a oba muži skončí ve vězení. Je tu vězněn i protřelý pašerák Danny Archer, který zaslechne Poisona, jak Solomonovi vyhrožuje. Po propuštění se pokusí od Solomona diamant získat. Ten však všechny nabídky odmítá. Snaží se najít rodinu. Netuší, že jeho dvanáctiletý syn Dio byl rebely odvlečen a po tvrdém vymývání mozku vycvičen na dětského vojáka. Archer se seznámí s americkou novinářkou Maddy Bowenovou, která chce psát o obchodu s nelegálními diamanty. Dostanou se spolu do sporu kvůli jeho cynickým názorům, potom do města vtrhnou rebelové. Danny se dohodne s Maddy, že jí poskytne informace o pašování diamantů, když ona pomůže Solomonovi najít rodinu. Během cesty za diamantem se Danny pod vlivem Maddy i Solomona mění a nakonec slíbí, že nejen pomůže novinářce odhalit pozadí krvavého obchodu s diamanty, ale také najít a zachránit uneseného chlapce. (TV Nova)

TemnyRytir

V dobách Titanicu jsem nemohl Leovi přijít na jméno, ale dneska už vím, že je to jeden z nejlepších herců "mladé" generace. ()

deep

Jako poukázání na to v jakým je Afrika svrabu - dobrý, nicméně ve srovnání s Hotelem Rwanda tenhle snímek nemůže vyhrát. Akce je natočena výborně, DiCaprio i Hounsou jsou velmi přesvědčiví, ale proč nemůže být scénář trochu míň šablonovitej? Dal bych ***, ale protože je dobrý upozorňovat na problémy (nejen) africkýho kontinentu, jednu hvězdu přihodím. ()

Mykhaluu

Už jsem měl strach, že tenhle film tu bude mít podle byvších komentářů horší hodnocení! :) Tu ženskou bych.. ehm... no, to je jedno, někdo to hrát (a mě s**t) musí... Leonardo se stává mým oblíbeným hercem! A vůbec! Napětí! Slzičky! Chudáci vesničané! Učitel a jeho snaha zachránit děti bojovníky! Scéna s (hrůzně obrovským) uprchlickým táborem! Jasně, že film to nevyřeší! Ale aspoň poukáže! A jestli to je kalkul?!?? Tak finančně, jak koukám to moc nesype... Závěrečný telefonát... ah! Odvážný a správný konec! Byť já bych to jako tvůrce asi nedal?!? :) No nic, odteď budu používat svou oblíbenou klávesnici Logitech diNovoEdge ve verzi osázené diamanty jen ve svátek... a možná ji daruji nějaké nadaci na pomoc Africe...?!? ()

HarlanWade

Po historickém filmu se samuraji, kde byly velkolepé bitvy na denním pořádku, skočil Zwick do válečně-dobrodružného dramatu řešícím politické problémy v Africe. Něco úplně jiného, ale Zwick těží z úplně stejných prvků - dokonalého, oslnivě dech vyrážejícího vizuálního pojetí a při tom tak bezchybného rozvíjení příběhu. Ten mě zase naprosto dostal hned v prvních minutách, zase mi bezchybně seděl casting herců (hlavně jako vždy horlivě se snažící Leo) a zase jsem na konci brečel. I přesto mám (stejně jako u Samuraje) opět pocit, že to někde dře, že něco není v pořádku, něčeho je tam moc, něčeho zase málo a ve výsledku jsem se místy nudil. Zwick je v rámci řemesla machr, ale ta schopnost stržení diváka mu zatím chybí. ()

angel.CZ

Velice silný a propletený ovšem přímočarý příběh o chudobě, válce, penězích a těch mocnější co to řídí.Skvěle natočeno. Bez výhrad 100 ze 100 ()

MrMir

Poměrně zbytečně natahovaný snímek (hlavně co se příběhu týče), který však okouzlí pár dobrými momenty a mistrovsky natočenými akčními scénami. Nic převratného však nečekejte. Navíc, Capriovi jsem prostě roli drsného bývalého mariňáka neuvěřil. Spíš na mě působil jako hodný chlapec od vedle (a to i v okamžiku kdy stahoval z kůže paviána :o). ()

Suomi

Nemám rád DiCapria,ale tady se na to dalo koukat.Afrika jak je, zabíjení dětí,otrocké práce, život pro nikoho nemá žádnou cenu, vládnou ti kdo mají zbraně nebo prachy.Dobře koukatelný film kde i diCaprio mě není tak protivný, a konec filmu taky dobrý, včetně toho Dicapriova ()

MarsVl

DiCaprio a Hounsou- můj neoblíbený a oblíbený. Bylo těžké překousnout DiCapria ale nekonec mi ani nevadil a líbil se mi. Zwick má drama a akci v krvy a bylo to znát. Pěkný film a výkony. 4* ()

Nawri

Perfektní film, připomnělo mi to Rwandu. DiCaprio se mi líbí čím dál víc, měl jsem ho zaškatulkovaného někde v propastných končinách romantiků typu Huga Granta, ale jeho posledních 5 představení na mě vrhli nové světlo a již teď se těším na jeho další kousek! ()

Hydr0gen

Akční popcorn meets něžná lovestory meets angažované drama - Holywood at its best a pro mě naprosto neočekávaný zážitek. Po většinu délky má film našláplé tempo a výborně pracuje s prostřihy kde např.spojuje ačkně-dobrodružnou linii s tou politicko-dokumentární (rozuměj, ukazuje zvěrstva a problémy), která je taky správně nekompromisně brutální (některé věci opravdu stojí za to a jinde je neuvidíte - výcvik dětí, bitva v hlavním městě a víceméně cokoliv, kde figuruje RUF).Přidejte si k tomu opravdu famózního Lea, stoprocentně přesvědčivého Djimona Honsou, krásnou a vyčuranou Jennifer Connelly a třeba i charismatického plukovníka v podání Arnolda Voslooa a máte nářez, který vám fakt nedá vydechnout. A to se nerozepisuji o precizních akčních scénách a uvěřitelné romantické linii (které pomáhá i to, POZOR SPOILER, že je nenaplněná). 9/10 ()

Borecz

Pěkné, velmi pěkné. Líbí se mi, jak jsou zpracovány drsné válené scény i ty emotivní a ačkoli by se na film dalo pohlížet jako na akční snímek s dvěma hlavními hrdiny (z nichž jeden je jen těžko přemožitelný), několika romantickými scénami a jistými klišé, snímek tak jako celek naprosto nepůsobí a to i přesto, že všechno výše zmíněné obsahuje. Nicméně podává to stravitelně a lidsky, čímž se jeví poměrně autenticky a uvěřitelně. Nevím jak je to možné, ale ať se ho snažím z racionálního hlediska posoudit jakkoli, stejně ve mě pořád zůstává silný dojem, že je to pěkný film na důležité téma. ()

thomasnikrs

VÝBORNÝ ZÁŽITEK PODPOŘENÝ SKUTEČNÝMI UDÁLOSTMI A CAPRIO PODAL SKVĚLÝ VÝKON. DOBRÁ PRÁCE KAMERY I KOMPARSU (POCIT OPRAVDOVOSTI - SMUTKU Z NÁS SAMÝCH A DNEŠNÍ DOBY). OPRAVDU KRÁSNÝ FILM ()

huzgi

Tak trochu jako když pejsek a kočička pekli dort. Trochu nesourodé, mnoho scén a sekvencí okoukaných a převzatých. Chvílemi nudné. ()

KaZbunda

Silný film v určitých svých částech (dětská armáda), z kterého ovšem podle mě ke konci začne smrdět prvoplánovost útoku na slzné kanálky....i tak za shlédnutí určitě stojí. ()

lord Ball

Drsný thriller ze Sierra Leone, vykreslující až neuvěřitelné krutosti, které se v tomhle státě a nejen zde, dějí. Co se týče hereckého obsazení tak je naprosto výborné, ačkoliv DiCapriova dětská tvářička mi ze začátku filmu do příběhu moc neseděla, ale postupem času jsem si na něj zvykl. Celkově bych řekl že takových to filmů by se mělo točit co nejvíce, aby lidé věděli, co se děje a hranicemi našich států či kontinentů a nezavírali před těmito problémy úmyslně oči. ()

zly.dvojce

TIA a půda zrudlá krví generací. Je dost možné že po dalším zhlédnutí půjdem do absolutních čísel, tohle je skutečný diamant. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (více)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (více)