V Sierra Leone zuří občanská válka o nadvládu nad diamantovými poli. Její obětí se stane i rodina rybáře Solomona. Při přepadení vesnice rebely z revoluční armády se jeho ženě a dětem podaří uprchnout, on je však zajat a skončí jako otrok v diamantovém nalezišti. Když objeví velký růžový diamant, pokusí se ho ukrýt, je však přistižen brutálním kapitánem Poisonem. Dřív než ho stihne Poison zabít, je naleziště napadeno vládními vojáky a oba muži skončí ve vězení. Je tu vězněn i protřelý pašerák Danny Archer, který zaslechne Poisona, jak Solomonovi vyhrožuje. Po propuštění se pokusí od Solomona diamant získat. Ten však všechny nabídky odmítá. Snaží se najít rodinu. Netuší, že jeho dvanáctiletý syn Dio byl rebely odvlečen a po tvrdém vymývání mozku vycvičen na dětského vojáka. Archer se seznámí s americkou novinářkou Maddy Bowenovou, která chce psát o obchodu s nelegálními diamanty. Dostanou se spolu do sporu kvůli jeho cynickým názorům, potom do města vtrhnou rebelové. Danny se dohodne s Maddy, že jí poskytne informace o pašování diamantů, když ona pomůže Solomonovi najít rodinu. Během cesty za diamantem se Danny pod vlivem Maddy i Solomona mění a nakonec slíbí, že nejen pomůže novinářce odhalit pozadí krvavého obchodu s diamanty, ale také najít a zachránit uneseného chlapce. (TV Nova)

castor

Lidé sedí na ulici, někteří se sotva hýbou, všude odpadky, otravující hmyz, zápach se line rychlostí světla, bezpráví čeká na každém kroku. Tak to je Afrika. Vedle toho ale nabízí i štědře zajímavou možnost si přivydělat. Edward Zwick natáčí filmy s vážnějším poselstvím (přesto dle hollywoodské šablony), které jsou pro mě emocionálně zajímavé jen průběhem jejich sledování, v ten daný moment, ale po nějaké chvíli, respektive hned po jejich skončení, ve mně nic nevyvolávají, nepřemýšlím nad nimi. Pro tentokrát se pokusil o jakýsi myšlenkový přesah o situaci na zbídačeném a vykořisťovaném kontinentě, ale stejně skončil jen výkřikem, jelikož autoři v čele právě s režisérem onen výpovědní přesah poněkud lacině nabalili na standardní akční dobrodružství, které ničím nepřekvapí. Buch bác, útěk, buch, trocha filosofické rozpravy, útěk, buch bác, morální apel, bác bác, romantická nitka atp. Aneb chci na něco upozornit, ale dělám to klasickou, hollywoodsky ověřenou, prošlapanou pěšinkou. Jen ať se mi hlavně zlaťáky hromadí. Dobře si vybavuji ty titulky u výkonu Toma Cruise ve Zwickově předešlém filmu: „Oscarová role!“ Samotný výsledek byl fajn, ale nic moc na pokyvování hlavou. To DiCaprio celý film suverénně táhne (bravurní scéna s uloveným paviánem), navíc má skvěle sekundujícího parťáka Djimona Hounsoua (pro oba oscarové nominace) v roli rybáře, kterému se zhroutil celý život. I závěr by se pod rukama jiného herce roztříštil v trapnou momentku, DiCaprio však odchází se vztyčenou hlavou. K tomu mírně schematická Jennifer Connelly, která mimo jiné i zabrouká na romantickou strunu, aby dámy v kině nemusely neustále odklánět zrak, když si tvůrci zamanou trošku naturalismu v podobě sekání končetin. Zvuková i střihová (místy až dokumentární prostřihy) stránka jsou bez debat vynikající, autentické kulisy dodávají další plusové body atmosféře. Zwick má navíc čich na znamenité kameramany. Akční sekvence jsou pak ukázkou dokonalé filmařiny, zejména ony dvě již několikrát zmiňované. V jiném případě bych šel na vyšší hodnocení, ale Zwick mě opět přesvědčil o tom, že mu jde především o ty zlaťáky. Měl by se držet zejména akce, která mu jde bezchybně a neplést se do věcí, pro které není vhodným vypravěčem. Přesto jde o jeho nejpůsobivější film!! A to je samo o sobě slušná poklona!! Lepší ***, horší ****. ()

viperblade

Leonardo hrál dobře (k tomu se vrátím), příběh ale drhne. Jakoby se scénárista ani nepokusil vymyslet něco nového, proč taky, že? Takže se zde dočkáme mnohých scén, při kterých jsem měl nutkání říct "Tohle už jsem někde viděl". Ale na druhou stranu musím vyzdvihnout kameru, střih a hudbu. Ta poslední opravdu potěšila, hlavně při závěrečných titulcích. A teď k Leovi: Myslím, že by měl větší šanci na Oscara spíše za film Skrytá identita (samozřejmě z téhož roku). Tady mi přišel takový nijaký, v Identitě ale válel. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby jej nominovali za Identitu. ()

Niktorius

Blood Diamond je hollywodský blockbuster pečlivě narýsovaný podle kvalitních, osvědčených, leč poněkud opotřebovaných šablon. Morální apel a přiblížování neutěšené situace v afrických zemích je tu jen jako přidaná hodnota, ne základní kámen - tím je slzopudné dobrodružství několika pohledných lidí plné akce, krve a emocí, opracované tak akorát pro potřeby multiplexů . 3 a 1/2 hvězdičky ()

Spooner

Edward Zwick prostě umí. Místy je to sice trošku upovídané, ale jinak našláplé od začátku do konce. Akce je vynikající, některé scény jsou opravdu brilantní a hudba je taky fajn. Herci taky předvádějí to nejlepší co umí. Škoda jenom té trošku delší stopáže a pár slabších momentů. ()

petero

Po Departed DiCaprio opäť dobre. Čo dobre. Výborne. Úlohu v ktorej by som si ho pred rokom ani nevedel predstaviť zahral skvele. Djimon Hounsou sa sem hodil ako riť na šerbeľ a Jennifer Connelly tu nebola len v úlohe romantickej vložky ale hlavne kôli výbornému precítenému finále. ()

Davies182

Tak tohle mě fakt zaujalo, a Zwicka si od shlédnutého Diamantu zapamatuji jako režiséra, jehož se vyplatí bedlivě sledovat. Přesvědčivý DiCaprio nasadil tomuto filmu korunu, a konečně se zbavil svého image klučíka s pohledem kocoura v botách ze Shreka. Víc takovýchto rozmáchlých filmů, páni režiséři! ()

gogo76

God left this place a long time ago.... Atraktívne africké exteriéry, zaujímavý dynamický príbeh, kvalitné herecké obsadenie a ako vždy pri Zwickových filmoch-dobrá hudba.Rozhodne treba pochváliť veľmi kvalitne natočené akčné scény plné chaosu. Chcelo by to možno viac rozvinúť tému detských vojačikov( hlášky malých černochov so zbraňami v ruke nemali chybu: "I,am master of disaster") ale režisér si toho nabral na jeden film až príliš.Téma diamantových polí, občianskej vojny, detskí vojaci, hľadanie a záchrana rybárovho syna, vzťah medzi Archerom a novinárkou,žoldnieri a samozrejme veľkého diamantu, okolo ktorého sa celý dej točí. Každá z týchto tém by stačila na jeden dobrý film (viď.napr. občianska vojna vo filme Hotel Rwanda).Je toho dosť, ale Zwick toto množstvo tém celkom zručne ukočíroval a výsledok je príjemná oddychovka. 80%. ()

Mahalik

Malí chlapci jsou odtržení od rodin. Od neznámých maníků dostanou do svých malých ručiček samopal a navíc dostanou radu, kterou by nechtěli slyšet nikdy v životě. "Střílej na všechno, co se pohne!". Oni poslechnou, co jiného by taky měli dělat, když jim vyhrožují smrtí. Jejich vymývání mozků se dostane až do té míry, že všemu tomu nakecávání od zlotřilejch vojáků věří a doufají, že ta věta "Teď už jsi velkej chlap" platí v plné míře. Začnou pít, kouřit a pak je zastřelí. Pak začnete přemýšlet, že třeba z tohohle chlapce se mohl stát výjimečný doktor, mohl třeba vymyslet lék na Aids. A i kdyby se toto přeci jen nestalo, žít v poklidu už je přeci jenom tím největším darem. Bohužel oni to nikdy nepoznají. Lidi jsou svině! ()

lesumir

Politických thrillerů je jako hub po děsti, a však Blood Diamond vedodí a vévodit bude! Vzal velké sousto, řeší více problémů najednou - ale s přehledem ho spoliká! Přes poměrně dlouhou stopáž jsem se vůbec nenudíl, a minutu co minutu dostával obrovskou dávku emocí a dokonalých okamžiků. Dobrodružná jízda byla perfektní a akční scény skvělě provedené. Leo DiCaprio už dorostl v opravdového chlapa, a s přehledem si dává i takový velkofilm. Netáhne sice sám, ale jeho žoldák Archer tomu dává to pravé ořechové. Jenn Connely jako vždy sexy a Hounsou dobře sekundoval. Krvavý diamant je pro mně neprůstřelný film, chybu v něm hledat bude těžší než jehlu v kupce sena. Co sena, hned ve stohu pořádné slámy, protože Edward Zwick si opravdu pohrál s filmem, a já si spravil chuť po Samuraji. Je to dojemné,místy vtipné a skvěle vygradované. I ten sladký konec mi byl celkem vhod! ()

kinej

Tento film se opravdu podařilo namíchat z kvalitních surovin. Jednak je nacpaný akcí, takže divák nemá šanci se nudit. K tomu je opatřen opravdu skvělým scénářem, který vás pár replikami zasvětí do problému a věrohodně vykresluje hlavní postavy a jejich motivy. K tomu, aby toho nebylo málo, tu všichni hlavní představitelé hrají opravdu excelentně. Věřím, že Di Caprio spoustě lidí nemusí sedět, ale nikdo mu nemůže odepřít jeho herecké schopnosti, které zde opět dokazuje. Kamera je také prvotřídní. Když ve filmu švenkuje k ohnisku záběru, tak často cestou zabírá činnosti nedůležitých postav, což umožňuje realisticky dokreslit situaci. Tomu napomáhají také prostřihy na kraťounké, odbočovací záběry, například házení zápalných lahví, které filmu dodávají až dokumentaristické věrohodnosti. A to všechno je nepochybně zásluhou výborné režie. ()

cheyene

Film, v němž se střetávají rozdílné charaktery postav a jejich cíle a jsou divákovi naservírovány neuvěřitelně silným způsobem. Pro mě byl Krvavý diamant obrovským filmovým zážitkem, kde jsem si "odškatulkoval" DiCapria z krabičky "slaďouš Jack". Jeho postava je dokonale napsaná a on ji hraje velmi přirozeně. Skvělá hudba a závěr jen podtrhuje celkový dojem na neoddiskutovatelných 5*. ()

Hrabka

Velmi dobré dobrodružně válečné drama ze Sierra Leone z období "diamantové války". O akci není nouze a samotný příběh taky docela ujde. Film mohl být určitě kratší, tím by bylo i jeho kouzlo silnější, ale nevadí, já jsem se dokázal dobře zabavit i tak. 75% ()

Jamal

Z Deja Vu jsem byl velice spokojen, ale z Krvavého diamantu jsem byl,i když to byl film následující, nadšen. Dlouhé scény bych nepovažoval za zbytečné, film jsem si vychutnával plnými doušky. Přál jsem si,aby vše dobře dopadlo, ale pak by to ztratilo ten efekt. Telefonát byl opravdu opravdu strhující ( asi tak 1000x víc než potápějící se Leo v Atlantiku ). Jennifer byla kouzelná, Djimon jako věrný Pátek Robinsona a samotný Leo dokonalý. Krásné záběry,krásná zvířata, akční scény, dojemné chvilky, co víc si můžeme od filmu přát .... po shlédnutí tohoto filmu si snad nikdo z nás nepořídí šperk z diamantů. Snad i na snubní prsten s diamantem zapomeneme, při kterém spousta Afričanů prolila krev a zabarvila místní půdu do červena.(( :: ()

nunka

Ak je film situovaný na Africký kontinet, prifarbený humanitným motívom a problematikou politických a mocenských pechte-mechtle, dajú sa očakávať uspokojivo preplnené kinosály. Presne na týchto pilieroch stojí aj Zwickov Krvavý diamant. Samozrejme som zabudla na hviezdne herecké obsadenie. Teraz budem chváliť a to v prvom rade Lea DiCapriho už dávno nie cukríčka z Titaniku, ale uveriteľného hereckého vyslúžilca, ktorý ma už neraz presvedčil o svojich kvalitách. Gangy v New Yorku, Letec, Na druhej strane, teraz Krvavý diamant - všezko zrelé, precítené a vynikajúce výkony. Po technickej stránke je film rovnako kvalitne zvládnutý plus priam hynagogická krása prírody. Celkový dobrý dojem mierne kazí posledná kamerová scéna, no obsah a forma je natoľko príťažlivá a pútavá, že zabezpečí dostatočný komerčný aj nekomerčný úspech. ()

paascha

Americká akademie projevila svůj vkus již mnohokrát. Tento film je jistě zajímavý, je i uvěřitelný, ale na 5 oscarů??? To teda není ani náhodou! ()

Fiftis

Obchody sú nebezpečné, ale vynášajú a všetko ide ako po masle, kým DiCaprio nestretne domorodého farmára, ktorého syn zmizol pred nedávnom s jednotkou mladých revolucionárov. A do hry sa navyše dostáva legendami ovenčený diamant, ktorého vlastník s jeho pomocou si dokáže podmaniť celé armády ... Kto k nemu dobehne prvý? Zwick si okrem režijnej stoličky zabezpečil aj tú scenáristickú, spoločne s Charlesom Leavittom, ktorý má na svedomí výborný K-Pax. Pochváliť musím výkon krásnej Jennifer Connelly, ktorá bola tak povediac druhým filmovým diamantom. ()

Shakers

Veľmi zaujímavý a hlavne dobrý film od Eda Zwicka (ľúbia sa mi od neho filmy Odpor, Glory a hlavne Posledný samuraj), ktorý ma po ruke skvelých hercov (DiCaprio, Hounsou, Connelly), dobré akcie, slušný scenár, výpravu a podobne. Problém vidím len v jednom. Niekedy mi to prišlo až zbytočne dlhé a trochu uťahané v prvej polke filmu. Za to druhá polka a hlavne záver filmu je perfektný - vynikajúce herecké výkony, strhujúca a napínavá akcia, perfektná hudba a hlavne výborný záver. Obľúbené soundtracky: I Can Carry You, Solomonn Vandy, London. 85% - 4* ()

ajuska

Velmi solidní film, který se vedle akčně-dobrodružné podívané snaží i o nějaké to hlubší poselství. Jak moc se mu to daří, už je věc jiná. Je tu sice sem tam nějaká to obehraná scénka a děj se v druhé půli už tak trochu opakuje, ale každopádně je to dobrý film, jenž možná i někoho donutí k zamyšlení. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (více)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (více)