Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

David661

Fantasy pohádka, která je neuvěřitelně poupravená "Pro efekt", která nudí, která je předvídtelná a zápletky vlastně nejsou (teda pokud nepočítam, jak jdou sehnat bílýho medvěda do města a vlastně bez poblémů ho dostanou) Nicole Kidman je umělohmotná a Daniel Craig ve filmu vlastně vůbec nehrál. Ale to mam za to, že jsem čekal nějakou super napodobeninu Pána prstenu, jinak film neurazí - 60% ()

Mauric

Pěkná Dakota (zase?), ještě hezčí efekty a ošklivá režie. Kdyby ve mě film nevyvolával tolik asociací (např. při každém záběru na medvěda se mi automaticky vybavila reklama na Coca-Colu a začal jsem se debilně uchechtávat), tak asi hodnotím níž. Další průměrná fantasy, ze které se dalo vytřískat mnohem více (zajímavých nápadů a dobrých herců/hereček tu je požehnaně). ()

Asmodin

Bylo to docela koukatelný, jsou i horší filmy. Čekala jsem nějaké rozuzlení příběhu nebo alespoň osvětlení děje, ale bohužel nepřišlo vůbec nic. Totálně chybí závěr. ()

peetriss

Zlatý kompas se snaží být načančaný, účelově se snaží nabídnout roztodivné hračičky, sympatická i zlá zvířátka, hodné i zlé postavy, dětskou hrdinku, zajímavou digitální výpravu a dynamickou akci. Tedy ingredience komerční směsi, která však v tomto případě pokulhává ve spojení v konzistentní filmové dobrodružství, protože nenabízí nic osobitého, a už vůbec ne zajímavého a nikde neviděného. Snaha opřít se o jméno Nicole Kidman a Daniela Craiga (majícího málo prostoru) se míjí účinkem. Hlavní dětská hvězda Dakota Blue Richards je snaživá a sympatická, toto však tuto jednohubku, která mi na rodinný film občas připadá až příliš agresivní, nepozvedne. Přesto stále stravitelnější než např. Narnie. 50% ()

angloumene

O Zlatém kompasu určitě mohu říct, že se jedná o dobrodružný, výpravný a skutečně nákladný film. Otázkou ale zůstává, jestli je vhodné označit ho za pohádku. Hlavní postavu sice představuje mladé děvče, objevuje se zde spousta roztomilých zvířátek a příběh samotný je poněkud černobílý, ale zpracování děje mi asi nejvíc ze všeho připomínalo (filmového) Pána prstenů - relativně "temná" atmosféra plná soubojů na život a na smrt... ehm tedy na světlo. Tuto žánrovou nevyhraněnost považuji za největší slabinu tohoto dílka, protože nakonec vede k tomu, že plně neuspokojí diváky toužící po pohádce a ani ty, kteří touží po plnohodnotné fantasy. Na druhou stranu mě potěšil poměrně zajímavý nápad s propojenými světy a daemony, takže za mě slabší čtyři hvězdy tedy 71 %. ()

orkadimenza

Častý problém fantasy je jejich příběh ve filmové podobě, jelikož nezkušení režiséři se často zaměřují právě na vizuální stránku a trochu zapomínají na to okolo. Toto je bohužel případ i Zlatého kompasu, který v dějové stránce má své mouchy a není jich úplně málo. Knihu jsem sice nečetl, ale věřím, že to není vina knížky (cbdb 86%), takže si myslím, že v rukou jiného, zkušenějšího / talentovanějšího režiséra (co třeba Matthew Vaughn a jeho Hvězdný prach?) by to vyznělo o poznání lépe. Není to úplně špatné, ale s takovým potenciálem a hereckým obsazením se z toho mohlo vytěžit mnohem víc. V širším měřítku zklamání, ale v rámci fantasy rozhodně ostudu nedělá. ()

Zombi

Škoda takhle utopených peněz a triků, které jediné za něco stojí. Film na mě působil jak bezduché, dlouhé a nudné omalovánky se špatným scénářem i režií. O scénáři mluvit nebudu, to je katastrofa největší, trochu to mohla zachránit režie, ale spíš tenhle film ještě víc potopila, např. přelézání zmrzlého můstku přes propast, který se začne bortit, mohlo se to natočit akčně a napínavě, třeba jako v prvním Shrekovi, ale tohle? Hudba jako taková se celkem dala, bohužel u většiny scén je dost mimózní, např. jediná bytka která je ve filmu je podkresla takovou meditační skladbičkou jak od Hare Krišna - takže taky mínus. Dětský herci taky nic moc, takže jedna hvězdička za Craiga, kterej se tam mihne a druhá za triky, ani Nicole mi tam tentokrát moc neseděla. Zlatej Hvězdnej prach, mnohem menší rozpočet, ale mnohem větší zábava. ()

Dallas

No ak to má byť len úvod do trilógie, tak potom to beriem. Ako samostatný film by to bolo však slabé. Príbeh je slušný, ale pre spôsob, ktorým je podaný vôbec neupúta. Vyslovene som sa nenudil, ale film začal a naraz skončil. Všade vychvalované triky sú špičkové, ale pre mňa sú iba druhé husle a na význame naberú až ked podporia iné stránky filmu. Každopádne to má potenciál a dúfam, že sa využije lebo zatial je to len priemer. 60% ()

Weider

Skvělé efekty a obsazení podle dobré předlohy Pullmana, ovšem chabé provedení. Nádherné efekty a skvělý herci nemusí vždy znamenat povedený film. Můj názor: průměrná pohádka pro děti - 60% ()

fredisek

Jsem asi jedním z mála, komu se tenhle film opravdu líbil. Snímek se zdá být dalším řadovým fantasy, ale když uvážíme, že se původně jedná o knihu, která vyšla před tou spoustou brakových fantasyfilmů, která má navíc skrytý smysl, alegorii katolické církve, pak to rozhodně žádné obyčejné fantasy není, a i když se tváří jako film pro děti, tak ty by ho nepochopily. Také mě zaujalo výtvarné podání filmu, třicátá léta dvacátého století smíchaná s koncem viktoriánské Anglie, zní to hrozně, ale mně se to líbilo. Nemám co bych vytknul ()

MkSallam

Stejně špatné jako Narnie, přeplněné WTF momenty, díky kterým se Kompas ve finále změní v totální frašku a hlavně, totálně prázdné. Není to nic víc než jen nudná, prázdná přehlídka solidních efektů v podobě zbytečného useklého příběhu, který stejně nikoho nezajímá. Druhá hvězda je za mědveda-borce.... ()

Yardie

70%. Mě se to líbilo. Krásná grafika a prostředí, spousta dobrých nápadů jak co se týká rozmanitosti světa, tak i jednotlivých postav. Příběh je zajímavý a kupodivu mi ani nevadí dětský hrdina, resp. hrdinka. Film byl velice svižný a zábavný. Asi by mu slušelo více napětí a troška dramatičnosti, aby to bylo ještě více chytlavé pro dospělé. Dokonce bych se nebál přidat delší stopáž a více se ponořit do rozmanitostí a zákonitostí světa a postav. Mě to bavilo a jsem velice překvapen, vzhledem k tak nízkému hodnocení. Samozřejmě to mohlo být mnohem lepší, ale i přesto spokojenost. Howgh! ()

Kacitr

Filmy tohoto druhu mám ráda, ale kouzlo Zlatého Kompasu mě jaksi nezasáhlo ... děj nezajímavý, jediné co se mi na snímku líbilo byl daemon, který neustále šlapal po boku Lyry .... takového bych taky brala. No a druhá hvězdička? Ta je za toho bílého chlupáče :) ()

Movie Gourmet

Fantasy nebo spíše pohádka tvářící se jako film pro dospělé, ale je spíše pro odrostlejší děti s tím, že není jaksi dotažený do konce. Děj nepostrádá napětí ani akci což vše v roli záporačky dobře okoření Nicole Kidman, ale film skončí jak kdyby s otevřeným dějem a možností na pokračování. Dobrý film, který mohl být ještě lepší. Ve srovnání s Hvězdným prachem dost zaostává. Verdikt: 3* a 70 %. PS Nechápu proč OSCARa za vizuální efekty získal právě tento film. Oživlí medvědi nebyli zas tak úžasní. ()

H4ku11

Knižná trilógia bola super, s filmom je to už horšie. Je lepšie sústrediť sa na scenérie a efekty ako na dej. ()

Terezinka198

Trailer mě zaujal, ale byla jsem zklamaná. Jediná pořádná scéna byla s ledními medvědy a jediná zajímavá postava byla ve skutečnosti jedna z duší, haha. Vtipné, já se však moc nenasmála. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách