Dva přátelé a nájemní strážci pořádku se ocitnou v městečku, kterému vládne nelítostný rančer. Jejich práce se zkomplikuje příjezdem mladé vdovy. (Filmbox)

Genero

Apalucha je kovbojka klasického střihu, ve které dva intelektuálové se stetsony širšími než ramena a ústy plnými lesní moudrosti hledají v prérii u mexických hranic životní pravdu. Eda je texaský Ahasver známý ze stránek Rodokapsů skrývající svou hřívu pod kloboukem proto, aby se Čirikavové nevyděsili, že jim Somr přišel poděkovat za Thálii. Edovou životní láskou je René s brašnou jezdce Ponny Expressu místo ksichtu. René se převléká do ženských šatů a přefikne všechny hrdlořezy a kořalečníky v okolí, včetně zlověstného zabijáka krvavého Jeremiáše. Pan Vigo, nejlepší kamarád Edy, chce vypadal jako úplně největší kokot na sever od Rio Grande, proto pěstuje neprostupné pubické ochlupení kolem úst. Škoda, že jsem se musel jít dvakrát vyčůrat a přišel tak o oba drsné ostrostřelecké souboje, při kterých prý létaly kulky spravedlivých mužů vzduchem. Jistě chápete, že takový příběh byl na páteční večer naprosto strhující záležitostí, a kdyby pan Vigo na cestě vstříc zapadajícímu slunci zanotoval aspoň kratinký kousek Sou fár tů jů aj méj, dojetím bych si posmrkal oba rukávy u ponča. ()

ScarPoul

Komorné a s atmosférou. Výborný Harris aj Mortensen. Kvôli nim dávam o jednu hviezdu na viac. Film funguje hlavne na vzťahoch medzi postavami. Svet sa mení. Postavy nie. Viera v priateľstvo je ale v tomto prípade silná a kvôli tomu sa na to veľmi dobre pozerá. Nie je to o prestrelkách, nie je to o mestách a drsnej dobe. Je to o ľuďoch. Tých čo veria, že správne veci sú dakedy zložité a tých čo stoja na strane zákona, hoci ich to dakedy stojí viac, než len pokojný spánok. Bealova hudba je príšerná. Ruší atmosféru, kde sa len dá. Inak spokojnosť. ()

PROROK14

Neviem prečo také nízke hodnotenie. Viem, že mnohým sa to nie veľmi páči a dali to aj zjavne najavo. Ale ja som v tomto nehľadal nič výnimočné. Westerny som nepozeral skoro nikdy. Ale pohľad na ne som zmenil hned po zhliadnutí snímku Unforgiven. A tento film to len potvrdzuje. Hoci nedosahuje kvality Unforgiven aj tak sa mi páčil. A to veľmi. Na slovo nuda som si ani nespomenul. Ani jednu sekundu som sa nenudil. 75% ()

Tommassi3

"Nevěř mu, Virgille !! Snažil se mě osahávat, když jsem mu ukazovala dům !!" - "Ne, nesnažil !!" - "Ne, nesnažil !! To by Everett nikdy neudělal.." - "To věříš raději jemu než mně ??" - "Samozřejmě.." ()

Terva

Nové Mexiko 1882, to byl život, co? Nějaké právo? Kolty a pistole to bylo právo. Dokážeme si to vůbec představit? Dnes už asi těžko, ale život mění to, co je předvídatelné, v to co se nestane a to co je nepředvídatelné, ve váš osud. Virgile Cole toto město vyčistí od zločinců. Jeden z vás vytáhne zbraň a zemřete oba, varuje Virgil. Bum, bum, já vás varoval! Pijete šerife? Ani moc ne. Je těžké milovat chlapa co nepije. Ale možný to není. Dialogy plné ironie, to prostě k westernu patří....že? No, ale jedna žena stačí, aby vše bylo jinak. Omlouvám se ženám, nemyslel jsem to zle. Ale šerif Cole začíná blbnout. Držím mu palce, aby vydržel celý tento film. Čeká ho dramatické rozhodnutí...a Everett? Je nepředvídatelný a čeká ho dlouhá cesta. ()

Chermy

Nový western předchází velká očekávání, hlavně u fanoušků žánru a především také proto, že už se jich tolik netočí..... Navíc se celkem vydařilo obsazení a na mysli mám zejména Vigga Mortensena. Ovšem žádná sláva se bohužel nekoná. Příběh je meditací starých mužů o tom, jaké mají hodnoty a jak ten svůj život co nejspokojeněji dožít. Renée je ve své roli "trubky, která neví co chce" zaměnitelná až nesympatická a postava Jeremyho Ironse je napsaná velmi zkratkovitě. Nemůžu se ubránit dojmu, že se v příběhu tak různě zjevuje(sám nevědíc, kam má namířeno a co tam vlastně dělá) jen aby měli Ed & Viggo po kom střílet. Nedávný Vlak do Yumy se vyvedl lépe ()

moviesfan

Ed Harris se usadil do režisérské židle a ztvárnil jednu z hlavních rolí. Možná tato ,,dvojpráce" způsobila nepříliš zdařilý výsledek tohoto westernu. Žánr western mám rád, ale za poslední dobu tento obsadil jednu z nižších příček. Film se drží na povrchu a nesnaží se jít do hloubky, resp. řeší několik věcí, ale bez výsledku. Film nezachrání ani silné čtyřčlenné herecké obsazení. ()

Marsik

Uff, uff. Tohle nebylo dobré. Western občas přijde vhod, ale musí mít taky nějakou kvalitu a odsejpat. Tohle však kvalitu moc nemělo, neodsejpalo to a dialogy byly někdy za hranicí únosnosti a trapnosti. Tenhle film je další živoucí důkaz, že známí herci neznamenají zákonitě úspěch a Ed Harris by měl raději jenom hrát a ne režírovat. Navíc to, co předváděla Renée Zellweger mi nesedlo, postava uťápnuté Allison byla fakt děsná. A když jsem se teď zpětně podíval na upoutávku, tak se musím smát. Trailer neuvěřitelně chytře navnazuje, divák by si mohl myslet, že to bude pecka s množstvím přestřelek, ale ona je to ve skutečnosti nuda. Udílím utrápených 60%. ()

baribal

Bohuzel dejove trochu prazdne, na druhou stranu vsak ed harris dobre zvladnul atmosferu. Vztah mezi dvema hlavnimi postavami se vam pod kuzi sice dostane az pozdeji, ale druha pulka je diky tomu vyrazne lepsi. Na druhy dil to asi nevypada, ale aspon jaks taks originalni western. ()

mysiak

Na debut...ani dobré ani zlé...film dopláca na nulovú atmosféru a minimum akčných scén..a túto situáciu nezachránia ani vynikajúci herci...ale na debut to ujde.. ()

Historik

Velmi dobrý western připomínající staré dobré časy žánru. Po Krajině střelců další důkaz, že klasický western není úplně mrtvý. Chápu, že diváka, který je příznivcem moderní kinematografie, nenadchne. To je ale vlastně v pořádku. Já bych to bral právě jako důkaz, že se to povedlo. Klasický western má svého diváka. A tomu by se tohle mohlo líbit. ()

ArsenalEagle

2 skvělé charaktery, ale celková akce dost vázne. Jeremy Irons vypadá na padoucha až moc neškodně, Renée Zellweger zase nemusím. Hlavní chybu vidim v nedostatku akce, zvratů a napětí, přeci jen jsme na "divokém západě"! ()

GodComplex

Westerny rozhodne nepatri mezi me vyhledavane zanry, ale tohle uz kvuli lahudkovemu obsazeni neslo vynechat. Viggo Mortensen, Ed Harris, Jeremy Irons, Lance Henriksen. Da se vubec chtit vic? Da, zejmena preobsazeni trapne a hnusne Renee Zellweger, ktera byla jediny slaby clanek, tahle blond napuchla drzticka by to mela vazne zabalit. Krome jinak famozniho hereckeho obsazeni se nastesti zaroven jedna a velmi inteligentni a galantni western, ktery sice plyne pozvolna, ale plyne propracovanym a skvelym scenarem, takze to je od zacatku do konce poutave a vizualne spravne westernove stylove. 7/10 ()

UncleG

Ed Harris, stárnoucí drsoň. Viggo Mortensen jednoznačně nejlepší zástupce šerifa všech dob. Ironsův padouch překvapivě mdlý a konečně Rennée Zellweger jako femme fatale zcela nezajímavá až odpudivá. Pro film založený výhradně na interakci zmíněných čtyř postav je obsazení "osudové roštěnky" setsakra na prd. To vám teda povídám... ()

SarumanKo

Vôbec nechápem, prečo všetci na túto skvelú kovbojku tak kydáte. Vyčítať westernu pomalé tempo je prvoligová hlúposť. A napriek tomu, že prestreliek má málo, tie sú napínavé a úderné. Kostýmom, rekvizitám a hudbe tiež niet čo vyčítať. Avšak dvoma najsilnejšími triumfami Appaloosy sú perfektne zladená a ešte lepšie zahraná pištoľnícka dvojka Viggo Mortensen a Ed Harris (z ktorej ten s briadkou a brokovnicou je predsa len o kus väčší sympaťák) a kvalitný scenár. Ten má všetko, čo potrebuje - originálny príbeh, zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, nečakané zvraty a dobré dialógy. Mínusové body dávam jedine za Renée Zellweger, ktorá síce hrá zaujímavú úlohu, ale ako herečka je škaredá a nehorázne otravná. A ešte za niektoré, mierne groteskne vyznievajúce scény, všetky sú však spojené so zmienenou herečkou, a nepôsobia veľmi rušivo. Podarený western! (80%) ()

blackrain

Velmi povedený western, který mi sedl. Pozvolné vyprávění příběhu není vůbec na závadu. Příběh nijak nevybočuje z předem vyšlapané cestičky, kterou před ním vyšlapali jiné westernové snímky. Ed Harris si toho na sebe tentokrát ušil poměrně dost ( herec, scénárista a samozřejmě režisér). Musím říct, že všechno mu jde stejně dobře. Po shlédnutí filmu jsem ho zkritizovala pouze jednou a to za přestřelky. Mohlo by jich tam být trošku víc. ()

Thomassi

Western o bratrství a vzájemném pochopení dvou lovců lidí, kteří dělají pořádek ve městech, kde je to třeba. No a když se tam objeví nějaká ta ženská, která dokáže oblbnout nejednoho chlapa, to je pak ještě o lásce. No a samozřejmě nesmí chybět i nějakej padouch. Všechny tyto postavy zahrály známí a dobří herci. A všechny se mi svými charakteristikami líbili. Ed Harris a Viggi Mortensen, to byla dvojka, která se k sobě náramě hodila. Renée Zellweger jako žena, která si s laškováním s muži nedá pokoj a Jeremy Irons jako ten padouch. Ale herci a dobré výkony někdy prostě film nezachrání. A to je přesně příklad tohoto filmu. Konec byl hodně zdlouhavý a celkově mě děj nějak nenadchl. Tentokrát za 3*. ()

salalala

Nic moc film. Strašně se táhne, navíc tam není skoro žádná akce. Sympatické je obsazení, které až na příšernou Zellweger nezklame. Harris a Mortenesen si svoje odehrají, Irons je výborný, ale má málo prostoru, ujde i Henriksen. JInak Harris má talent i na režii, tady to ale přepískl se stopáží a s poměrně nudnými dialogy. Ta milostná linie je tam fakt zbytečná a nevěrohodná. Za vidění ale určitě stojí, rozhodně oceňuju Harrise, že do toho šel a sehnal za hubičku i další hvězdy. Škoda, že to není lepší....western is dead. ()

Kolty versus dekolty

Kolty versus dekolty