Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)

Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon nastěhují s třináctiletou sestrou a maminkou do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu a v ní podivnou knihu, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás. Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit a s její pomocí ovládnout svět. Díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince. Vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. (TV Nova)

Wormboy

Nicim vynimocna, ale zaroven neskodna fantasy, ktora svojim vydarenejsim kolegom nesiaha po ziadnej stranke ani po kolena. Kratka stopaz vsak toho dost zachranuje. 2,5/5* ()

Andre3000

Fantasy mám opravdu rád, ale podmínkou je, že člověk v ten svět který stvoří musí uvěřit. U mě se tak nestalo. Asi už nejsem takové dítě, pro které by to bylo asi lepší na koukání. Chvílema nuda, příběh nic moc a herci hrůza. ()

Maty85

Fantasy filmek mírně připomíjací "Most do země terabithia" . Skvěle sem se bavil, hezky provedený, graficky vyladěný tak akorát, zasmál sem se, akce tam taky byla, zkátka hezká podívaná, která nenudí. ()

campix

Vcelku vkusná rodinná fantasy, která vás vyloženě nenadchne, ale zase na druhou stranu ani nijak výrazně nepobouří. Ve svém žánru si myslím, že se jedná a průměr. Největší plus vidím asi v animaci příšerek, tak není na vůbec špatné úrovni. Ale jinak než na televizní film na nedělní odpoledne to nevidím i když by se mnou spousta mladistvých nesouhlasila. ()

KajusaK

Vcelku pěkné sci-fi s Freddiem Highmorem. Pěkné masky,efekty,příbeh. Hezká rodinná pohádka, pro odpoledne s rodinou. ()

SeanLSD

Tak na toto dielo budú existovať veľmi vyhranené názory. . – ako sa už ukazuje v prvých ohlasoch – a ja vám poviem prečo. Nie je to totiž nijaké fantasy, pre malých ani pre veľkých, ale celkom klasická, priamočiara rozprávka s tradičnými rekvizitami, iba veľmi jemne rezaná nejakými modernejšími prísadami. ktorá nebuduje na prevrátení žánrových konvencií čo možno najviac naruby, ako robil STARDUST, ale práve na tom, že ich všetky dodržiava. Nijaké veľké kresťanské ani psychologické posolstvá, nijaké terapeutické vŕtanie sa v pohnútkách hrdinov a dilemách „vyvolených“, nijaké veľkolepé armády netvorov pustošiace svet (zmienka o tom slúží len na dramatizáciu príbehu v malých rozmeroch), ani megalomanský časový či priestorový presah. Kdeže, nič také. Iba parta detí presťahovaných do starého domu, tajná miestnosť, domáci škriatok, vzácna kniha ich prapredka, zopár hnusných monštier a o nič menej ohyzdný, ale dokonale zábavný pomocník, zopár bájnych tvorov, zábavy, tajomstvá, naháňačky a boje. Proste len nefalšované čaro, vtip, šarm a svižnost. A v tom sa pohybujú deti ako každé iné, bez osudových predurčení, ktoré sa hádajú, tak ako to súrodenci od nepamäti robia, ale o vzájomnej pomoci nemusia pochybovať. O zámeroch tvorcov svedčí aj charakter predlohy, útlých knižiek, s veľa obrázkami a jasným cieľovým určením, napísaných svižne a hutne, ktoré by trénovaný čitateľ zlupol na posedenie, Sám som bol nenáročnosťou a príjemnosťou tohoto filmu (rovnako ako knižiek) veľmi prekvapený, hoci už z traileru dýchala taká dokonale jesenná atmosféra, plná farieb, vlhkosti, náhleho chladu a vlhkých zákutí, zotletého lístia a zeminy. Tie evokujú detstvo tak strašne hmatateľne, akoby boli cez priepasť rokov priam na dosah, podobne ako aj iné prejavy zmien ročných období – pretože tie už v dospelosti nikdy tak silno, uvoľnene a sprítomnene prežívať nemôžeme. A kvôli tomu všetkému trikrát hurá, že tu niečo také máme, a ešte v takom peknom obale. Vŕtať do tohoto filmu môžu tí, čo na detstvo už dávno zabudli. Kto nie, bude si to vedieť užiť priam zázračne a ešte mu bude ľúto príliš krátkej metráže. ()

tom88

Konečne dobré detské fantasy, po sklamaní z nudnej Terabithie je tu zábavná, akčná a trochu temná až napínavá Kronika. Ani neviem, prečo sa mi to tak páčilo, ale asi pre to, že som sa ani na chvíľu nenudil a fantasy rozhodne môžem. Pre malé deti to až tak nebolo, bol to vlastne taký detský masaker ( dobíjanie sa príšeriek do domu a následný masaker bol dosť hustý ). Dej je celkom fajn, hlavne, že nenudí. Efekty boli prekvapivo kvalitné na moje potešenie. Digitálne príšeri boli fajn, herci tiež ušli, vizuál filmu je štandardný. Niektoré scény boli prekrásne napr. let na veľkom vtákovy alebo objavenie starého Spiderwicka. Normálne sa teším na pokračovanie a dúfam, že ich bude viac. Na film som sa až tak moc netešil a o to viac sa mi páčil, takže sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. 75% ()

wendelin9

Začátek filmu mi tak uplně nesedl a chvíli jsem se rozhodovala jestli raději nesáhnu po jiném snímku, ale nakonec jsem ráda, že jsem u něj zůstala, protože mě po nevydařeném prvním dojmu čekalo velice milé překvapení :)... Ani pořádně nevím, čím mě snímek zaujal, že jsem na něj v průběhu tak radikálně změnila názor, ale nejspíše to byl právě "pohádkový" svět, kolem kterého se celý film točí. Musím také přiznat, že jsem se v některých momentech opravdu bála (a to jsem si myslela, že je snímek určen převážně mladším divákům) a výkon mladého Freddieho Highmora ve dvojroli je také excelentní... Jasně, stručně = 4* :) ()

Nivenx

Docela slušně zpracovaný zajímavý příběh. Není to sice žádný zázrak, ale ani žádnej propadák. Za mě čistých 50% ()

Mrkvič

Docela příjemně hororová a místy vtipná fantasy. Obával jsem se něčeho příšerného, jako byly Letopisy Narnie. Ale i přes hlavní dětské role (nebo možná i právě díky nim), to nebylo tak naivně dětské. Chvílemi byl film i dost strašidelný, až jsem si říkal, jaká traumata si z něj malé děti mohou odnést. Jinak ale příběh fajn. Celkem rozumná stavba, která místy zaujala svou komplikovaností. A režisér Waters ukázal, že dokáže rozesmát i natočit působivou akční scénu. ()

PeterNet

Kouzelné. Pro Waterse naprosto atypický žánr, ale dle mého názoru jeho nejlepší film. Režie a kamera na naprosto senzační úrovni (až na fázi napětí alá tahanice se skřety těsně před kruhem). Speciální efekty na dnešní dobu žádná sláva - ale pro tento žánr filmu naprosto dostačující. Co se hereckých výkonů týče , tak Freddie Highmore roste ve velkého herce. Jeho výkon byl výborný jako vždy a ostatní role byly zahrány taky dobře. Co se příběhu samotného týče , tak ten je třeba brát trochu s nadhledem. Je to zkrátka pohádka - ale pro všechny věkové kategorie. Ještě bych vyzdvihl výbornou atmosféru. Co se ale týče hudby Jamese Hornera, tak ta se mi moc nelíbila. Dal bych přednost Silvestrimu, nebo Elfmanovi - ti už v podobných žánrech předvedli velké věci. Shrnutí: Vždy jsem tvrdil, že kdyby se Harryho Pottera ujmul Tim Burton, tak by mistrovské dílo Joane Rowlingové začalo sbírat i Oskary. Teď k Timu Burtonovi přidávám ještě jednoho režiséra o němž si myslím že by zvládl Pottera ukočírovat - Mark Waters. Je to ohromný paradox, protože tento režisér točí samé romantické komedie. Najednou se vrhne na fantasy a je z toho jeho nejlepší film. Kéž by u toho zůstal. To se asi ale nestane neboť už chystá další romantickou komedii. Takže jak to ohodnotíme? Režie: 9/10, Herecké výkony: 8/10, Kamera: 10/10, Vizuální efekty: 5/10, Scénář: 7/10, Hudba: 6/10, Atmosféra: 8/10. Celkem: 7,57/10 = 3,78* . Vzhledem k celkově pozitivnímu dojmu z filmu samozřejmě zaokrouhluji nahoru:-) Výsledek = krásné 4 hvězdičky! ()

Dado

Príbeh je možno trochu klišé, ani výkony hercov nie sú práve také, aké by filmoví kritici očakávali. Od fantasy filmov určených skôr deťom ako dospelým sa však nedajú očakávať veľké divy, ktoré by hodnotenie filmu vyniesli až do výšin a Kronika rodu Spiderwickovcov je vo svojom žánri určite tým pozitívnejším, čo diváka mohlo postretnúť. Na jedno pozretie v televízií v kruhu rodiny, kde si chce človek oddýchnuť pri nejakom zaujímavým filme, ktorý nenudí, je to priam ideálne, ale že by som sa mal na niečo takéto hrnúť do kina alebo netrpezlivo čakať, kým to vyjde na DVD, to ťažko. (55%) ()

terunka003

Kouzelné, příjemné, tajuplné × Kratké, nerozvinuté, rychlé. Takové pohádkové příběhy plné kouzelných tvorů z jiných světů mám hodně ráda. Jen mi děj tohoto filmu přišel až moc "rychlý" a nerozvinutý. Proč nebylo více zmínek o jiných tvorech a proč kromě hejkala a hypogrifa nikdo nepomohl hlavním hrdinům? Příjemný rodinný film na sobotní večer.. ()

Redswif

Pěkná oddychovka. Hlavně perfektní animace příšerek, pár vtipných hlášek. Tudíž šlo přehlídnout že příběh byl blbej jak tágo:-D ()

Protivný sprostý nemrtvý holky

Protivný sprostý nemrtvý holky

05.02.2013

Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr… (více)

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)