Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)

Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon nastěhují s třináctiletou sestrou a maminkou do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu a v ní podivnou knihu, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás. Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit a s její pomocí ovládnout svět. Díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince. Vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. (TV Nova)

Triny

Asi jsem čekala víc.. Víc fantasy, víc propracované postavičky, míň "rodinného filmu".. průměr, když to už nikdy neuvidím, asi se nic nestane..:| ()

majxik

Čekal jsem pohádku a dostal jsem docela pěknou a roztomilou fantasy kde nechyběla krev ani místy napětí. Rozhodně bych to ale neoznačil za nejlepší film v jakékoliv kategorii, celkově se jak zpracováním tak i příběhem řadí spíše k průměru nebo k lehkému nadprůměru. ()

lennyd

Sourozenci Jared, Simon a Mallory se svojí matkou přestěhovali z rušného New Yorku do starého domu na samotě, který jejich rodina vlastní od nepaměti. Dětem se tu moc nelíbí, rády by se vrátily zpět do New Yorku - a tak z nudy šmejdí po domě. A je to Jared, kdo objeví tajnou místnost, laboratoř svého pradědečka a hlavně podivnou knihu, po jejímž přečtení už nebude nic jako dříve. Kniha objasňuje existenci nadpřirozených postav, skřítků, víl, ale také skřetů a obrů. A právě obr Mulgarath usiluje o získání této knihy, aby s pomocí kouzel, v ní zapsaných, ovládl celý svět. A jen děti mu stojí v cestě... Z filmu jsem kapánek zklamaný - a vlastně ani nevím proč. Asi už těch Narnií, Harry Potterů a dalších už bylo moc, a tento film nic moc nového, co bychom neviděli jinde, nepřináší. A tak tu děti pobíhají po domě a bojují s nadpřirozenými postavami, přičemž dospělí jen přihlížejí (páč nechápou). Co ale musím hodnotit docela kladně (i když v dnešní době už to není takový problém) je vizuální stránka filmu, a zvlášť ony nadpřirozené postavy - ty se fakt vydařily. Dětem to asi bude ke štěstí stačit, ale já bych chtěl od filmu něco víc... ()

haj

Na mě příliš infantilní, což asi není chyba filmu, prostě je jen pro jinou věkovou kategorii. Kdyby mi bylo 10, určitě bych dal o jednu, možná i dvě hvězdy víc. ()

Petr23

Tak nevím co si o tomhle filmu mám myslet. Zprvu to vypadalo na film v duchu ,,Most do země Terabithia", ale ono nic. Film který je určen především mladší části diváků, by měl odvíjet spíš v veselém duchu a ne v chladném. První půlka byla super. Dětská atmosféra fantasy byla skvělá, ale jak mohli tolik zmršit druhou polovinu? Fakticky nechápu. Čekal jsem od tohoto filmu něco víc. 2* ()

SkyHawk

Ohrané vztahy v rodině. Zvláštní příběh. A děti likvidující nebezpečný příšery. Knížku jsem nečetl, tak těžko posuzovat, jestli snímek dělá čest, nebo naopak. Plus tomu ale určitě dávaj celkem hezky zpracované potvůrky. ()

sheldonka.

Fantasy není zrovna můj oblíbený šálek čaje a proto jsem nebyla nijak extra nadšená. Příšerky, ale byli působivé a docela vtipné. Ze závěru jsem byla docela zklamaná, scénář totiž výrazně upadal. ()

VanTom

Fantastické bytosti a jak je vidět. Rodinně-dětská vyprávěnka splašeně uhání od samého počátku (přesto první setkání a uvěření dost protahuje), aby pak připomínala nepřetržitou akční přehlídku CGI potvor, které chtějí / brání knihu. Snaha přidat emoce rozchodem / shledáním s otcem se zákonitě míjí účinkem, jelikož na jejich prokreslení (i celého fantaskního světa) schází minimálně 20 nesterilních minut. ()

liuk

Já teda nevim, ale když už se snažím psát něco o světě mimo lidskou realitu, tak bych dal teda co největší důraz na nastolení takové reality, ve které se nejen může dít úplně cokoliv, ale hlavně ať to cokoliv nevypadá pitomě. Ať vypadá v rámci mezí uvěřitelně, když se někdo rozloží ve hmyz nebo když jsou skryté místnosti domu větší než ty obyvatelné. A to se těžko daří, už jen protože každá ta abnormalita je takové hnusné CGI. Ono pak vypadá i možná opravdu živá kočka v náručí kluka uměle. A když se nevede ospravedlnit to nereálné, tak těžko můžu doufat ve vyšší úroveň tohoto přístupu. Totiž že sice nechápu vůbec nic, ale žeru to i s navijákem. Ovšem začátek s odhalováním je přesně takový zkoumavý a záhadný, jaký být měl, workoholismus dostává sodu, kečupová krev nikdy nebyla tak vychytaná, Mark Waters objevil další Lindsay Lohan a Ještě že jsme New Yorčani! ()

blackJag

No tak po návalu ultrabrutálních dětičko-fantasy sraček z nedávné doby působí Kronika rodu Spiderwicků jako balzám. Není to 100%, to určitě ne, ale příjemné překvapení je to určitě. Absence nesympatických dětských hrdinů (mladý Highmore již své kvality několikrát úspěšně předvedl) je žánru vyloženě ku pomoci a děj tak pěkně plyne předvídatelnou linií až ke standardně zdařilému konci (fandil jsem děckám jako za starých dobrých časů Bastienovi v Nekonečném příběhu). Málo co je k vytknutí i formálnímu zpracování, triky jsou velmi slušné a občas atmosférou lehce dotahují třeba nejlepší Pottrovky. Celková spokojenost. 75% ()

Mr.Dogman

Knižní předlohu mám moc rád. Ale tento filmy byl úplně jiný. Z předlohy, si to podle mě vzalo jen základ. Kdyby film udělali na díly (knížek je 5), bylo by to mnohem zajímavější - knížka má vždy jen okolo 100 stran, takže by se tam vše vešlo. Ale ty skřítky apod. měli udělané přesně tak, jak jsem si je představoval. ()

svobik

Spiderwickové jsou sice velmi solidně natočení a na mnoha místech působí v rámci žánru nadprůměrně, ztrácejí však v jinak banálních ohledech. Zjeména především v totální nelogičnosti, otravných dětech (snad jedině Highmore je solidní) a absolutně nulovému napětí. I ty rodiné hodnoty by si mohl Waters strčit za klobouk, zabírají totiž asi 15 minut celkové stopáže. Takže průměr. P.S. Hogsqueal Setha Rogena je definitivně největší borec mezi mluvícími stvořeními. ()

Scar

Čomu by som sa najdradšej vyhol je porovnávať tento film s ostatným z tohto žánru, ale asi to nepôjde. Je rozhodne pútavejší a napínavejší ako Zlatý kompas či Narnia. V kine som sa pri tom jednoducho bavil. Otázne ale je, čo by somnou spravil film doma pri TV. Ak niekto opľúva scenár, lebo je málo originálny, ja tvrdím opak, nápad s knihou je úžasný. Pri týchto fantasy prípehoch vždy dominuje nejaký mocný artefakt a všetci sa ho snažia získať. V tomto príbehu je to kniha a príbeh okolo nej vytvorený a zdá sa mi byť originálnejší ako artefakt z Pána prsteňov, hoci ho mám veľmi rád. ()

Guzo

Pokud se vám líbí filmy s Harrym Potterem (zejména tedy první a druhý), bude se vám líbit i Kronika rodu Spiderwicků. Kouzelný svět, o kterém běžný smrtelník nemá ani tušení, je zde samozřejmě nutností. Možná bych ve filmu akorát uvítal víc magických bytostí, trošku mi to přišlo, jako kdyby se z dvouapůlhodinového filmu sestříhaly některé momenty a pak se to slepilo zase dohromady. Ale třeba je to jen můj pocit.. ()

cross

***1/2 - Docela zábavná, milá a pro menší si troufnu říct i dost strašidelná pohádka, která mě až překvapivě bavila - ať už svým kvalitním zpracováním, tak střídmou délkou a skvěle padnoucí hudbou... Tvůrci si sice mohli odpustit ty srdcervoucí vyznání v závěru (...nemyslím ty Spiderwickovy...) a i na příliš digitálních potvůrkách se mohlo zapracovat trochu víc, ale jinak pokládám Kroniku Spiderwicků za důstojného zastánce svého žánru, ze kterého sice ani zdaleka nejsem na větvi, leč bez problémů kvalitativně přeskakuje nejedno rodinné fantasy posledních let. ()

horpe

Docela pohledná, svižná a nekomplikovaná fantasy s pěknými potvůrkami, domácím skřítkem, oslazená spoustou medu. ()

Protivný sprostý nemrtvý holky

Protivný sprostý nemrtvý holky

05.02.2013

Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr… (více)

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)