Každý člověk je hvězdou svého vlastního života. Autorská zpověď scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana... Americký filmař Charlie Kaufman bývá považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti. Rychle se proslavil jako autor surrealisticky laděných scénářů k filmům V kůži Johna Malkoviche (1999), Adaptace (2002) a Věčný svit neposkvrněné mysli (2005). Poté se poprvé ujal i režie a debutoval autorským snímkem Synecdoche, New York (2008). Děj se točí kolem života divadelního režiséra Cadena Cotarda, jehož menší poranění na hlavě přiměje k hlubokému zamyšlení nad vlastní smrtelností a pocítí nutkavou touhu po sobě zanechat neochvějně pravdivou a skutečnou divadelní hru. Díky velkorysému finančnímu grantu se pokouší inscenovat nekompromisní nadčasové dílo, v němž dokáže otisknout své pravé já. Mistrovské dílo nemá pojednávat o vztazích, ale o smrti a zachytit kopii života. Čím víc se ale touží přiblížit věrné skutečnosti, tím víc se ztrácí v souvislostech a časové chronologii. Na obrovském jevišti vybudovaném v newyorském hangáru se představí dvojníci všech, které během svého života miloval. Stárnoucí Caden však stále nedokáže být s výsledným tvarem spokojen a hranice mezi skutečným životem a inscenací se začíná stírat. Režisér Charlie Kaufman inscenuje mnohovrstevnaté nepředvídatelné představení pro náročné diváky o pomíjivosti života. V originální umělecké zpovědi reflektuje všechny své životní obavy, fobie a pochyby. V hlavní roli osamělého a výstředního divadelního režiséra zazářil Philip Seymour Hoffman. (Česká televize)

SKreyn

Zvláštny film, miestami nudný, dlhá stopáž. Nejaké veci som tam nepochopil, napríklad vtedy, keď tá slečna išla kupovať dom a v ňom práve horelo, bol plný dymu, potom ho nakoniec aj kúpila a bývala v ňom a dom stále horel. :O 3* ()

Rodin

Divný kousek to je. Podobá se dalším filmům natočeným podle Kaufmanových scénářů, má ale jeden nedostatek, který jsem nebyl dlouho po zhlédnutí schopen identifikovat; dnes docházím pomalu k závěru, že chyba byla v režisérovi. Asi by si měl Charlie ponechat energii na ty své vychytané scénáře a nesnažit se jim ještě ke všemu vrazit do zad svůj režijní rukopis, pokud to tak lze vůbec nazvat. Na film nezapomenu, ale podle jeho scénářů již byly opravdu natočeny lepší příhody. ()

wito

hlboké, pravdivé, smutné. kaufmana mám skutočne rád. jeho slová sú až bolestne pravdivé. zaujímavý snímok, ktorý sa dá hodnotiť čisto subjektívne, podľa momentálneho rozpoloženia. ja som naň dnes asi až tak naladený nebol... ()

Amonasr

Hodnou chvíli mi trvalo, než jsem začal  chápat, o co tu asi jde.  Zorientovat se v tom, kdo je kdo,  kdy se co vlastně odehrává, co je skutečnost, divadlo nebo sen nebylo vůbec snadné. Postupně se ale autorův záměr vyjasňoval a čím byl zřejmější, tím zajímavější i bylo film sledovat. Ke konci už pak zaznívala spousta zajímavých myšlenek, které nutily k zamyšlení nad životem jako takovým, nad úlohou jednotlivce ve společnosti, smyslem života vůbec atd. Pozoruhodný umělecký počin, i když jistě ne pro každého. Že je tu v červených číslech se tak skoro až divím ve srovnání s tím, co hlavně tu zpravidla boduje... Ale i to je pro mě vcelku příjemné překvapení. ()

Black3R

Celkom dobre zamotané :-) Človek si uvedomí že je vlastne zbytočný medzi toľkými ľuďmi, chce zanechať odkaz po sebe, a život mu ujde cez prsty. Možno že by sa dal spraviť aj lepšie, ale zatiaľ po 1. pozretí......80% ()

jafuska

příjemný film, který nás zavede do protředí divadelních her, kdy režisér neustále zkouší nové hry, ale neuvědomuje si, že jeho manželství má problémy a je v troskách, narůstají i jeho vlastní problémy, kdyby to nebylo tak zbytečně dlouhý, mohlo to být daleko zajímavější a osobitější, takhle jen průměrný film bohužel ()

Bigwave

Charlie Kaufman velmi úspěšný scénárista, který se v tomto případě ujal i režie. Synecdoche, New York je okouzlující a velmi divný film. V jediném okamžiku se ztrácíte a v druhém zase nacházíte. Aby jste tento film pobrali, musíte být naprosto ponoření do děje. Scénář byl tvořen dva roky a během natáčení se prý neměnil. Je to věc geniality, když někdo dokáže takto ztvárnit jeden z největších strachů, které dokážou ovládnout člověka. Ano, je to osamění, staří a především čekání na smrt. Ať chtěl autor říct cokoliv, tento film si určitě nevyložíte špatně a odnesete si z něj to co si odnést budete chtít. Zkrátka ho pochopíte po svém. ()

Verunka84

Asi nebudu uplne free, uz vubec ne cool a ani omylem in, ale prislo mi to jako naprosta pitomina, na kterou jsem se chtela podivat jen kvuli Michelle Williams, ktera tu byla v jedne scena a pak uz nic. Nudà ()

iz67

Kaufman je genius. Scenare jsou ok, ale jeho rezijni kousky jsou jako kdyby se clovek ocitl zpatky ve zlatych dobach filmu. Film, ktery nestaci jen odcumet, ale ktery chce travit, stravit, a pak dat jeste jednou. I am so lonely. ()

knotie

Kaufman je bud sialeny alebo genialny. Alebo nejaka podivna zmeska oboch. Kazdopadne, "Synecdoche" je jeden z filmov ktore ma prekvapili a aj napriek tomu ze som ho videla uz niekolko krat, este som ho nerozmotala ale aj v tom spociva jeho krasa. Moj "reading" je ze cely film sa da chapat ako hyperbolizacia najvacsich ludskych strachov - smrt, sklamanie ako rodic, partner, umelec. ()

jack_scott

Velice zvláštní film- to je skoro to jediné co bych k němu dodal. Duševní stavy a pochody lidí...jsou prostě různé, budiž. Tento snímek je toho jasným důkazem, protože to celkem věrně zobrazil. Inu, proč ne. 80% a **** ()

yatan

minimalne 8.5/10 ale musim to pozret este raz...ma to nieco strasne silne, hlboke a vzacne v sebe..nevylucujem 5* (4.12.2009) New York Synecdoche ma absolutne chytil za srdce. Ak si niekto od cias Kubricka zasluzi titul "genialny" tak je to Charlie Kaufman. Charlie Kaufman je naozaj umelec, ktory balancuje na hranici geniality a zabavy zaroven. Tak hlboky a uprimny film o zivote ako len moze byt, ponukany tak morbidne smutne, az samotne tieto fakty zacnu byt tak vtipne, ze si clovek uvedomi, ze sa mu to vlastne cele paci..Toto umelecke dielo potrebuje od divaka taku istu ustretovost a uprimnost aku ponuka film sam aby ho dostatocne obsiahol. pri scene "I didn't jump!" prisaham, ze neviem ci som mal slzy od smiechu alebo placu. Na New York Synecdoche nemam bodove hodnotenie len jedine slovo - genialne! (5.12.2010) Po jedenastich rokoch tento film stale funguje, a len mocnie. Nepamatam sa ci som sa prvy krat tolko smal, aso teraz (15.5.2021) ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes