Každý člověk je hvězdou svého vlastního života. Autorská zpověď scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana... Americký filmař Charlie Kaufman bývá považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti. Rychle se proslavil jako autor surrealisticky laděných scénářů k filmům V kůži Johna Malkoviche (1999), Adaptace (2002) a Věčný svit neposkvrněné mysli (2005). Poté se poprvé ujal i režie a debutoval autorským snímkem Synecdoche, New York (2008). Děj se točí kolem života divadelního režiséra Cadena Cotarda, jehož menší poranění na hlavě přiměje k hlubokému zamyšlení nad vlastní smrtelností a pocítí nutkavou touhu po sobě zanechat neochvějně pravdivou a skutečnou divadelní hru. Díky velkorysému finančnímu grantu se pokouší inscenovat nekompromisní nadčasové dílo, v němž dokáže otisknout své pravé já. Mistrovské dílo nemá pojednávat o vztazích, ale o smrti a zachytit kopii života. Čím víc se ale touží přiblížit věrné skutečnosti, tím víc se ztrácí v souvislostech a časové chronologii. Na obrovském jevišti vybudovaném v newyorském hangáru se představí dvojníci všech, které během svého života miloval. Stárnoucí Caden však stále nedokáže být s výsledným tvarem spokojen a hranice mezi skutečným životem a inscenací se začíná stírat. Režisér Charlie Kaufman inscenuje mnohovrstevnaté nepředvídatelné představení pro náročné diváky o pomíjivosti života. V originální umělecké zpovědi reflektuje všechny své životní obavy, fobie a pochyby. V hlavní roli osamělého a výstředního divadelního režiséra zazářil Philip Seymour Hoffman. (Česká televize)

Polter1

I napriek tomu ze sa jedna o kvalitný scenár, ved ako inak to mohlo dopadnúť keď ho písal  ch. k, zanechal vo mne veľmi sklucujuci a  depresivny pocit. Naozaj bezutesna dráma, na druhej strane sa vo filme obcas objavuje čierny humor ktorý je naozaj vtipný. Veľmi zaujímavá nejasná zápletka a úplne iné a nové uhly pohľadu ako tvoriť niečo nové co rúca hranice filmoveho stereotypu. ()

PTuranyi

Úžasný film o živote divadelného režiséra a jeho diele. Veľkolepej nekompromisnej divadelnej hre ako sám život. Jeho život. Vrstvu za vrstvou nabaľuje na svoju postavu ďalšie a ďalšie. Divadlo v divadle, časové posuny, zvláštne uhly, neskutočné udalosti. Vyzerá to ako Lynch, ale nie je to Lynch. Lynch robí tajomno okázalo, Charlie Kaufman to robí nenápadne, ale vlezie vám pod kožu rovnako. ()

traonik

Asi je to nadcházejícím podzimem, ale tento film mi opravdu sednul. Ze začátku to sice vypadá na hodně intelektuální masturbaci. Přiznejme si, že to děláme občas všichni a kdo tvrdí že ne, tak to dělá pořád. Bude to znít jako klišé, ale Kaufman natočil vskutku film o životě. 5* ()

adamm90

Nevím. Opravdu nevím, co si o tomto filmu mám vůbec myslet, natož jak ho ohodnotit. V tomto filmu vlastně téměř ani nevíte na čem jste, ale i přesto mě nějakým způsobem zatáhl do toho velkého zmatku, jenž nakonec vyzněl minimálně zajímavě (ne-li geniálně). Rozhodně něco po sobě tento film zanechá. A navíc herecký výkon Philipa Seymoura Hoffmana byl vynikající. Pro mě osobně je to jeden z nejlepších herců součastné doby. Takže zatím dávám 4*, ale jak už jsem řekl, opravdu nevím..... Ale je opravdu zajímavé, jak tento film působí i na ostatní lidi a rozhodně bych se rád podíval i na nějaký další režijní počin Charlieho Kaufmana........ ()

Latec

Ak hľadáte film skrz-naskrz komplexný, tak tento vám naozaj vyhovie. Komplexný je podľa mňa jeden z najpríkladnejších prívlastkov, aký môže dostať. Je to strašne ťažké, hlboké, až priveľmi intelektuálne, a predsa je niekde vnútri „zakopaný pes,“ ten umelecký smútok, ktorý niekto možno ani nedokáže vykopať a preniesť sa cez všetky tie horiace domy a knihy s vlastnou inteligenciou (tak minimálne tieto dve veci som nezvládal ani ja, bolo mi občas naozaj aj do smiechu, čo mi príde dosť protichodné k hlavným témam filmu). Ja som synekdoche dal šancu a pomaly som si ten film otváral ako sa asi otvárajú matriošky ( :), celý čas to niekde pomaličky praskalo a nakoniec „bum!“, niekde v poslednej tretine filmu som iba s otvorenými ústami pozeral na obrazovku a počúval ten geniálny scenár ( vskutku geniálny) a vychutnával mrazenie a súcitenie s Cadenom. Videl som ten film iba raz, a tipujem že minimálne polovica mi fakt ušla, ale niečo som tam našiel : neuveriteľne pravdivé skúsenosti, strašne veľa úprimnosti a nárek nad zničujúcou podmanivosťou smrti (a nielen tej, je tam obrovská kopa ďalších vecí, stačí si len vykopať). Pripadá mi to ako melancholický, hlboký a smutný, trpký a zároveň veľmi premyslený výkrik akéhosi malého génia vo veľkom svete (alebo veľkého v malom, haha) Charlieho Kaufmana, pre ktorého je vlastne prekliatím tá až neúnosná inteligencia plná myšlienok, neschopná premôcť sa do „príliš primitívneho“ citu.“ I´m lonely.“ opakoval Caden – z tejto vety sa dá vyvodiť toľko súvislostí a pravdivých záverov, že až. Ľahký film to teda nebol – ale za videnie mi stál ako málo iných. ()

WHMMD

Dokonalosť sama. Film v ktorom je relatívne všetko, čas ani priestor nie sú konštantné veličiny. To čo vyzeralo ako nevyvrátiteľný fakt, z toho ďalšia scéna urobí iba krátky sen. Musím to vidieť znova. ()

frenkie

Při sledování tohoto snímku jsem byl jak v Jiříkově vidění. Věděl jsem, že Kaufman je velmi originální scénárista(teď tedy už i režisér), ale nápad nechat hlavní postavu, v podání naprosto skvělého P.S.Hoffmana, režírovat reálný život v replice NewYorku, mě tedy trochu dostal. Lépe řečeno nadchnul. Je vidět že Charlie Kaufman má opravdu renomé, neboť mu na obsazení rolí kývla velká spousta známých herců, z nichž nejvíce vyniká, kromě již zmíněného Hoffmana, Samantha Morton. Jinak Kaufman musí být řádně cáklej tydýt, protože tohle normální hlava vymyslet nemůže. Ale kdo zná i jeho ostatní filmy, tak by se zase až tak divit neměl. Nebýt občasných lehkých záchěvů nudy bylo by to za plný počet . ()

novotny.petr

Film, který má nesmírnou hloubku! Asi jako všechny Kaufmannovy filmy... ale přece jen je v něm více Kaufmanna než v čemkoliv jiném! První část nijak výjimečné surrealistické vyprávění, ale jak se dostáváme do hangáru, kde se nám vrství časové roviny jako letokruhy stromu zanesené prachem a mlhou, tak typickým prostředkem magického realismu, nevíme zda vůbec existuje nějaký střed či počátek - vesmíru či bytí... Čím víc se díváme do hloubky tím víc jsme zoufalejší a víme, že od zjištění pravdy nás dělí jen naše smrt... Kdo jiný než Kaufmann sám by mohl režírovat Synekdochu, když on a jeho štáb je jen další časovou rovinou, kterou sice ve filmu není vidět, ale každý cítí že tam ta další slupka, která se nám zdá reálná, je. Vrchol moderního umění, kde je vše jen a pouze relativní. ()

2sistem

Příliš velká vize, napsat hru o celém životě a všech osobách s ním spojených. Co nám chtěl Charlie Kaufman tímto depresivním ale tak reálným filmem říct? Složitý na pochopení a určitě se musím brzy podívat ještě minimálně jednou, aby mi to bylo o něco jasnější. Snad chtěl, aby se každý zamyslel nad strastmi svého života, nebo že život je velká divadelní hra, to si asi každý musí vyložit po svém. ()

Janoss98

Beru to jako jedno umělecké dílo. Byl to zajímavý zážitek, i když jsem se často ztrácel a absolutně netušil. Ale myšlenka tam byla a pocity to udělalo. Pochopil jsem to tak, že je velmi jednoduché dělat si zbytečné problémy a promarnit tak celý život. Je v tom daleko víc. Já přišel jen na tohle. Třeba příště... Vůbec to nebylo špatné. 75% ()

vitsoft

Jednou v budoucnu, pokud se budu cítit sužován nedostatkem intelektuálních podnětů, bych si možná ten film pustil ještě jednou. Filmu by k mému vyššímu ocenění pomohlo, kdyby si Kaufman vybral jako pomocného režiséra Zdeňka Trošku. ()

Toolshed

"Není to ani tak film, je to prostě všechno." Tak pod toto sa podpisujem. Adept na najlepší scenár všetkých čias. ()

Stardust

co napsat o filmu, kterej se nedá moc dobře pochopit...začnete se dívat, film je zajímavej, pak zvláštní a nakonec hodně divnej. Ale i vzhledem ke svojí délce nenudí a jako plus považuju i to,že naposled jsem ho rozhodně neviděl ()

Umělec

Napoprvé to na mě bylo moc. V detailech moc zajímavej film, v celku z toho mám v hlavě dost zmatek... Zajímavé zobrazení relativnosti plynutí času. Rok se někdy může člověku zdát klidně jen jako týden. Hořící pokoj byl taky bomba:-) Prostě, budu se na to muset podívat ještě jednou. Teď už vím, co čekat a dám si pozor na některé věci, co mi unikly. Ale jinak teda musí mít Charlie Kaufman v hlavě asi pěknej hukot. Těžkej úděl umělce ... 70% ()

kisho

au au, tazka tema, aplikovat na ludsky zrak a usi iba v stave uplnej osobnej vyrovnanosti...musim to ist rychlo uhasit nejakymi simpsonovcami...au ()

symbiotic

Charlie Kaufman je velice originální autor. Pardon, byl velice originální autor, u svého scénáristického debutu. Od té doby se točí v kruhu vlastní originality. Jeho režijní debut dopadl dobře, řemeslně se mu nedá nic vytknout. Herci hrají podle Charlieho not, atmosféra filmu odpovídá dekadenci obsažené v příběhu... Bohužel se scénář dopouští neodpustitelného - poměr reality a abstrakce je silně nevyvážený. První půle je téměř ryze realistická, ale ve druhé polovině je najednou film přesycen abstrakcí, přes kterou místy prosakuje absurdita. Pokud tento talentovaný autor natočí něco mimo šablonu opakujících se sekvencí, které tvoří jakousi schizo-mozaiku, rád sáhnu po vyšším hodnocení, pro tentokrát dávám 3 hvězdy jenom za tu realistickou část. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes