Jeden z divácky nejúspěšnějších filmů osmdesátých let se odehrává v čase vánočním, kdy pan Peltzer koupí v zapadlém krámku Čínské čtvrti pro svého syna Billyho neobvyklý dárek: mogwaie, malé zvířátko připomínající medvídka. Chov zvířete má však pevná pravidla. Nesmí na světlo, nesmí se namočit a nesmí se krmit po půlnoci. Všechny zákazy samozřejmě Billy, i když nevědomky, poruší a výsledkem jsou ulice plné podivných a notně škodolibých příšerek, které začnou ničit celé městečko a terorizovat jeho obyvatele. Je na Billym, aby se s pohromou vypořádal. (TV Nova)

JARDAHONDA

Gremlins jsou legračně-děsivé postavičky. Jako malý kluk jsem nevěděl jestli se mám smát nebo bát, každopádně filmový trhák 80. let ()

burg

Moje oblíbená chujovinka z (pro mě) dávných let. Co se mazlíkovi nesmí udělat, si pamatuji dodnes. ()

cachanell

Z milé příšerky příšernou komickou příšerkou. Pamatuji si na tento film ještě, když jsem jej viděla na prvních videokazetách. A pořád se u něj bavím. Takový exhibicionista v baru - skvělá podívaná:-) ()

Linduna

u mě je to na vánoce klasika. není štědrý den bez gremlinů. nejvíc se mi líbí část, jak koukají v kině na sněhurku. i když se mi zdá divné, že byly jen tři jednoduchá pravidla, a hlavní hrdina je dokázal porušit všechny hned první den. ...ale je to klasika, kterou na vánoce nevynechám! ()

Fixa

Jako malej si pamatuju Critters. Přišlo mi to v dětství skvělý. Tohle mě nějak minulo a tak jsem si to pustil teď a musim konstatovat, že to byla fakt blbost. Vadily jim světla, ale jenom, když se to filmařům hodilo. Jinak na ně svítilo vesele ze všech stran. Přepínání světel na semaforech, zrychlení invalidního výtahu. Prostě dost nemožných záležitostí. Co mělo být vtipný, tak vtipný vůbec nebylo. Chápu černej humor a mám ho i svým způsobem rád. Chápu, že bych se měl i nad to povznést a nerozebírat to, ale i tak bych se nudil. Tady byly použity k zábavě pouze pokusy o nějaké gagy - uklouzni, upadni, hahaha. Bylo toho mnohem víc, ale nemá smysl rozebírat něco tak ubohýho. Jednu hvězdu nechám za to, že již asi nejsem cílová skupina ()

Sadova302b50

Dobrý pokus o horor pro děti a mládež, který je mírně strašidelný, o to víc legrační. S potvůrkami je sranda, hladové jsou jako Critters a je s nimi zábava. Narozdíl od Critters 1 a 2 mě ale nikdy nelákalo se na film po letech znovu podívat. 70% ()

StaryMech

"Gremlini", divácky vděčný veseloděsič, sborník odkazů do minulosti amerického filmu a přehlídka maňásků, doplněných povahově odstíněnými lidskými skorostatisty, měli určitě oslovit (a oslovili) spíš domácí obecenstvo než osobu vyrostlou v evropských kinech. U té se předpokládá vyšší odolnost vůči výpadům neodolatelné roztomilosti a dalším projevům zaoceánského umění úspěšně bavit. Například postavu otce Peltzera, ubožáka, který marně usiluje o to proniknout do vyšších kramářských pater, jsem vnímal spíš jako žalostnou než legrační, o chorobném xenofobovi panu Futtermanovi nemluvě. Mnozí kritici se pozastavili u jinotajného rozměru filmu. Psali mimo jiné o tom, jak se Dante vymkl původnímu Spielbergovu pojetí díla jako mravoučné bajky o přerodu nevinných, roztomilých dětí v nezvladatelné příšerky. Nelze si nevšimnout, jak chování mogwaiů zvlčilých "osvícením", "namočením" (do alkoholu) a popůlnočním ukájením "hladu" v mnohém ohledu připomíná řádění amerických nedospělců - je jen o poznání ničivější. Jako režisérův osobní příspěvek působí historka, která film zasáhne, jako když do loutkového divadla udeří skutečný blesk : totiž vyprávění Kate o tom, jak přestala věřit v Ježíška. Upozorňovalo se i na to, jak se tvůrci svým dílem vyjadřují k duchu amerického maloměsta a k jeho nevoli vůči přistěhovalcům z Asie. Ze závěru prý vyplývá : (bílí) Američané dosud nejsou zralí na to vzdát se své xenofobie, roztomilý vetřelec se musí vrátit tam, kam patří - do brlohu v Čínské čtvrti. Snad později.... Za zmínku myslím stojí, že gremlini nejsou výplodem představivosti scénáristy, režiséra nebo opilce Futtermana, nýbrž od dvacátých let minulého století součástí angloamerického folklóru. V něm vystupují jako drobné bytosti, jacísi skřítci, spjatí s lidskou technologií. Převážně zlomyslní, s oblibou (sami bezkřídlí) vnikají do letadel a poškozují je nebo trápí piloty různými záludnostmi od nevinných skopičin po životu nebezpečné kousky. Mohou mít lidské i zvířecí rysy, často se uvádějí jejich dlouhé uši a velké žluté oči. ()

70s80s90s

Srandicka s priserami, ktoru som v detstve povazoval za horror. Dnes to bavi mojho maleho syna tak, ako to kedysi bavilo mna v jeho veku. ()

Maud_Pie

Gremlinov som ako dieťa nevidela a preto nemám k nim nejaký citový vzťah. Horory nie sú žáner, ktorý by som pozerala, ale toto som si zo zvedavosti pozrela lebo bol v nejakom, už ani neviem v akom filme odkaz na nich. Treba uznať, že Gizmo zostal fakt roztomilý aj po tých rokoch (aj napriek jeho oslintanej papuli). Nuž, ale vôbec neviem ohodnotiť tento retro komediálny horor, lebo dej začal celkom zaujímavo, začalo to byť aj mierne napínavé, keď sa začali meniť na gremlíkov, ale práve vtedy, keď som čakala horor mi to prišlo celkom smiešne a úplne som sa začala smiať keď prišli koledovať. Ja som dosť veľký bojko, ale gremlíci mi neprišli vôbec strašidelní, ale skôr smiešni. ()

CaptainPixel

Neporovnatelně větší rozpočet, lepší kamera, efekty, Spielberg, ani závěrečné poselství nedokáže zachránit tehle pomatený galitamiáš žánrů a nápadů. Narozdíl od pozdějších Critters tohle postrádá tah na bránu. ()

HombreT

Toto je film nádherne zacielený na mladé publikum. Všetko, čo ma vie ako desaťročného nadchnúť vo filme neštandardnom. Skutočne tleskám a po rokoch viem dokonca oceniť výborne zvládnuté efekty, na ktoré sa kadejaké CGI ani z ďaleka nechytá. Števo vie, do čoho sa oplatí investovať. No a na koniec ešte musím spomenúť chytľavý hudobný motív. Mľask. ()

Karel_Kuhn

Pro děti, kteří na Gremlinech vyrůstaly, se jim do paměti nesmazatelně zapsal roztomilý Gizmo, kterého si přálo mít doma každé dítě. Možná o to víc jsem ovlivněn tou nostalgií, že se po letech na ni nemohu nepodívat, i když má své nedostatky a nelogičnosti, protože se zrovna hodily do gagu (Gremlinům paradoxně voda vadí, ale pivo chlemtat můžou a podobně). Do vánočního harmonogramu přesto padnou výborně a navíc poměr vtípků k morbidnějším scénám je optimální. 70%. ()

Jak to vypadá s pokračováním Gremlins?

Jak to vypadá s pokračováním Gremlins?

25.11.2020

Třetí díl série Gremlins je už několik let předmětem spekulací fanoušků a příslibů ze strany tvůrců, nyní se Chris Columbus (Sám doma, Harry Potter a kámen mudrců) jakožto scenárista prvního dílu… (více)

Nová streamovací služba Warnerů má název

Nová streamovací služba Warnerů má název

10.07.2019

Říkáte, že máte málo streamovacích služeb? Tak to máte kliku, konglomerát WarnerMedia se totiž řítí do streamovacích válek s novou službou HBO Max. Jak již z názvu vypovídá, nová služba zahrne… (více)

Zemřel herec Dick Miller

Zemřel herec Dick Miller