Reklama

Reklama

Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (3 254)

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) K filmu mám takový nostalgický vztah, protože můj tatínek pořád chodí po bytě a vykřikuje "právník to podělal!" a podobně. A když pláče i Morgan Freeman, kdo jsem já, abych neplakala! Zamlada byla moje oblíbená epizoda s mladým Elvisem, nyní si zejména užívám Clancyho Browna, jeho 192 centimetrů a bezkrevný obličej. Nicméně oficiální důvod, proč ten film oceňuji, je zobrazení mužského přátelství. Zajímalo by mě, jestli muži vidí toto zobrazení jako pravdivé. Oproti jiným filmům podobného charakteru mám dojem, že tady všechno tak nějak přirozeně zapadne do sebe, zvolení herci to neuvrhují do kýče, necítím křeč a nemám potřebu hledat chyby technického rázu. Navíc film dost sugeruje spíš než realitu jakési podobenství o touze po svobodě. A poslední scéna vypadá tak strašně divně, modře a ideálně, že čím jsem starší, tím víc mám utkvělý dojem, že se nikdy nestala a že je to jenom zoufalé přání zastiňující skutečné události. (Což mi přijde jako docela cool interpretace srážející náběh k předávkování sentimentem.) P. S.: S hrůzou jsem si vyzkoušela, že kdybych já byla Red, tak si "Zihuatanejo" několik let nevydržím pamatovat. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Naprostá bomba. Oba představitelé hlavních rolí Freeman i Robbins působí naprosto skvěle, lidsky, jakoby své role ani nehráli, ale žili je, ani ostatní však herci nezůstávají pozadu. Všem jejich chování musíte věřit, jinak to ani nejde. V tom je podporuje skvělý a promyšlený scénář, který je napsaný velmi věrohodně. Technická stránka filmu také nemá chybu, hudba, kamera, střih, vše je udělané tak zajímavě a trefně ... tenhle film se u mě prostě zařadil mezi ty nej nej nej. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Myslím, že na tento film může být Stephen King právem pyšný. Spolu s Osvícením a Zelenou mílí patří mezi jedny z nejlepších a nejznámějších adaptací jeho knih. Stejně jako má své kouzlo literární předloha, má své kouzlo i filmové Vykoupení z věznice Shawshank. Připomněl mi nezapomenutelné chvíle, které jsem prožívala při čtení povídky. Nejvíce mě dostal konec a hlavně závěrečná pasáž, jíž končí i samotná povídka. Jeden z filmů, při němž jsem na konci poměrně hojně slzela. Společně s mými dojmy a pocity z povídky, které prostupovaly celým snímkem a střídaly se s dojmy z něj, jsem byla obdařena nezapomenutelným a jedinečným filmovým zážitkem. Děkuji, Stephene Kingu. Děkuji, Franku. Děkuji, Morgane a Time. A všem, díky kterým mohl vzniknout "this incredible movie story..." King má obdivuhodný talent na vytváření rozmanitých a skvělých charakterů postav. A Frank Darabont má výborný talent při výběru herců, kteří tyto postavy v jeho filmech ztvární. "Doufám, že tam bude přítel a já mu podám ruku. Doufám..." ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Těžko něco napsat. Tohle je prostě "ten" film. Tohle je ten důvod, proč mít rád filmy. U Shawshanku mám po shlédnutí pocit, že to můžu vidět znova, znova a znova. Donekonečna. Nádherný příběh plný přátelství a naděje. Žádná klišovitost, unylost, prodejnost, jen umění v celé své podobě. A to, že nádherné. ()

Galerie (91)

Zajímavosti (166)

  • Svetová premiéra divadelnej adaptácie filmu sa konala v Dublinskom divadle Gaiety. Režírovaná bola Petrom Sheridanom a predstavenia sa konali v období 14. mája - 20. júna 2009. (Zdroj: ČSFD)
  • Skutečný vězeň Frank Freshwaters, přezdíván „The Shawshank Fugitive“, byl v roce 2015 po 56 letech dopaden, ovšem o rok později byl s pětiletou podmínkou propuštěn na svobodu. Přezdívku získal, protože utekl z věznice Ohio State Reformatory v Mansfieldu, ve které byl natáčen film Vykoupení z věznice Shawshank. Devětasedmdesátiletý muž, který utekl z vězení v roce 1959, unikal 56 let dvacetiletému trestu, ze kterého si odseděl pouhé dva roky. Podle právníka vedl Freshwaters po svém útěku z vězení spořádaný život. Nikdy prý nezapomněl na automobilovou nehodu z roku 1957, při které zabil čtyřiadvacetiletého chodce Eugenea Flynta, a která ho posléze dostala do vězení. (Hawaj)
  • Šek, který dostal Stephen King za práva k filmu, si nikdy nenechal proplatit. Namísto toho rok poté, co měl Shawshank premiéru a dočkal se nadšených ohlasů, ho nechal King zarámovat a poslal jej jako dárek Darabontovi s poznámkou „Pro případ, že bys někdy potřeboval peníze na kauci. S láskou, Steve“. (Duoscop)

Související novinky

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (více)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (více)

Reklama

Reklama