Na psychiatrickou kliniku přijíždí pacient. Ošetřující lékařka (Z. Adamovská) zjistí, že jde o příslušníka StB (J. Hanzlík), odsouzeného k smrti. Proto, jak se jí zdá, simuluje paranoidní schizofrenii. Jen tak má totiž šanci přežít. Na lékařku je vykonáván soustavný nátlak, aby pacienta Matlochu odhalila jako simulanta... Dramatické svědectví o zneužívání psychiatrie při likvidaci politických odpůrců. Scénář na motivy novely Z. Frýbové byl původně napsán scenáristy J. Dietlem a J. Matějovským v roce 1969, k jeho realizaci však v té době už nedošlo. Televizní inscenace tak nakonec mohla vzniknout až po více než dvaceti letech – v roce 1990. Televizní inscenace zaujala porotu na mezinárodním televizním festivalu Prix Italia. (Česká televize)

Dvojirakri

Nejdrsnější televizní inscenace kterou jsem kdy viděl. Krásná Zlata Adamovská, která tehdy šla z role do role ale málo kdy dokázala hrát jinak než jak ji můžeme vidět i v tomto snímku, přesto to nijak nevadí, protože příběh který se okolo ní odvíjí a do něhož je postupně také zapletena je neskutečně mrazivý. To podtrhuje jednoduchá ale účinná syntezátorová hudba Jozefa Revalla, ne nepodobná ze Svobodových filmů Papillio nebo Prokletí domu Hajnů. Tohle bych pouštěl těm tzv. CHCIMÍRŮM kteří se okolí pořád snaží přesvědčit o tom, že tu žijeme v nějakém novém totalitním režimu...! Ještě jedna perlička, Jaromír Hanzlík si tehdy kolem roku 1990 opravdu "přišel na své" s postavami politických vězňů z padesátých let. Nejprve mu je ve snímku Jen o rodinných záležitostech prováděno rektální vyšetření prstem, v Uzavřeném pavilónu je zase krmen hadičkou zasunutou do nosohltanu. Těžké chvíle špičkového herce. ()

R.E.M.

Malokterý TV film na mě zapůsobí tak, abych si ještě po 20 letech pamatovala tak živě pocity a mrazení v zádech při sledování. Skvělí herci. Filmový zážitek. ()

quokam

Televizni inscenace, ktera vubec nenabizi odpovedi na otazky plynouci z deje. Clovek vlastne nic nevi a nic nevi od zacatku az dokonce. Na druhou stranu divaka zahlti atmosferou, atmosferou nejenom 50 let, kdy nic nevedet je stejne nebezpecne jako vsechno vedet. Drama spise psychiky nez akcnich scen a nejenom proto, ze se dej uzavrel do psychiatricke lecebny. Opet, televizni dilo je treba hodnotit v ramci zanru. Uzavreny pavilon neni hollywoodsky krimi thriller akcni velkofilm, je to televizni inscenace z pocatku 90 let a jakozto televizni inscenace vymackla z nametu a scenare absolutni mozne maximum. Vyborna rezie, skveli herecti hraci, od Hanzlika pres Adamovskou, Nemce, Hanicince Vlacha k Pyskovi ci pani Syslove. Nelze nepochvalit filmovou hudbu. Za mne vymacknutych maximum mozneho sto pro. ()

honza.g

Atmosféra v 50.let i zobrazení většiny postav a jejich činů velmi zdařilé. Ale chybí větší svižnost a hlavně rozkrytí pozadí příběhu. Pokud to tedy nebylo autorským záměrem: tím, že neřeknu odpověď na stále přítomnou otázku Proč, dodávám vyprávění dojem autentičnosti - obyčejní lidé tenkrát často nevěděli nic konkrétního, a ta neznalost zvyšuje napětí. Ale zdá se mi to laciné (na mistra Dietlovy velikosti) a vlastně na překážku celkového vyznění filmu. Ostatně, v Čechách se toho hodně vykecalo i v superfízlovské době, takže i když málokdo věděl na 100%, jak to bylo, tak teorie, které kolovaly, měly vysokou pravděpodobnost. Nevidím důvod, proč divákovi nějaké nepředstavit, zejména v 90.letech. ()

PanIncognito

Jde o napínavé vypovídání o odstraňování politických protivníků. Krom scénáře je také Zlata Adamovská v roli lékařky vynikající... zajímavá inscenace. ;-) ()

Rumplcimprca

Ano, v tomto byl ten režim neskutečná svině a stydím se za to, i když jsem v něj žil jen 4 roky. Ale jinak kdo držel hubu a dělal si svoje se měl relativně dobře. Tento film je dost nuda a vysoké hodnocení dávají jen komunistobijci z přesvědčení. ()