foto

Vladimír Pospíšil

  • nar. 7.5.1931
    Sezemice, Československo
  • zem. 10.9.1997 (66 let)
    Praha, Česko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Vladimír Pospíšil se narodil 7. května 1931 v Sezemicích u Pardubic. Od začátku 50. let studoval na DAMU, zároveň na pražské Státní konzervatoři v operním oddělení a statoval na scénách Divadla Na Fidlovačce i Divadla na Vinohradech. Později hostoval v kladenském Divadle Jaroslava Průchy (1972 – 1973).

Po absolvování prošel řadou zaměstnání: byl konferenciérem a zpěvákem Hudebního armádního útvaru (1954 – 1956), hercem zájezdového Vesnického divadla (1956 až 1959), Státního zájezdového divadla (1959 – 1961), jihlavského Horáckého divadla (1961 – 1962) a Divadla Alfa v Plzni (1962 – 1963), loutkohercem pražského Ústředního loutkového divadla (1963 až 1964), zpěvákem Alhambry (1964 – 1965), hercem Československého státního souboru písní a tanců (1965 – 1966) a do penze výpomocným hercem činohry Národního divadla v Praze (1966 – 1990).

Jako herec řady malých charakterních roliček se uvedl např. v divadelních inscenacích „Mladá garda“ (Voják), „Boleslav I.“ (Hlubka), „Tři zlaté vlasy děda Vševěda“ (Plaváček), „Rozrušená země“ (Frol), „Noc na Karlštejně“ (Štěpán), „Don Juan“ (Prodavač), „Zimní pohádka“ (Dvořan), „Jeho urozenost pan Měšťák“ (Dorant), „Rasputin“ (Adjutant), „Princezna se zlatou hvězdou na čele“ (Maršálek), „Strakonický dudák“ (Matěj), „Jan Roháč“ (Michal), „Bílá nemoc“ (Pobočník), „Macbeth“ (Šlechtic), „Naši furianti“ (Tobiáš), „Othello“ (Pán na Kypru), „Vojna a mír“ (Davout), „Lucerna“ (Votruba), „Hadrián z Římsů“ (Rupert), „Mrtvé duše“ (Lokaj), „Periférie“ atp.

Během častého střídání angažmá se ve filmech objevil pouze několikrát, situace se však změnila až po příchodu do Národního divadla, když se Vladimír Pospíšil stal vyhledávaným epizodkářem 70. a 80. let (roku 1977 se objevil v osmi filmech).

Ale v 50. a 60. letech se představil ve snímcích OLOVĚNÝ CHLÉB (účastník demonstrace), KAVÁRNA NA HLAVNÍ TŘÍDĚ (muž v kavárně), POVODEŇ (muž), KDE ŘEKY MAJÍ SLUNCE (mladík na nádraží), HLAVNÍ VÝHRA (muž vycházející z budky), KOMEDIE S KLIKOU (pracovník), HVĚZDA ZVANÁ PELYNĚK (voják), POSLEDNÍ RŮŽE OD CASANOVY (mladý Casanova), DÍVKA SE TŘEMI VELBLOUDY (Milouš), KDYŽ MÁ SVÁTEK DOMINIKA (zmrzlinář), KONEC AGENTA W4C PROSTŘEDNICTVÍM PSA PANA FOUSTKY (agent), OHLÉDNUTÍ (SS) a i OBJÍŽĎKA (Veselý).

Od roku 1970 byl novým velitelem roty („PANE, VY JSTE VDOVA!“), Karlem Savojským (TAJEMSTVÍ VELIKÉHO VYPRAVĚČE), příslušníkem StB (ČLOVĚK NENÍ SÁM), robotem 017 v představení „R. U. R.“ (SLEČNA GOLEM), kriminalistou (LUPIČ LEGENDA), zákazníkem (ROBINSONKA), komunistickým poslancem (DVACÁTÝ DEVÁTÝ), traktoristou (TAM, KDE HNÍZDÍ ČÁPI), synem pacientky (hrála Marie Motlová) Stehlíkem (ZRCADLO PRO KRISTÝNKU), četníkem (SARAJEVSKÝ ATENTÁT), sovětským generálem ve štábu (OSVOBOZENÍ PRAHY), hráčem kulečníku (SMRT NA ČERNO), lodním kapitánem (MALÁ MOŘSKÁ VÍLA), řidičem (JEDEN STŘÍBRNÝ), radou Holnerem (DŮM NA POŘÍČÍ).

Přes svůj nejúspěšnější rok 1977 se dále až do 90. let zjevoval v titulech ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM (barman), VŠICHNI PROTI VŠEM (Horák), VÍTĚZNÝ LID (kapitán), SÁZKA NA TŘINÁCTKU (studnař), TICHÝ AMERIČAN V PRAZE (Inženýr), JAK SE BUDÍ PRINCEZNY (velitel), HOP – A JE TU LIDOOP (kontrolor), COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT (vychovatel / přísedící), SKANDÁL V GRI – GRI BARU (hostinský), BRÁCHA ZA VŠECHNY PENÍZE (člen VB), PAN VOK ODCHÁZÍ (vesničan), ZLATÁ SLEPICE (muž ve slamáku), JAK NAPÁLIT ADVOKÁTA (vedoucí AB), VELKÉ PŘÁNÍ (školník), ANDĚL S ĎÁBLEM V TĚLE (tajný), PROČ? a další.

Hojné epizodní příležitosti získal i v rozhlase („Drak se vrací“, „Princ Bajaja“, „Naši furianti“, „Strakonický dudák“, „Plavci“, „Lucerna“, „Arest“ či „Noc na Karlštejně“), dabingu (PIPI V ZEMI TAKA – TUKA, LADY A TRAMP, PRUHOVANÁ PLAVBA, INSPEKTOR BECK V BUDAPEŠTI atd.), televizních inscenacích (HÁDANKÁŘ VOJTA, TICHÝ SVĚDEK, JAKO KNÍŽE ROHAN, UZAVŘENÝ PAVILÓN, SKLÁDAČKA, BRONZOVÁ KORUNA i KRÁLŮV ŠAŠEK) a seriálech (ROZSUDEK, 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, CHALUPÁŘI, ARABELA, NÁVŠTĚVNÍCI, ZLÁ KREV, PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO, RODÁCI nebo DRUHÝ DECH).

Od konce 80. let Pospíšila využívaly též zahraniční filmové a TV produkce (BURNING SECRET, BLAUÄUGIG, LE FLIC DE MOSCOU, HIDDEN IN SILENCE aj.). Vladimír Pospíšil zemřel 10. září 1997 v Praze ve věku šestašedesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

1997 Bronzová koruna (TV film)
Králův šašek (TV film)
Lakomec (TV film)
1996 Tichý úkryt (TV film)
1992 Dáma a smrt (TV film)
1991 Le flic de Moscou (TV seriál)
O těch Martinových dudách (TV film)
Pražský student (TV seriál)
Skládačka (TV film)
Útěk do vězení (TV film)
Uzavřený pavilón (TV film)
Vdova po básníkovi (TV film)
1990 Dáma z Berlína
Chybná diagnóza (TV film)
Poslední zastávka smrt (TV film)
Tvrdý chleba (TV film)
V žáru královské lásky
1989 Blauäugig
Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál)
1988 Burning Secret
Cirkus Humberto (TV seriál)
Nabídka k sňatku (E02)
Druhý dech (TV seriál)
Rodáci (TV seriál)
1987 Anděl svádí ďábla
Copak je to za vojáka...
Figurky ze šmantů
Jeskyně (TV film)
Panoptikum Města pražského (TV seriál)
Pravidlá kruhu
Proč?
1986 Hlava plná slunce (TV film)
Smrt krásných srnců
Zlá krev (TV seriál)
Epizoda 4 (E04)
1984 Paragrafy na kolech (TV seriál)
1983 Anděl s ďáblem v těle
Jako kníže Rohan (TV film)
Návštěvníci (TV seriál)
Peníze z hvězd (E12)
Oči pro pláč
Propast (TV film)
Vom Webstuhl zur Weltmacht (TV seriál)
1982 Schůzka se stíny
1981 Velké přání
1980 Arabela (TV seriál)
Jak napálit advokáta
Mít tak holku na hlídání (TV film)
Zlatá slepice
1979 Pan Vok odchází
Švec Janek v pohádkové zemi (TV film)
1978 Brácha za všechny peníze
Muž pro domácnost (TV film)
Pohádka o ebenovém koni (TV film)
Poplach v oblacích
Rudý primátor (TV film)
Skandál v Gri - Gri baru
1977 Což takhle dát si špenát
Děd, otec a syn (TV film)
Hop - a je tu lidoop
Jak se budí princezny
Sázka na třináctku
Tichý Američan v Praze
Vítězný lid
Všichni proti všem
Zítra vstanu a opařím se čajem
1976 Dům Na poříčí
Jeden stříbrný
Malá mořská víla
Smrt na černo
Ženich uvízl (TV film)
30 případů majora Zemana (TV seriál)
Kleště (S02E02)
1975 Chalupáři (TV seriál)
Náhradník (E09)
Operace (E03)
Osvobození Prahy
Sarajevský atentát
Tam, kde hnízdí čápi
Zrcadlo pro Kristýnu
1974 Dvacátý devátý
Kdo hledá, najde (TV film)
Robinsonka
1973 Tichý svědek (TV film)
1972 Královská ozvěna (TV film)
Lupič Legenda
Slečna Golem
1971 Člověk není sám
Rozsudek (TV seriál)
Tajemství velikého vypravěče
1970 „Pane, vy jste vdova!“
1969 Hádankář Vojta (TV film)
Pan Tau (TV seriál)
1968 Objížďka
Ohlédnutí
1967 Dívka s třemi velbloudy
Když má svátek Dominika
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
1966 Poslední růže od Casanovy
Ski Fever
1964 Hvězda zvaná Pelyněk
Komedie s Klikou
1961 Kde řeky mají slunce
1958 Povodeň

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace