Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Bila_pani

Rozhodně nejsem žádný odborník na Dostojevského, ale pár knih jsem už četla a zrovna Bratři Karamazovi patří k mým nejoblíbenějším. Proto jsem se jich na filmovém plátně docela bála, ovšem neprávem. Zelenka nezklamal. Herci předvádějí to nejlepší – ať už v rolích Dostojevského figur, ale i jako špičkující se herci působí autenticky. Nevím, koho vyzdvihnout dříve – démonického Ivana Trojana, který dává postavě zhýralého komedianta Fjodora Karamazova naprosto nový rozměr, nebo Davida Novotného alias Dimitrije, který je otrokem svých vášní? Nezaostávají ani ostatní – chladný Igor Chmela balancující mezi vírou a nevírou, Martin Myšička jakožto ztělesnění dobra a v neposlední řadě „pošuk“ Radek Holub a jeho epileptické záchvaty... pánům zdatně sekundují i dámy Krobotová a Badinková, jejichž výkony dávají vyniknout zásadním rozdílům mezi oběma postavami. I když zápletka s dělníkem, který přijde o dítě, se zezačátku zdá nepatřičná, u konce nevyznívá doztracena a jenom dokazuje, jak vypadá ztráta smyslu života v praxi. Když ještě přičtu perfektní zvolení interiéru (továrna se na první pohled zdá opravdu absurdní, ale bezvadně potrhuje pochmurnou atmosféru), vtipnou vsuvku s mončičákem a Kaczmarkovu hudbu, nemám co řešit – plný počet bodů. ()

Calvus77

Jedním slovem emotivní! jednou větou emotivní "biják" s výbornými hereckými výkony, úžasnou atmosférou a skvělou, dokreslující hudbou. Mňam! ()

Border

Líbila se mi i odvaha Zelenky v rozhovoru pro pořad rozmarná léta českého filmu říct,že tady v čechách lidi choděj hlavně na samý sračky viz žebříčky návštěvnosti v každém roce.Když se ho ptali na báthory radši ani neodpověděl hehe.Tohle asi opravdu není film pro fanoušky Zdendy Trošky... ()

Darken01

Naprosto strhující ! Naprosto jedinečný ! Geniální, přirozený...věříte tomu. Skvělý tah bylo obsazení herci, kteří nejsou až tak mediálně známý, zato ví o čem divadlo je, mají veliký talent strhnout diváka a svoje řemeslo prostě umí. Pro mě osobně je to poslední český film, který stojí za to shlédnout.Filmy české po něm natočené mu nesahají ani po kotníky. ()

TeryCurly

"Všechno bude dovoleno!" Já jsem hlavně ráda, že režisérovi bylo dovoleno natočit tenhle vysoce originální český kousek. Tahle nedoceněná perla české, porevoluční kinematografie mě učarovala hned po prvním shlédnutí. Nápad převést silné divadelní dílo ruského klasika na filmové plátno, navíc do kulis polských hutí považuji za geniální. Jako třešinka na dortu už jenom působí druhá dějová linka, kdy herci vlastně v uvozovkách hrají sami sebe. I když pozorný divák si může všimnout, že i v "civilu" je jejich charakter stejný jako charakter postavy, kterou hrají. 5* bez debat. ()

alphatown odpad!

České filmy jaksi automaticky myšlenku existence boha vylučují a proto mám raději filmy americké,které existenci boha předpokládají.Konec filmu by v reálu asi dopadl obráceně.Český ateista by se zastřelil a polský katolík by si s životem poradil.Na divadlo bych si zašel do divadla.Herecký výkon byl skvělý jen jeden,Dostojevský nerozuměl křesťanství,protože pobožný tam byl jen jeden člověk,všichni ostatní byli zlotřilí a ani z filozofického hlediska jsem v tom filmu nic neviděl zajimavého.Žádné poučení,žádná naděje,mrhání prostředky,chudáci poláci,škaredá továrná,ůchylní divadelníci-nula bodů. ()

borboleta

Film postupně velice promyšleně a systematicky graduje do velkého finále. Symbióza tragédie bratrů Karamazových, tragédie polského dělníka a tragédie továrny za zenitem je více než úžasná. Navíc herci z Dejvického divadla jsou opravdu borci. ()

WestFlame

Velmi povedená adaptace divadelní hry, zároveň to ale v podstatě divadelní hra pořád je. A to se mi na tom líbí. Skvěle zahrané spolu s netradičními kulisami staré továrny v Polsku. Petr Zelenka umí :). ()

NellieLovett

Velmi originální propejení divadla a filmu. Divadelní linie je naprosto ohromující, stejně jako skvělé výkony herců, mužskou část herců znám, ale velkým překvapením pro mě byly Lenka Krobotová a rozhodně Michaela Budinková, kterou jsem zahlédla jen v reklamě na Ulici. "Reálný" děj kolem představení mě nebavil tolik jako představení samotné, ale přesto musím dát plný počet. ()

El_Barto

Originálněji pojatou klasickou hru, potažmo film jsem už dlouho neviděl. Třešničkou na dortu bylo zajímavé a svým způsobem krásné prostředí, ve kterém se snímek odehrával. Fantastické herecké výkony ve hře i v příběhu kolem jen znásobilo celkový zážitek z filmu. Bohužel úroveň české kinematografie v posledních letech silně klesá, ale Zelenka je jeden z mála statečných, kteří se ji snaží zvednout a daří se mu to. Nevím co říct více než: Bravo!! ()

Elles

Nepochopim jak něco takového může mít 83% ... Větší nudu sem nezažil jedině jedna hvězda za Trojana ()

Stuarrt

Kde končí divadlo a začíná život. Prolínání, paralely, remixy. Filmem přetvořené divadlo. Úžasná podívaná. Chuťové buňky na vrcholu blaha. Ani vlastně nevím jak tu hru popsat. Vím jistě, že ve mě zůstala a zůstane na věky. Síla emocí a příběhu. Pravdivost. Vření mezi herci na jevišti dané rolí i mimo něj dané situací. A k tomu osobní tragédie pracovníka továrny (ocelárny) ve které se vše odehrává. Pro mě jeden z nejkreativnějších počinů České filmotvorby. ()

Kykyryda

Mám trochu potíž se site-specific divadly, je to totiž přesně ten případ alternativy, která se stala mainstreamem. I přes tuhle mou osobní nechuť kontrast oceláren a kultury pořád funguje, byť film tenhle zážitek nevyhnutelně trochu otupuje a naživo by to bylo mnohem lepší. Nicméně i tak je to silný film, který mě hodně zasáhl a nemám mu asi moc co vytknout. Jednoduché, dokonalé, s geniálním soundtrackem. ()

predoci

Je adaptace Bratrů Karamazových v divadelní formě jen ad hoc řešením, vyvstalým z potřeby nezahodit kvalitní inscenaci, nebo vypovídá divadlo něco podstatného, co by se ve filmu ztratilo? Jak je vidět z mnoha filmových podob klasických děl, film často nutí k přílišnému akcentování děje a vizuality na úkor hloubky sdělení, jakkoli se tomu pravděpodobně neděje nutně; klasika formátu Karamazových si v každém případě speciální zacházení zaslouží. Jedna věc je tedy divadelní hra na plátně – ta je zcela nepochybně skvělá a překypuje vynikajícími hereckými výkony v čele, jakkoli to pro svou nelásku k němu přiznávám trochu neochotně, s excelentním Ivanem Trojanem. Z neobvyklého spojení filmu a divadla pak přirozeně vyplývá potřeba obojí spojit v koherentní celek, v Karamazových není ale ani tohle spojení pouze účelové, kulisy polské továrny totiž nejsou právě jen kulisami, ale v prolínání dvou světů dávají najednou hře zcela nový smysl, aniž by to nutně působilo šroubovaně. Poznámka z kategorie nezařaditelných, ale zároveň zcela nezapomenutelných kladných bodů: tvůrce loutkového divadla s Dostojevským-mončičákem byl nezpochybnitelný génius. ()

Lonelybiker

Karamazovi jsou o divadle ve filmu, o filmu v divadle, o divácích, kteří se stanou herci a o hercích, kteří se nakonec stanou diváky. Nejoriginálnější český tvůrce Petr Zelenka opět nezklamal. ()

cause

Tak tohle se povedlo. Velice dobré. No, spíš bych řekla, že vynikající. Herecké výkony skvělé - nečekala jsem, že David Novotný takhle exceluje, hudba a vůbec ta atmosféra.. Uf. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy