poster

Karamazovi

 • Polsko

  Bracia Karamazow

  (Polsko)
 • slovenský

  Karamazovi

 • anglický

  Karamazov Brothers, The

Drama

Česko / Polsko, 2008, 110 min

 • Cival
  ****

  70%. Silná látka v originální koncepci a velmi dramatických kulisách polských hutí z padesátých let. Herci si naplno užívají volnosti (David Novotný!), s krátkým časovým odstupem mi ale to naroubování Karamazových na "údržbáře a jeho nemocné dítě" připadá hrozně banální ... tupí sílu divadla i sílu filmu. Co by s tím provedl Lars?(6.3.2008)

 • Marigold
  *****

  Film, jaký česká kinematografie potřebovala jako viselec provaz. Svébytný, načichlý silnou autorskou vizí a s obsahem existenciálně znepokojivým, hutným a skvěle strukturovaným. Zelenka nijak neubral na svém poněkud podivném mystifikačním "humoru", ale navzdory pár skečům spočívá těžiště Karamazových v brilantním prolnutí Dostojevského klasiky a lidského dramatu "skutečného" světa. Zasazení sytých dialogů do rzivého a špinavého světa oceláren je úžasný nápad, kontrast tradice a industriálu je kupodivu nikoli rušivý, nýbrž významotvorný. Celý film se stává divadlem a divadlo obráží celý svět. Zrcadlení a prolínání se "mimesis" a "skutečnosti" je strhující. Herecké výkony neskutečné. Zelenka dokázal velké divadlo oživit filmovou řečí, skvělou kamerou i perfektním hudebním doprovodem. Vznikl tak film, jaký tady léta nevznikl (pokud kdy vůbec).(29.4.2008)

 • AngelAngie
  *****

  Pamatuji si, když jsem seděla v multiplexu a čekala na promítání filmu Bobule. Tak moc jsem se těšila, až spatřím Terku na velkém plátně, že se mi dařilo ignorovat okolní svět snad jako nikdy. Jenže .. ještě než vůbec film začal, tak byly promítnuty tuším 3 ukázky na jiné snímky a na tenhle kousek byla jedním z nich. Nikdy v životě nezapomenu na ten pocit v srdci, který jsem měla, když jsem jej viděla, pro mě to je doposud ten nejlepší český trailer vůbec a jedním z nejlepších celkově, ty záběry, kamera, střih .. tohle se mi v kině ještě nestalo a ač se vždy tvůrci velmi snaží diváka nalákat, u mě to bylo vždy tak nějak vše průměrové, tenhle film to prolomil a já zírala s otevřenými ústy. Jak se mi jevil pak film samotný? Stejně tak jakou soundtrack a nebudu tady papouškovat, že tenhle snímek patří k nej. českým tohodle roku, proč? Každý máme ta měřítka a vkus někde jinde, ale mé chutě naplnil přesně tak jako před několika měsíci ten trailer - zírala jsem s otevřenou pusou a nemohla se vynadívat na ty úchvatné záběry! Lenka Krobotová si mě získává čím dál víc ..(21.12.2008)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Film se natáčel v ocelárně v Hrádku u Rokycan. Točeno také v Krakově. (Reiniš)

 • - Film vychází z úspěšné hry Dejvického divadla Bratři Karamazovi, která Petra Zelenku nadchla natolik, že se ji rozhodl ,,archivovat". (Reiniš)

 • - Petr Zelenka až na několik málo výjimek (např. Michaela Badinková v roli Kateřiny) respektoval původní obsazení z Dejvického divadla. (Reiniš)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace