Karamazovi

• slovenský

Karamazovi

Karamazov Brothers, The

Česko / Polsko, 2008, 110 min

Hravá i emocionálně silná adaptace, vyloženě lákající k seznámení se s předlohou. Slibuju, že tak brzy učiním. Herecky mě nejvíc dostal určitě Ivan Trojan - přímo smrdí peklem. :o)(28.4.2008)

To jsou ty háky. Nevěřil ´sem, že tohle někdy řeknu ve spojitosti s českým filmem, tak si to teď pořádně užiju. D-O-K-O-N-A-L-É! Mrazivé interiéry polské hutě chladně absorbující Dostojevského otcovraždu v podání Dejvického divadla, s uhrančivou atmosférou, úžasnou kamerou a vizuální konstrukcí, fantastickým Kaczmarkem a skvělými herci. Zelenka je mág. Podařilo se mu dostat Hlavicovu hru do úplně jiné, alternativní dimenze.(25.4.2008)

Keď mi o tomto filme rozprával kamarát, ktorého umelecké cítenie sa rovná nule a vychvaľoval profesionalitu filmu, musel som si ho pozrieť aj ja. Bohužiaľ naše kine tento film nedávala, tak som musel pozrieť stiahnutím. V prvom rade stiahnite si k filmu titulky, aj keď je český Je tu plno poľštiny a angličtiny. Ďalšia vec, ktorá mi prekazila zážitok bol slabí spánok, ktorý som mal deň predtým a čo je pre mňa najhoršie, od Dostojevského som čítal asi 5 kníh, no nie Karamazovcov. Preto mi miestami dej unikal, nedokázal som poriadne spracovávať psychologické aspekty diela. Nebudem si tu však vylievať srdce a musím povedať, že film je vážne profesionálne spracovaný. Dejvické divadlo to skrátka vie, Trojan exceluje, háky lietajú a celá atmosféra pekla tu hrozne pasuje. No mal som pocit akoby ku koncu toho bolo dosť. Tento film si pozriem ešte raz, keď si prečítam knihu, aby som lepšie pochopil súvislosti a dokázal ich aplikovať na priestorové zakomponovanie továrne. Herecky však skvelé, atmosféra skvelá takže paráda.(25.12.2008)

• - Natáčať sa malo pôvodne v Ostrave, ale vedenie oceliarni nesúhlasilo s tým, aby sa pre nakrúcanie zastavila výroba na celý mesiac. (Raccoon.city)

• - Natáčanie v hale fabriky bolo pre kameramanov náročné, nakoľko boli všade kovové hobliny a museli si dávať pozor, aby sa im počas výmeny filmu nedostali do kamery. Ale aj tak sa stalo, že oceľové hobliny doškriabali celú poslednú scénu, škrabance sa z filmu odstraňovali digitálne. (Raccoon.city)

• - Za hudebním doprovodem stojí oscarový skladatel Jan A.P. Kaczmarek (Hledání Země Nezemě). (Reiniš)