Karamazovi

• slovenský

Karamazovi

Karamazov Brothers, The

Česko / Polsko, 2008, 110 min

Keď mi o tomto filme rozprával kamarát, ktorého umelecké cítenie sa rovná nule a vychvaľoval profesionalitu filmu, musel som si ho pozrieť aj ja. Bohužiaľ naše kine tento film nedávala, tak som musel pozrieť stiahnutím. V prvom rade stiahnite si k filmu titulky, aj keď je český Je tu plno poľštiny a angličtiny. Ďalšia vec, ktorá mi prekazila zážitok bol slabí spánok, ktorý som mal deň predtým a čo je pre mňa najhoršie, od Dostojevského som čítal asi 5 kníh, no nie Karamazovcov. Preto mi miestami dej unikal, nedokázal som poriadne spracovávať psychologické aspekty diela. Nebudem si tu však vylievať srdce a musím povedať, že film je vážne profesionálne spracovaný. Dejvické divadlo to skrátka vie, Trojan exceluje, háky lietajú a celá atmosféra pekla tu hrozne pasuje. No mal som pocit akoby ku koncu toho bolo dosť. Tento film si pozriem ešte raz, keď si prečítam knihu, aby som lepšie pochopil súvislosti a dokázal ich aplikovať na priestorové zakomponovanie továrne. Herecky však skvelé, atmosféra skvelá takže paráda.(25.12.2008)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr, ... ... ... Český Lev 2 : Nejlepší film, Režie + Plakát + 7 nominací: Herec HR - Ivan Trojan, Herec VR - David Novotný, Scénář, Hudba, Střih, Zvuk(25.6.2008)

Něco podobného jsem v české produkci ještě neviděla a mám dojem, že dalších pár let v té záplavě tragikomedií z let šedesátých a teen komedií zase neuvidím. Kdo by vůbec očekával, že se někdo u nás ujme filmu o partě divadelních herců zkoušejících si svou hru ve staré továrně, kde se místy posouvají hranice mezi tím, co je ještě reálný život, a tím, co je už jen hra? K tomu si připočtěte výborný soundtrack (kdy se naposledy u českého filmu stalo, že by hudba tak dokonale podbarvovala dramatické scény?), úžasnou oddechovou část s mončičákem a trojici herců Ivan Trojan (šílenec-komediant, který mi v jedné své ďábelské scéně připomněl Al Pacina), Radek Holub (dokonale vyšinutý epileptik, z jehož smíchu mrazí), David Novotný (hrdý neústupný syn). Ne, že by ostatní hráli špatně, mizerného herce ve filmu neuvidíte. A ačkoliv někteří můžou tvrdit, že jsou Karamazovi zbytečně "přehrávaní", pro mě se jedná prostě jen o silně absurdní film, ve kterém musí být postavy zahnány do extrémů až karikatur, aby neztratily část svého osobního kouzla. Mimochodem, všimli jste si, že má Trojan podobný smích jako Tříska v Šílených?(22.11.2008)

• - Film získal roku 2009 cenu Asociace českých filmových klubů na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší celovečerní film. (JoranProvenzano)

• - Příběh je zasazen do polské ocelárny v krakovské Nové huti, kde se odehrával i film režiséra Andrzeje Wajdy Člověk z mramoru z roku 1976. (Noviik)

• - Film se natáčel v ocelárně v Hrádku u Rokycan. Točeno také v Krakově. (Reiniš)