Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

evca_007

Šla jsem do kina na tenhle film jen díky doporučení a nelituji. Úroveň českých filmů je poslední dobou až na výjimky spíše nízká, ale tenhle film určitě stojí za shlédnutí v kině. Doma bych si ho tolik nevychutnala. Ta realističnost té doby je skvělá. Film je natočen v příjemné kvalitě a já sledovala každý záběr s napětím. Konec byl smutný, ale takový byl tehdy i život spousty lidí... ()

MichelG.

Na český film jsem už nechtěl jít po několika zklámáních do kina, ale tady jsem rád,že jsem udělal vyjímku. Perfektně zahraný a natočený. Děj trošku složitější, ale to se od klasický detektivky dá očekávat. Jsem rád, že Ondříček natočil trochu něco jinýho než doteď a dal si s tím práci. Je to totiž vidět. Jiní režiseři za dobu natáčení tohoto filmu, což bylo 6 let, natočí třeba 7 filmů a nedá se na ně koukat. Několik věcí jsem se i dozvěděl, ale utvrdil jsem se v tom jaký jsou komunisti SVINĚ a komunismus SVINSTVO. ()

Evbad

Smekám a tleskám. Už jsem ani nedoufal, že by v českém prostředí mohl vzniknout tak vynikající film. Žádné křečovité přehrávání, výborná atmosféra a silný příběh. Paráda. ()

cirkulace

Tak na tuhle novinku jsem se já osobně hodně těšil. A výsledek? Pro mě nejlepší český film od dob Samotářů. A zase Ondříček. To asi nebude náhoda. Ono když se chce natočit pěkně poctivě nějaký film, tak je jasné, že režisér nemůže chrlit nový film každé dva roky. Zde se těch 7 let práce opravdu vyplatilo a David Ondříček jen dokazuje, že i v Čechách se dá natočit velice kvalitní film. Musím říct, že snímek na mě ohromným způsobem zapůsobil. Naprosto úchvatný výkon Ivana Trojana v roli detektiva vyšetřující vraždy v československém komunismu 50. let. Film ukazuje naprostou bezmoc proti režimu té doby. Až takovým způsobem, že jsem při závěrečných titulcích jen mlčky seděl s mojí maminkou, utopen ve svých myšlenkách a pocitech. Přemýšlel jsem o tom, jaké to opravdu bylo v té kruté době žít a jsem moc rád, že jsem tento režim nezažil. Místy se atmosféra filmu dala opravdu krájet. Nádherně vystylizovaná doba, kostýmy, automobily, atd. Občas mi to až připomínalo českou počítačovou hru Mafia. K tomu vynikající hudba, která mi společně s tvrdými scénami místy přinesla mrazivé pocity po celém těle. Opravdu skvělý film. Běžte na něj do kina dokud ho hrají. ()

rekurseman

Na začátku bych chtěl zdůraznit, že film by se měl pouštět jako prevence proti komoušům. Ti co volí komunisty, těm by to měli pouštět vkuse, až by se pomátli. A teď k věci... Film velmi dobrý, na můj vkus sice pomalejší děj, ale za to člověk vše stihl pobrat. Jen jedna dějová linie (což chválím), žádné zbytečné zápletky, Ivan Trojan to zahrál opravdu dobře, až jsem s ním cítil a snad bych se zachoval stejně. Film skončil tragicky, což taky nic jiného se čekat nedalo, přišla měnová reforma, pana kapitána zabili hrůzostrašným způsobem a Československo čeká ještě 40 let tvrdého komunismu. Krásný film, palec nahoru a jsem jen rád, že se znova pouštíme do kvalitních detektivek. ()

endrix

Na tenhle film jsem šel s velkým očekáváním. Těšil jsem se na nového Kalače, temnou atmosféru, obtížné vyšetřování a překvapivé rozuzlení. Temná atmosféra by byla. Vyšetřování nebylo příliš obtížné, spíš politicky nebezpečné, rozuzlení nijak překvapivé (aha efekt se nedostavil). To všechno bych ale filmu odpustil. Ovšem Haklovo zbytečně hrdinné gesto na konci a představa, že se jeho rodiny čin nijak nedotkne, to mu odpustit nedokážu. 4* ()

Hamar

Je předvečer komunistické měnové reformy a STB rozvíjí další ze svých hanebných akcí, jejichž účelem je tentokrát vykonstruované obvinění a následného odsouzení pražské židovské komunity. Do její rafinované a špinavé hry se připlete schopný a zásadový kriminalista starého střihu kapitán Hakl. Nový film Davida Ondříčka se velice povedl. Skvěle vykreslená dobová atmosféra a kulisy. Dostatečně podmanivá hudba. Scéna se starou tramvají jedoucí po Václavském náměstí byla bombastická. Herecké výkony stály také za to. Všem vévodí Ivan Trojan v roli kapitána Hakla, neméně skvělý je i německý herec Sebastian Koch, ale výborní jsou i Taclík, Myšička, Krobot, Štěpnička či Soňa Norisová v menších rolích. I přes poněkud předvídatelnou zápletku hodnotím tento počin hodně vysoko. Film a hlavně závěr mnou docela citově pohnul a protože jsem divák spíše emocionálního ražení, drobné chybky na kráse tvůrcům odpouštím a dávám plný počet bodů. ()

bezprezdivky

Tvůrci slíbili film noir a taky ho do kina dodali se vším všudy. Ponurá atmosféra a všudypřítomné zlo, nad kterým nejde zvítězit. Skvělé herecké výkony. Jedinou pihou na kráse je závěrečná sekvence se synkem hlavního hrdiny, ale chápu, že to je povinná ulívka pro oscarové klání. Jinak dokonalé ! ()

gipper

Tohle bylo opravdu něco extra. Poprvé jsem byla v kině už pěkně v osm ráno. Poprvé jsem zažila kino i s uvaděčem a musím říct, že to byla příjemná změna. A film sám.. kriminálka jak se patří. Navíc zasazená do té oné doby. Záběry města Prahy, které jsou naprosto neskutečné. Vlastně neskutečně krásné! Kapitán Hakl hrdina se vším všudy a Trojanův herecký výkon opět excelentní! Muchowova hudba tomu dodává tu pravou šťávu. Konec ne nijak snadno předvídatelný, vyvolávající hromadu emocí. Tuším, že tenhle film si brousí zoubky hned na několik Českých lvů. Chci ho vidět ještě, něco jsem tam totiž určitě prošvihla.. A nakonec si tak říkám, že ať je tady teďka bordel jakej chce, pořád se máme dost královsky, a to všichni! ()

rigby

Na české poměry kvalitní a nadprůměrný film. Povedená ponurá atmosféra navozující pocit strachu, nejistoty. Nicméně podle mého názoru to nebylo dotaženo do konce. Příběh trochu pokulhává a není dostatečně silný pro celovečerní film, možná tak pro nedělní televizní inscenaci. Ivan Trojan v hlavní roli mě nepřesvědčil. Ačkoli ho jako herce mám velmi rád, tady jsem mu vůbec nevěřil. Děj šlo více vygradovat, aby byl jiskřivější. Atmosféra mohla být mrazivější a více působit. Celek ve mně zanechal šedou šmouhu, o které nevím, co si vlastně mám myslet. A to je velká škoda. Stále ale trvám na své první větě a z tohoto důvodu dávám 4 hvězdičky. ()

aannemer

Mohl to být perfektní thriller. Atmosféra temná a dusná, většina záběrů je velmi tmavých, i když se odehrávají za denního světla a Ivan Trojan předvádí brilantní výkon... Jenže, film skončil a mě nenapadla jiná otázka než "A co jako?" Chybělo mi nějaké rozuzlení nebo alespoň dovětek, ačkoli uznávám, že právě tohle je možná otázka zmlsanosti z amerických filmů, které vždycky nějak skončit musí. Tak snad napodruhé, až budu mít zase chuť nasát atmosféru 50. let... Jo a ta anglická písnička při závěrečných titulcích mě hodně vytočila. Co tím tvůrci mysleli, to fakt nevím. Ať už s tou angličtinou jdou do hajzlu. Tady jsme v Čechách a tohle byl český film o něčem, co v anglicky mluvících zemích ani nikdy nepochopí. ()

Robopes

Díky za tenhle film. Mladejm neokomoušům by ho měli pouštět 3x denně. Jinak herecky bezkonkurenční Trojan a přál bych si aby už nějaká mula kopla nějakýho režiséra do lebky a postavil proti sobě v jednom filmu Preisse a Trojana do nějakýho excelentního dramatu a Sebastianu Kochovi bych přál potkat nějakého Tarantina, aby moh zazářit jako Ch.Waltz, tohle byla jen minirolička. ()

Popinodan

Skvělí politicko kriminální thriler. Skvělí herci a Ivan Trojan opět zazářil perfektním hereckým výkonem. Rozhodně nejlepší český film roku 2012. ()

Vozataj

Výborná hudba! Zachycen rozjezd nepochopitelné doby a lidské krutosti dalších téměř 40ti let! Neskutečné, jak dlouho to vydrželo! ()

P76B

Tomuhle filmu nelze nic vytknout (po filmařské stránce) a dát méně než 5 hvězd je hřích. Mám však problém s heroizací hlavní postavy. Je třeba si uvědomit, že pokud někdo dělal v 50. letech policistu, musel být dobře prověřeným komunistou a tím pádem podpůrcem režimu. Tedy hodnocení dávám pouze za filmařské umění. ()

EddieIron

Lehčí zklamání,které je nejspíš způsobeno velkým očekáváním.Nevím proč téměř každý umělecky vysoce hodnocený film musí mít tak pomalé tempo.To pak nezachrání ani vydařené finále. ()

DonFrolimo

Být do víc detektivka je to skvělý film, v detailech naprosto neselhává. Výkony jsou přesné, atmosféra dokáže spojit šeď totalitarismu s jemnými náznaky zastřených barev, hudba decentně a přitom silně podkládá imprese. V dramatické struktuře je však spousta mezer, většina charakterů působí šablonovitě, což vcellku neprolomí ani dobré herectví. Příběh je notně přitažený za vlasy, ačkoliv obludnost komunistického antisemitismu je stejná jako toho nacistického. Nejde o neautenticitu k reáliím, Ondříček nezvládl autenticitu fikční. Kupodivu ta pokulhává nejvíce právě tam, kde se ta atmosferická rozbíhá. Obraz je působivý, děj jakoby ani nic nepůsobil, jelikož drama se zcvrkává na morálii o hrdinovi a neporazitelné krakatici. Všechno se děje zvnější. Nemám nic proti moralistnímu gestu, kterým nám Ondříček kyne. Jde o to, že u skvělého filmu to věříme postavám, nechceme cítit v pozadí plán autora. Nebo rafinovaněji ano, ovšem vychutnávat jako "sémiotičtí" diváci, což nám nijak nebrání nechat se strhnout zápletkou. A to se tady příliš nedaří, patetické vyznání z hnusu (doby) z filmu nevyplývá, naopak film vychází z něj. Původně tam samosebou je také, dělám film z nějakého přesvědčení (proč ne?), jenže moje přesvědčení má promlouvat jakoby z filmu, aby bylo působivé. Tady jakoby přesvědčení narušovalo autonomii příběhu a pokřivovalo vnitřní logické přechody v ději a mezi postavami. To je myslím typické pro kýč, kde nehraje roli estetická hodnota díla, ale to k čemu ideologicky odkazuje. Od toho má tedy Ondříček stále daleko, bohužel nejen symbolicky přepjatý konec k takové slabosti přivádí. Abych jen nekritizoval. Ve stínu je dobrý film a stojí za vidění. Jako milovník hard-boiled school velmi oceňuji pokus o původní noirovou detektivku (ač tedy tou film není) - minimálně silná obrazivost si zaslouží uznání. ()

Elvis1994

Jeden z mála českých filmů který opravdu stojí za to. Neskutečně hutná atmosféra post válečné komunistického Československa.Připomíná mi to LA Noir > ČSR Noir ...... Temná česká detektivka..... 5 ***** ()

blekekeke

Není třeba hledat mouchy. Tu jest přednesena 50. léta v plné nahotě, v plné surovosti, temnotě, hrubosti, tak jako přátelství, odvaze. Nemůžu si pomoci, ale Trojan je pan herec a opět ukázal, že zahraje cokoliv a kdykoliv. Nemohl bych však, kdybych vynechal tu čest všem, kdo se na filmu podíleli. Je to skvostné, byť temné dílo, které by si nezasloužilo být "ve stínu". Už jen protože režie udělala ze všech zúčastněných herců přesné postavy do příběhu, Herců, kteří dali filmu příběh a temno doby. To umí málokdo. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob