Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

Cinemagoer

Zdařilá dobová detektivka z 50. let. Díky šikovné práci s kamerou, hudbě (ta byla však, myslím, někdy zbytečně předramatizovaná) nebo výpravě film evokuje tísnivou atmosféry doby, a připomíná mi tak dovedně zasmušilou sérii s majorem Kalašem. Zápletka sice ve výsledku není nijak složitá a občas jsem měl dojem, že měl film působit přehnaně vyhroceně na úkor soudržného jednání postav (např. rvačka mezi Haklem a Zenkem, Hakl vidící v řidiči atentátníka a jiné). Nečekané a zdrcující vyústění však různé nedostatky vynahrazuje, takový konec se často nevidí. Ivan Trojan skvělý, Marek Taclík byl v roli vůdčího estébáka správně odpudivý, zaujal také Miroslav Krobot nebo Jiří Štěpnička. Zajímavé bylo i obsazení Sebastiana Kocha, který mluvil po celý film německy. Téma 50. let a česko-německých vztahů pozoruhodné, je dobře, že o to filmaři jeví zájem. Rád se podívám znovu. 8/10 ()

_Irbe_

Z počátku temná detektivka (ve stylu Noir) v krásně vyobrazeném prostředí Prahy 50. let se postupně stává hlubokým dramatem a politickým thrillerem s neuvěřitelně gradujícím finále, kde Trojan ve své roli kapitána Hakla naprosto exceluje. Oscarové ambice zcela pochopitelné. ()

gezper

Česká dobová kriminálká v noir stylu? No proč ne. Dokonalá hutná a tíživá atmosféra je vystavěna především puntičkářsky vyťukanou výpravou, což je v naších poměrech nevídané. Z té staré Prahy 50-tých let jsem si sednul na prdel, a to i přes výchozí stav, kdy jsem již zadní část těla měl pevně zakotvenu a jsouc si paralelně vědom, že několik scén je z Polska (což je dnes v ČR spousta věcí, že). Ivan Trojan svojí rolí absolutně kraluje, prosím už nehrej toliko v komediích. Sebastian Koch, ale i Trojanova famílie a další mu dobře sekundují. Ostatně rodinná linie se mi velice zamlouvala (ač je to jedno z hlavních přítomných příběhových klišé). Trochu škoda, že film vystřílí velkou část munice již v podmanivém traileru, kde je hodně podstatných scén. Dále na to, že film měl na české poměry neuvěřitelných 17 verzí scénáře, se stále pár děr (chování postav, motivy, nesoulad, dost náhod, sem tam nedobová reálie) najde. Závěrečné moralizování a přesah "do něčeho víc než noir krimi" si při takovéto piplačce mohli odpustit, syrovější a otevřenější závěr by se mi líbil více. Čímž se dostávám k tomu, že příběh je vpodstatě velice banální, dějová kostra není nic nového pod sluncem, ale i díky netradičně zvolené době (pro našince; cizinec bude tápat ještě více -> ale film spoustu věcí často vysvětluje, připomíná, omílá) to povyšuje o půl stupně výše v zajímavosti. Myslím, že letošní Český Lev pro hlavní mužskou roli je rozhodnut a film toho posbírá i vícero .. ovšem u na spoustě míst zmíněných oskarových ambic bych byl skeptičtější, ale tak nakonec klidně, proč ne alespoň širší nominace. [80%] ()

pan_ponozka

A máme tady český film roku. Trojan nám zraje a blíží se doba, kdy si může vybírat důstojné role. Ve stínu má napínavý průběh, zajímavou (a možná ničím novou) zápletku a jakési poselství. Mínusové body získává Taclík, kterého mám jinak rád, ale tady je docela slabý. Řekl bych, že se na tyto typy rolí nehodí. Když nehodnotím poselství, které ten film rozhodně má, dávám 3 a půl *. 7/10 EDIT: dovolím si citaci kolegy Marigolda, který vystihl to, co já ne. " úplně tu uniká rovina, která by jakkoli řešila fakt, že si oba hrdinové zavdali s "krakaticemi" a hlavně kapitán Hakl nemůže být tak andělsky čistý a zásadový, jak se film tváří.. " ()

Leník

Ve srovnání s posledními českými filmy je to asi nadprůměr, ale je škoda, že na scénáři někdo víc nezapracoval, byl příšerně děravý, přitom Ondříčkova režie se mi líbí. Možná je to vina radikálního přestříhání filmu, o kterém se někde mluvilo. Při tom stříhání taky mohli hodit pod stůl závěrečný záběr nevinných dětských očí, který působí spíš směšně než dramaticky. ()

Lancer

K dokonalosti by stačilo celkem málo, ale přeci jen to tam chybí. Osobně bych se přimluvil za pár scén navíc, obzvláště na konci, kde sice spousta lidí jistě např. ocení, že bylo vypuštěno "zbytečné" násilí, ale ten záměr nesmí být na plátně vidět. Stejně tak motivace Hakla k jeho finálnímu rozhodnutí. Nic to ale nemění na tom, že filmy tohoto žánru netočíme a je skvělé zjisti, že se nám to může povést. V žánru detektivka / noir jde o vydařené dílko i z celosvětového hlediska, a to je sakra co říct! ()

Elassar

Tady se mi komentář bude psát asi těžko, neboť je toho tolik, co říct potažmo napsat, ale horší je to zformulovat do smysluplných vět. Tak či tak se o to pokusím. Film splnil asi to, co se po něm chtělo. Je to skvělá žánrovka s precizní hutnou, temnou a skvěle obrazově vyřešenou atmosférou. Hudba, není oslnivá a občas může rušit nebo znít naivně, ale po většinu filmu jsem s ní byl spokojen. Trojan (a pár ostatních) brilantně demonstruje poctivou starou, hereckou školu naší země. Režisér zvládl na naše (ale i evropské ne-li světové poměry) parádní dílko. Zápletka mi nepřijde nijak složitá, ale ani jednoduchá (jak se tu zmiňuje v komentářích), naopak, ten mocenský politický pod kres - z toho a mrazí, a může to být bráno i jako poselství do dnešní doby - byla to neuvěřitelná diskuze s mou mamkou, po cestě z kina jsme řešili jak na nás film zapůsobil. Na každého trochu jinak, já jsem s filmem byl spokojen (viz. klady jmenované již dříve), ale vadilo mi pár věci - jednak takový nejistý rozjezd filmu, kdy hlavně v dialozích a obrazech postav se film tak trochu hledal, a pak taky jistá podobnost s dalšími filmy (ale tomu se již dnes nevyhneme). Mamka zase v tom viděla hlavně ono poselství, začala jmenovat, jak se nic nezměnilo, že komouši jsou tu pořád, a má pravdu, tento stát (a už je jích více) už nejde, ale je ve sračkách, v mocenských mafiozních hrách, které my normální smrtelníci (občané - oběti) asi nepochopíme, ale možná ani nechceme. S tím jsem s mamkou souhlasil, co mi ovšem vadilo, že právě tento film je vyprodukován tímto systém (hl. partneři Nova - největší sračkoidní masmedia u nás apod). Tudíž, kdyby ten systém nechtěl, aby vzniklo něco, co by upozorňovalo na to, že je to něco špatně, tak by prostě tento film nevznikl. Připomíná mi to případ Rátha, jasné, je to politiscká svině zkorumpovaná, ale to je tam většina, a kdyby někdo nechtěl, aby se našel někdo, na odvedení pozornosti, tak by si Ráth dneska popíjel vínko v klidu doma. Zkrátka nahání to trochu strach, z toho že i onu politickou satiru dnes ovládá systém. Ale to už sem naprosto nepatří.... za mě pěkné 4 hvězdy a za mamku pět :) . ()

Zirael

Podle mého názoru je to nejlepší český film tohoto roku. Všichni herci, v čele s Trojanem, hráli na výbornou. Jiřího Štěpničku jako herce vážně nemusím, ale tady mě neiritoval. Atmosféra 50. let byla vystižena dobře, celou náladu podkreslovala vkusná hudba. Nerozumím tomu, proč většina lidí píše, jak je to průměrné. Na světové poměry to asi není nic moc, ale na českou produkci je to hodně nadprůměrné a to ve všech směrech. ()

nolme

Dramatické krimi, které opět poukazuje na naši nehezkou minulost. Na 5 hvězd tomu něco málo chybělo, ale jinak výborné! ()

HennessyVSOP

Konečně po dlouhé době opravdu kvalitní ČESKÝ film. Ano, má své mouchy, například motivaci hlavního hrdiny v závěru a jiné, ale obsahuje jednak kvalitní herecké výkony, slušný děj, přesvědčivou atmosféru a kulisy a naopak, a toho si cením nejvíce, postrádá ten všudypřítomný český patos (viz Haberman, Lidice atd. atd.). Velmi kvalitní podívaná a i ta krátká stopáž plynula tak nějak přirozeně, že si člověk nepřipadal, jako že byl v kině jen na skok. ()

grisos

Děkuji za tento film, už jen to, že připomíná období 50. let, které rozhodně nepatří mezi světlé momenty našich dějin. Období, které nesmí být zapomenuto, i když se za ně stydíme. Pro mě osobně to byl v kině úžasný zážitek, kamera, hudba, civilnost hereckých projevů; a nejen Ivana Trojana. Z filmu je znát řemeslo, zručnost a pečlivost, konečně český film, který v kině nevypadá blbě (a nejen v kině). Film má ambice být evropským filmem a dle mého názoru (pravda neškoleného) jím přinejmenším je. ()

Mukl007

Velmi zdařilý film. Je pravda, že děj by mohl mít větší spád, ale konec to zase vynahradí... A hlavně je to další z filmů, který ukazuje, jaké svině bolševici byli (a stále jsou, co bychom si nalhávali). Ivan Trojan je jako vždy skvělý a i výběr Taclíka hodnotím velmi kladně, ten se na přesně takovéhle typy hodí, to samé Krobot. Prostě a jednoduše chválit by se toho dalo hodně a určitě jeden z nejlepších filmů letošního roku. ()

john986

pomaly tempo, trosku nudny, obycejna zapletka, rozuzleni bez prekvapeni.... proste obycejnej film, kterej nicim neprekvapi ()

Rodriguess

Fantasticky herecky koncert Trojana, hudba uplne famozna - dejovo som ocakal lepsiu zapletku a dost pomaly sa to rozbiehalo ale celkovo hodnotim za velmi dobry film. Prostredie vtedajsej doby bolo vykreslene priam dokonale! ()

spacowa

Velice vydařený film, který Vás svou pochmurností, hudbou, dlouhými kabáty a klobouky naprosto vtáhne do odporného režimu 50.let. Jeden by až brečel ()

Raz2

Po každém filmu z padesátých let v Československu mám neuvěřitelný pocit vzteku a bezmoci. Vzteku proto, že jsme něco takového jako národ dopustili a bezmoci proto, že ten systém je svým dopadem na společnost neuvěřitelně blízko orwellovskému světu z knihy 1984, zaplať pánbůh, že StB neměla v té době moderní sledovací prostředky. Podle mého to bylo vůbec nejhorší období českých moderních dějin. Společnost ochromená státní mocí i sítí všudypřítomných udavačů. O to více obdivuji a s úctou se skláním přede všemi, kdo se i v této době, kdy šlo doslova o život, dokázali režimu otevřeně postavit. Záběr na zmláceného, dodýchávajícího, ale hrdého Ivana Trojana ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. Navíc si nedokážu představit, co se honilo v hlavě židů, když zjistili, že osm let po válce je začal režim opět pronásledovat. Z filmového hlediska velmi nadprůměrný český film. Postupně gradující dobře napsaný scénář, skvěle zahrané a hlavně věrohodné postavy. Krom ústřední postavy kapitána Hakla (herecké umění Ivana Trojana netřeba zdůrazňovat) se mi moc líbila Soňa Norisová jako jeho žena a major Zenke, jako zoufalý muž dohnaný svojí minulostí, nucený dělat hanebné činy. V porovnání s filmy, kterým běžně dávám pět hvězd, by to asi neobstálo, ale za to, že po dlouhé době jsem odcházel z kina z českého filmu s dobrým pocitem, si těch pět hvězd zaslouží. ()

Mathyen

nejlepší český film minimálně za posledních 10 let, stálo to za to čekání! Noblesně temný, smutný, napínavý a atmosférický snímek, ve kterém uvidíme hrůznou tvář doby tlačící vše pod svůj špinavý stín... strhující I.Trojan opět dokazuje svoji hereckou genialitu 9/10 ()

PenelopaW

Aktuálně mám film čerstvě v sobě, možná budu hodnotit jinak, až jej uvidím s odstupem času v televizi... Úvodem musím říct, že se jednalo o velmi příjemné překvapení - ať z hlediska hereckých výkonů či samotného děje. Rušivě na mě působila pouze hudba, a to už v samotné úvodní scéně, kdy kasař otevírá trezor. Samotný film byl sice v trochu pomalejším tempu a některé momenty se daly předvídat, přesto ale příběh neztratil na působivosti. Ivan Trojan si opět zahrál férového klaďase, jak ale snímek potvrzuje historickou zkušenost, hodní hoši většinou nekončí dobře. Jen jediná věc mi neseděla (!!! POZOR SPOILER !!!), proč Trojanův šéf nechal svého nejlepšího podřízeného na případu "na tajňačku" pracovat za zády StB, když mu muselo být jasné, že může něco zjistit? Když se ale od toho oprostím, líbí se mi už jen to, že film podporuje to slušné a dobré v nás, přestože si tím (a své rodině) můžeme škodit. A že přestože jednotlivec nemůže zničit celý systém, je dobře že vůči jeho zločinům nemlčí. ()

jgregory

Ve velkém očekávání jsem šla do kina a film mě nezklamal, výborní až vynikající herci - všichni i malý Filip Antonio, ten jeho pohled do kamery na konci filmu mě fakt dostal!!! Ivan Trojan je excelentní, kamera je výborná, atmosféra mrazivá a reálie taky povedené. Je to politicko kriminální thriller jaký český film snad ještě neměl. Všichni v kině seděli po skončení jako zařezaní a nikomu se nechtělo odcházet. Super !!! ()

adilah

Skvělé herecké výkony (obzvlášť bych vypíchla přirozený projev dětského hrdiny Filipa Antonia), naprosto luxusní kamera (skoro renesanční šerosvit, krásná kompozice), výborná hudba Jana Muchowa (jen bych vytkla naprosto praštěné zvuky moře a racků při umírací scéně), poctivá výprava a hlavně skvělý námět. Tohle komplikované období našich dějin má divákovi na rozdíl od války a '68 ještě co sdělit. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob