Polární příběh

Dokumentární / Rodinný
USA, 2007, 96 min (Alternativní 81 min)

Polární medvídě Nanu a mládě mrože Seela bojují o život od narození až do dospělosti. Jejich matky je už nechrání před predátory ani před smrtí v souboji. Avšak největší výzvou pro Nanu a Seela je přežít krutou změnu klimatu v Arktidě, která přináší akutní nedostatek potravy. Ledové království, které jim dalo život, jim mizí před očima. Jejich přežití závisí na ledu! (oficiální text distributora)

ecceHOMMO

Tomco to povedal za mňa. Takže dúfam že sa nenahnevá ak ho budem citovať: "Množstvo krásnych obrázkov, dojímavé osudy zvierat a príjemný hlas Queen Latifah. ()

Autogram

Ľadové medvede a mrože zblízka. Vo vode, na ľade aj na skalách tak zblízka, že som sa musel čudovať ako mladý medveď nad vtákmi, ktoré lietajú pod vodou. Úbytok ľadu všetkým spôsobuje také problémy, na aké ich rodičia vôbec nemohli pripraviť. Ak sa raz ľad zo Severného ľadového oceánu vytratí úplne, zostanú nám po týchto obrovských zvieratách už len takéto filmy. Niečo o spôsobe natáčania povedia titulkové scény, kde sa kameramani nakláňajú z ľadu k medveďom alebo behajú po tenkom ľade s kamerou a nasadením vlastného života. ()

unagi

Neuveritelný zážitok s prostredia, života zvierat v Antarktíde....veselý aj veľmi smutný s krutého prostredia! Na oddychvé pozeranie a zamyslenia sa nad avetom ako takým ... ()

Prochy38

Moc moc hezký dokument. Nedávno jsem viděl od NG i nějaká Pravěká monstra a to bylo s tímto nesrovnatelné. Zde byl krásný příběh a pravý vývoj od mláděte, až se jedinec stal také matkou. Dva příběhy, které se brzy protnou. Krásný a drsný příběh, nesmí se ronit slzy, i když k tomu hudba často nabádá, tohle je příroda, a to je na ní to nejkrásnější! Škoda, že ji postupně sami ničíme. A je jen málo lidí, kteří mají zájem o to, aby se zachránila. Bojím se, že na to už je pozdě.... ()

Matematicka

Trocha z krásy přírody zachycená filmovými kamerami, doplněná krásnou hudbou a solidním komentářem. Pro nás, kteří se do polárních krajin v nejbližší době nechystáme, vítaná možnost se tam trochu porozhlédnout očima tvůrců filmu. Při sledování příběhů dvou mláďat se dozvíme i ledacos zajímavého ze života ledních medvědů, mrožů a dalších obyvatel "ledového království". Věděli jste třeba, jak velké je mládě ledního medvěda, když se narodí? Změny klimatu jsou nepříjemné a dotýkají se i života těchto zvířat - o tom nám dokument také podává zprávu. Příjemná podívaná pro všechny věkové kategorie. Zajímavé komentáře: predators, Aluska88, gogo76. ()

lareinna

Tento dokumentárny film natočený ako príbeh, v ktorom účinkuje niekoľko obyvateľov tohto ľadového kráľovstva má priblížiť kolobeh života a náročné podmienky, s ktorými sa musia neustále pasovať, aby prežili. Je to viac než nádherné a klaniam sa všetkým skvelým kameramanom, réžii a celému tímu National Geographic, ktorí to spracovali do tejto podoby. ()

Mrs.Bailey

Tady se podařilo to, o co se nejspíš pokoušelo také Putování tučňáků. Na rozdíl od zmiňovaného filmu však Polární příběh nepůsobí vůbec kýčovitě nebo trapně, i když je celý dokument postaven právě na jakési životní story dvou hlavních zvířecích rodin - medvědů a mrožů. Vystupuje tu ale i další spousta vedlejších zvířat. Všechno je natočeno úchvatně a některé záběry jsou opravdu dechberoucí. Hudební doprovod je též skvěle zvolen a taky jsem vděčná, že nebylo třeba použít drastických záběrů z lovu. Příroda je překrásná a skrývá ještě spoustu nepoznaného. Dokud budou vznikat takové filmy, budu moc ráda. ()

dino.h

Až na ty střihy, které jako by vypadli z Bourna, je to určitě moc pěkná ukázka koloběhu života v zemích, kde je stále hromada bílých... Chtěl bych natáčet za té arktické bouře. To by bylo něco na mě :-). ()

Hegesias

Příroda polární oblasti, kterou dokument představuje, je nepochybně fascinující a mnohé záběry vskutku jedinečné, avšak narativ, který je na dokumentem zachycený výsek přírody napasován, nelze bohužel tak bezvýhradně přijmout. Na mnoha místech dokumentu je v přírodě zcela přirozená situace (např. umírání či shánění potravy) interpretována ryze lidskou logikou a namísto majestátní, enigmatické a, abych tak řekl, autentické přírody nám tvůrci předkládají rádoby jímavé, ale především sentimentální obrazy, které ze zvířat a jejich životů činí hříčky (našeho!) osudu. Takovýto antropomorfismus samozřejmě umožňuje vytěžit z dokumentu určitý citově vyděračný potenciál, přičemž odhalení strategie dokumentu, který chce diváka nenápadně kárat a zejmená pohnout k soucitu (neboť přece i mroži mají své tetičky, medvědi svá děťátka, a ten zlý člověk jim to všechno tak kazí!) je v průběhu dokumentu neustále už jaksi předpřipravováno a v závěru, poúkazem na neustálé roztávání ledu na poléch za posledních dvacet let, skutečně dokonáno. Člověk tedy musí polidštit přírodu, aby ji použil jako argument proti sobě samému (!), takto ovšem, obávám se, nikdy nevystoupí z bludného kruhu vlastního výkládání světa (a uvažování o něm vůbec) a nikdy nepřijme přírodu jako to jiné, to ne-lidské, které je s kulturou/civilizací nesouměřitelné. Tak se tedy dokument, který má být v konečném důsledku (a tak trochu nazapřenou) odrazem reálné situace globálního oteplování (jejíž vážnost v žádném případě nechci podceňovat) bohužel posouvá k žánru rodinného (dobrodružného?) filmu čili k fikci, a sám pod sebou si řeže větev, stáváje se hybridem pro všechny věkové kategorie. Nepřesvědčivost a snad i podloudnost jednotlivých interpretací navíc podtrhuje hudební doprovod, sestávající z podbízivých a hravě bezstarostných (přitom však opět pouze beznadějně sentimentálních) skladeb s líbivými nápěvy a banálními (ne-li přímo infantilními) texty. ()

Santic

Nikdy jsem těmto pseudo-dokumentárním filmům neholdoval, ovšem po shlédnutí tohoto snímku měním názor a dám šanci minimálně ještě pár dalším... Ikdyž, musím uznat, že pro mě mělo podstatný význam i to, že jsem na Arctic Tale koukal s přítelkyní a jako jeden z mála filmů poslední doby jsme jej opravdu zkoukli celý... A to je, přátelé, co říct ;-) ()

Bigfuckman

Velice pěkně natočený dokument o životu a smrti v drsné Arktidě. Jen ten český dabing a hudební doprovod se moc nepovedly. Ženský hlas co příběh vypráví je sice příjemně poslouchatelný, ale obsah vypravění nesoucí se v rodiném a typicky ženském duchu mi vůbec nesednul. Tento film bych vřele doporučil našemu panu profesoru prezidentovi a jeho slavným výrokům o globálním oteplování. ()

Simo16

Jeden z najkrásnejších a najdojímavejších dokumentov od National Geographic.Kamera dokázala zachytiť to, ćo sa v bežnom živote len tak ľahko nevidí.Úžasné, fascinujúce, prekrásne....IF..... ()

pOne

Narozdíl od Putování tučňáků se Polární příběh neoprostil (a asi ani nechtěl oprostit) od agitky na téma globální oteplování. Ale proč ne? Pokud by toto měl být impuls pro lidi, kteří jaksi obecně k přírodě nemají úctu..... I hudba, vyprávění a celkový dojem (příběh) není na takové úrovni jako u Putování tučňáků. Přesto můžeme vidět řadu fantastických záběrů se zajímavou hudbou. Raději se stokrát podívám na takový film, než čumět na nějaké "plastelínové kretény" :) ()

Svadbos

Kvázi dokumentárny film mapuje 6 rokov v živote mroža a skupine polárnych medveďov, snažiacich sa prežiť v zamrznutej Arktíde.Mimo skutočne krásnych záberov je gtento film určený výlučne deťom. S vnucovacím komentárom Queen Latifah s film očividen snaží vyrovnať sa úspešnému "Pochodu tučniakov". Škoda, že tvorcovia filmu sa nepridržali faktov, ale učinili z toho snímok, ktorý sa kľudne mohol volať "Bambi severu". ()

Yeday

Dokumentárne filmy o všelijakých zvieratkach... tak to je moje! A hlavne keď ide o Ľadové medvede, ktoré to v tejto dobe majú naozaj čoraz tažšie. Nemôžem dať teda menej ako za 4* = 80 % ()