Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

qualkalim

Rozhodně nejvyzrálejší Slámův film, přesto ve mně dřímá neodbytný pocit, že se s ním potýkám víc, než by se slušelo. A to jak technicky (dlouhé scény bez střihu jsou sice brilantně zvládnuté a jsou na české poměry něco neobvyklého, na druhou stranu snímek trochu nezdravě prodlužují), tak příběhově (ano, jsem pouhý městský balík a tematický balast okolo českého venkova je mi zkrátka natolik vzdálený, že se nemůžu ztotožnit s postavami do takové míry, jak by se slušelo). Na druhou stranu oceňuji, že když už se Sláma pustil do otázky homosexuality, tak ji ustál s přehledem a stále ožehavé téma zbytečně nebagatelizoval. K tomu mu ostatně pomohl i solidní Liška (který se díky bohu projevuje „jako Liška“ jen v minimu scénách), obstojná Zuzana Bydžovská a v neposlední řadě výtečná kamera Marka Diviše, jež se mnohdy stává aktivním hybatelem děje. Suma sumárum, kvalitní (český!) film, který mě však obsahově trochu míjí. Sláma však přesto může směle vykročit z naší zemičky do širého světa a nebude považován za upachtěného neumětele. Nevšední věc u českého režiséra... ()

Siegmund

S plným vědomím dávám tomuto filmu téměř nejvyšší ocenění. Už jsem ani nevěřil, že ještě někdo natočí normální film o normálních lidech, žijících v normálním prostředí normálním životem. Myslím, že zvolené prostředí – venkov – tuto snahu výborně podtrhlo. Kdybych však filmu přece jen chtěl něco vytknout, tak pak by to byla na několika místech příliš hlasitá hudba, která přehlušovala hlasy herců. Děj filmu byl natočen velmi realisticky. Bylo snad jediné místo, kde si myslím, že to nebylo reálné. Mariin syn se v podnapilém stavu dopotácí do postele. Zanedlouho, jakmile zjistí, že se ho učitel dotýká, z ní však vyskočí jako křepelka. Jak zvuk, tak i tato zmiňovaná scéna však jen málo ubírá na vysoké kvalitě tohoto jedinečného díla. Hlavní postavy předvedly skvělý herecký výkon. Z vedlejších postav se mi velmi líbil výkon Petrovy matky – Zuzany Kronerové. Motto filmu „Každý někoho potřebuje“ je trefné a nutí k zamyšlení. ()

zipper111

Náš dnes asi nejlepší režisér Sláma a snad nejlepší herec (minimálně vyčnívá jak vidle z trávy) Liška udělali naprosto vynikající film, nejlepší český film za poslední 2-3 roky troufnu si říct. Skvělý příběh a výkony nejen Lišky, ale i ostatních herců jenom podtrhují atmosféru, kterou jsem dlouho nezažil. Opravdu, ale opravdu neskrývám nadšení. ()

Orlau32

Velmi zvláštní film, který ukazuje na moderní "českou filmovou školu". Herecké výkony báječné ! Hlavně Zuzana BYDŽOVSKÁ nemá chybu ! Též Pavel LIŠKA se výborně zhostil úlohy homosexuála, což, myslím, není tak snadné zahrát. Režisér Bohdan SLÁMA si vybírá "ožehavé náměty", ale zvládá to bravurně. Obdivovala jsem realismus (kráva se telí a u toho jsou herci "in natura"). Nevídané - úžasné. Pro tyhle novoty v réžii, dávám s klidným svědomím 5*. ()

pevico

Ve chvíli, kdy celej svět šílí kolem Avatara, já jsem se konečně dostal ke klidnýmu snímku z českýho prostředí, se skvělým hereckým obsazením, dobrým scénářem a celkem osvědčeným režisérem..u Venkovskýho učitele jsem se nestihl ani chvilku nudit a dávám čtyři za film, kterej teď považuju za Slámův nejlepší :) ()

gogos

Pavel Liška a Zuzana Bydžovská patří k tomu nejlepšímu, co v současné době máme. A Bohdan Sláma zraje jako víno. Kvalitní, hodně kvalitní film. ()

buldock

Jedná se o dost depresivní , ale svým silným a aktuálním tématem zajímavý příběh tří hlavních protagonistů , kteří řeší každý své trochu odlišné citové problémy , ale zároveň mají hodně společného a to , že všichni hledají přátelství , lásku a trochu toho porozumění. Musím vyzdvihnout excelentní herecký výkon Zuzany Bydžovské , ale také velmi zdatně sekundujícího Pavla Lišky , kteří se stali pilíři tohoto snímku. Na druhou stranu mě vcelku dost iritovala použitá hudba a snímek měl občas tendenci nudit , ale hodně mi to vynahradil ten pozitivní závěr. Film: 77% ()

blackrain

Čirá náhoda to mu chtěla, že se mi dostal do ruky další film Bohdana Slámy. Musím říct, že je mnohem lepší než ty předchozí. Pavel Liška v další normální a poměrně seriózní roli. Zuzanu Kronerovou jsem málem nemohla poznat, protože měla blond vlasy. Myslím, že Zuzana Bydžovská dokonale zastínila Pavla Lišku. Hlavní postava odjede na venkov, touží v koutku přírody najít sama sebe. Film apeluje na lidské hodnoty jako takové a vychází ze skutečné události. ()

slunicko2

První český film o homosexuálech aneb Šnek se pozná podle toho, že vypadá jako šnek. 1) Skvělý scénář s uvěřitelnými živými dialogy, výborně typově vybraní herci, fantastická Zuzana Bydžovská, půvabná decentně zdrženlivá kamera i vkusná režie zdobí pozoruhodně zpracovaný film, který přesahuje malý český dvorek. 2) Venkov Bohdana Slámy přesvědčivě ztělesňuje ambivalentní vnímání vesnice městským člověkem. Na jedné straně venkovští omezení balíci zapřaženi do práce jako tažní koně v chomoutu, na straně druhé návrat ke krásné přírodě a k základním životním hodnotám na rozdíl od intelektuálského žvanění týpků vyznávajících jako své náboženství pohodu a klid. 3) První gayovský film české provenience jsem očekával se zájmem a zvědavostí. Zarazily mě dvě skutečnosti. Gaye tu představuje na jedné straně puritánský učitelský nekňuba, na straně druhé přespříliš zkušená "štětka", která ojede všechno, co se v okolí namane. Musím poznamenat, že oba tyto extrémy tvoří v gayovském světě výraznou menšinu. 4) Ještě zvláštnější mi připadá, že navzdory logice věci a současným trendům se hlavní hrdina stěhuje z anonymitu poskytujícího města do každému až na talíř zírající vesnice. 5) Útěkářský motiv však ve filmu zůstal a mně z něho zůstal rozum stát. Kdopak asi utíká do německého Halle z jižních Čech pěšky dálničním pangejtem? 6) Nějak mi uniklo, v čem spočívala francouzská koprodukce. 7) Zvláštní uznání bych vyslovil telátku za brilantní herecké ztvárnění dvojrole mrtvého a živého sourozence, jakož i za oskarové olizování potomků matkou krávou. Zde angažování naturščiků dosáhlo svého vrcholu. ()

ABLABLABLA

Výborný film a velký potlesk Pavlu Liškovi. Opravdu takovou roli zahrát je velmi težké a on si s tím poradil bravůrně. Samozřejmě i ostatní herci jako Bydžovská, Voříšková a další byli úžasní. A k tomu všemu ty krásné záběry kamery... ()

kaylin

"Venkovský učitel" je klasický malý český film. Když míním malý, rozhodně tím nemyslím, že se jedná o kritiku, myslím tím naprosto pozitivní hodnocení. "Venkovský učitel" je totiž dobrý film, jen prostě nevypráví o ničem velkém, o ničem epickém. Není to americký film, který potřebuje triky, je to prostě malý český film, který si vystačí s dobrými herci, dobrým příběhem a zajímavou životní situací, kterou rozhodně nelze označit za jednoduchou. Petr se stěhuje z Prahy na venkov, aby zde učil. Na první pohled je jasné, že jeho přesun má nějaký důvod. Důvod, který hned neodhalí, ale postupně ho samozřejmě zjistíme. Asi nemá cenu to zamlčovat, stejně je poměrně známé, o čem vlastně "Venkovský učitel" je. Petr je homosexuál. Myslím si, že i v dnešní společnosti je to mnohdy důvod, proč se tenhle film nebude lidem líbit, nebo proč ho raději v televizním vysílání vynechají. Myslím si, že je to celkem škoda, protože tahle problematika se zde zas ta zásadně neřeší a rozhodně nečekejte nějaké explicitní homosexuální scény, naopak, v tomhle směru je snímek velmi umírněný a dojde jen k náznaku, který je však pomyslnou katastrofou příběhu. "Venkovský učitel" je ale především o tom, jak je těžké zapadnout do společnosti. Ne proto, že by společnost jedince odmítala, ale proto, že on není schopen pochopit, že i přes svou jinakost, ho společnost dokáže přijmout. Jen když nebude mít strach. Pavel Liška předvádí skvělý výkon, ale Zuzana Bydžovská ho trochu zastiňuje. Nejsem zrovna ten typ, který by vyhledával české filmy, ale musím říct, že tenhle se mi zamlouval. Nebyl přehnaný, nehrála v něm Geislerová a zaujal mě námětem i zpracováním. Navíc porod krávy v přímém přenosu, sakra, to je síla jak pro diváka, tak i pro herce. Za tohle je musím obdivovat. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/now-is-good-stand-up-guys-bourne-30.html ()

MajklCZsk

Takový emocionální záhul jsem dlouho nezažil. Neuvěřitelně procítěný a autentický film, za jehož uveřejnění ve světě se nemusíme vůbec stydět, jelikož je na světovém měřítku. Dramaturgie zde neskutečně funguje, podobně i snímání obrazu a užití hudby. Největší problém jsem viděl ve střihu, kdy některé scény mohly ještě déle doznívat, ale pan Daňhel si zřejmě řekl ne. Dokážu si velmi živě představit živelné diskuze mezi režisérem Slámou a právě panem střihačem. ()

suicide

Původně jsem plánoval dát jen tři hvězdičky, přeci jenom nás tvůrci nepoctili ničím zvláště úchvatným, ale pak jsem si řekl, že na české poměry jsem viděl ucházející film a již bylo natočeno mnoho a mnoho horších a mnohem děsnějších. Čekal jsem nějakou výraznější pointu, než ten happyend, ale což, Češi jsou zvyklí točit a pak se koukat na ty jako potůček plynoucí filmy s troškou toho sladkého a hořkého... nic lepšího už asi neumíme, a proto tento, který sice nevyčnívá námětem, zato ale zpracováním a herectvím (Bydžovská a Liška, v žádném případě Voříšková), si skutečně zaslouží lepší hodnocení... Jen bych ještě poznamenal, že skutečně mě štve, když se do děje zasadí zcela zbytečně pozitivní a kladné postavy, jen aby je pak mohli páni režiséři a scénaristi nechat zemřít a loudit tak divákovy city... ()

topi

Dlouho jsem se tomuto snímku bránil, nějak mě tam neseděl ten homosexuální podtext, filmy s podobným tématem moc nemusím. ALE!! Tenhle film z venkovského života je poddán tak přesvědčivě, že nevidím jedinou chybu. Bohdan Sláma dokáže vyprávět s takovou precizností, že neznám podobného režiséra! Je to prostě originál, který to může potvrdit už jeho dřívějšími snímky Štěstí, nebo Divoké včely. Tenhle příběh o učiteli (Liška), který jede z Prahy vyučovat na venkov a který je od společnosti "odlišný" mě hodně posadil na prdel, navíc v naprosto odlišné roli, na jakou jsme u Pavla Lišky zvyklí. Konečně se vymanil z role idiotů, magorů a pobuchů a střihl tady takovej výkon, že je opravdu radost ho sledovat. O hereckých výkonech bych mohl popsat celou stránku, protože Zuzana Bydžovská byla tak skvělá, že jsem ten její život na vesnici skutečně zobal přímo z ruky. Nebo učitelovi rodiče v podání Zuzany Kronerové a Miroslava Krobota byli úžasní. Nesmím opomenout ani mladou dvojici Voříšková a Šedivý a ředitele školy Miloše Černouška. Ty vynikající dlouhé záběry, kdy mezi sebou hrdinové prohodí jen pár slov a stále jsou v obraze bez střihu, se taky už skoro nevidí. Paráda!! A když začala hrát hudba, tak jsem si vzpomněl na film Záhrada a říkal jsem si - že by? A jasně, že jo!!! Vladimír Godár - nejlepší současný hudební skladatel, kterej skládá hudbu hlavně k filmům Martina Šulíka. Ta hudba je tak smutně podmanivá, navíc doplněná ženským zpěvem, že mě přinášela mrazivý pocit po celém těle. Konečně po dlouhé době opravdu bezchybný film ze života! Bravo Bohdane!!! ()

Maq odpad!

Divoké včely byly realistické, depresivní, originální. V tomto případě si autor i jeho hrdina vybájili venkov jako otvírání studánek. Typické klišé salonního intelektuála snícího o čistotě v prostotě. Jak je ta víra stará a pevná, tak je naprosto pomýlená; city primitivů nejsou čistší, jsou právě jen primitivnější. Sláma se tedy ukazuje jako schopný filmař, ale prachšpatný literát. --- Navíc mne pobuřuje to moralistní vyznění: heterosexuál osahávající spící školačky je prase, zatímco homosexuál na jeho místě je k politování? Trefná je poznámka uživatele Britrik: Ach, jaká slastná vlna národní jednoty v nenávisti by se v českých luzích vzedmula, kdyby pederastem nebyl učitel, nýbrž kněz! --- Kolem a dokola, poselství tohoto pěkného filmu je skrznaskrz (sebe)klamné a zlé, a to je definiční znak odpadu s vykřičníkem. Lituji... ()

Damiel

70 % - Rozhodně jeden z lepších českých filmů posledních let. Dobře zahraný i zrežírovaný, Slámův rukopis je jasně definovatelný. Podobně jako u mnoha českých filmů drhnou dialogy :( Liška navíc zase hraje Lišku a v některých chvílích mě to iritovalo :) Celkově musím konstatovat, že Včely i Štěstí se mi líbily víc. ()

YURAyura

2/10 Zhruba v polovine jsem si musel na 20 minut odskocit, ale i tak si osobuji tento umelecky film zhodnotit - Liska opet nehraje a je pouze prirozeny v postave jelimana (podobne jako Donutil v postavach kretenu), ostatni jsou nevyrazni, takze to zachranuje jenom Bydzovska, ktera se svou vizazi muze bez problemu zastat i tricitku. Celkove je to snuska radoby hodnotnych a silnych vyroku z nichz trci prvoplanovy patos a vyumelkovanost stejne jako ze srovani schematizovaneho dobreho, ale hloupeho venkova s mazanym lec prohnilym mestem. Kamera je opravdu profesionalne na vysi, ale je pomala a dlooooooouhaa, stejne jako cely film, by zaslouzil sestrihat a nektere zbytecne sceny malebneho venkova zcela vypustit. ()

swed

Závěr Slámovy vesnické trilogie. Režisér po několik let zkoumal chování a problémy lidí, stojích tak trochu mimo většinovou společnost. Čim se však "Venkovský učitel" od předešlých dílů liší, je až nebývale optimistické vyznění - postavy konečně naleznou smíření a odpuštění, které jim bylo dříve odmítáno, nebo nebylo tak jednoznačné. Není až tak důležité, že hlavní postavou je homosexuál (soustředěně hrající Pavel Liška), poslání filmu je totiž univerzální: Všichni potřebují ve svém životě někoho, kdo by je uchránil před pocite samoty a odcizení. Technická stránka snímku je brilantní - kamera zbytečně neexhibuje a jen se soustředí na to, co je pro pro snímek tím nejdůležitějším. Obdobně je na tom i hudební doprovod, navozující diváka na potřebnou emocionální notu. Slámův film se zároveň nevyvaroval některých neduhů, jakými jsou nadbytečné zařazení humorných scén, do očí bijící reklamy na Českou televizi, či toporné kreace Ladislava Šedivého. Úplně spokojen nejsem ani se samotným závěrem, který nejen že je těžko uvěřitelný, ale následné zařazení písně "Známka punku" totálně ničí náladotvornost celého filmu (těžký WTF moment). Tím vším stojí "Venkovský učitel" o stupínek níž, než Slámovo "Štěstí". 8/10 ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008