Opravdu dokonalá satira na komunistický režim, snad nejlepší co znám. Takhle otevřeně do toho šal málokdo a následky byly nevyhnutelné. Systém v celé své kráse, pro běžného občana shrnutý v poslední větě filmu.(17.10.2005)

Podskalský natočil řadu vynikajících i řadu aušusových komedií. Bílá paní nejenže patří k těm nejlepším, ale navíc si určitým způsobem zasluhuje jedno z nejpřednějších míst v síni slávy českého kina (nejen) 60. let. Tak dokonalé a tak silné spojení sice chytré, ale přece jen lidové komedičnosti s pronikavou a miořádně ostrou až odsuzující satirou prázdné totality (přenesené do malých rozměrů) těžko hledá konkurenci. Jestliže se ale po celou dobu přece jen spíš smějeme než bychom upadali do vážných úvah, tak závěrečný "přechod" neexistujícího mostu nám dá takovou ťafku, že nás smích okamžitě přejde (aspoň mne přešel). Musím přiznat, že u Podskalského, přes řadu jeho děl, které hodnotím superlativně, bych takovou sílu nečekal. Podobně jako Radka99 (jehož komentář doporučuji) i mne zaráží, že něco takového vzniklo už v pětašedesém, tím výše Bílou paní hodnotím. Jedním z pilířů, na nichž tento film stojí, je ovšem herecké trio Brodský - Hrušínský - Kopecký, což jsou jednotlivě prvořadé veličiny (zvláště oba prvně jmenovaní), ale nevybavuji si, že bych je někdy zažil v této konstelaci, rozhodně ne v takové síle. Brodský a Hrušínský tady mají roli přímo na tělo. A Kopecký, sice vynikající herec, ale u mne přece jen trochu jinak zaškatulkovaný, k nim nečekaně skvěle zapadá. Ale abych nebyl netaktní - paní Kačírková je jako Bílá paní okouzlující.(25.2.2011)

"Ať žije soudruh předseda" – "Ale dyť to neni pravda." – "No dyť von to taky ví, ale copak to může říct? ... Ať žije soudruh předseda!" Komunistická morálka v kostce a s nekřečovitým nadhledem. Moc jich skutečně nevzniklo.(16.9.2003)

Hele, Bílá paní! Váš občanský průkaz! To vypadá na rejdy Vatikánu a imperialistických rozvědek! V kontextu doby rozhodně plný počet, jelikož s nadhledem a humorem je popsáno to, co v tragické rovině předvedly filmy Ucho, Smuteční slavnost nebo Všichni dobří rodáci. A poněvadž těch blbů nahoře máme stále dost, tak tenhle film vůbec nestárne. Všichni ti rudí, dnes modří, se vysmívají pravdě stále a myslí, že nad ní zvítězí. Jak bláhové a pošetilé....Jinak si dovolím polemizovat s názorem, že jde o roztomilou protikomunistickou blbůstku. Nejde, páč jinak by a) neskončila v trezoru, b) nehodila by se tak neskutečně na dnešní dobu. Závěrem snad dodat, že dnešní scénáristé, režiséři i herci by se mohli na tomto filmu učit, alespoň by neplodili ty současné příšernosti.(7.2.2011)

Zřejmě jeden z absolutních vrcholů Podskalského tvorby. Jemný humor černobílé komedie víc než obstojí vedle obdobně koncipovaného staršího Jasného filmu AŽ PŘUJDE KOCOUR. Satira se vzbouřivší se posmrtnou šlechtičnou slouží účinně jako lučavka pohledu na soudobou společnost posledních předlednových let. Není podstatnější části maloměstského života, aby nemohla být dotčena nesmlouvavým pohledem nemilosrdné věcnosti. Hledáme-li příčiny povrchnosti naší doby, v toto starším československém filmu nalézáme hned celou přehršel možných a vždy přesných odpovědí. Příležitost pro dnes již vymřelou hereckou generaci velikánů (Brodský, Menšík, Hrušínský II., Bohdalová, Kačírková, Kopecký) byla v tomto případě využita beze zbytku. Opakovaně uzavírám větou, že je pro mne nepochopitelné, proč tak kvalitní dílo již dávno nebylo převedeno na DVD nosiče. Jeho zhlédnutí potěší, jeho poznání obohatí. Trvale.(5.11.2007)