Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Mizzy

Tedy, je zajímavé, že tuto sondu do duše vojáků, kteří propadli "návykovosti" války natočila ženská :) Dle mýho se Kathryn opravdu podařilo splnit její cíl, to jest, ukázat opravdovost války a její denní rutinu - přežiju/nepřežiju, na absolutorium. Oscar právem ;-) ()

dANo

Nemám čo na tomto filme vyzdvihnúť... Nuda, nuda a ešte raz nuda. Nechápem toho Oscara, ale to je asi na dlhšiu debatu. ()

sskrblik

Válečné snímky můžu, ale u tohoto jsem 2x usnul, takže mě nepřipadá, že by to měla být taková bomba jak tvrdí akademici, kteří udělují Oskary. Nevím jestli to bylo tím, že Kathryn je žena a měla na předávání výstřih a páni akademici si řekli, že by nebylo by od věci jí připsat nejlepší film, ale tohle vážně tolik oskarů dostat nemělo. Avatar byl na rozdíl od tohoto snímku pro všechny, tohle je jen pro určitou sortu nadšenců. A ruku na srdce, pokud chcete vidět opravdu kvalitní snímek podobného tématu sáhněte po Černý Jestřeb Sestřelen. Atmosféra slušná to nepopírám, ale výsledek?! Skutek utek.... ()

Brandon

Před vámi dvacetikilová nálož, stačí nepatrná chyba a jste na cucky. O podál stojí fanatickej odpalovač, stiskne tlačítko detonátoru a jste na cucky. Okolo postávají čumilové, kteří vás nenávidí, stačí jedna dobře mířená rána a jste na cucky. Riziko být rozcuckován obrovské. Doma máte přitom ženu a dítě. Tyhle pocity Bigelow nabídla. 3,5* ()

Andreas83

Dost reálný pohled na válku, pyrotechnický oddíl přebírá nový seržant a vypadá to jako by mu chyběl jakýkoliv pud sebezáchovy, první co jeho podřízené napadne je jestli on je ten kdo je má vést do akce ale skutečný seržant se nám teprve ukáže . ()

Danny F.

Tohle je dost povedený válečný film. Nemohl jsem se od něj odtrhnout a s napětím jsem očekával co se bude dále dít a co se nečekaně zvrátí nebo bouchne. 70% ()

Brain-D

Tento film beru jako válečný dokument o bombách v Iráku nebo někde tak. Kdybych to měl brát jako drama, tak je to velmi špatné. Jako dokument nám ukazuje život odstraňovačů bomb, pustupy a zachování při následném výbuchu. Na to, že to bylo natočeno ženou, tak je to spíše film pro muže. pozn. Scénka v obchodu ke konci s výběrem Cereálií, kde jich bylo asi 30 druhů byla parádní. ()

Emerelle

Jediné mínus tohoto filmu je příběh, mohl být víc propracovanější a méně předvídatelný...Ale jinak to byla krásná podívaná a Jeremy Renner jako vždy exelentní....:) ()

Beatle

Pěkná, ala dokumentárně-televizní kamera (s pár zpomalenými poetickými záběry, které mi však v kontextu se zbytkem, přišly tak trochu jako pěst na oko), milý psychopat Jeremy Renner a opravdu depresivní scéna s lupínky. Ovšem v mém případě problém, jako mám snad se všemi "vehementně opěvovanými" válečnými filmy - absence dějové linky. Snímky jako tyhle pro mě nejsou tak filmy, jako spíše dokumenty. Hezké zvukové efekty, hezké výbuchy. Ale prostě...nemám dost silně vyvinutý smysl pro nedějové válečné pseudofilmy (dokumenty)....................70% včetně scény s lupínky. ()

VanTom

Úžasně autentický a realistický, přitom striktně apolitický a neangažovaný pohled na válku v Iráku, který zblízka sleduje trojčlennou pyrotechnickou jednotku při každodenních nebezpečných misích (především deaktivování bomb) a její psychické rozpoložení a vyrovnávání se se stresovými situacemi. Nemůžu (a nechci) vytýkat záměrnou absenci dramatického oblouku a uceleného příběhu (copak se něco takového při standardním bojovém nasazení vojákům stává?), naopak vyzdvihnu vtahující napětí, perfektní atmosféru a také všechny technické (s výjimkou přehnaně rozkývané kamery) či herecké stránky tohoto sledu silných a památných scén (např. výbušnina v autě, ostřelování v poušti, "sebevražedný" atentátník). ()

harryy

Dejová osnova filmu je pomerne jednoduchá. Sledujeme malý team pyrotechnikov kdesi v Iraku likvidujúci bomby. Samotná vojna a širšie suvislosti nehrajú žiadnu úlohu dôležité je, že trojica na sebe životne závislých ľudí sa rozrástla o nového člena. A tak ako na ulici (prípadne v mŕtvom dieťati alebo v aute) tikajú bomby, ktoré treba zneškodniť, aj v tejto partii rastie napätie.Smrť čaká všade je pôsobivé dielo. Ako bude pôsobiť na každého z vás je myslím trochu otázne. Buď ste ním pohltení alebo vás od seba odkopne a budete ho vnímať ako čosi chladné, dlhé a nudné.Mna až naa niektoré nudné situácie pohltil 80% ()

VasaX

Jsou různá úskalí války a The Hurt Locker nám velmi poutavým a přímým způsobem nastiňuje některá z nich. A navíc je velmi zdařile obsazený. Dvě hodiny se zdají dlouhé, ale velmi dobře se rozjedou k několika vrcholným momentům (akce s autem, poušť, vesta), které spojuje velmi zdařilá a homogenní výplň. K válce se dá přistupovat různě, a různé věci s člověkem dělá a různé pocity v něm vyvolává a následně zanechává. O tímhle směrem se pod pokrývkou "vojenské rutiny" ubírá The Hurt Locker. Jeden z nejlepších kousků v tématice válek a bojů na blízkém východě. ()

Sany33

Smrť čaká všade je zvláštnym filmom, ktorý dokáže osloviť len malú časť divákov. Škoda neskúseného scénaristu. Skutočnosť a fikcia mohli byť lepšie vybalansované. Miera realizmu sa totiž neznižovala ani v prospech dramatizácie. Snímka môže v istých chvíľach nudiť a aj iným neduhom scenára, ktoré sme už spomínali, by sa dalo aspoň čiastočne vyhnúť. Kathryn Bigelow však opäť dokázala, že je veľká režisérka.83% ()

Ichabod

Kathryn, Kathryn, Kathryn....Ta vždycky věděla jak se točí pořádný filmy. The Hurt Locker je dobře vyváženým válečným thrillerem, který umí vytvořit atmosféru z poměrně standartních situací díky důrazu na realistično, místy až dokumentárně sirovou handy kameru a solidní herce. Hodně rychle se divák do filmu ponoří a ačkoliv poslední třetina už film lehounce kazí, tak vynikající poslední minuta film uzavře dle mých nejlepších představ a máme tu poctivý 80% film. ()

ghatos

Souhlasím s tím, že film nemá vlastně vůbec žádný děj. Někteří to považuji za problém, já však ne. Adrenalinové pojetí se syrovým příběhem pyrotechnika dobře souzní. Jednotlivé fragmenty události, kdy se bojuje o život, výborně ilustrují smrtelně nebezpečný Irák. Adrenalin je těžce návykový - vím to z vlastní zkušenosti. ()

R1CH1E

Po shlédnutí tohoto filmu jdu i do obchodu se strachem, že někde na cestě bude čekat nějaká šikovně schovaná bomba. Děj hraje v tomto filmu pouze vedlejší roli. Tento film je o tom, že zde můžete doslova cítit ty nervy, které tam mají každý den vojáci, kteří tam slouží. Syrovost a reálnost je obrovským plus. Bohužel, dějově tento film opravdu celkem zaostává, takže horší 4 hvězdy. ()

Lukyn007

Supr. Supr. Supr. Vážně moc pěkný snímek. Kam se hrabou hollywoodský válečný trháky. Nemá to chybu. Tohle prostě musíte vidět. ()

JoseBenes

První půlhodinu jsem se bavil neobvyklým armádním přístupem, ale když mi došlo, že film se chce tvářit jako dokument, znechutilo mě to. Neuposlechnout rozkaz nebo danou strategii by se rovnalo vyhazovu, co na tom, že zneškodnil přes osm set bomb. Z těch, co ho málem zabily, si vždycky část schová. To by se mu ale nevešlo do jednoho šuplíku pod postel, protože ho mohla zabít kterákoliv z nich. Necítil jsem s žádnou postavou. Proč? To nevím, nezískali si mě, asi protože z války byli neustále frustrovaní a nasraní. Pokus ukázat lidskou tvář tam byl mnohokrát, ale já to nežral. Pro hlavního hrdinu je důležitější válka než rodina a tak do ní jde znovu, na rok? Tuším, co tím autorka chtěla říci, ale nechápu Jamesovu motivaci...chce zemřít? Vydělat rodině peníze? Copak by nemohl jako jedno z největších es americké armády přes zneškodňování bomb doma školit další pyrotechniky a "defusery"? I nejdramatičtější chvíle filmu, kdy James málem přijde o život při pokus o záchranu civilisty ověšeného bombami mě nechala chladným. Tohle má porazit Avatara v oscarovém klání? Sežeňte mi důstojnějšího konkurenta...ale vsadím si na The Hurt Locker. Tohle je přesně snímek pro porotu. Btw. snad poprvé souhlasím s komentářem POMA, vystihl to skvěle. ()

IvyH

Nevím proč, ale prostě nemůžu tomuto emerickému válečnému dramatu dát míň jak pět hvězdiček. Film mě chytl za srdce a doteď v něm zůstal. Zní to morbidně, ale se Smrtí, která čeká všude to byla láska na první pohled. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami