Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

Zagi20

Čirou náhodou jsem na Umění lhát narazil v televizi a hned od prvního okamžiku mě snímek zaujal. Neotřelý nápad a sympatické obsazení jen podtrhují filmovou skutečnost, že dnešní svět je založen na lži. Na to, že film se prezentuje jen jako romantická komedie, přednáší velké množství otázek a situací v níž si vy sami musíte říct, že lež není tak špatná věc. A pak je tu scéna kdy Ricky Gervais v podstatě založí náboženství. Scéna, která perfektně vystihuje potřebu i absurditu víry zároveň. 77% ()

Richard_Ba

Podľa mňa, neskutočne dobré režisérske debut. Veľmi som sa bavil, a musím povedať, že podobný , inteligentný, humor mi je veľmi blízky. Hoci tie romantické vložky sťahovali film do sfér obyčajnosti, boli potrebné na uchovanie dynamiky, a pre vytvorenie dajakého záveru. Môžem len dodať, že skvelý nápad, inak nemám žiadne výhrady. Veľmi milé prekvapenie. ()

P1tr

Tentokrát to Gervaisovi moc nevyšlo a jeho touha prosadit se v Hollywoodu není na dobré cestě. Porovnáme-li ambicióznost námětu a výsledný film, nezbýva, než se domnívat, že scénář napsal Gervais během jednoho večera o samotě s basou piva. Jinak není možné, aby se jinak velice vtipný tvůrce vytasil s něčim takto průměrným, co z chytrého námětu ždíme jen minimum. ()

HomeAlone

No tak toto som vobec necakal . Velmi zaujimavy napad a hlavne dokonale spracovany . Na tento film som natrafil uplnou nahodou , no o to viac ma prekvapil a urcite patri medzi tie najlepsie v zanry . Hodnotenie - 90% ()

jenik71

Jejda to je škoda ! Kdyby všechno zůstalo jen u čistočisté komedie, moje hodnocení by se posunulo výrazně výš. Nevím, proč do tohoto originálního a zajímavého námětu museli tvůrci tahat nějaké duchovní prvky (ten muž nahoře mi jistě promine). Kolik vtipných a zábavných momentů mohlo z tohoto tématu ještě vzniknout a diváci se mohli docela slušně bavit ... Třemi hvězdičkami oceňuji zajímavý nápad a několik povedených scén zejména z první poloviny filmy. ()

shabazza

Moc pěkný film a mooooc pěkná Jennifer :-) Každopádně je až s podivem, že většina z nás si svět bez lži a přetvářky strašně idealizuje a touží po něm a on je zatím strašně šedivý a nudný. Ani si nedokážu představit, jak by vypadalo ČSFD, kdybychom museli koukat na takové záživné filmy, jako chudáci lidičkové v alternativním světě. Na druhou stranu bychom měli stručnější reklamy a žádné církve :-D Ale on se vždycky najde nějaký mamlas, Mojžíš s desaterem na krabicích z Pizza Hut, co spustí děsnou lavinu a změní navždy tvář světa. ROzhodně tenhle kousek doporučuji ke zkouknutí, protože jemný, břitký britský humor a přenádherná Jenniffer vážně stojí za to. ()

Specs

Hlášky: (Mark zaklepe u dveří Anny a ta otevře.) Anna McDoogles: - "Ahoj." Mark Bellison: - "Ahoj." Anna McDoogles: - "Jdeš brzo. Masturbovala jsem." Mark Bellison: - "Hned myslím na tvoji vagínu." & reklama v TV: - "Zdravím, jsem Bob ze společnosti Coca-Cola. Dnes vás chci požádat, abyste stále kupovali colu. Určitě ji pijete už léta, a pokud vám pořád chutná, zase si ji brzy kupte. Je to vlastně jen hnědá cukrová voda. Přísady jsme moc neměnili, takže nic nového, co bych vám řekl. Ale trochu jsme upravili plechovku. Jsou tu jiné barvy a kvůli dětem jsme přidali ledního medvěda. Cola má vysoký obsah cukru a jako jiné kalorické nápoje může způsobovat obezitu lidí bez zdravého životního stylu. To je vše. To je cola. Je slavná. Všichni to vědí. Jsem Bob a pracuju pro Coca-Colu. Prosím vás, nepřestávejte colu kupovat. To je vše." & Greg: - "To je nejúžasnější noc mého života." Mark Bellison: - "A jaká by byla, kdybys nesmrděl zvratkama." & Anna McDoogles: - "Haló, tady Anna." Mark Bellison: - "Ahoj, tady Mark." Anna McDoogles: - "Ahoj, Marku. Nedostal jsi můj e-mail?" Mark Bellison: - "Ten, že pro tebe nejsem dost dobrý?" Anna McDoogles: - "Ano, ten." Mark Bellison: - "Dostal, díky." & (Zloděj přistižen majitelem při vykrádání jeho domu.) zloděj: - "Co tady děláte? Je pondělní poledne. Nemáte být doma." majitel: - "Jsem z práce hrozně vystresovaný. Přišel jsem domů dřív, abych byl chvíli sám. Důležitější je, co tu děláte vy?" zloděj: - "Chtěl jsem vykrást váš dům." majitel: - "To se mi nelíbí. Vůbec." zloděj: - "Teď už to neudělám, když jste doma." majitel: - "Víte, co se stane? Zavolám policii a oni vás zatknou." zloděj: - "Já uteču a vy nevíte, jak se jmenuju." majitel: - "Jak se jmenujete?" zloděj: - "Richard Bellison." ()

jefff

Dobrý nápad, který ztroskotal na nelogickém scénáři plným chyb, jenž mě jako diváka fakt štvaly. Gervais prakticky nezmizí z kamery a vedlejší postavy jsou tu oprvadu jen do počtu a nic nenabízí. Jen JG s jejím krásným úsměvem trochu víří vody unylosti. Nekoukalo se na to sice špatně, ale výsledek je lehce zapomenutelný a na to jak zajímavý námět to byl, tak je film ve finále blbost. ()

venca163

#užaninevim. Prostě taková oddychová romantická komedia, s dobrym nápadem a nijak výraznou dvojicí. Nejvýraznějším prvkem filmu byly jednoznačně záporácký brejle Rob Lowa. Mělo to ale pár dobrejch momentů. I dont understand why I am homeless and you are not. (65%) ()

Soweek

Velmi slibný potenciál, skvělý rozjezd, po čase stereotyp, nelogičnosti, trhliny ve filmu a nezajímavý konec. Takto by se dal shrnout tento film Rickyho Gervaise. Ze začátku to opravdu vtipní je, ale postupem času vlastně přijdete na to, že je to pořád to samé a už to přestane být vtipné. Navíc příběh vás rozhodně nedrží v sedle po celý film. ()

BMAJTZ

Příjemná romantická komedie která asi nadchne málokoho. Mě se hlavně líbil ten nápad a vůbec taky se mi líbila ta originalita. Opravdu už nesnáším klasický romantický rámec kdy holka potká kluka, kluk (či naopak) ji zklame, tak se rozejdou načež ona po čase zjistí že to s ním byla nejlepší volba tak se vrátí a žijí spolu šťastně až do smrti. Tohle si prostě na nic nehraje, všichni mluví pravdu, žádná přetvářka a tak v příběhu prostě nejsou žádné ubohé kličky, i když ruku na srdce závěr se s klasickou romantikou opravdu střetne. A Ricky Gervais je proste úžasný, takový depresivní melancholik prostě paráda. Jinak naprosto souhlasím s tím co řekla A. J. Abrams (viz zajímavosti). ()

femme fatale

Velmi originální námět mě pobavil...opravdu škoda, že se nepovedl zdárně dotáhnout až do konce, ale co i tak mě film rozesmál. ()

sedm.1

Kdybych měl založen nějaký žebříček, sestavený pouze z filmů, jejichž společným ukazatelem by byl promrhaný potenciál, snímek Umění lhát by v něm jistě okupoval ty nejvyšší příčky. Vytvořit svět, kde nikdo nezná význam slov Lež, Pravda, to mi přišlo doslova jako ultimátní námět, a to prakticky pro jakýkoliv žánr. V tomto případě se tedy tvůrci pustili do mixu komedie/romantika, ovšem jak jsem zmiňoval, šanci natočit nevšední a zábavnou podívanou trestuhodně promarnili a utopili se jen v hromadě klišé, moralizování a konvencí. Nicméně, film bych rozdělil do tří částí. Úvodní bych nazval jako Seznámení se se světem bez lži. Tento úsek byl jednoznačně nejlepší, bohužel zároveň ale i nejkratší. Tvůrci rovnou od boku vypálili do světa, kde veškeré dialogy byly zcela dokonalé, opravdu vtipné, nápadité a já z toho celého byl úžasně vytřeštěný a vysmátý. Zhruba po čtvrt hodince nastane ale očekávaný zvrat, hlavní hrdina, jak jinak, dobrák se srdcem na správném místě, ,,vymyslí" lež, ovšem místo mnou očekávané smršti vtipných a ještě vtipnějších momentů přišlo pár suchých fórků a bylo po hehe. Žádná divočina, žádná nápaditost, prostě dva, tři úsměvné gagy, jinak nevýrazně žertovné oťukávání bez výsledku. A tou třetí částí je pak linie romantická, kdy tvůrci zas dost přeladí, začnou se čistě soustředit jen na vztah dvou lidí ve světě ,,pravdy" a ikdyž tato fáze po té romantické stránce poměrně funguje, do celkového konceptu filmu mi to zas až tak stejně ale úplně nezapadlo. Takže nejvíc mě film zklamal právě po stránce humoru, kdy by se do hlavní role daleko víc hodil nějaký ten komik s opravdu hodně výstředním hereckým projevem, jako například typ exhibicionistů Jima Carreyho, Willa Ferrella či Dannyho R. McBrida, kteří by rozhodně navodili styl třeskuté zábavnosti, která by se k tomuto námětu hodila do žánru komedie daleko více, než umírněný a kultivovaný výraz Rickyho Gervaise. Tím ovšem nechci tvrdit, že se Gerveis do své role nehodil, či že se jí nezhostil na výbornou, naopak, právě on byl tím největším a nejzářivejším prvkem celého filmu. Když už jsem u obsazení, ještě musím zmínit Jeniffer Garner, která tu ze sebe dělá nejlukrativnější zboží na opich, ovšem na to vážně zdaleka nemá a přišla mi celkově opravdu dost mimo. Umění lhát je zkrátka taková, vzhledem k výtečné a originální zápletce, až moc poklidná podívaná, která na mě ve výsledku zapůsobila velmi příjemným dojmem, ale prostě si nemohu pomoct, tohle mohlo skončit v rukou jiných tvůrců skutečným klenotem filmové zábavy, takto jde jen bohužel o pohodičku k nedělní kávičce. Ale co by za to jiné romantické komedie dali, že? ()

DavidS.

Tak trochu myšlenkový protipól k "Lhář, lhář" se silným britským akcentem a hádankami typu - poznáte tohoto slavného herce, i když má knír a helmu? :) Ricky Gervais má výborné nápady, ale jejich vyznění cosi postrádá a není tak úderné, jak by mohlo být...Na závěr až příliš romantiky... ()

Rudinsky

Tento film nie je ani tak komédiou, ako bravúrnou sociálnou štúdiou, ktorá niektorých z nás prinúti zamyslieť sa a porozmýšľať...o všetkom. Vidno, že Gervais vyštudoval filozofiu. Navyše príjemne Anglicky plynúci, s mojím obľúbeným aristokratickým akcentom a niekoľkými výbornými scénami. K plnému hodnoteniu u mňa chýba práve to niečo filmové, taká celistvosť, gradácia deja a celkovo hutnejšia koncepcia. Takto to zostáva iba umne natočené, provokatívne, a geekovsky napísané rozmýšľanie o mnohých ľudských, duchovných, morálnych a sociálnych otázkach. ()

Ivusha

To, že společnost neumí lhát, ještě neznamená, že řeknu všechno, co mi přijde na jazyk, ne?! To mi na filmu vadilo nejvíc. Jinak mu ale nemůžu upřít originalitu a nápad.:-) ()

Lisabellla

Zdaleka ne tak špatný nápad, jako byl film. Svět, kde mluví všichni pravdu? Utopie. Jinak kýč, nic, hnus, prd, prázdnota.. Nikomu ho nedoporučím a už se na něj nepodívám, ale odpad to není.. ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu