Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně. (oficiální text distributora)

see_sawandrew

Ben X je vynikající, až neuvěřitelně silný film, který je spíše o útěku do vnitřního světa než o šikaně. Ačkoliv to nemusí mnoha divákům sednout, dokumentární vložky (objektivizace) a expozice z Archlorda (subjektivizace) mají ve filmu velmi užitečnou funkci. Bez nich by se do Benova niterna rozhodně ponořit nedalo. A Benův monolog je v podstatě to jediné, co umožňuje jeho interakci s divákem, protože sám toho ve skutečnosti moc nenamluví - což je také důvod, proč se občas před kameru postaví některý jeho známý a dovysvětlí to, co by nám Ben nikdy sám neřekl. Snímek je silný od prvního do posledního záběru, je výborně stylizovaný a emocionálně štědrý - především však drtivě smutný. Scéna, kdy Ben v záchvatu demoluje svůj pokoj, je jednou z nejsilnějších, které současný film na toto téma nabízí. Navíc, zamyšlení nad dnešním světem a existenciální přesah sílí s každým dalším zhlédnutím. 95% "Nejdřív vždycky musí někdo zemřít, aby se začalo něco dít. Jinak bude život plynout dále, jako kdyby neexistoval žádný problém. Nejdřív musí vždycky někdo zemřít. A pro něj už je pozdě." ()

noctambule

Zpracování bylo zajímavé, ale mě se moc nelíbilo. Po technické stránce perfektní, až moc. Podle mě to ubíralo filmu na uvěřitelnosti. Vadily mi tam ty prostřihy rozhovorů s rodiči, učiteli,...pro mě to narušovalo příběh. Hlavní hrdina hrál dobře, ale aby taky ne, když měl dospívání dávno za sebou, celé to bylo takové přehrané, nereálné, nevěřila jsem jim. Fajn bylo spojení s počítačovou hrou. Závěr je sice překvapivý, ale podle mě prostě divný. ()

Hanys_

Skvělý film s velice silným koncem. Zezačátku jsem měl strach, že budu sledovat další variaci na téma "slabšího šikanují silnější". ale zhruba po polovině to nabralo ty správné obrátky i směr. 85% ()

Teg

Zrovna mi začínalo imponovat, že jsou i opravdu pohledné hráčky online her, když přišel ten nepochopitelný konec. Docela bych si nechal vysvětlit co se vlastně v té hodině a půl dělo. Jinak super. Konfrontace reality a online RPG záležitosti v podobě minimapy při cestě na autobus mě vážně rozesmála. ()

legatio

Povinnost každého hráče Archlorda nebo možná povinnost každého hráče. Reálné situace připomínající hru a uvažování o rozdílech mezi realitou a herním světem nejsou výplodem mozku autistů, ale každého, kdo hraní počítačových her opravdu hodně propadne. Jinak ale i pro nezasvěcené, kteří se s Benem ani na okamžik neztotožní, doporučuji. ()

I.AM.NOT

Dostalo mě to, připomíná mi to film o drogách bez drog (až na jednu kouli) trošku jako Requiem For a Dream, ale (omluvte mě) dle mého názoru lepší, kvalitní využití počitačového alterega, které zde posunuje příběh dál, velmi přísní, ale stále představitelní oponenti Bena a dechberoucí očekávaný závěr, který nakonec překvapí svou neočekávaností. 5/5 ()

janisska

Srovnání s Klass se asi nabízí, ale není podle mě úplně dobré. Ben X si neklade ambice vyprávět ucelený příběh stupňovaného psychického a fyzického násilí - gradace tu vlastně téměř chybí. Všechno probíhá monotónně a otázka "Kolik důvodů potřebuje člověk k sebevraždě?" se nevztahuje nutně pouze k nepochopení spolužáků. Scény, ze kterých se má divákovi udělat fyzicky špatně, se vztahují daleko spíše k něčemu běžnému (a většinou zastřenému) v každém z nás, ne k nějaké extrémní touze probouzet u "jiných" bolest.// Čeho si tu cením nejvíc? Film neapeluje na nějaké všeobecně dobré v každém člověku, na lidství a všeobjímající lásku. Nebojí se přiznat, že některý lidem je třeba pohrozit spíše exponováním toho zlého, co v nich je. Apeluje na lidskou singularitu, právo prožívat svůj svět po svém. //A co mě tu trochu zamrzelo? Šroubovaně a nepatřičně působící teze o Aspergerově syndromu, které mají působit toliko osvětově. Některé formální prostředky, které ze všeho nejvíc připomínaly německý film o taneční scéně a uživatelích drog. Scény, které trvaly příliš, opravdu příliš dlouho, protože se zřejmě autor bál, aby jeho poselství dostatečně vyznělo.// Nicméně poselství to je docela prima, film působí závažně i hravě (takže jsem se nakonec v patosu neutopila - ač jsem se toho místy bála), narativní rámec mě bavil a jednotlivé detaily těšily. ()

BuddyO

Neuvěřitelně realná a originální sonda do života autistického chlapce. Jednou za čas se mi stane, že s filmovým "hrdinou" velice silně soucítím a to se stalo i zde. Ben je, jak doktoří říkají, neobyčejný chlapec, který to má v životě mnohem složitější než my "normální" lidé. V podstatě každý má podle mého názoru svůj vlastní svět, jen ten Benův se méně podobá tomu obvyklému - normálnímu, předpokládánemu - jak už jen chcete... Za výborné zpracování, nevšední scénář a za emocionální bombu dávám 5* - 100%. (larelay, díky za titulky) ()

koba

Čo znamená pociťovať šťastie? Tento úžasný film mi dokonale odpovedal. Nejde o to čo zažívaš, ale čo pritom cítiš. Na konci som Benovi jeho vnútorné rozpoloženie dokonca trochu závidel. ()

DannyBoy80

Luxusní drama, které řadím po bok Klass nebo Ondskan. Ale tento film je trošku jiný, hlavní představitel je odlišný od hrdinů obou zmíněných filmů. Mládež je krutá, jakkoli vybočit nebo vybočovat, svou vinou nebo nezaviněně je prostě nebezpečné. Nebezpečné pro šikanovaného i šikanované. Tento problém je současným problémem v každé vyspělé zemi a možná i jinde. Perfektně zahráno a navíc podle skutečné události. Dostat se dovnitř takovéto duše je obtížné, film minimálně naznačuje. Doporučuju. ()

Abiosis

*OH, (ARCH)LORD!* Kľúčovými slovami pre tento film sú preháňanie a zveličovanie - veci sú tu dovádzané do absolútneho maxima, ba miestami je miera únosnosti a uveriteľnosti výrazne prekračovaná (šikanovanie, prejavy autizmu, starostliví profesori, záujem dievčaťa o spoluhráča...). Herecký prejav hlavného hrdinu a v podstate všetkých okolo neho (riaditeľ školy dostáva striebornú medailu) mi takmer bránil sústrediť sa na čokoľvek iné vo filme; natoľko bolo herectvo desivé. Ben je Timmermansom uchopený tak, že z autistu, ktorého má hrať, ho posúva na úroveň retardovaného chlapca. Jeho mimika je prehnaná a v konečnom dôsledku tak odporná (v tomto filme mi to príde ako úplne mimo skutočného prejavu). A fakt, že takmer tridsiatnik hrá tínedžera (ostatní tiež pôsobia staršie), a zároveň viera, že si to divák nevšimne, je na zaplakanie. Film ma absolútne nepresvedčil o tom, že niečo podobné sa naozaj niekde niekedy mohlo stať. Neuveril som mu. Verdikt v 1 vete: Pokus o originálne prerozprávanie príbehu, skazený neodpustiteľnými hereckými prejavmi a preháňaním v každom aspekte. 24.05.12 Keď film o autizme, tak radšej tento: Temple Grandin. ()

Ixbalanke

Opravdu úžasně zahrané, skvělá kamera. Jen mi vadilo přehnané hrocení nepříjemných scén, šikana. Rodiče vypadali, jakoby nikdy nemluvili s žádným psychologem, který by jim řekl, jak se mají chovat a jak jejich syn cítí okolí. A nechápu, proč si pořád dokola pouštěl tu svlíkací scénu a taky nechápu, proč mu ji pouštěla ta matka. Asi aby se děj pohnul. Ale jinak působivý vhled do Aspergerovy nemoci. ()

Zero_Signal

Gratulujem pánovi režisérovi a pánovi scenáristovi k excelentnému dokurveniu konca inač solidného filmu. To mysleli vážne s tými náhlymi "twist" odhaleniami? Chlapci sa nám hrali na M. Night Shyamalana? Je tam toho viac, ale nemám náladu sa vyjadrovať ďalej, normálne ma páni tvorcovia s tým namosúrili. Slabé 3 hviezdičky. ()

J*A*M*A*L

Po docela dobrém uspokojení z filmu Zkažená Mládež, jsem si všiml, že podobných filmů tu je hafo. Další snímek pro který jsem se rozhodl bylo toto a to mě emocionálně pořádně vyčerpalo. Rodiče mi vždycky říkali ať dělám blbosti, ale ať nikomu neubližuju a podobně a tak možná s šikanou nemám tolik zkušeností, ale vím co to je za hnus. Ben X vlastně ani o šikaně moc není, vlastně ani nevím o čem tohle působivé drama je :), ale docela mě to zaujalo. I když po prvních deseti minutách to pro mě byl hodně silný průměr, tak jsem to chtěl vidět do konce a byl jsem totálně zvědav jak to dopadne, jestli drasticky, mrazivě a nemilosrdně a děsivě jako právě u Zkažené mládeže a nebo nějak normálně a docela i dojemně. Ben X u mě vzbudil obrovský respekt a také další ponaučení, ale hlavně i radost a uspokojení z filmu. Za shlédnutí rozhodně stojí, už jen díky evropské kinematografii. ()

angloumene

Ben X se možná snaží říct dobrou věc, ale z filmového hlediska dobrý prostě není. Nic zajímavého (kromě očekávaného podivínství) jsem se autismu nedozvěděla a navíc mi dost nesedělo rádoby dokumentární podání filmu. Co se týče šikany, viděla jsem už i mnohem lepší dílka. Když to shrnu, připravila jsem se na strastiplnou cestu do hloubi autistovy duše, ale bohužel mne pustili pouze na práh.... ()

vander19

Prvky a diela z oblasti Beneluxu sa do našich kín dostávajú veľmi sporadicky. A keď už tak, tak je to pri špeciálnych príležitostiach. Preto som sa veľmi potešil tomuto filmu. Má vysoké hodnotenie, obsah znel zaujímavo a nemal som problém presvedčiť ostatných, že práve toto si pozrime. Keďže som fanúšik hier a špeciálne RPG najprv som mal pocit, že som omylom zapol XBOX... Až nasledujúce udalosti mi prezradili ako tvorcovia toto prepojenie film-hra vlastne mysleli. Ale ako nezáživne? Vôbec ma to nebavilo a dosť som si vypočul od zvyšku sledujúcich čo za pííííp a pííííp a pííííp som to pustil. Ben je iný, ale aj film je totálne iný. Nezáživný, ani zďaleka sa nedá porovnať s estónskym Claas. Proste psycho veci mám rád, ale toto bola blbosť. Zrejme najhorší film, aký som tento rok videl. ()

bloodcountes

Nikdy se nedívám na filmy o šikaně a nějak jsem to trochu přehlédla, respektive bylo to zastíněno velmi zajímavou tváří, kterou jsem prostě chtěla vidět ve filmu. Greg Timmermans. A opravdu tušení nezklamalo - neuvěřitelný výkon, neuvěřitelné charisma, obrovský objev pro mě. Šikanu jsem přetrpěla skrze velkou touhu vraždit, nepatřičné a zbytečné "mluvící hlavy" rodičů, učitelů a doktorů jsem přetrpěla pomocí dlouhého ááááááááá, ale nad tím vším se mohutně klenul oslnivý Gregův projev, který mě prostě přikoval k židli a nepustil. A zaujalo mě i prokládání reality s Archlordem. Celou dobu jsem si nebyla jistá, jak to dopadne, ale takovýhle konec jsem fakticky nečekala. To je opravdu masakr:)) ()

janesX

...spolužiaci mu pred vyučovaním prelepili ústa lepiacou páskou a on si tú lepiacu pásku nechal nalepenú na ústach a takto bol v škole celý deň! Asi takto "seriózne" sa stavia tento film k divákovi aby sa mu nenásilným spôsom nacpal do zadku. Zatial som nečítal žiadne ďalšie komentáre lebo mne je tu všetko jasné. Teda až na režisérov zámer- o čo mu vlastne ide. Že autistické deti nepatria do normálnej školy to je snáď jasné už aj 6-ročnému prváčikovi, tak načo takýto film, v ktorom je navyše úplne všetko až idiotsky hlúpe: hlúpy riaditeľ, hlúpi učitelia, stupidní lekári, mimoriadne hlúpi rodičia, a napokon spolužiaci ktorí aspoň ako jediní protestujú proti takémuto spolužiakovi, ale tiež konajú hlúpo. No a hlavný "hrdina"? Keby namiesto Bena X do školských lavíc posadili hocičo iné, trebárs osla, capa, alebo malého orangutana, to by som sa bez pochyby aspoň nasmial, pričom tento idiotský zbitočný odkaz režiséra, podľa ktorého sme evidentne všetci hlupáci, by ostal bez jediného škrabanca presne zachovaný. Takže už ostáva len dodať, for what the fuck tie 2 hviezdičky. Fakt dobrá kamera, ktorá tu žial pracuje v prospech tak vychcaného filmu, z ktorého ja osobne cítim jedine kalkuláciu. Za povšimnutie možno stojí ešte hudba. Herecký výkon nechcem jednoznačne posudzovať, nakoľko nepoznám až tak dôkladne správanie človeka trpiaceho autizmom, no nebudem skrývať pochybnosti keď mám podozrenie, že ani títo filmári do toho nevidia. Hlavná postava je každým pohľadom v každej situácii, pri každej činnosti- vydesená nasmrť. No to asi nejde. A drzé je potom aj to, ako sa film snaží divákovi vsugerovať spôsob myslenia hlavnej postavy prostredníctvom autistu- rozprávača. Tomuto filmu sa naozaj v ničom nedá veriť. ()

Jonda

To co ve mě vzbudilo toto dílo, to jsem předtím u filmu pocítil jenom dvakrát. Konkrétně po prvním shlédnutí Zelené míle a po Requiemu za sen! Nikdy předtím bych neřek, že Ben X tohle dokáže! ()