Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně. (oficiální text distributora)

Dale

Prvá polovica je veľmi emocionálne silná a presvedčívá, úplne vás vytáča, akí dokážu byť ľudia hajzli (väčšina triedy), no potom príde obrat, ktorý to všetko dosť skazí. Od úvodu sa spomína, že musí niekto zomrieť, aby sa niečo zmenilo, takže predpokladáte len dva možné konce - buď bude mŕtvolka jedna, alebo ich bude plná škola. Keď ale príde k očakávanej odpovedi na túto otázku, tak máte dojem, že si z vás niekto robí prdel a odrazu všetko to realistické v prvej polovici je hodené do koša a vy neviete, čo si o tom máte myslieť a čomu máte veriť. Záverečné dovysvetlenie tomu dá aspoň trošku zmysel, no pachuť ostáva a ten koniec je taký nemastný neslaný a emocionálne nie až tak silný, ako mohol byť, aj keď neočakávaný. Škoda, malo to nakročené na plný počet, ale aj tak veľmi kvalitné dielko s presvedčivým hlavným predstaviteľom. ()

JohnCZ

Společně s Klass nejlepší film o šikaně jaký jsem viděl. Ben X má oproti Klass ovšem ještě něco navíc a tím je naprosto dokonalé a velmi silné vyvrcholení. Výborně zahrané, skvěle napsané a vygradované. Ben X je jeden z filmů, na které budu vzpomínat ještě hodně dlouho. Nejdřív musí vždy někdo zemřít, aby se začalo něco dít. Jinak bude život plynout dále, jako kdyby neexistoval žádný problém. Ne. Nejdřív musí vždy někdo zemřít. A potom se najednou všichni vzbudí. Ale to už je pozdě. ()

PauloZ

Velice zajímavě a osobitě natočený film o šikaně. V první polovině vidíme klasické dění a průběh šikanování. Zde ale není obětí "normální" jedinec, ale co je horší, autista. V druhé půlce film mění svůj styl, dostává se lehce do jiného žánru, aby se nakonec vrátil zpět a parádně celou věc zakončil. Podobně by měly končit všechny případy šikany, bez obětí! Navíc je zde skvělé propojení hlavného herce s hrdinou PC hry ArchLord. Pro mě vcelku osobitý film. ()

FFilipCZ

Mám z tohoto filmu rozporuplné pocity. Něco tam bylo zahráno naprosto perfektně, něco jsem absolutně nepochopil. V druhé půlce už se začínám trošku ztrácet v tom, co je realita a co je jeho představa. Ale celkově hodně povedený film, slabší hodnocení kvůli té rozporuplnosti. ()

keddy79

Ohromný potenciál, ale dalo by se z tohoto námětu dalo "vytřískat" víc. Hlavně ta první půlka byla slaboučká. ()

NinonL

Podle skutečné události, příběh mladého chlapce postiženého autismem. Spolužáci ho šikanují a on hledá útočiště v počítačové hře, kde může být silným a hrdinou. Moc smutný film, protože autistům jejich okolí nerozumí a často se stávají obětmi špatného zacházení, ponižování a šikany. ()

RasputincZ

Ben X je belgické drama zasazené do života chlapce, který je autista a v běžném životě je šikanován svými spolužáky. Utíká do virtuálního světa jménem Archlord. V prvních cca. 20-minutách filmu jsem byl ohromen propojením hry s realitou. Vzájemné doplnování se funguje perfektně. Ve světě Archlord Ben hraje s kamarádkou Scarlite, virtuální hráčkou, která se mu brzy stane zásadní oporou. Film je také obohacen o malé úryvky dokumentárních rozhovorů jednotlivých postav filmu, které se snaží gradovat napětí a naznačují, jak příběh šikanovaného chlapce dopadl. Plné hodnocení po zvážení nedám za konec, který jsem sice hrdinovi od srdce přál, ale jsem realista... ()

Z0oMb3E

Presný obraz dnešnej fejsbukovej (de)generácie a to ani nemusia byť precvaknutý auťáci. Na statusy vypisujú vygúglené múdra starovekých Grékov, so svojimi degenerátmi z rovnakej kasty preberajú témy rannej erekcie a na četoch silácky riešia všetko čo má podľa avataru kundu a krvný obeh. Problém nastáva pri osobnom kontakte kedy na seba čumia samí stroskotanci, ktorí niesú schopní zo seba vyblafnút holú vetu. Celé naplánované kúúúl stretko klanu sa obmedzí na pohľady do steny a usrkávanie si z malej kofoly, kým ich rodičia nevyzdvihnú. Druhá najčastejšia situácia nastáva keď sa na stretko priateľov fantasy RPG-čiek dostaví umastený obtĺstly a nezamestnaný štyridsiatnik s nickom SeXyHOLka15 v obtiahnutých šponovkách, ktoré ale nič nezvýrazňujú. Tretia a najnepravdepodobnejšia situácia nastane keď na druhej strane fakt sedí baba, dokonca pekná baba, dokonca pekná baba s IQ, ale vy ste stále tá životom bitá nula bez schopnosti brániť sa ba čo i len základnej konverzácie. Naštastie sa o ňom dá zbúchať aspoň výborný film, pretože s idiotmi na plátnach sa každý vžije! ()

LV.Helter

Emocionálna nálož zabalená v malom nevyráznom filme, pri ktorom som celý čas pociťoval (päťhviezdičkový)-neopakovateľný feeling. Už len samotné spracovanie a prevedenie toľko emocii s plátna na diváka sa tak často nevidí. A pri všetkej surovej forme, je to jedna z najkrajších filmových romancii-pointa.:) ()

Paxxx.cz

Dobře natočený film o šikaně. Jasně pár věcí se musí brát s rezervou- např to, že autista je umístěn ve třídě totálních dobytků co co ho neustále šikanují. V průběhu filmu se objevilo několik moc pěkných scén, povedené bylo i prolínání online herního světa s tím reálným offlinovým, ale třešničkou na dortu byl především překvapivý konec...8/10. ()

ivishka

Tenhle film není založen přímo v tom autistickém duchu.Je to takový "deníček" outsidera Bena,který se denně vypořádává se svou poruchou tím,že se plně ponoří do hraní fantasy hry ve které je takříkajíc "zakoukaný" do postavy jedné slečny.Má takový svůj alternativní svět, ve kterém si s ní povídá osobně a sbližují se čím dál více.Ovšem je to samozřejmě jen sen a ve skutečném světě musí Ben čelit posměchu ve škole.Takováto nepříjemná forma pozornosti,kterou na sebe Ben nevědomky strhuje se díky duchapřítomným spolužákům a jejich telefonům dostane až k rodičům nemocného chlapce.Již zmíněná slečna po pár incidentech začne mít o Bena strach a tak mu napíše a jakoby tato skutečnost spustila velkou vlnu zlých událostí.Posledním poselstvím tohoto filmu a to asi tím hlavním je snaha,kterou si možná sám Ben neuvědomuje - a to,že je to vlastně takový apel společnosti o vzájemnou toleranci.Neskutečně mě překvapilo to,že video,které natočila jeho rodina,že "skočí" na lodi do vody a "utopí se" a tím vlastně sděluje svým spolužákům a učitelům stejným způsobem něco, co cítí a poučí je.Nezbývá nic jiného než pochválit skvělý závěr ,kdy si všichni "pozůstalí" myslí,že se jim zjevil duch hlavní postavy. ()

Popluh

Po estonském Klass se k tématu šikana vyjádřil i belgický tvůrce. Nic Balthazar je ale, narozdíl od svého severského kolegy, mnohem filmovější a nesází na syrovost a dokumentárnost. Po technické stránce je Ben X naprosto precizní záležitost, která by se se svým vzevřením neztratila ani v zámoří a herecky je to taky víc než povedené. Když to jde v Belgii tak proč to sakra nejde u nás? ()

sonnak

Další z geniálních snímků, které jsou nesmírně kvalitní, ale zároveň tak obtížné na sledování, že už to asi nechci nikdy znovu vidět. I když Ben X je díky pár twistům trochu jinačí než žánrově podobné snímky. ()

anniehall

Hergot to byla síla! Málokdy jsem takhle expresivní, ale takhle držet diváka pod krkem a nepovolit stisk po celou dobu trvání filmu, to je ... dechberoucí. :-) Ale vážně. Už dlouho se mi nestalo, že bych byl takhle intenzivně vtažen přímo do děje a tak se navázal na hlavního hrdinu. Aniž by byl příběh sentimentální a bez nějakého prvoplánového morálního apelu na diváka je tenhle film neuvěřitelně působivý. Nic Balthazar dobře věděl co dělá a použipl prostředky, které alespoň na mě stoprocentně fungovaly a to včetně animovaných sekvencí z počítačových her, které nijak neoblibuji. Velmi přesvědčivý Greg Timmermans to celé svým hereckým koncertem jen korunuje. Podtrženo sečteno, nejlepší film o hrdinovi s aspergerovým syndromem (autismem), co jsem doposud viděl. PS: Po promítání jsem si musel převléknout tričko a hodit sprchu, protože první signální soustava společně s endokrinním systémem fungovala víc, než bylo záhodno. :-) ()

suicide

Jedno z největších překvapení poslední doby. Z filmu, o kterém jsem nikdy předtím a ni v náznaku neslyšel, se vyklubal skutečně velmi překvapivý snímek. Samozřejmě reflexí šikany, týrání či kontrastu virtuální a té skutečné reality se objevuje mnoho. "Nás mnógo!" jak by zvolal barbarský válečník. Můžete si je kosit i ignorovat, jak jen budete chtít, ale docílíte jen toho, že jejich přítomnost, stejně jako přítomnost toho, co představují, bude ještě palčivější. Ben X má v sobě myslím mnohem víc, než se na první pohled zdá. Barbarský válečník na první pohled taky smrdí tak, že to až vidíte, ale to není to, čím je - stojí za ním zástupy, které už nevidíte a které dokáží překvapit. Pozor na schématičnost a odsouzení. Ben X je stejný. Je velmi štiplavý, ale přesto překvapí závěrečným úderem a stane se vítězem celé bitvy - ať už virtuální nebo skutečné, pro něj svět splynul v jedno. ()

italka63

Opravdu velmi zvláštní film o tom, jak těžký má život autista, jehož život jde ruku v ruce se šikanou ve škole a virtuálním světě v počítačových hrách, kde najdete jedinou spřízněnou duši, se kterou si rozumíte.O tom, jak školství všude na světě mhouří oči nad problémy žáků, když stačí jen trochu více všímavosti. O tom, že když nevíte, jak to vyřešit, uchýlýte se vlastně k úplně absurdnímu řešení.První polovinu jsem tak normálně sledovala, ale posledních dvacet minut bylo nezapomenutelných, tak jako herecký výkon Grega Timmermanse .Zasloužených pět hvězd. ()

m@rz

Výborný film s výbornou tématikou a výborným závěrem (2x mě totálně dostal). Nevím ani proč, ale dávám tomu jen 4 hvězdičky. Asi mi tam něco málo přece jen chybělo, ale je to vážně na hraně. ()

runner85

Keď sa zdá váš život nudný, alebo zlý, tak neostáva vám nič inšie len si vysníváť svoj svet. Ben si ho vysníval pomoc počítačovej hry a pc kamarátky, určite mu v ňom bolo lepšie ako v realite kde ho ľudia radi nemali a šikanovali ho, Škoda, že ľudom veľa vecí dôjde až neskoro ... ()