Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně. (oficiální text distributora)

Dubro

Balthazarov prvý zápas v drese scenáristu a režiséra a hneď víťazstvo. No nezostalo len pri potľapkaní po pleci, utrpel aj kadejaké ocenenia (Grand Prix des Amériques, Prize of the Ecumenical Jury, Heineken Red Star Award a ďaľšie iné psie kusy). Tento 93 minútový príbeh o autistovi (len miernom) zvládol s prehľadom a ja ho oceňujem na 4,5*. Pol boda si nechávam, lebo ma dobehol ako malého chlapca. ()

Gereth

Pokud by tu čistě náhodou někdo narazil na můj komentář jako na první, dám vám jednu velkou radu. Nečtěte před shlédnutím, žádné další. Dostanete tak o moc lepší zážitek. Nejsou tu žádné velké spoilery, co se týče podrobností, to ne, ale i tak vám tu skoro každý druhý koment spolehlivě dá pořádnej kopanec k tomu, aby vám po nějaké době došlo, jak to všechno v tomto filmu bude. Co se týče samotného snímku, určitě se pořádně naštvete, určitě se náležitě dojmete a možná se na některé věci začnete koukat jiným pohledem. Mrzí mě, že ne vše bylo nakonec zodpovězeno, ale možná je to tak lepší. Možná bych se pak o životě dozvěděl další věci nad kterými víceméně přivírám oči. 85% ()

d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2007 - 1.cena Grand Prix des Amériques (spolu s filmom "Un Secret"), Cena divákov, Cena ekumenickej poroty ()

Petroff

Extrémně nadhodnocený. Jo, myšlenka sice "pěkná", téma citlivý a bolestivý... ale přece, sakra, nebudeme dávat každýmu filmu, kde někoho šikanujou, přes 80% (jasně, těm lepším a nejlepším samozřejmě jo (Klass, Ondskann). Taková sláva tohle teda rozhodně neni. Když něco tlačí na city, neznamená to nutně, že to je nadprůměrně dobrý - a to tenhle film o šikanovaným retardovanym hráči MMORPG neni. S těmi hrami mám mimochodem jistou zkušenost a nedivil bych se, kdyby si člověk po několikaletém hraní přivodil retardaci sám. ()

JOHN.NY

Ben se mnou rozehrál jednoduchou hru, kdy mě stoprocentně přesvědčoval o následném vývoji děje, aby se linie za pár okamžiků dala jiným směrem..Tohle jsem si uvědomil asi v půlce a rád jsem na jeho hru přistoupil, protože právě to napětí mi z toho snímku udělalo zážitek, na který jen tak nezapomenu..Druhá půlka je masterpiece, který vrcholí nevtíravě emotivním finálem, které Vám nedovolí tento příběh jen tak pustit z hlavy a ukáže Vám, že Ben byl přece jen trochu víc.. ()

berusche

Neotřelé zpracování počítačových vatovek v ději je vážně dobrý a dle mého zajímavý nápad (vzpomínám si ještě na Pláž, kde to Leo trochu s gameboyem přepískl). Taky musím říct, že jako WoWkař asi tuším, jak mocný je lvl 80 a jak bez healera jste v háji, když jste dmg. Nicméně, závěrečná pointa mě odrovnala a já si řekla: to je ale blbost. A taky se musím přiznat, že jsem marně přemýšlela, kde v Belgii sehnali tolik hnusných přestárlých puberťáků. ()

ilemas

Velmi silný příběh opět velmi otřesně rádoby „umělecky" natočen, ale kupodivu se mě to líbilo. Dokonce jsem se i rozbrečel, což se mi stalo i u filmu Oddělen. V poslední době dávám přednost takovým filmům než např. před Pacific Rim, který oproti tomuto je naprostá sračka i přes spoustu efektů, které miluji. Nevím jak hodnotit, film si svou hodnotou a posláním zasloží plný počet, ale to otřesné zpracování... přesto doporučuji vidět!!! ()

TheDon

Asi to nedokážu moc objektivně hodnotit. Pro mě maximální zážitek. Nic víc k tomu napsat snad ani nechci. JInak bych se musel nasrat na lidi, co tomu dokážou dát dvě hvězdy a napsat svůj výplod polomozku o tom, jaká je to kravina. To ale bohudík není. Je to film, kterej chytne za srdíčko. Nemůžu jinak než plnej počet. ()

honajz2

Možná bych dal i čtyři, kdyby to nemělo tak přeplácané finále. Ono je to dost složité, natočit tohle téma a i když to často překračuje hranice toho, co se tam ještě hodí a co už je přehnané, ale vždycky se to dokáže vyvážit a vrátit do roviny, že se to ještě dá brát vážně, takže z toho pořád vyplývají silné a vypjaté scény a pořád to funguje. Navíc tomu dost pomáhá i zajímavá filmařská stránka, kde se počítačová hra zajímavě prolíná do Benovy reality a později i stále více Benův vnitřní svět. Když už se ale všechny ty drsné a vypjaté scény schylují k nějaké myšlence, tak moc se to celé překombinuje, že všechno to, co doposud působilo správně nepříjemně, začne působit jako totální šílenost a to tak vážnému námětu prostě začne ubližovat. V závěru se samozřejmě ukáže, že to bylo jinak než jsme celou dobu viděli a SPOILER že mu strážný anděl/imaginární kamarádka (přeberte si to jak chcete) opravdu zachránila život KONEC SPOILERU, ale stejně si říkám, proč tam měl Balthazar takovou potřebu rvát tam tohle a tamto... Jako jo, já to chápu, bylo to pak víc thrillerové a drsné, ale viditelně navíc, že už se to tam prostě nehodilo. Ale jinak to není špatné, jen si to ublížilo tím, jak to chtělo být za každou cenu tvrdší než jiné filmy o šikaně. Silné 3* ()

HappySmile

Hlavním tématem není tak úplně šikana, spíš popis světa postiženého chlapce a ano, když je člověk jiný, nese to s sebou často také šikanu. Herci zahráli naprosto skvěle a závěr filmu vám vyrazí dech, i když si budete myslet, že víte, kam to celé směřuje. Přesto ale musím říct, že emociálně mě snímek moc nezasáhl a místy jsem se i nudila. Bohužel to ve mně nevyvolalo ani zlomek pocitů, které jsem měla u sledování Klass, což byl opravdu jedinečný a výtečný film. ()

Lischai

Celý ten film je trýznivě jednoduchý a pomalý. Divák není zahlcený příběhem, zvraty ani motivy, takže se dusí ve vlastní šťávě jako Ben. Konec lehce obskurní, ale nečekaný, takže hezký. Velké plus je odvážná režie, která se nebála ukázat počítačové hry skutečně počítačově. ()

Aljak

Najskôr musí vždy niekto zomrieť, aby sa začalo niečo riešiť. Inak bude život plynúť ďalej ako keby neexistoval žiadny problém. Preto musí najskôr vždy niekto zomrieť - a potom sa zrazu všetci prebudia. Ale už je neskoro... Týmito slovami začína tento pozoruhodný belgicko-holandský film o chlapcovi trpiacom autizmom a neschopným plnohodnotne vnímať realitu. Ben X ("ben niks" znamená v holandčine "som nič") je kvôli svojim psychickým problémom ľahkým terčom šikany, ktorej sa nedokáže vzoprieť a preto radšej žije v predstavách - rovnako ako v počítačovej hre, kde môže byť kýmkoľvek. Zaujímavý film o vnímaní chlapca, ktorý sa sotva zmôže na slovo, ale zato v jeho predstavách je možné čokoľvek. Tento film so sebou prináša vykreslenie osobnosti podceňovaného človeka, a ako to už býva - často to končí tak, že pohár trpezlivosti proste pretečie. Najhoršie, že tí zodpovední vždy pochopia problém až príliš neskoro. Síce sa v tomto diele ťažko orientovalo, že čo je realita a čo len predstava (najmä ohľadom vystupovania postavy Scarlite), ale taký bol zrejme zámer. Sfilmovaný príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami napokon vrcholí v posledných 15 minútach ohromným koncom, z ktorého ma normálne až zamrazilo. Ale bohužiaľ, je to tak ako bolo povedané hneď v úvode príbehu: Niekto musí zomrieť... ()

Martin741

Dalsi vyborny zarez z mimohollywoodskej produkcie, tentokrat od belgickeho rezisera Nica Balthazara. Moja fascinacia tymi to filmami zacala uz kultovym severskym Zlo mezi Nami, a pokracuje doteraz. Film o Aspergerovom syndrome v plnej krase a nadhere /sranda, ze Aspergerov syndrom mal najpravdepodobnejsie aj velikan Alfred Hitchcock/. Hlavny hrdina je vo svete PC hier /akysi ArchLord, ci co to presne bolo/ genialny neohrozeny bojovnik, ale akonahle sa vrati do stredoskolskych drsnych a surovych realii, je z neho totalny outsider. Ponizovanie je na dennom poriadku. Plus vyborna bola rezia Balthasara. K minusom filmu patria casto rusive dokumentarne zabery, ktore sa mi do zanru nehodia. A este jeden vyrazny minus : Ben je genialny v naprosto zbytocnej a pre spolocnost absolutne neprinosnej zalezitosti /PC hry/. Dobre, keby si vybral ekonomiku/vojenske zalezitosti/hudbu/film/prirodne vedy bolo by to aspon uzitocne a pre divaka aj podstatne zaujimavejsie. Takto je Ben genialny len v oblasti, ktora je z mojho subjektivneho uhla pohladu zbytocna a nepotrebna. Skoda, tento film to u mna trochu zhodilo. 80 % ()

shyster

Tomuhle říkám pravý pohled na opravdový život autisty, ne ta hollywoodská blbost jménem Rain Man. Celý film stojí zaslouženě na přesvědčivém výkonu hlavního hrdiny. Laťku nastavenou na začátku filmu dokáže režisér udržet téměř až dokonce, kdy to trošku přežene s "pohřbem", ale závěr je nabytý emocemi. ()

Nautila

Do okamžiku "setkání" se s Benovou vytouženou je to dobré a poutavé, šikana uvěřitelná a postava Bena sympatická. Avšak pak se film zlomí do romantické kýčovité křeče a závěrečná pointa celku dost ubere. Škoda. ()

TommyLeeJape

Jen těžko lze pochopit vnímání světa z pohledu autisty, stejně jako lze těžko pochopit chování šikanujících idiotů, kteří ze svého středu vytlačují jedince, protože jsou prostě a jednoduše jiní. Film plyne sice dost pomalu, o to víc si však vychutnáte jeho originalitu. Hlavně to propojení reálného světa (navíc z pohledu autistického Bena) se světem virtuálním považuji za pomyslné uhození hřebíku na hlavičku. Srovnání s Estonským Klass je asi na místě, i když toto je přeci jen mnohem složitější dílo a to nejen po filmové stránce. Podobné typy filmů většinou moc nevyhledávám, protože se u nich často hodně nudím, Ben X mě ale z nějakého důvodu strašně zaujal. ()

pufina

Nesnáším počítačové hry a o to víc i ty pařmeny, co to sjíždí každý den a už ani neví, jak vypadá realita. Ale bylo pochopitelné, že pro takového autistu mají hry jistý význam. Bena X mi bylo líto, sice mi tam pár věcí chybělo, ale na dvě zhlédnutí mi to vážně stačilo. ()