Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Ollie235

Hezké okénko do historie filmu, které zaujme vizuálně, ale příběhem nestrhne. Jako pocta průkopnickému režisérovi to funguje, ale nechápu, proč to bylo pojato tak ,,rodinně". Taky mi připadalo, že některé momenty silně postrádají logiku. Na druhou stranu musím uznat, že mi Butterfield ani Moretz vůbec nevadili (což je vzhledem k mé averzi vůči dětem ve filmu docela úspěch), Kingsley byl ideální volba a hudba Shorea byla vynikající. Přesto si ale myslím, že bez Scorseseho práce by tento snímek nestál za nic. ()

simply

Nevím, ale osobně se mi víc líbila ta dějová linka s Meliésem, ta byla nádherná. Hlavně pro mě jako fanouška a milovníka filmu. Samotný Hugo a jeho život už mě tolik nedojímal a chvíli celkem nudil. Avšak Meliés je Meliés a tento film je vizuálně půvabná pocta počátkům kinematografie. ()

gumolit

Martin Scorsese natočil najkrajší film svojej kariéry.Natočil najkrajšiu poctu filmovému umeniu!!!!Veľká vdaka pán režisér!! ()

laepus

K tomuto filmu není co dodávat. Kdo má v sobě jen trochu fantazie, nezkaženosti, touhy po snění a kráse, ten si tenhle film musí zamilovat. Tenhle film je pro mě křišťálově čistá nádhera! Děkuji, pane Scorsese. Děkuji, pane Meliés... :-) ()

jarmik

Viděno v 3D a absolutní spokojenost se zážitkem, na který dlouho nezapomenu. Je sice pravda, že místy je to unavující, ale ta krása přebije všechno, co by se jinak filmu dalo vytknout. Herecké výkony rovněž skvělé, musím dát 5*. Velice smutný je pouze fakt, že do kina na druhý den promítání přišlo 9 lidí... Dodatek: Nechápu, že filmuj stále klesá hodnocení. Nechápu, za co... ()

geimz

U tohto snímku si nie som až tak istý hodnotením. Za vizuálnu stránku a krásny príbeh mám chuť streliť 5 (plus Cohen milo prekvapil), tú ilúziu dokonalosti mi ale narúša práve naivita príbehu, nespoľahlivý detský hlavný hrdina (Chloë Grace Moretz som ale úplne žral a pevne verím, že v budúcnosti z nej bude skvelá herečka) a celková jednoduchosť, na druhú stranu som si ale príbeh neskutočne užil a cítil sa ako malý chlapec. Vďaka tomu som schopný tie vady na kráse prehliadnuť a dať zaslúžené 4*. ()

Zyne

ma to sve kouzlo a atmosferu, je to nadherna pocta prukopnictvi "tvorby snu na filmovem platne", ma to krasnou hudbu, ma to vyborneho hlavniho predstavitele a kupodivu ani Ben tolik neprehrava (: je tu ale jedno velke ale. film me proste nebavil, vypraveni je mdle, bez energie a korunu tomu podava naprosto sebeparodujici stupidni postava Ali dziho, ktera jen pobiha, skuci, krici a celkove je to postavicka spis z nejake pitomoucke komedie nez z podobneho snimku. rozhodne nebude chyba se na tento film podivat, jak jsem zminil jiz na uvod, film proste ma urcite kouzlo, na me osobne ale tolik nepusobilo a budu urcite prekvapen, ne-li zklaman pokud tento film dostane Oscara na ukor zabavnejsich nominovanych ()

aLPaC

Klaním se před Martinem Scorsesem, protože za 40 let své kariéry si neustále drží hodně vysokou laťku svých filmů. Přesto, že letos oslaví sedmdesátiny, kvalita jeho snímků nového tisíciletí je obrovská, což v tolika letech může říct málokdo. Potvrzuje to i Hugem, který je tak trošku netypický vzhledem k jeho předchozí tvorbě (řada momentů je jak z dílny Tima Burtona), přesto se jedná o "velký" film. Do zdejších žánrů bych ještě přihodil životopisný. Velký Hugův objev (ano, jak zde mnozí píší, Scorsese se vrací prostřednictvím Huga do svých dětských let) je totiž první filmový režisér Georges Mélies. A i přes drobné historické nepřesnosti, které mě osobně rozhodně nevadí si takovouto poctu Mélies rozhodně zaslouží. Ben Kingsley je v této roli nejen skvělý, ale navíc je i skutečnému Méliesovi dost podobný. A i když tu v první polovině filmu hraje povětšinou druhé housle, scény s ním jsou postupem času lepší a lepší. Co se týče ostatních herců, oba dětští představitelé byli dobří (kluk mi připomínal kluka z Karlíka a továrny na čokoládu... hm opět Tim Burton), slečna už o svých kvalitách přesvědčila v Kick-Ass a zde to jen potvrdila, no a Sacha Borat Bruno Cohen mi nevadil. Jediná mi vadila Emily Mortimer, ale tu prostě nemám rád, takže mi bude vadit všude. Co se týče proměnění oscarů, bude to asi těžké (ne nemožné, ale Artistovi věřím více). Ovšem moc bych přál oscara alespoň Howardu Shoremu za tu výtečnou muziku. Je úsměvné, že dva největší kandidáti letošních oscarů jsou i přes rozdílné zpracování v mnohém podobné filmy, přičemž americký Hugo se odehrává v Paříži, kdežto francouzský Artist se odehrává v Hollywoodu. P.S. Recenze dopsána v 0:55, za pět minut začínají oscaři takže hurá na ně. ()

KatRi

Pro mě teprve druhé setkání s tímto filmovým mistrem. Taxikář a teď Hugo. Hugo, ten kouzelný a okouzlující dojemný příběh, který v sobě skrývá spoustu vynikajících příběhů vyprávěných tím nejlidštějším způsobem a tak, že si najde své máma, táta, synek, dcerka i babička. Je plný sofistikovaných odkazů pro filmové fajnšmekry, ale především plný "pravdy a lásky". A velmi příjemné zjištění je, že Sasha Baron Coen už dokáže nebýt Borat. Alespoň pro mě. ()

sona123

Nádherný vizuální příběh, poetický a snový. Je to sice asi rodinný film, ale obávám se, že každému do noty nepadne - a to je škoda. Je to překrásná pohádka, dojemný příběh, který se odehrává na malém prostoru pařížského nádraží. Óda na film a jeho počátky. A mne to bavilo moc. ()

Mikeel

Další zklamání... Na tenhle film jsem chtěl tak moc jít do kina, protože podle ukázek a úžasného vizuálu mě to neskutečně uchvátilo. Navíc jsem kdesi četl, že by to mělo být jako počítačová adventura Syberia, která má opravdu úžasný příběh, plný automatonů, scenérií atd. No a tím u mne narostlo velké očekávání, která rázem spadlo, protože celý film je opravdu jen obyčejným vyznáním pocty prvním filmům, které tohle všechno odstartovaly. A to mě poněkud zklamalo. Vizuál je nádherný, ústřední dvojice přirozená, ale smysl filmu mě minul. Hugo si určitě svoje příznivce najde, ale já už vím, že někdy je lepší nemít očekávání, protože po něm přichází jen hořké zklamání! ()

Zombi

Vizuálně a technicky naprosto výborné zpracování, příběhově malinko slabší, ale já osobně byl unešen vyprávěním, fantazií a skvělými herci (mimo Cohena). Oba dětší představitelé jsou přesvědčiví, Chloe navíc roztomilá a Kingsley mě po několika hrozných rolích opět přesvědčil o svém umění. Pocta filmařině a filmařům ranné éry pohyblivých obrázků. Scorsese zhmotnil svou lásku k filmu, natočil film především pro sebe, ale naštěstí je to parádní podívaná i pro diváka. ()

Cement73

Myslím, že kedy G. Melies videl tento film, tak by asi bol nadšený, čo všetko sa dá s kamerou urobiť. Krasne urobený film až na málo sympatickú malú Moretz. Z filmu v každom prípade dýchala atmosféra a bol presne tým čím ho ho asi M. Scorsese chcel mať... a to poctou priekopníkovi kinematografie. Klobúk dole. ()

halixCS93

snad každý člověk, který nevidí film jen jako určitý počet minut bez nudy musí dát alespoň 4 hvězdy. Moc dobrá práce. Nečekejte žádnou extra akci, krev...Můžete se ale těšit na zajímavý příběh o lásce k filmu a bravurní provedení. ()

Marys

S Hugom sme si veľmi nesadli. Postavy, ktoré stvárnili Asa a Chloe mi boli výsostne nesympatické, príbeh bol rozťahaný a nenašiel si u mňa požadované miesto. Nehovorím, že snímok nemal svetlé momenty, najmä sa mi páčili návraty k starým filmom v ich originálnom prevedení, ako celok ma ale Hugo viac uspával, než bavil. ()

Vejrrr

Do filmu jsem šel bez jakékoliv přípravy a netušil jsem, kdo byl G. Méliès. To byla trochu škoda, protože jsem to celé považoval za fikci - aŤ už to je podle nějaké knížky nebo ne.... Byl to docela pohoda film, taková klidná dětská sci-fi fantasy... proč ne! Přiznám se ale, že jsem se po shlédnutí začal pídit po Mélièsovi a přehodnotil jsem anine tak kvalitu, jako spíš význam tohoto snímku. ()

Yardie

Nějak extra mě to nechytlo. Bylo to pěkné na koukání, na vizuál. Nicméně příběh, ten mě nezaujal. Resp., bylo tam pár momentů, kdy to bylo napínavé a kdy mě hnala zvědavost kupředu, ale cesta k objevení tajemství mě nějak extra nebavila. Bylo to takové jinaké, jakoby nekontinuální. Řada sledu situací, ale jakoby v tom chyběl propojující prvek. Prostě mi tam něco chybělo. Nevtáhlo mě to tak, jak jsem čekal. Nemělo to šmrnc. Jako dobrý, ale asi vícekrát už bych se na to nepodíval. Howgh! ()

kamigava

Byl jsem zvědavý, jak se s tímhle úplně jiným typem filmu vypořádá "gangster" Scorsese. Nakonec Hugo dopadl podle mě velmi povedeně, ale přelom to zrovna nebyl. Navenek Hugo vypadá jako pohádka, ale v hloubi je to spíš rodinné drama něco jako Oliver Twist. Konec není tak pohádkovsky typický, i když mně to vůbec nevadilo. Velice příjmně jsem se na film díval. Proplul jsem malým dobrodružným příběhem o hledání kýženého vzkazu, který skrývá více, než jsem čekal. Tajemství se nám odhaluje po kouskách a to se mi velmi líbilo. Vůbec jsem se tím pádem nenudil. Už dlouho jsem neviděl rodinný film s dětskými hrdiny. Mám k nim trochu menší averzi, obzvlášť k animákům (viz Mimoni, které jsem raději ani neviděl). Nic mě prostě k nim netáhne. Přijdou mi prostě moc infantilní a není u nich potřeba hlubšího myšlení. Asi jsem z nich prostě vyrostl. Když už se ale na nějaký podívám, hezky se pobavím a nelituju toho. Tak, to by bylo k mému postoji. Zpátky k Hugovi. K němu mě právě přitáhlo jen neobvyklé jméno režiséra, který točí samé brutální a sprosté gansterky (Mafiáni, Casino) s věčně násilnickým Joem Pescim, který by tenhle dětský film zřejmě zbořil. :-D Ano, řeč je o legendě Martin Scorsese. Tím neříkám, že se mi jeho sprostý Vlk z Wall Street a další nelíbí. Jen mi nejde do hlavy, jak se k rodinnému žánru vůbec náš pan režisér dostal. Nechci to už nijak řešit a jen ho pochválím za dobrou práci. Takže zase zpátky k Hugovi. :-D Herci se mi líbili všichni. Mladé Chloe Moretz to zde náramně sluší a její francouzský akcent zní velmi pěkně. Představitel Huga mi také přišel sympatický. Sasha Baron Cohen hraje postavu na pěst, ale přesto se mu zasmějete, když má vést vážný rozhovor. Nakonec jsem si nechal další dvě legendy a to Bena Kingsleyho a již zesnulého velikána Christophera Lee. Oboum vzdávám svou poctu. Na závěr bych chtěl pochválit Scorseseho za připomenutí počátků kinematografie bratrů Lumiérů a vůbec celého dalšího vývoje filmu. Rád jsem poprvé viděl Cestu na Měsíc či Příjezd lokomotivy jako jeden z prvních filmů vůbec. To jsem od Huga vůbec nečekal. Stále ale nevím, zda se mi Hugo tak moc líbil, abych mu dal čtyři hvězdy. Forma byla vynikající, ale obsah trochu rozvleklý. Nevím, uvidím po další projekci. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz