Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Frajer42

Úplně nevím, kde mám začít. Snad u Asa Butterfielda, kterým mě neskutečným způsobem vadil. Přitom ve filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu se mi jeho výkon docela zamlouval. Celkově mi tento film přišel tak trošku víc o ničem a kdyby náhodou dostal nějakého toho oscara, tak bych byl dost naštvaný. Na Scorseseho zaujímám takový nějaký neutrální postoj. Viděl jsem od něj filmy, které ve mne zanechaly skutečně působivý zážitek a viděl jsem od něj i filmy naprosto debilní. Tohle je jeden z nich. Bohužel mám takový špatný pocit, že na takové téma páni akademici poletí. Tak trošku byl z filmu vytlačen nějaký ten děj a na jeho místo byla nacpána spousta odkazů a spousta pocty všem filmům té vůbec nejrannější kinematografie, kterou si vůbec člověk troufne představit. Film disponuje docela zajímavou hudbou. Škoda, že se mi nelíbila. Jsem docel zklamán. Až na ty sekvence, co měly být jakože staré ten film nestojí vůbec za nic. A já hlupák se na něj těšil. Film jsem viděl v 2D, ale myslím, že 3D by mi na hodnocení příliš nepřidalo. * ()

Dzeyna

Úžasná "pohádka". Neokoukané téma, zajímavě podané, a skvěle vymyšlené. Výborné prostředí a herci, kteří dokáží zaujmout. Celý děj je skvělý, efekty přímo legendární, pro mě top rodinný film pro rok 2011. ()

boshke

Hugo je nesmírně kouzelný, poetický film. Druhá projekce s kolegou packou pomohla, i když ne svým 3D, které mne prostě nějak nebere. Tak jako tak - krásné prostředí, kostýmy a dobří herci. Po dítěti SSáka se mi Butterfield líbil i jako Hugo Cabret a už se těším, v čem ho budu mít možnost příště vidět... 90% ()

Kothy

Tak jako nebylo to špatné, ale v některých věcech mi to přišlo trochu divné. Ben Kingsley výjimečně nehraje záporáka. Celé je to o hledání jednoho z prvních režisérů a funguje to jako taková pocta všem starým krátkým filmům. ()

swamp

Tak moc jsem se těšil na barvité vyprávění příběhu Georgese Mélièse. Technicky na jedničku, ten svět je vážně kouzelný. Chloë Grace Moretz a Sacha Baron Cohen rovněž půvabní, ale.. já se tak trochu nudil. :P ()

Slartibarkfast

Původně jsem šel do kina s úplně jiným očekáváním. Doufal jsem v dobrodružství. Čekal jsem fantastické stroje a zajímavou zápletku. Nakonec se z toho všeho vyklubal jen nudný rodinný film s ubohým dějem. Malý chlapec žije na nádraží, protože nikoho nemá. Jelikož je syn hodináře, tak se tam stará o všechny hodiny. Jediná hrozba je šílený Cohen v roli strážníka, co chytá zbloudilé sirotky. No vskutku tragédie. Chápu, že to měla být jakási pocta filmovému průmyslu a lidem, kteří nás odedávna baví, ale naprosto nevhodně zaobalená do hloupého příběhu, který je zmatený a popletený a na konci zjistíte, že ani nemá žádné rozuzlení. Cítil jsem hořkost zklamání a jediné pozitivní chvilky byly při vzpomínkách na historii a úryvcích starých děl. Ať už se tu Scorsese pokoušel o cokoliv, pak neuspěl. Nevytrhly to ani efekty a 3D. Škoda peněz za kino. Velmi průměrný snímek. 55% ()

nascendi

Ťažko sa mi píše komentár k tomuto filmu. Po rokoch som kvôli nemu navštívil kino. Odporučil mi ho môj najobľúbenejší z užívateľov. Na rozdiel od Karla Maya, od ktorého som neprečítal ani jednu knihu, od Julesa Vernea som prečítal všetko dostupné a kvôli nadšeniu nad Tajomným ostrovom som vlastne išiel študovať chémiu. Na budúci rok uplynie 50 rokov od môjho vstupu do Filmového klubu. Mám prečítané dostatočné množstvo filmovej literatúry, Sadoulovými Dejinami filmu počnúc, takže mená ako bratia Lumiérovci, či Georges Meliés sú mi dostatočne známe. Filmy Martina Scorseseho napriek ich dĺžke mám rád. Je preto až nepochopiteľné, prečo ma Hugo, namiešaný zo samých kvalitných ingrediencií nezaujal. Možno to spôsobil pre mňa neobvykle silno pustený zvuk, možno blízkosť plátna, vďaka ktorej bolo všetko, vrátane nedostatkov, vidno zreteľnejšie. Hlavne mi však chýbala atmosféra. Američanom sa vo všeobecnosti nedarí vytvoriť atmosféru niektorej z európskych krajín a ešte popritom aj posunúť koleso dejín o sto rokov nazad. Podľa mňa sa to nepodarilo ani Scorsesemu, aj keď použil obvyklé rekvizity a postupy. Nepáčilo sa mi množstvo zbytočných odbočiek, ktoré zdržovali posúvanie deja dopredu. A nepáčila sa mi ani oslava filmu a umenia vôbec takouto formou. Že ma iritovala celá postava zasekávajúceho sa Sachu Baron Cohena, už ani nemusím dodávať. Celkovo teda skôr nenaplnené očakávania, než sklamanie. V každom prípade trochu závidím divákom, ktorí sa dokázali nad toto všetko povzniesť a prežili to, čo Scorsese do filmu chcel vložiť. ()

predators

Já mu asi nepřijdu na chuť! Scoresemu, myslím! To napětí, to tajemno, dobrodružství všude kam se podíváš, ultimátní hudební doprovod, to všechno možná na ostatní působilo, mě to však minulo velkým obloukem. Nevím, jestli to bylo tím, že do poměrně úzkého tématu napěchoval tuny scének a rádobyvtipných gegů, nevím! Od toho klučiny, přes Leeho až po Sachu, šlo o pěkné pohádkové herecké výkony, tím ale pro mě tento "expres" skončil. Duši do "automatu" ani do "filmu" se dostat nepodařilo... 63% ()

Zodd

Konec filmu je skvělý a rozhodně nevyznívá jako rodinné klišé pro děti. Též poctu filmovému počátku jsem předtím neviděl. Ale hlavní problém je scénář samotný, nenudil jsem se, ale nebýt toho CGI, nebavilo by mě to skoro vůbec. Vzhledem k samotnému závěru je to škoda. A Sacha Baron Cohen? Jeho odvážné satiry mám rád, jedna byla dokonce výborná, ale tady se do role zoufale nehodí. ()

PetrPan

Pro mne emočně i příběhově naprosto plochá pocta průkopníkům filmu i filmu jako takovému. Melies byl zjevně hravý snílek, Scorsese však o něm natočil velmi dlouhý, vizuálně pohledný , ale nijak zábavný a už vůbec ne hravý film a nekomický Cohen už byla jen třešnička na dortu, který se měl asi upéct trochu jinak. ()

cukorek

Konečne rovnocenný parter do ringu pre Harryho Pottera. Hugo je oveľa menší, slabší (má jeden celovečerný film), ale vôbec sa nezľakol veľkého, silného Harryho (niekoľko večerných filmov) a svojou efektivitou a vytrvalosťou sa stal u mňa jednoznačným víťazom, keď v treťom kole zasadil Harrymu K.O. Premohol ho svojím dokonalým dobrodružstvom a kvalitnejším trénerom v podobe režiséra Martina Scorsesa. Ten už má za sebou nejeden vynikajúci "zápas" (Gangy New Yorku, alebo Skrytá identita). Aj tento krát vsadil na dobrú stratégiu a jeho dlhoročné pôsobenie vo filmovej produkcii mi ponúklo nový, originálny príbeh o mladom chlapcovi, ktorý sa ťažko prebíjal vlastným životom napriek tomu stále išiel nezlomne a ctižiadostivo za svojim cieľom.Spolu s ním jeho detstvo zdieľal aj technický-vynikajúco poskladaný automaton, pri ktorom som si spomenul na svoju prvú stavebnicu MERKUR.Vtipné oživenie prináša síce len jediná osoba a to staničný inšpektor (Sacha Baron Cohen), ktorý však nemá problém s takou to rolou, veď si spomeňte na Borata. Tento príbeh sa stal pre mňa nezabudnuteľný 80%. ()

Slarque

Scorseseho filmová pocta průkopníku kinematografie Georgesi Mélièsovi je vydařená a opět (pár měsíců po Tintinovi) ve velmi funkčním 3D podání odvyprávěná. Jen mi papá Georges a celý jeho příběh připadali mnohem zajímavější než samotný Hugo, což by vzhledem k tomu, kdo byl hlavní a kdo vedlejší postavou, mohl být trochu problém. A docela mě překvapuje, že se mezi nominacemi na Oscara nenašlo místo pro Bena Kingsleyho. ()

Willy Kufalt

Výpravné fantasy s osobitou předností představit poutavým způsobem počátky kinematografie dnešním dětem mne opravdu potěšilo. Dobrodružství s odhalováním tajemství kolem mechanického robotu a podivného staříka, z nějž se vykluje slavný a tehdy nedoceněný Georgese Mélièse, považuju za skutečně kreativní nápad tvůrců. Momentálně navštěvuji ve škole volitelný předmět o dějinách filmu a po sérii přednášek o jeho počátcích a němém období mi Hugo ještě víc padl do noty jako milá rekapitulace. Ač nejsem vyloženě Melièsovym fanouškem, během scén promítání Cesty na Měsíc a závěrečného představení jsem byl opravdu dojat, stejně jako u rekonstrukci prvního promítání Lumièrova příchodu vlaku se slavnou reakcí diváků odvracejících se ze strachu od plátna. Sám jsem si povětšinou času film užíval skoro jakoby mi bylo o 10 let míň a neměl při tom problém ani s poněkud těžkopádnou stylizací Mélièse coby mrzouta, který chce na svou průkopníckou práci raději zapomenout. Nejde přeci o životopisní film, ale o moderní žánrovku pro děti a mládež. ;) Řada pěkných momentů, s ještě hezčími návaznostmi (Hugov kaskadérsky kousek na věžních hodinách dle grotesky s Haroldem Lloydem z kina), nádherná historická atmosféra 30. let a jako milovník Renoirova filmu Velká iluze jsem samozřejmě ocenil i hudební podmaz na nádraží v podobě dobových šlágrů Frou-Frou a Si tu veux Margueritte. ;) Ale hlavně docenili jsme s obrovskou úctou zapomenutého mistra, který si to zasloužil. A teď se můžeme vrátit zpátky do reality. Třeba zítra ráno na (v tomto semestru již poslední) hodinu kapitol z dějin světového filmu... ;) 85% ()

Bachy

Pět znamená plno. Pět znamená maximum. Pět je nadšení. Vím, komu letos fandím u Oscarů. Vím o další pohádce, na kterou budu vzpomínat. V nádherném největším sálu v Plzni, který zel prázdnotou. Hugo se přiřadil k těm filmům, o kterých se těžko mluví. Chci říct/napsat mnoho slov, ale zároveň je těžké napsat i jen jednu větu. Od teď,když se řekne Hugo, tak to jen zahřeje a uznale pokývám hlavou. A kdyby někdo stejně nevěděl, zda posledního Scorseseho zkouknout, tak holt vybalím balík argumentů. Abych jen nepřechválil, tak možná, že ta první část mohla být malinko sestřihnutá, ale....Nejprve raději zkouknu znovu, než abych vytýkal veledílu drobnosti. ()

LoLaa

Po dlouhé době jsem navštívila kino a nelituji. Někdy je lepší si chvíli počkat na pořádný snímek a Hugo patří mezi ty opravdu vydařené. Setkala jsem se s knižní předlohou, která mě svým nápadem obrázků místo textu zaujala a filmová verze se dle mého názoru povedla stejně tak. Navíc se možná začnu trochu více zajímat Georgesem Mélièsem. Příjemně strávená dvouhodinka. ()

Happens

Taková ta roztomilost na oddechový večer, kdy přítelkyně nechce nic náročného. Plynulá četba filmu pohádkově laděného s trpce sladkým dějem. Pohádka od Scorseseho, kde nijak moc nečtu rukopis jeho práce, taková trochu dětsky dvou hodinová nuda, ale taková ta pěkná, jestli mi rozumíte. ()

dopitak

Letošní oscarové nominace dopadly dost podle přímé úměrnosti "čím delší stopáž, tím větší šance na nominaci". Hugo si zaslouží zhlédnout v kině, a dost možná i ve 3D, ale dvě hodiny by mít nemusel, nebyl k nim důvod. Vizuálně propočítačované, fanoušci historie filmu vzdychnou nadšením, ovšem mně spíš připadá, že Scorsese nejvíc ze všeho odkazuje (technikou natáčení, i tou Eifellovkou) k Moulin Rouge. ()

Chrustyn

11 nominací na Oskara. Ano, "Hugo" je nejžhavější kandidát letošních Oskarů a přesně to (samozřejmě včetně jména režiséra) byl hlavní důvod proč se na něj podívat. Vůbec jsem nevěděl o čem film je a obrázky, kde dominovaly převážně hodiny a nějaký podivný robot, slibovaly jakousi fantasy podívanou z kouzelného vlakového nádraží. A přesně o to ve filmu vůbec nejde. Příběh je mírně překombinovaný a má víceméně dvě části, o kterých bych se nerad více rozepisoval ale hlavní téma filmu jsou staré filmy nebo alespoň tak jsem vše pochopil. Martin Scorsese, adaptoval jeden z méně známých románů a přinesl pohádkový příběh, který rozhodně není pro děti (ne kvůli nepřístupnosti ale jednoduše, proto, že by se nudily) a popravdě si nedokážu představit, že by film zaujal, standardního komerčního diváka, který si do kina přišel odpočinout a zaměstnat jen své oči a uši. Vizuální stránka je sice naprosto úchvatná (3D je prý jedno z nejlepších) ale nějakých velkolepých atrakcí si zde divák také neužije. Celkově je těžké určit, pro koho je film určen ale pokud bych to bral podle příběhu, zřejmě pro ty, kdo milují film. A proto si říkám, proč mě film tolik nezaujal. Režie je výborná a Scorsese ukazuje, že mu není cizí ani film, kde se nedrtí ruce kladivem. Kamera a ostatní aspekty velkolepých filmů jsou také bezkonkurenční. U herců už je to trochu slabší ale alespoň Cohen dokazuje, jak podceňovaný herec to je a že by si zasloužil nějakou pořádnou a hlavně inteligentní hlavní roli. Přesto mě film nedokázal pohltit tolik, jak jsem očekával a jak bych chtěl a teď musím zjistit, zda to bylo špatnou kvalitou mojí projekce nebo byla chyba někde v příběhu. Zatím tedy lepší průměr a další projekce mě buď utvrdí a nebo přesvědčí, že jsem se po dlouhé době v hodnocení zmýlil. P.S. Scorsesemu bych druhé "plešouna" klidně přál. ()

iamek

Skvělé zpracována pocta filmovému žánru. Vizuálně je Hugo jedná velká orgie a i po řemeslné stránce se jedná o naprostou špičku. Casting až na Cohena taky kvalitní. Cohen se mi do téhle role vůbec nehodil a byl nesnesitelný od samého začátku. Čekal jsem, že i Jude Law dostane trošku více prostoru, ale můžete ho vidět jen v krátké pasáži z minulosti. Nejvíce se mi líbila sympatická a skvělá dvojice mladých protagonistů. Od Chloe Moretz jsem to čekal, ale od Butterfielda jsem nevěděl vůbec co čekat. Nakonec byla Chloe Moretz důstojným partnerem. Je dobře, že i Scorsese si natočil svůj Bio Paradise a teď už doufám bude natáčet další pecky jiných žánru. Přece jen rodinný film se u Scorseseho nehodí a doufám, že Oscara získá za jiné filmy než Huga. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz