Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Raketka29

Filmaři říkají, že nejtěžší je natáčet s dětmi a zvířaty. V tomhle filmu je obojí a perfektně se to doplňuje. Nádherná kamera a hudba. Úchvatný pohled do světa "němého filmu". Tento film mě překvapil tím že má děj a pouze děj. Žádný nudný začátek, přehršelý prostředek a tklivý konec. Já si vesele poplakala po celou dobu filmu. ()

Philcze

Rozporuplné. Řemeslné dokonalé, herecky zvládnuté (ani ten hojně káraný klučina mi nevadil), ale příběhově tak nedotažené, že mě nijak výrazně nezasáhly ani ony "cinefilní" části a epizodky z Méliesova života, které jsou sami o sobě naprosto bezchybné. Na jednu takovou však připadnou další tři dialogy z nádraží o ničem a Cohenovi bizarní eskapády. Celkové dojmy se nepohybují v astronomických výšinách, kvůli Scorseseho vynikající vizi a celkovému vyznění filmu pod čtyři nejdu, ale potřebu vidět to znovu rozhodně nemám. 7/10 P.S. Když Cohen začal mluvit v jedné scéně s "brunovským" akcentem, tak jsem v tichém sále propukl v hlasitý smích, i když vlastně neříkal nic vtipného. ()

katuska138

Tomuhle se říká pocta filmu. Pocta filmovému umění se vším všudy. Hugo mi přirostl k srdci a jsem moc šťastná, že jsem mohla strávit dvě hodiny v jeho světě. ()

salalala

Ne, nebudu si tady hrát na suchara a kritizovat jak o život. Hugo mě dojal, ta láska k filmu a jeho natáčení je tam tak patrná a roztomilá, že to ani nejde jinak. Scorsese tu kouzlí se 3D tak, až mě padaly oči z důlku. Určitě neni bezchybné a občas je mázlé, to je ale jen malá výtka. Většinou funguje excelentně a famózně. Některé kamerové průlety byly dechberoucí a Scorsese si je děsně užil. Nádherná hudba, krásný příběh, prostě všechno. Hugo má velkou DUŠI a srdce a je to opravdu film, který vznikne tak dvakrát za deset let. Herecké výkony taky perfektní, zejména Kingsley a Chloe Moretz, i ten Butterfield byl velmi dobrý, Cohen překvapil, zvládne i vážnější role. Co můžu vytknout? Snad jen pár infantilních a opravdu zbytečných fórků a méně prostoru pro vedlejší postavy, to se ale klidně dá s mávnutím ruky přejít, protože to, co je vidět celé ty dvě hodiny na plátně, se jen tak nevidí. To, že film propadl, mě bohužel nepřekvapilo, protože nemá v podstatě na co lákat a lidí, kteří film milují tak jako Scorsese, je podstatně méně než běžných diváků. Bohužel. Snad to časem lidi docení, přál bych si to. 95% ()

kovi55

Nedokážu si vysvětlit proč na mě film působí jako animovaný... Možná je to díky nevěrohodným postavám, nevybarvenosti ději a vůbec možná tím, že se celý film odehrává v nudném, šedém až nereálně nudném světě. Když se vybírala hlavní postava, pravděpodobně na casting dorazil jen samotný Asa Butterfield, jinak si totiž nedokážu vysvětlit, jak se v ní může ocitnout herec, který je totálně nesympatický (míň sympatický je snad už jen animovaný Wall-I) a zároveň neskutečně nudný. Nutno podotknout, že právě na tomhle by měl snímek podobného zaměření postavený. Co se týče té druhé postavy (Chloë Grace Moretz), pak z ní ve filmu udělali kluka a dopadlo to tak, že ve filmu převážně pro děti hrají dva přiteplený hoši, kteří si hrají s robotem. O dalších postavách už radši hovořit nebudu (zmrzačený policajt sem prostě taky nepatří). Ovšem nejvíce mi je záhadou cílová skupina diváků, pro které je tento snímek určen. Dospělí musí usnout hned v první polovině díky neuvěřitelně línému ději. Probudí se ale ve druhé části, kde ho vzbudí právě ti mladší, protože se rovněž budou nudit. Film nemá co nabídnout. Srovnání s Tintinem zde opravdu není na místě. Tintin je daleko svižnější, vtipnější a mnohem propracovanější. Slabých 30% ()

Tuskík

Opravdu kouzelný a krásný film. Ano, místy to moc neutíká a zdá se, že se děj nikam neposunuje, ale já se nechal pohltit atmosférou a bylo mi to fuk. Po chvíli to zase uteče jako nic. Skvělé výkony dětských herců, výborná hudba, netradiční námět, který mě bavil. K tomu úchvatné 3D, ty vločky jsem fakt žral. ()

togaf

S malými roztomilými chlapci s velkýma očima mám ve filmech problém - lezou mi na nervy, viz. skautík z Karlíka a továrny na čokoládu. Ale Asa Butterfield je výjimka, hrál Huga citlivě a opravdu jsem z něj cítila tu obrovskou samotu a beznaděj. Všichni vyzdvihují poctu kinematografii, pro mě je Hugo skvělý film s neuvěřitelně okouzlující atmosférou. Vizuálně mě tenhle film naprosto okouzlil. ()

Duotone28

Som uchvátený, a po dlhom čase banujem, že som skrz všetku silu a kvalitu scorseseho portfolia, film pred videním dobre neodhadol, a neužil si ho v kine. Bluray kvalita poteší, ale takéto kúsky sú priamo ušité, aby vypredávali kiná a tešili ludí priamo tam! A záverečný súboj Hugo:Tintin výhráááááááááááááááááááááááva? HUGOOO! nazdar:) ()

reqiuem

Úžasná pocta filmaři, kterého snad ani nejde nemilovat. A to hlavně pro jeho fantazii a hravost. Scorsesemu se podařilo všechny aspekty Meliésova stylu zakomponovat do svého příběhu a přidat obrazovou reminiscenci historických průkopníků filmu(včetně narážek na Lloyda, "plochosti" jednotlivých charakterů-která se slepě stává nástrojem kritiky, poetičnosti i jisté předvídatelnosti). Rozhodně je ale v mnohém matoucí pro filmového historika-začátečníka. (což pro filmového veterána neni nejlepší vizitka)(ač francouzský The Artist skládá poklonu americkému filmu, tak Hugo se na evropské půdě necejtí zrovna nejlépe). Doplním tedy jenom Mattyho: Meliés upadnul do nelibosti publika opravdu už kolem roku 1909, ale nebylo to pouze z důvodů neschopnosti držet vysoké tempo a nízké náklady (což byla výsada pouze velkých společností), ale také tím, že film se i v rámci obsahu začal posouvat někam dál. Začal se do něho vkrádat příběh a filmové konvence se stávaly "komplikovanějšími". Publikum začlo být unavené neustále se opakujícími triky. Meliés byl především kouzelník a ne vypraveč a jelikož bylo filmové médium pořád ještě v plenkách (stejně jako filmové triky), neposkytovalo mu tak dostatečný tvůrčí prostor pro nové zápletky (které byly stejně generovány jenom na základě limitovaného počtu triků). Zkrátka neudržel krok nejen z hlediska produkce(to jak víme by nebyl takový problém vzhledem k počtu natočených filmů), ale především z hlediska obsahu. S koncem kinematografií atrakce(jak se časrto rané období filmu charakterizuje) zemřel i Meliés. Ale proto ho máme tak rádi a jestliže si někdo zaslouží takovou filmovou poctu, pak je to právě on. ()

Aiax

Mno, přese všechny nesporné kvality Huga - samozřejmě především ty řemeslné - mi u závěrečných titulků tkvěla v hlavě jediná reakce: "Takhle to dopadá, když postarší slavný filmař dostane od studia neomezenou tvůrčí svobodu". Holt dříve narození režiséři, co už celá desetiletí spokojeně dřímají na vavřínech, se musejí hlídat. Tvůrčí svoboda je jistě báječná věc, jenže když má stárnoucí velikán kolem sebe jen samé yes-many, kteří mu nezkritizují ani kravatu s Kačerem Donaldem, tak to nedělá dobrotu. Hugo není úplná konina, má pseudo pohádkovou atmosféru a Scorseseho úmysl - oslava továrny na sny - je z toho, co postavy dělají a říkají, vcelku patrný. Jenže se nelze zbavit pocitu, že nějaká dramaturgyně s pořádně prořízlou pusou by filmu prospěla jako praseti drbání. Scorsese je až moc spokojený sám se sebou, mnohdy mu nejde ani tak o pobavení či poučení diváka jako spíš o nostalgicko/fetišisticko/autistickou posedlost vlastním koníčkem. Mistr Martin si tedy svůj filmový sen rozhodně splnil. Nejsem si ovšem jist, zda se to dá říct i o divácích. ()

runner85

Včera večer som si chcel spraviť príjemný oddych pri tomto filme čo veľa ľudí ospevovalo. Ľahol som si do postele a pozeral, a zrazu som dostal niekoľko mikrospánkov až som nakoniec podľahol. Hovorím si fajn, bol som unavený a tak ma len spánok premohol. Tak som to skúsil dneska znova. Musím ale nakoniec potvrdiť, že to nebola únava. Ten film je proste nuda. Hudba je pekná, kamera je tiež fajn. Ale k čomu to je keď je dej filmu nudný? Ani moje teplé gaštany čo som si upiekol to nezachránili ... ()

Vědma

Myslím, že Martin Scorsese ví, že ty filmy, které točí teď, jsou ty nejdůležitější, protože už jich moc nenatočí. Na tomhle filmu možná není nic výjimečného, ale je to pocta příběhům, filmům, lidem nadšeným pro filmy, sny a příběhy, knihám a dětem, natočená tak, že vhání slzy do očí. A to stačí. ()

grogodil

Melancholická, dojímavá a hravá pocta, akou je Finding Neverland pre dramatika Jamesa Barrieho, je aj Hugo pre filmového priekopníka Georgea Mélièsa. Síce fiktívna a možno prvoplánová, no vo výsledku aj tak odzbrojujúca biografia a intenzívny útok na srdcia každého milovníka filmového plátna. Pretože kto trochu žije filmom, ten pochopí, ten sa nadchne pre Mélièsovu prácu a tomu Scorsese hladí dušu každým zabrdnutím do filmových dejín. No a kto je v kine len ako nezaujatý doprovod, ten sa aspoň nadýcha voňavej atmosféry, vypočuje Howardov príjemný podmaz a vychutná si veľké dobrodružstvo z francúzskej železničnej stanice s parádnou 3D podporou. ()

Aleee89

(viděno 21. 2. 2012) Po krátké době jsem se podívala na další filmovou poctu filmovému řemeslu (tím prvním snímkem byl pro mě Bio ráj), zhlédla jsem Huga, na něhož jsem se dlouho těšila. Na první pohled film, který do Scorseseho filmografie tak úplně nezapadá, a to především díky svému žánru. Mrzí mě, že se Hugo prezentuje jako rodinný film, ne jako hold kinematografii, který vzdává sám režisér. Úplně z toho cítím Scorseseho nadšení, stejné nadšení, jaké měl i kouzelník, který kinematografii opravdu stvořil, Georges Méliés. Příběh je to dojemný a krásný, přesto neždímá emoce (já bych na strunu klidně přitlačila, někdy to působilo mdle). Hudba skvělá, formálně to vlastně taky vypadá takřka bezchybně. Huga lze považovat za rodinný film, ale těší mě, že se můžu počítat mezi ty, kteří vidí "trochu dále." Marty, potěšil jsi mě, nikdy ses neřadil mezi režiséry, které bych vyhledávala, ale tvůj Hugo mi ukázal, že o tom musím ještě popřemýšlet. Mám chuť se někdy podívat znovu, mám chuť kouknout se na další filmy Méliése, přesto nad 80 procent nepůjdu. Skoro dokonalá forma nestačí k tomu, aby zakryla těch pár trhlin v obsahové stránce. Já chci emoce, já chci, aby mě film srazil na kolena. Hugovi dám další šanci později, třeba hodnocení zvednu. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz