Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

M.i.k.e

do nejmenšího detailu propracovaná a vymazlená pocta všemu filmovému,která pokud nestrhne dějem,tak svým vizuálem zcela určitě.Ještě donedávna by rodinný film od Scorseseho ve 3D,navíc s Boratem v jedné z hlavních rolí,bylo něco nemyslitelného,každopádně tohle se ale hodně povedlo.Spoustu filmů není nutné vidět v kině,ovšem Hugo za to opravdu stojí.3D zpracování je to nejlepší co jsem v kině viděl od Avatara...100% ()

(mOnkey)

Důvodů těšit se na nejnovějšího Scorseseho bylo více než pár. A ačkoliv trailer lákal do kina zejména mladší diváky, případně rovnou děti, český distributor jim očividně zatnul tipec, když se rozhodl uvést do kin (aspoň prozatím) dabingu prostou kopii. I to byl zřejmě jeden z důvodů, proč ratolesti tentokrát zůstaly doma - buď jsou líné číst, nebo číst jednoduše ještě neumí - a na projekci tak vyrazili pouze dospělí. Tedy, dospělý. Jeden. Já. Takže přesto, že trailery se snažily naverbovat na krásně pestrobarevné dobrodružství hlavně děti, jméno režiséra dávalo tušit, že jenom pro ně to rozhodně nebude. A je tomu skutečně tak. Hugo je totiž kromě té na první pohled načančané pohádky zároveň moderní cinefilní poctou filmovému médiu, z níž si nejvíc odnesou právě ti, kteří se o film zajímají trochu hlouběji a pro něž jeho historie nezačíná devadesátými léty. Kvůli Scorsesemu jsem byl nakonec ochotný protentokát překousnout i to 3D, které naštěstí není nijak rušivé ani samoúčelně efektní (takže žádné ostré předměty směřující k vašim očím nečekejte), i když ty brýle mě asi budou štvát už furt. Nebýt pomalejšího rozjezdu, nebylo by co řešit. 85% ()

Morloth

Ten slastný pocit, vidět Mélièsovy filmy na plátně, byl u mne bohužel vykoupen utrpením, jež plynulo z naprosto neživotných dětských charakterů. Pokud má být Hugo filmem pro děti, měl by krom precizní vizuální stránky nábídnout i cosi z toho světa fantazie, který k dětskému světu patří. ()

zbyshek

Tento film naprosto splnil k čemu byl natočen. Splnil vše co si představuji pod dokonalým filmem. Pocta Martinu Scorsesovi za výbornou práci. Byl jsem až dojat, jak film probíhal a velmi jsem prociťoval vývoj. Kdybych mohl dal bych klidně i 6 hvězdiček. Spokojenost! ()

Aljak

Oveľa lepšie ako som pôvodne očakával. Dokonca to nebolo ani tak moc fantasy ako som sa najprv obával, keď som videl ukážky z filmu. A tak napokon veľmi milé prekvapenie, aj keď miestami až príliš idealistické. Veľmi sa mi však páčilo ako boli do príbehu zakomponované rôzne reálne historické osobnosti ako Georges Méliès, Jeanne d'Alcy, a ďalší. Mám rád filmy so záhadami, kde už od začiatku jasne tušiť, že niečo čaká na svoje odhalenie, len netušíme tie súvislosti medzi tým. Hugo u mňa zabodoval, a tá atmosféra stanice Montparnasse bola ohromná. Až na zopár nedostatkov teda veľmi slušné spracovanie. ()

MrPierc

Rodiná pohádka spojená s historií filmu, která je nádherně natočená i výtvarně provedená. Příběh je ale zdlouhavý a nudný. Neuvěřil jsem city herců (kromě výborného Bena Kingsleyho). Kdyby film byl kratší o 126 minut nic by se ve světe kinematografie nezměnilo. ()

Rocky88

Nádherná pocta filmu jako takovému, avšak první hodinu NESKUTEČNĚ uzívaná. Nic nezachrání ani parádní casting, výprava, hudba, Scorsese na rodinné drama prostě nemá. ()

Aelita

Scorsese nejen že natočil příběh čistě pro děti, ale hlavně nenabídl žádného hrdinu, kterého by si divák oblíbil, zamiloval, kterému by ze srdce a nekriticky fandil. Po formální stránce je Hugo skoro dokonalý, po citové - absolutně chladný. Jinak je to ještě jeden znak-důkaz toho, že odchází duch doby druhé generace filmařů. "Praví se, že to, čemu se říká ´duch doby´, se nedá vrátit. Tento duch pozvolna mizí, protože svět se blíží ke konci. Z tohoto důvodu se dnešní svět nedá vrátit k duchu, který byl před stem či více lety, i kdybychom se o to snažili. Proto je důležité využít vše to nejlepší z každé generace." (Hagakure - cesta samuraje). První generace jsou tvůrci němých černobílých filmů. Druhá generace jsou tvůrci hollywoodské klasiky a autorského filmu 20. století. Třetí generace jsou remakeři, klipaři a djeové. Poslední dva roky se roztrhl pytel s nostalgickými ohlednutími za minulou slávou tvůrčího života režisérů druhé generace. Tarr, Malick, Trier, Scorsese a dokonce i Spielberg (recenze Ondřeje Štindla v LN, 25.02.2012) - všichni hodnotili odcházející dobu. Hugo se však vyjímá v této nostalgické řadě tím, že apeluje na diváka, aby nezapomínal - ani na minulé doby, ani na jejich hrdiny. Proto mladičký Hugo je strážcem času. ()

Attta

Film plný emocí, krásné hudby, kostýmů, dobovostí a neskutečně silným a originálním příběhem. Musím říct, že mě hodně zaujaly dětské herecké role, které byly neskutečně pěkně zahrané a já se jen divil nad Asovým hereckým talentem. Sacha Baron Cohen, který zde zahrál obrovskou roli inspektora jen dosvědčuje Scorseseho čich na dobré herce a načasování. Film asi nebude nic moc pro konzumenty akčních nebo komerčních filmů, ale svou roli v(ke) kinematografii si hrdě, zaslouženě a s úctou vybudoval. Někteří zde píší, že se film pomalu táhl, já však takový pocit nemám, protože jak jinak by jste si chtěli vyhutnat něco úžasného, kdyby vám to jen přelétlo kolem očí - to nejde! Vyloženě zasloužené ocenění na Oscarech :) ()

Sandstorm

Hugo je výbornej. K dokonalosti chybí jen málo. Taková milá Scorseseho pocta filmu. Krásná kamera a hudba. Příběh nedokáže tolik vtáhnout, i přes to, že je to krásnej příběh, kterej je zároveň malej, ale velkej svoji podstatou a svým vyzněním. ()

Sinn

Milé. Nejde tomu upřít snahu, ale Amíci mě klasicky zase jednou zklamali. Proč snaha o poetiku Francie a magické kinematografie, když z toho stejně vznikne další, sice roztomilý a vcelku povedený, ale jinak docela obyčejný dětský film? (A pro mě další minus - pozorovat Ajfelku a mluvit u toho anglicky, to já prostě nerada...) Milé, ale nebudu to chtít vidět znovu. ()

Nach

Na tomto filmu jde vidět jedna důležitá věc. Obrovská láska režiséra Martina Scorseseho k historii filmů. Jsou v něm kvanta odkazů na dnes již kultovní první němé filmy a jejich tvůrce, přičemž je důležité dodat, že hlavně díky tomu Huga ocení Ti, co mají v této historii také širší rozhled. Každý záběr je až puntičkářsky dokonalý, herci jsou též se stejnou pečlivostí vedení a vše by vůbec bylo dokonalé, kdyby příběh nebyl takový, jaký byl. A tím myslím skoro až nekompaktnost první a druhé poloviny. V té první chce chlapec zprovoznit mechanického člověka, u kterého věří, že mu dá vzkaz zesnulého otce (dále spoilerovat nebudu). V druhé polovině je však tragédie hlavního hrdiny zcela zapomenuta a příběh spíše sklouzává do vod dějepisných. Vezmu-li obě poloviny jako samostatné filmy, obě by od mé maličkosti dostaly nejméně 85%. Jelikož se však jedná o jeden kompaktní filmový celek, jsem nucen z tohoto důvodu a z pocitů z toho plynoucích snížit své hodnocení na 75%. P.S. A vůbec nechápu Oscara za speciální efekty. Ano, jsou zde hezké, ale Zrození planety opic bylo přece jen o několik levelů výš. ()

O´Neill

Nechápu tolik oscarů, a nominací na oscara, které Hugo dostal. Buď si Martin solidně připlatil nebo jsou v porotě pouze idioti. Hugo je naprosto obyčejná pohádka, která se táhne prakticky od ničeho k ničemu. Má fajn herce, pohodovou hudbu a celkově je atmosféra filmu hodně slušná. Jenže i tak to na více než 65% prostě není. A oscar = Zvuk, Zvukové efekty, Vizuální efekty - seriously? Zrovna tyhle tři oscary měli získat rozhodně Transformers, Hugo se s nimi rovnat prostě nemůže. ()

bourec

Scorsese je hodně nevyrovnanej režisér.Na jedný straně parádní krimi příběhy,drsnej styl,prostě vcelku vytříbenej filmařskej rukopis,a na druhý straně spousty umělecky ambiciózních,ale hodně těžce sledovatelnejch kusů.Ale co za kravinu ze sebe vytlačil,a ještě za to dostal sáček oskarek,to je fakt k neuvěření.Nuda z nádraží.A vo co jde..Vo hovno.Jen sem si v poslední době všimnul,že ty nejlíp hodnocený kousky jsou tady na stránkách pěkný napudrovaný nic.Už se těšim,až některej z hvězdnejch režisérů natočí film vo sraní do sněhu,a vy mu za to dáte každej deset hvězdiček.20%. ()

joker.george

Za tohle si Scorseseho vážím, natočit takovýhle krásný pohodový rodiný film a naproti tomu arogantního Vlka z Wallstreet, dokazuje, že je nadaný všestranný režisér. Zápletka sice na mě působila divně, ale nemůžu film upřít kouzlo, které vyplývá z Paříže, hudby, snímání kamery, paletou barev, přítomností hereckých hvězd, ukázáním vzniku historie filmů a složením poklony prvnímu velkému filmaři... ()

Streeper

Naprosto krásně natočený film. Martin Scorsese to zrežíroval vážně úžasně a velká poklona za herecké obsazení. Ben Kingsley hraje (ostatně jako vždy) skvěle a i hlavní herci nejsou k zahození. Moc se mi líbila atmosféra filmu, hudba a i příběh samotný, ale přeci jen tam občas byli i chvíle, kdy jsem se nudila, ale jinak dokonalé. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz