Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Skuby47

Kouzelný snímek vzdávající fascinujícím způsobem poctu průkopníkům kinematografie, který musí potěšit duši každého milovníka filmového světa iluzí. Zde není třeba nic rozebírat, jen se dívat a vnímat poetickou atmosféru a strhující příběh, který jeho tvůrci dovedli k dokonalosti. Je to úžasný film o lásce k filmu, plný tajemství, dětské fantazie a silných emocí. Jen ta televizní reklama, kdyby ho nerozsekala na kousky. ()

Honzíno

Hugo je bezpochyby perfektně napsán, zahrán, zrežírován a celkově natočen. Avšak celý film šel během projekce tak nějak mimo mě. A i když chápu jeho poctu a jsem obdivovatelem kinematografie, nemohu kvůli onomu pocitu nezúčastněnosti jít z hodnocením výše. ()

dvopet

Hugo a jeho objev filmu. Atrakce stereoskopie i filmové vyprávění ve vyvážené dávce. K prvnímu využití architektury města, nádraží, konstrukce i dekonstrukce iluze ve filmovém ateliéru, ke druhému příběh vedoucí k poznání. Scorsese vzdává hold (nejen) Meliésovi a sám přináší dnes tak potřebnou edukativní hodnotu navíc. Uvažuje nad svou úlohou filmaře a ujišťuje sebe i ostatní, že kinematografie - včetně její teoretické reflexe - měla, má a bude mít smysl. Film jedině pro plátna kin. Setkání s částmi Meliésových snímků ve 3D je prostě fascinující a ojedinělý moment. ()

Samuel7

Hugo na první pohled zaujme svým kouzelným zpracováním, a to nejen překrásnou výpravou, ale i jemně a důmyslně převyprávěným příběhem. Dílčí vsuvky ze životů hlavních hrdinů skvěle doplňují děj, a nade všechny vyniká příběh George Meliese, o tom, jak k filmům přišel. Bylo skutečně krásné vrátit se zpět v čase k počátkům filmu, kdy lidé utíkali ze sálu před vlakem, zobrazeným na stříbrném plátně, či se ,,vydali" na dalekou cestu k Měsíci a film pro ně ještě nebyl samozřejmost, jako je tomu dnes. A nejen ústřední postavy zde vynikají, i další lidé z nádraží a jejich osudy dotváří téměř perfektní dojem, kterým na mě Hugo zapůsobil. Smysl pro detail měli tvůrci opravdu velký, a to se jim náležitě vyplatilo! ()

Kamkon

Hrozně se mi líbil hlavní hrdina v podání Asi Butterfielda - má fakt velký talent, jen nevím, jestli v průběhu natáčení začal mutovat nebo umí geniálně měnit hlas.... Ostatní jsou také skvělý, i Jude Law a pan Christopher Lee, i když tam mají jen malou roli. Je to dobrý film, myslím, že od Avataru je to 2.nejlepší 3D, i když mi připadne, že mohlo být ještě lepší, kdybych neměla blbý brejle, který mi to kazily. Avšak rovněž tam jsou nějaký nelogičnosti (proč komisař nešel pro věci nebo jak to, že kluk v šortkách nezmrzne venku, když je sníh nebo co se stalo teda s tím jeho zápisníkem?). A scénář, hlavně mluvené slovo, je dosti slabý - celkově mluvené obraty jsou dosti nesmyslné a není tam jedna jediná vtipná hláška a je to dosti takové strojené. A jinak taky nevím, co na tom tady všichni vidíte, že to tak do nebes vynášíte... ()

Sfinkter

Hodnotit Scorseseho režii nemá žádný smysl. Ale příběh..příběh - ten mě bohužel vůbec neoslovil. 3D fajn, ale chvílemi nuda k uzívání. Jedenáct nominací - co dělala Akademie, když Scorsese natočil Prokletý ostrov? ()

ivan_drago

Roztomilý příběh s pohádkovou atmosférou o počátcích pohyblivých obrázků... Ale to je tak všechno a na ty oskary mi to moc nepřijde... Navíc mi ta stopáž přišla lehce přepálená a konec až příliš přešťastný a sladký... Jenže to asi k podobným filmům patří... I ti dětští hrdinové mi byli lehce nesympatičtí. Co jediné bylo na filmu opravdu zábavné a vysloužilo mu hvězdu navíc, byla pěkně pojatá, závěrečná exkurze do počátků kinematografie. ()

JimmyII

Možná má Hugo nějaké mouchy, ale jeho atmosféra diváka pohltí a pustí až na samém konci. Scorsese natočil pohádku pro dospělé, oslavu filmu pro všechny imaginativní duše, za což mu patří velký dík. ()

Mrkvič

Neskutečný. Tak jednoduché a přece tak působivé. První polovina filmu je sice takový rozjezd hlavně pro 3D formát, ale druhá polovina je už jen čirá pocta filmům a parádní filmařina. Viděl jsem bez 3D a můžu říct, že tomu 3D uškodilo. Kdyby nebylo, tak mohl mít film klidně 3 hodiny a bylo mnoho scén, u kterých jsem si přál, aby byly delší a nabídly mi více pokoukání. Navíc je to snad první film, u kterého jsem si řekl, že za nějakých 10, 20 atd let bude ještě hodnotnější. Takže žádné technologie, ale srdečné vyprávění. Prostě nádhera. Děkuju panu Scorsesemu. ()

Qitek

Vizuálně úchvatné dílko postrádající jednu věc... Život. Na můj vkus nezáživné až hanba. Na to, že jsem milovníkem filmů už od dětství, ve mne láska k filmu, v tomto filmu, zůstala naprosto chladná. Odtažité a strojené. Barvy a kamera ovšem kouzelné. Nicméně zklamání jakého si Scorsese nezaslouží. A plejáda mdlých hvězd. S výjimkou Bena Kingsleyho. ()

*Barča*

Mě upřímně tento film naprosto uchvátil. Beru to opravdu jako poctu filmovému řemeslu a zpracování tohoto filmu bylo naprosto úžasné. Staré vlakové nádraží, kde se film odehrával mě naprosto dostal, opravdu tleskám. Sice je pravda, že celý film jsem čekala až se to "rozjede" ale ono se nakonec nic moc nestane. Přesto Scorseseho jako režiséra strašně respektuji a všechny jeho filmy miluji. Takže nemůžu jinak než za 5* ()

Gothar

Remeselne dokonalé (kamera, hudba, herci, scény), ale v celkovom dojme mi niečo chýba. Každopádne je to film, ktorý stojí za pozretie kvôli jedinečnej atmosfére, pre mňa to bola príjemná inteligentná oddychovka. Hugo výborne obstojí aj ako pocta tvorivej filmárčine - napríklad rozsypanie papierov bolo stvárnené kúzelne. Nie je to ako Harry Potter, ale stále je to taký slabší úlet. 90 % ()

DivX

Ze začátku jsem pointu vůbec nechápal. Až pak mi to došlo :). Byl jsem velmi překvapen. Doporučuju. 75% ()

LordSnape

Tohle mě docela mrzí, ale Hugo je prostě zážitkově nezajímavý film, který po celou dobu tak nějak poklidně plyne a nic zajímavého se v něm neděje. Zajímalo by mě, zdali je to tak i s předlohou. ()

Yesqward

Očakával som nudnú, staromódnu snímku, no na veľké prekvapenie som nebol vôbec sklamaný. Vykľul sa z toho príjemný mysteriózny film, ktorý stál za to. Sacha Baron Cohen- neviem si pomôcť, ale v každom filme vyzerá inak. Dávam 4* za tú starú atmosféru, ktorá tam bola. 85% ()

Belbo

Hugo a jeho velký objev, aneb jak se jednou prdelí nedá sedět na dvou židlích. Vzpomínám si na začátek června. To bylo řečí na scénář Scottova Prométhea. Nesedí, nefunguje, je děravý a další bla bla bla. Předem s bázní a hanou: nečumím na 3Dčka a nebudu dávat hodnocení za pouze slušnou formální stránku. Hugo ji má dobrou, ale co dál? Film je dělený do dvou odlišných světů, či si na takové dělení hraje. Svět první: Hugo+nádraží+Cohen+jeho pes+Meliés a krámek+vnučka. Pokud si odmyslíme spojnice k druhému světu (Meliesovy filmy) zustena dost ploché torzo ždímající z klasických filmových kliše: ztráta rodiny+samostatnost a život na vlastní pěst, který mi třetí osoba komplikuje. Pro hlavní téma filmu zcela zbytečné. Buď vyškrtnout, nebo natočit delší. Takhle je celé nádraží rádoby světem o němž vlastně skoro nic pořádného nevíme (Vzpomeň me si jak dokázel Spielberg mistrně pracoval s uzavřeným světem v Terminálu). Svět druhý je o něco lepší. Cesta za Meliesem, jeho hledání, nalezení a znovu objevení či zrození, za pomoci chytrého klučiny z nádru. Kdy by Scorsese hodil bobek na rodinný háv a natočil film o Meliesovi, podobně jak Letce, vznikla by umělecká, osobitá a holdy nasáknutá kultovka. Takhle se jedná jen o jednu prdel a dvě rozvrzané židle. A snad mi Packa promine :). ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz