V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

oceanic6

Podľa môjho názoru veľmi slabé, nudné a príliš ukecané. Jednoznačným plusom sú ale dve veci: 1. výborný Jim Sturgess v hlavnej úlohe, 2. nenapodobiteľný írsky prízvuk :) Ale to je tak všetko, pretože film nemá takmer žiadny poriadny dej, kvázi-akčné scény sú príliš chaotické,aby ste si ich mohli užiť a nezachráni to ani nálepka "Nakútené podľa skutočnej udalosti". Jednoducho povedané....nudil som sa! ()

ste

Velmi dobrý představitel hlavní role. Dost jsem ocenila fakt, že je alespoň pro mě zatím neznámý a mohla jsem si ho tedy s postavou ztotožnit daleko snáze. Líbila se mi i kamera s režií. ()

R-2

Snímek který zvláště v Anglii musí bolet. Pomoc Irsku, nebo okupace Irska? To záleží na tom jak se kdo na tuto problematiku dívá. Film vám předvede reálnou situaci v reálné době v reálném prostředí. Nečekejte hrdinskou střílečku, ale kus poctivé filmové práce podle skutečného příběhu z doby ne tak vzdálené. ()

nervana

Martin McGartland zachránil jistě mnoho životů. I proto je pro mě velká škoda, že v těch 2 hodinách bylo málo možností k tomu, aby si divák udělal citlivější vztah k hlavnímu hrdinovy a jeho životu, jelikož těch scén, které by diváka chytly za srdce, tam moc nebylo. Aspoň tedy pro mne. Otázkou je, jestli to tak režisér vůbec chtěl...Možná kdyby se smíchal dohromady Štvanec IRA a Tichý nepřítel, mohl by z toho být parádní kousek. Takhle je to lehce nadprůměrný snímek, který nezklame a který vám dá odpověď na to, jak to zhruba vypadalo uvnitř IRA. ()

chosan

Asi nejhorší film o IRA co jsem kdy viděl. Naprosto zmatený děj a hloupý konec ale to je asi tím že to je dle skutečnosti a tam ty filmy vždy stojí za prd. Možná kdyby to točili amíci bylo by to lepší dávám 40%. ()

mishka.k

Už od prvních minut to bylo hodně drsné a po tom, co jsem den předtím viděla film, který se zamýšlel nad násilím ve filmu, to bylo hodně zajímavé. Ale bylo to fakt silné a člověka to na celé dvě hodiny vtáhlo dovnitř a nepustilo dokud neskončili závěrečné titulky. Pak jsem si musela dát hodně dlouhou procházku a pustit si romantickou komedii, abych se z toho vzpamatovala. Nebylo na tom moc k líbení a není to film, o kterém bych řekla, že je hezký a část té brutality si rozhodně mohli odpustit, ale příběh byl úžasný. A mělo to dokonale udělaný soundtrack. ()

Big Daddy

Je osvěžující jednou za čas shlédnout film bez hollywoodských pozlátek. Příběh podle skutečné události vás tak dokáže spolehlivěji oslovit a místy i dojmout, přesto že se jedná především o žánr akční. Hlavní hrdina je z masa a kostí a kromě problémů s IRA, má i obyčejné starosti dospělého muže. Myslím, že nebylo nutné poodhalovat závěr filmu již na začátku, ale i tak je konec mírně převapivý a dá filmu důstojnou tečku. ()

killa black

Pro mě je tenhle film zklamáním, z tématu Severní Irsko, IRA atd. se dalo vytřískat víc. Ani nevím čím to je, ale nudil jsem se a film proklikával. Možná ty kecy, možná hlavní hrdina, kterej mi do role nesedl, možná chaotičnost fakt nevím, ale podruhý si ten film nepustím a zřejmě pomaže z disku do luftu. ()

Agnostik

Skvělej snímek o IRA,tentokrát o spolupráci jednoho irského mladíka z brity.Oba hlavní zůčastnění Kingsley-Sturgess,se velice dobře zhostili svých rolí..Holt drsná země......se vším všudy!Výborná podívaná! ()

Mark1983

Určité scény tam jsou až reálně nepřijemné,ale celkově se jedná o docela dějový a napínavý thriller,který neurazí. ()

Sa.sa

Silný film s příběhem a dle skutečnosti ;) Holt musela to být "sranda" v té době a nebylo jednoduché přežít a zachovat si tvář...Ale musí se nechat, že má tuhý kořínek a přežít mučení, útěk a 6 ran z blízkosti to se musí nechat ;) Na druhou stranu je to život: bez přátel, rodiny, blízkých, důvěry a nutnosti se neustále ohlížet přes rameno...?! To je otázka... ()

maart

Je to výborné, určite si to zaslúži mať viac ako 80% preto tých 5*, 4* sú málo. Uveritelnejšie ako iné filmy s podobným námetom prepchané ťažko uveriteľnou akciou a nadľudskými schopnosťami hlavných hrdinov. ()

disstanda

Politický thriller z prostředí IRA a příběh jednoho z mála práskačů v dějinách této organizace od jeho napojení na Brity až po hořký konec.. Mrzelo mě, že se film nezabýval celkovou problematikou tohoto konfliktu, ale plusem je reálné ztvárnění prostředí z Brity okupovaného Severního Irska. Vojáci na ulicích, všudypřítomné kontroly atd.. Z novějších děl bude pro mnohé snad zajímavé např. "BloodySunday" či novinka "Hunger" o politickém vězni Bobby Sandsovi. Ze starších pak "Ve jménu otce" ()

JerryPilsen

Drsné prostředí a neustálé nebezpečí prozrazení v trochu suše vyprávěném příběhu,kde ale obsah určitě vítězí nad formou. ()

KcarlosK

Hodně působivé drama o IRA, o praktikách jejich a Britů. Těžko volit stranu, když hovada jsou všichni. Motiv hlavního hrdiny není zas až tak čestný, jak jsem čekal. Michael Collins by se asi nestačil divit, jaký kšeft se stal z jeho boje o svobodu. Nicméně jedno je jisté - IRA nezapomíná. ()

Podfuck

Uz davno som nepotraboval k filmu titulky. Inak velmi pekne natocene a skvelo zahrane (Sturgess), perfektne vybudovana atmosfera. ()

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)