Daleko od hlučícího davu

• USA Far from the Madding Crowd (více)

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná a také hodně svéhlavá. A jako mnoho svobodomyslných žen, to ani ona nemá lehké. Tím spíše, že žije ve viktoriánské Anglii druhé poloviny 19. století. Bathsheba se v okamžiku, kdy po svém strýci zdědí usedlost v panství Wessex, promění z obyčejné venkovské dívky v nezávislou a cílevědomou statkářku. A to z ní dělá lákavou partii pro to, čemu se zatím snaží vyhnout – manželství. Nejprve odmítne lásku chovatele ovcí Gabriela Oaka (Matthias Schoenaerts), zklame i naděje zámožného starého mládence Willliama Boldwooda (Michael Sheen). A rozhodne se na zděděném statku hospodařit sama, bez mužské pomoci. V tehdejší době to byla nevídaná odvaha, ale Bathsheba díky svým schopnostem, přímočarosti i vrozenému šarmu uspěje. Pak ale vstoupí do jejího života mladý, pohledný, sebevědomý a arogantní seržant Frank Troy (Tom Sturridge). Přesně takový muž, s kterým by se racionální a sebevědomá Bathsheba rozhodně nezahodila. A k překvapení předchozích nápadníků právě on v ní dokáže probudit vášeň. Vášeň, která se stane osudnou nejen Bathshebě. (CinemArt)

michael.f

Na film jsem šel především kvůli Carey Mulligan, která mi je velice sympatická už od doby, co jsem ji poprvé viděl v Pánovi času a musím se přiznat, že od filmu samotného jsem čekal takovou trochu horší Jane Eyre. Pletl jsem se velice. Navíc úžasný soundtrack, z kterého jsem měl chvílemi dojem, že v něm slyším Einaudiho rukopis. A skoro úplně nejvíc jsem byl překvapený z Careyina pěveckého nadání. ()

RoyBatty444

Príroda, výprava a utrpenie mladej dedičky dobré. Nič svetoborné a trochu nudné svojou čistou zameranosťou na depresiu a umieranie oviec. ()

Hedja

Nějak nechápu do čeho/ proč se to Vinterberg pustil. Po Submarinu a Honu bych něco takového nečekala... Jinak k filmu: krásné kostýmy, výborná kamera (obzvlášť záběry na dlouhé pohledy jednotlivých postav) a přijatelné převyprávění. Nic víc, nic míň. Nerealistický romantický příběh, který se někomu může líbit, někomu ne. Konec pobavil, vlastně dokonce doslova rozesmál mě, i nemálo dalších přítomných diváků... ()

kasol

Opět brilantní nyní již třetí filmové zpracování románu od T. Hardyho. Jeden z mála románů tohoto spisovatele, který nekončí příliš tragicky. Příběh nastiňuje venkovské prostředí staré Anglie. ()

Martinko991

Natočené pekne, krásna príroda, prostredie, kostýmy. Na film sa dobre pozerá a je to taká oddychovka od reality, avšak pre mňa "len" ďalší romantický film určený hlavne pre nežnejšie polovičky na ktorý čoskoro zabudnem, že som ho niekedy aj videl. ()

Kamil111

Klasika (i když jen takový lepší román pro ženy) natočená za použití velmi současných výrazových prostředků, což je na první zhlédnutí plus i mínus. Potřebuje čas a odstup na řádné zhodnocení, ale výtvarné pojetí, kostýmy a kamera (nejen její kouzlení s barvami, ale každý propracovaný detail) jsou vynikající. Hudba Craiga Armstronga také není špatná. Myšlenkové pochody hlavních postav občas vzbuzují rozpaky (anebo jsou příliš sestříhané), nicméně čtyři hvězdy jsou odpovídající. ()

amanda7

Neviem ale toto ma minulo. Chválim pekné poetické, miestami mi prišli až dokumentaristické, obrázky krajiny a prírody, ktoré vyvolávali odstup od diania. Akoby sa tam nič dôležité ani nedialo. A obsadenie filmu ma v tom len podporilo. Pre mňa zase slabina v hlavnej hrdinke, ktorá pôsobila mimoriadne nesympaticky a bez emócií. Bohužiaľ zase Carey Mulligan. A nedokázala ma strhnúť na svoju stranu ako slobodomyselná a nezávislá, že čože ? Ku koncu filmu som ju už totálne neznášala a bola to otrava. Veľmi zabudnuteľný film. ()

demovka

Ano, je to romance převážně pro dámy. Je opravdu zajímavé, že tuto knihu napsal muž a film docela slušně zrežíroval muž. Líbí se mi, že téma venkovských děvčat bez vzdělání, prosperujících i neprosperujících farem, pohledných vojáků a obyčejných farmářů je tu ukázáno jinak než v Jane Austenové. jsou zobrazovány méně romanticky a více realisticky - požáry, chudoba, práce a vše se může každou chvíli změnit. Jen čas vše vyřeší sám. Hlavní hrdinka má být emancipovaná. Pokud tak někomu připadá, tak je velmi nenásilným způsobem. Je přesvědčivá a celkově role C. Mulligan sedla více než ostatní role v ostatních filmech, např ve Velkém Gatsbym. Michael Sheen je tak přesvědčivý, až z něj jde strach. M. Schoenaerts taktéž hraje svou roli velmi dobře, je dobře na roli stavěný. Vypadá opravdu obyčejně a zamilovaně, ale na druhou stranu je opravdu pevný ve svých názorech a postupem času svou šéfovou krotí tím správným rozumným způsobem. ()

teckax

Natočte mi film o čem chcete uprostřed krásné anglické krajiny a já prostě pod 3* nepůjdu! Netajím se tím, že tuhle staropanenskou viktoriánskou literaturu zrovna nemusím... a přiznám se, že teď nevím proč. Příjemný oddych, nádherná příroda, pěkně zahraný... a pan Oak se tímto propašoval na super tajný list potenciálních platonických loverů 😉 ()

avalonek

Jak já miluju romanťárny a jak moc miluju šťastné konce,takže jsem byla nadšená z nádherného filmu..Krásné a asi si přečtu i knihu ()

gizi

Přišlo mi až moc roztahané. Romance mě za srdce skoro vůbec nechytla, to ale neznamená, že byl film špatný, jen mu prostě chybělo něco, aby to byl opravdu nadprůměr. Na jedno shlédnutí OK, opakovaně netřeba. 65%. ()

remotrumpet

Síce, okrem iného dávam aj súkromné hodiny hry na klavíri, však pre takúto kind of šovinistické prasa/feministická sviňa slečna Pačmaga nemám žiadny voľný klavír navyše, a radšej budem v kľude ďaleko preďaleko od tohto hlučného davu, alebo inak - kde sa dvaja zoofilofarmáry bijú, tretí na klavíri vyhráva... "Daš mi dvadsať libier?!" ()

Vila_Malvina

Nádherné po všech stránkách, romantické, dojemné, dramatické a napínavé do poslední chvíle, krásná hudba i vizualita, romantika jak má být! ;) ()

Thalin

Dobře natočené i zahrané, ale celou dobu jsem vrtěla hlavou nad stupiditou hlavních postav. Ona je veliká statkářka a samostatná ženská, ale přitom je neuvěřitelně hloupá a tak trošku pokrytecká. Odmítá jedinýho pořádnýho chlapa široko daleko, odhání všechny, protože přece manžela nepotřebuje a pak si kvůli sexuálnímu poblouznění vezme vola, kterýmu to křiváctví vyloženě řve z očí a který není ani poloviční sympaťák, jako ovčák. Který jí  (kdo ví proč) tak dlouho nadbíhá, místo toho, ab se na ni vykašlal a našel si nějakou, která mu nebude pohrdavě dávat najevo, že chlapa nepotřebuje. A pak najednou procitne, no kdo by to čekal. Klišé střídá klišé, hezké krajinky i prostředí obecně, ale hloupost a zatvrzelost Bathsheby mě tam vcelku rozčilovala. ()

mullerad

Romantický film na štýl ženských románov. 100krát vypočutý príbeh, hviezda navyše za výborný výber hercov a pokora a skromnosť hlavného hrdinu. ()

Shorty-na

Veľkým kladom je krásna vizuálna stránka a výborná hudba. Oceňujem, že sa film nevenuje len Bathshebe a dostatok priestoru dostáva aj Gabriel. Avšak ďalšie postavy sú z môjho pohľadu dosť upozadené. Vzhľadom na dĺžku filmu je preto napr. oklieštený príbeh vojaka Troya, čo považujem za škodu. Ale aj tak sa rozhodne jedná o vydarenú adaptáciu s hlavným hrdinom, ktorý sa môže rovnať pánovi Darcymu či pánovi Thortonovi. Stojí za zhliadnutie. ()

kecal

Spíš romantika, než drama, ale rozhodně povedená. Je vidět, že to napsal chlap a taky kdy to napsal. Dobře natočené s dobrou hudbou a herci. Z dnešního pohledu se může zdát divné, proč by o takovouhle krávu měli ti dva pánové takový zájem, ale v té době se to asi vážně mohlo stát. Škoda jen, že to s obouma dopadlo tak špatně, ale tehdy to asi autor viděl jako dobrý konec. Dnes by asi bylo Oaklimu dopřáno odcestovat do Ameriky. ()

Eletenia

Pár světlých chvilek tu je, ale celý film to nemůže zachránit. Hrdinka, která má být silná a nezávislá, je asi v první části filmu. V půlce se zní stává hrozná naivka, která si vezme největšího blba, má dluhy, nic nezvládá a nakonec jí zachraňují muži. Jediné pozitivum je krajina a vražda z vášně. ()

Halekal

Dobře odvedené řemeslo, příběh pěkně plyne, paradní anglický venkov, dobré herecké výkony. Proč ale Thomas Vinterberg natočil po nepřekonatelných Rodinné oslavě a Honu veskrze romantický příběh? V momentech, kdy může jít syrově na dřen lidské psychiky, jenom nechá běžet děj. Tom Sturridge sice občas vypustí své běsi, Michael Sheen svou nevyrovnanost a křehkost, ale Carey Mulligan a Matthias Schoenaerts jsou jacísi nedotvoření. Možná má odrážet nejasnost o jejich místě v životě a světě, zrcadlit dobu a místo děje. Ale přece, třeba Polanski šel v Tess hlouběji... Zdá se, že to může být mrhání výjímečným talentem Thomase Vinterberga. Nebo nutný kompromis v kariéře? Bergman, Tarkovksij apod. je nedělali. Kvůli respektu k režisérovi a krásným scenériím nakonec 4 hvězdy. ()

Michael Sheen bude neziskový herec

Michael Sheen bude neziskový herec

11.12.2021

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

16.11.2014

Natočil jeden z nejlepších filmů roku 2012, sklízel s ním ovace po celém světě jak od kritiků, tak od diváků a zviditelnil se i filmovým fanouškům, kteří o něm do té doby neslyšeli. Jeho další film,… (více)