Daleko od hlučícího davu

• USA Far from the Madding Crowd (více)

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná a také hodně svéhlavá. A jako mnoho svobodomyslných žen, to ani ona nemá lehké. Tím spíše, že žije ve viktoriánské Anglii druhé poloviny 19. století. Bathsheba se v okamžiku, kdy po svém strýci zdědí usedlost v panství Wessex, promění z obyčejné venkovské dívky v nezávislou a cílevědomou statkářku. A to z ní dělá lákavou partii pro to, čemu se zatím snaží vyhnout – manželství. Nejprve odmítne lásku chovatele ovcí Gabriela Oaka (Matthias Schoenaerts), zklame i naděje zámožného starého mládence Willliama Boldwooda (Michael Sheen). A rozhodne se na zděděném statku hospodařit sama, bez mužské pomoci. V tehdejší době to byla nevídaná odvaha, ale Bathsheba díky svým schopnostem, přímočarosti i vrozenému šarmu uspěje. Pak ale vstoupí do jejího života mladý, pohledný, sebevědomý a arogantní seržant Frank Troy (Tom Sturridge). Přesně takový muž, s kterým by se racionální a sebevědomá Bathsheba rozhodně nezahodila. A k překvapení předchozích nápadníků právě on v ní dokáže probudit vášeň. Vášeň, která se stane osudnou nejen Bathshebě. (CinemArt)

Lovely.Bones

Tohle bych poslal rovnou do televize. Myslím si, že takovou melo-dramatickou adaptaci knihy, jejíž děj se odehrává na přelomu 19. a 20. století viděl už každý a poslední dobou se jich na můj vkus točí až moc. A tenhle se rozhodně řadí mezi ty průměrné. Děj je velice neoriginální, alespoň na můj vkus. Carey Mulligan by měla být tou nejkrásnější a nejemancipovanější ženou v celé Anglii. Ta se nechce vázat, dokud nepotká velkého a urostlého farmáře bez práce. Shodou náhod zdědí po své strýčkovi obrovskou farmu. Tam svého nápadníka číslo 1 zaměstná. Pak se ukáže postarší vlastní vedlejší farmy. A ten se stává nápadníkem číslo 2. A aby to nestačilo, tak se kolem ochomejtne ještě fešácký voják, kterému nevyšla svatba s Juno Temple. V průběhu filmu se jeden z těchto nápadníků stane maniakem a dvakrát zemře, druhý se stane chladnokrevným zabijákem třetí se na konci filmu políbí s hlavní hrdinkou se sluncem v zádech. Ach, jak originální. Herci také předvádějí ve větším množství spíše průměrné výkony, až na moji milovanou Juno Temple, která je vskutku skvělá, ale na plátně si moc místa neužije. Všechno ostatní je kolem a kolem normální. Jediná věc, která mě udržela ve stavu bdění byla píseň Let No Man Steal Your Thyme, kterou naprosto bravurně zazpívala Carey Mulligan. Celkový dojem z filmu my přišel, že BBC nenechalo tvůrcům vytvořit seriál a tak musely děj celé knihy smrsknout na 2 hodiny a takhle to bohužel nedrží moc pohromadě. Tohle je čistý průměr a doporučuji vám si počkat na to, až to bude dávat v televizi. PS: 7 divaček, které seděly v řadě za mnou, tak na konci vytahovaly kapesníky. Na ženské publikum to tedy působí zřejmě jinak, než na mě ;-) ()

Jaro_slav

Milostný trojboký jehlan, ze kterýho se na konci stane polopřímka. A proč ne? Je to celý takový zjednodušený a líbivý, že by to šmahem šlo odsoudit, jenže občas člověk chce vidět něco právě takovýho. 60 příjemnejch nekonfliktních ovečkovejch procent. ()

Nethar

Takové klasické romantické drama 19. století, Jane Austen, větrná hůrka, Emily Bronteova, Downton Abbey a tohlencto všechno. Bylo to pěkné, pamatuji si hlavně, že byla pěkná Carey Mulligan. Jinak jsem se při sledování trochu nudil a zabýval důležitějšími whiskami. ()

Stranger885

Chtěl bych zažít dobu, kdy bylo asi zřejmě úplně normální přijít k ženě, se kterou navíc mluvím poprvé, možná podruhé v životě a oslovím ji ,,madam, vezmete si mě? Moc se mi líbíte a tady máte jehně“. To je halus. Scénář je hezky napsaný a ztvárněný. Z počátku se to zdá být jako obyčejná věc, která nijak nenadchne, ale postavy se postupně odkrývají a vše začíná být zajímavější. Matthiase jsem si oblíbil a už od počátku jsem si říkal, že to neskončí dobře a šťastný zamilovaný páreček jako z telenovely tady neuvidím. Zvlášť, když Carey Mulligan hrála svou roli dokonale, a tudíž mi Bathsheba Everdene začínala postupně lézt na nervy. Docela se zájmem jsem sledoval, jak to dopadne. Po zhlédnutí jsem se dozvěděl, že je to jen prequel. To znamená, že se zde nemůžeme bavit o dobře napsaném ději, nýbrž opsaném, ale i tak to bylo dobré. ()

gumolit

K filmu len toľko že to natočil režisér skvelého filmu ,,HON" a keď chlapi chcú nejakú ženskú mať na mäkko stačí im pustiť túto romantickú drámu o tvrdohlavej žene ktorá si mohla vyberať z 3 chlapov jedného bohatého, druhého arogantného a tretieho chudobného a pracovitého hádajte ktorého si nakoniec vybrala Ale film bol fakt krásne natočený a dostane to nielen naše milé žienky ()

Renfield

Daleko od hlučícího davu a Thomas Vinterberg? Kdybych neznal jméno režiséra, to jeho by mě tedy určitě nenapadlo. Ne že by to bylo špatně natočené, to spíše naopak. Ale že si Vinterberg vybral zrovna tento scénář mě opravdu překvapuje. Ten je sice podle knihy, takže chápu, že má své limity, jenže tím je ochuzena síla příběhu. Ono totiž, když je hned na začátku filmu jasné, jak to celé dopadne a opravdu to tak dopadne (i když na konci přeci jen malá naděje byla) je něco špatně a to vůbec u Thomase Vinterberga. Pravdou je, že než se příběh dostane k tomu konci, má své silné chvilky a dění je vcelku zajímavé... ještěže tak! Celkově mě ale hlavní hrdinka svou hloupostí a neschopností spíše rozčilovala. Ono vlastně ani její obsazení nebylo nejšťastnější. Carey Mulligan je sice vcelku dobrá herečka, ale alespoň v této roli charisma a krásu postrádala, když k tomu přidám ještě její chování, nevím co by na ni všichni ti pánové viděli. Přesněji řečeno dva pánové, co viděl Frank bylo jasné. Proto nezbývá, než obdivovat jiné stránky filmu... především výpravu, dobová atmosféra a kostýmy, to byla opravdu nádhera, taktéž hudbu a samozřejmě kameru. Na ten anglický venkov a okolní krajinu se prostě krásně kouká. 60% ()

suzanne1997

Silný příběh, takový, kterému nechybí napětí, když ho nejmíň čekáte, takový, který vás rozesmutní a rozveselí zároveň. Energie z něj čiší doslova v každé minutě, nechybí v něm odhodlání, očekávání, ale ani láska. Ta i když ji člověk nevnímá dokáže docela dost otřást jeho základy. Dlouho jsme neviděla nic podobného, s tak výborně podanými hereckými výkony, že se mi ještě teď třesou ruce a běží mi mráz po zádech. na druhou stranu se musím usmívat, protože na nic lepšího a hlavně přesvědčivějšího se mi dosud nepodařilo narazit. Tenhle příběh cením vysoko, opravdu vysoko. Je to příběh, který chytí za srdíčko a myslím si, že každý si v něm něco najde, i když to není zrovna romantik nebo alespoň krajní podporovatel tohoto žánru. zanechá ve vás stopu, alespoň si to tedy myslím, a osloví vás, tedy doufám. Já bych na něm neměnila nic, pokud totiž zapřemýšlím, jediná změna a všechno by mohlo dopadnout jinak, celý koncept by se mohl zhroutit jako domeček z karet. Ještě dovolte pár posledních vět mého komentáře. Já jej podporuji, líbí se mi a dostal se mi pod kůži, právě proto jej sama za sebe doporučuji, myslím si, že každý, komu romantika nevadí, by jej měl vidět. A dokázat se do něj vžít, stát se na ty dvě hodiny jeho součástí. On si to totiž zaslouží! A dle mého názoru opravdu nebudete litovat. ()

Greg25

Divák neznalý předlohy má v první polovině filmu smůlu. Malebné scény s pečlivými dialogy, které v první části netvoří souvislý celek, ale jen jednotlivé mozaikovité útržky. Je to logický problém adaptace, protože dvě hodiny jsou na Hardyho svět prostě málo. Skvělé obsazení, nádherná kamera a kostýmy dokonale podtrhují to nejdůležitější z knihy, nikoliv však všechno. Lehce diskutabilní je i chemie mezi Mulliganem a Schoenaertsem, oni hrají skvěle a hrají skvěle zamilované, ale tak nějak každý zvlášť. Jakoby ta láska stála mimo toho druhého, což nakonec může být i úmysl, těžko říct. Každopádně důstojná adaptace, ne plně využitá, ale dobrá ano. 80% ()

kartacek

No panečku - to je romantika! Příběh o tom, kterak Batsheba nakonec přeci jen pochopila, že tam v hrudi jí tepe srdce. ()

Pawlisman

Jako četl jsem předlohu a snažili se to vměsntnat slušně a ani si příliš nevymýšleli. Přidali více kýče a namísto té knižní realističnosti vsadili více na romantiku a bohužel i kýč. Ale přesto - zpracování knihy slušné a to se často nestává a tak hvězdu spíše nahoru. Pro dámy, proč ne.. ()

RickyFitts

Předlohu neznám, ale události ve filmu přicházejí překotně a postavy jednají nelogicky. Delší stopáž s vysvětlováním by tomu asi pomohla. Krajinky jsou pěkný a zvířátka jsou milý, režie je ale dost bez nápadů (tenhle člověk natočil Festen?!!) a ve svém žánru ten film asi rychle zapadne. ()

P-puma-

Jo no hezky pokus o napodobeni klasickych britskych historickych filmu, ale za me dost nepovedeny. Vzhledem k tomu ze jsem knihu necetla tak dlouhe pohledy hlavni hrdinky fakt nechapu. A vubec nebudu komentovat, ze hlavni hrdinka je hloupa husicka. ()

Mlle

Životní zkušenost sebestředné slečinky, která má víc štěstí než rozumu, a to v povedeném, výpravném podání, jež oceňuji. Navzdory tomu se necítím být cílovou skupinou, což bych si u Thomase Hardyho asi přeci jen dost vytýkala (musím ale na rovinu uvést, že ho znám jen z filmových adaptací). Modrotiskové farmářské šaty mě naprosto uchvátily, práce na farmě mě taky baví, takže asi jo, jednou se to vydržet dá. ()

Platom

Od začátku průhledné takovým způsobem, že vidíte až na samý závěr filmu a to, co se děje mezi začátkem a jeho koncem už je tak nějak vedlejší, ale celkem slušně se na to kouká a určitě to nenudí. Prostě další tradiční romantika, která se snaží tvářit netradičně a občas jí to i vychází. Carey Mulligan hraje velmi slušně. ()

theSaint

Dalo by se to shrnout slovy "klasická ženská". Nesouhlasím s tvrzením, že daná slečinka by byla až tak nesnesitelná. Tři muži.. Pro nepolíbenou kočku celkem prekérka. Všechny žádosti přilítly vskutku bleskově (tak to dříve prostě bylo.. Mám love, zajistím Tě, šup a slečinky jásají, lepší budoucnost v dohledu, čistě praktická záležitost) a to někomu holt sedět nemusí. První panáček na holení.. Sympaťák, rovnej chlap, fešák, fajnovej věk, umí chytit za práci.. ale .. Přepálil start, šel na to moc zhurta, naše kráska se polekala a tak mu nezbývá než si pár let počkat na svoji chvíli. Druhý rytíř.. Evidentně slušnej chlap, zajištěný, možná až moc, vážený, gentleman.. ale.. Co si budeme vykládat, už není nejmladší, jiskření nulové, přitažlivost se nekoná, tudíž tahle volba by byla čistě racionálního rázu. To není nic pro naši princeznu, chce to holt starou dobrou chemii, trochu toho pudu, bez toho je to núďo, to vám potvrdí každý solidní expert přes vztahy. Osudový muž numero tři.. Krom toho, že je to nejvetší vůl, tak zabírá prvenství v blbnutí hlav prdelkám. Playboy, sebevědomý vojáček, který svou drzostí vyhrává a předbíhá oba soky a to jen tím, že jsou oba až moc zdvořilí (to ocení madam, co už pár volů potkala, nikoli nepolíbená nespoutaná krasavica). A tak se oddává tomu největšímu kreténovi, jelikoż si nadrzo troufnul sáhnout naší princezně do rozkroku. Holt, touha je touha, známe to všichni, že? Přichází prozření.. Manžel idiot, co si nezasloužil o moc víc než díru do jeho vojenského srdce. Tím je ze hry. Druhý odpadá též- nikdo se ho přeci neprosil, aby ho střílel, že? No a jsme zpět u prvního, který si upevnil svou pozici v průbehu let svou věrností. Trvalo to, ale zazlívat jí to nemůžeme, však se princezna jen hledala a všichni po ní chtěli všechno hned, ne? Co z toho plyne? Máme další důkaz, co s chlapama dokáží ženy (bůh jim žehnej). Nebo to jsou naše ega? Že nemile snášíme odmítnutí a že počkat se někdy vyplácí. Že ženská si prostě musí vybrat vola jen na základě fyzické přitažlivosti.. a spálit se. A zpětně ocenit to, co dříve nedocenila. Tenhle kruh je tu od počátku věků a mě stále baví. "Klasická ženská". ()

adriane9

Nezapomenu na Carey Mulligan jak její pěvěcký výstup ve filmu Stud prý rozbrečel v reálu herce i štáb. Byla tam úžasná prostě role šitá na míru, ale tady jsem jí to nevěřila. Hodně dám na detaily a ona se mi do této doby nehodí výrazem, vystupováním a ani neměla v sobě tu sílu, co by tato hlavní role měla mít. Příběh mi přijde obyčejný a to v jakékoliv zfilmované verzi. Hodně situací mi přijde nedokončených, to co je hezké a má téma na pokračování se utne a to co vesměs nudí je tu rozeseto po celém filmu. Rozhodně je ale co chválit, a tou je místo natáčení, kostýmová výprava, hudba, sympaťák Matthias a také scéna s písní Let no man steal your thyme ( Carey mě zpěvem zaujmout prostě umí). ()

Michael Sheen bude neziskový herec

Michael Sheen bude neziskový herec

11.12.2021

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

16.11.2014

Natočil jeden z nejlepších filmů roku 2012, sklízel s ním ovace po celém světě jak od kritiků, tak od diváků a zviditelnil se i filmovým fanouškům, kteří o něm do té doby neslyšeli. Jeho další film,… (více)