Příběh se odehrává v malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Obyvatelé touží stát se obcí „průjezdní“, a protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, vynaloží velké úsilí, aby se v obci konalo mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně. Obec žije přípravami, ale nejen jimi. Souběžně s nimi se rozvíjejí zřejmé i nevyslovené vztahy obyvatel, a jak přípravy ovlivňují jejich život, tak jejich vztahy ovlivňují průběh příprav. A jednoho dne konečně mistrovství vypukne... Jak dopadne, a zda budou mít obyvatelé skutečně obec „průjezdní“, na to si už počkejte do uvedení filmu. (oficiální text distributora)

MartinX.

Od Roberta Sedláčka čekám po Pravidlech lži jen solidní filmy. Pokus o politickou satiru je, po několika dokumentech, které se české politiky výslovně týkaly, zcela konsekventní. Takže jsem vlastně čekal docela hodně. Což je vysoká laťka, kterou tenhle film, upřímně napsáno, nepřeskočil. Předvším proto, že - znaje nepatrně střeva české politiky z vlastní zkušenosti - vidím naše papaláše podstatně kritičtěji. Je to větší bláto a panoptikum. Za sebe bych za optimální metodu jak se tomu světu přiblížil, viděl spíš v poetice 60. let, třeba u Formana (Hoří, má panenko), nebo dvojice Papoušek-Passer. Čtyři body dávám jako povzbuzení nebo výraz sympatií, přesněji to je tak 3,6. ()

vojo

Pri snahe opísať tento film ma napadajú viaceré síce, no jedná sa o jeden z najvydarenejších českých filmov poslednej doby a z R. Sedláčka robí pre mňa jedného najzaujímavejších tvorcov o ktorého tvorbu sa budem zaujímať a z napätím očakávať ďalšie jeho filmy. A k tým síce. Síce sa pri sledovaní neubránite zrovnávaniu s Dědictvím, síce nevydrží po celú dobu držať vysoké tempo nasadené pri predstavovaní postáv, síce má určite štýlovú rozháranosť a dalo by sa nájsť ešte niekoľko rýpnutí, no ide o naozaj o výbornú satiru, ktorú asi mnohí podľa nízkych hodnotení celkom nepochopili alebo nerozdýchali?:) ()

Luk Skywalker odpad!

Nedodíval jsem se do konce. Něco tak nudného, nezaživného a nevtipného (zvlášť když jde o komedii) jsem snad ještě neviděl. Nejspíš jsem to nepochopil (to by odpovídalo hodnocení ostatních). ()

alambert

Když vynechám fakt, že smysl tohoto filmu chápe každý jinak (a někdo vůbec), tak největší problém vidím ve zvuku. Tak třetina dialogů je tak zahuhlaná, že jí není vůbec rozumět, a navíc i hudba je taková necitlivě zmixovaná, občas až zcela nevhodně. ()

Olík

Malá jihomoravská vesnička na konci světa využije tradiční mistrovství Evropy ve vábení jelenů k pokusu o vymámení nové silnice z ministerské návštěvy. Venkovská satirická groteska, v níž se Formanovsko-Passer-Papouškovské momenty střídají s totálně hluchými místy. Když už jsem zmínil legendární FPP trojici - chtělo to větší využít jejích osvědčeného obsazování rolí herců-neherců. Někomu se civilní projev povedl na jedničku (M.Trnavský, E.Vrbková), někdo svým herectvím spíše rušil (P.Zedníček, J.Plesl). ()

Puol

Úprimne tak max. za 7/10, ale pôsobilo to na mňa tak sympaticky-civilne. I keď niektoré postavy boli ujeté až príliš. ()

danek22

Styl vyprávění u tohoto filmu mi nesedl, neříkám že je to špatné, ale není to můj šálek kávy. I když věřím tomu, že tahle káva někomu chutná. ()

Heavyman

Herci mlčí,šeptají,huhlají nebo hučí do rohu s dementním výrazem. Hlavní představitel byl fakt na ránu. Co film zachraňuje od naprostého propadu do ztracena je příjezd pana premiéra a několik málo tváří co prostě nezklamou a Trnavský, kterého jinak opravdu nemusím zde předvedl svůj snad nejlepší filmový výkon. ()

janouch

Nechápu jak čeští filmoví akademici mohli tento skvěle bizarní a inteligentní filmek opomenout! Jeden z nejlepších snímků 2009 pro mě vůbec....90% ()

mi-ib

"Myslíš, že to máme pod kontrolou?" - "Ne." Zvažoval jsem i čtyři hvězdičky, ale přecejenom jsem po první euforii trochu zmírnil. Film je velmi skromnej a humor je dosti uvěřitelnej, jen by člověk nečekal, že se toho tolik stane v souvislosti s jednou akcí. Pro mě čistokrevného měšťáka to byl velmi zajímavý pohled do dění na vesnici. Na samotném filmu mi vadilo, že jsem občas nerozuměl co si ty postavy mrmlaj pod fousy. *SPOILER*Za velmi laciný fór považuji ožrání pana premiéra.*/SPOILER* Každopádně v několika pasážích jsem se velmi bavil, a proto dávám velmi silné 3*. ()

dainio

Jasné žánrové vybočení. Režisér Robert Sedláček po vynikajícím psychologickém dramatu "Pravidla lži", které se stalo jedním z mých TOP českých filmů této doby, okusil opět něco nového. Nedá se ani přesně říct, o jaký žánr se vlastně jedná. Nejlépe to asi vystihuje spojení "komunální satira". Film, který je prakticky o ničem (dá se to tak říct). Věřím, že mnohé diváky nejspíš netáhla osa příběhu -- ME ve vábení jelenů, návštěva premiéra, výstavba silnice. Jenže, ona ta prostost děje, vesnická morálka, přirozené dialogy a leckdy i "okatá" krkolomnost prostě a jednoduše funguje. Muži v říji dokonale ukázali, jak to chodí v malé vesničce, která se připravuje na "velkou" událost a jak se jednotlivý venkované probouzejí ze svého laxního života. Při sledování snímku, jsem zachytil podobnost se snímky ze zlatých 60.let. V té době se také točily filmy prakticky o ničem, ale i tak měli něco do sebe. Například takové "Intimní osvětlení" od Ivana Passera ... vidím, v tom velkou symbiózu. A tak i tento počin bych zaškatulkoval do podobné sorty filmů. Nesmím také zapomenout, že herecké obsazení je opravdu výborné a ten, kdo viděl Sedláčkův předchozí film, tak si jistě všimne, že režisér z něj obsadil nemálo tváří i do tohoto počinu. Hodnotím ****. ()

Cruchot

Škoda slabšího scénáře a celkové roztříštěnosti filmu. Mohlo jít o jednu z nejlepších českých komedií za dlouhá léta. Herecké obsazení je totiž luxusní a díky výkonům výtečného Jaromíra Dulavy, Igora Bareše nebo třeba Marty Vančurové ("Vypadáte tak starý") se vyplatí film vidět minimálně ještě jednou. První polovina snímku je poměrně dost nudná, ale vyplatí se vydržet. Minimálně od scény na přejezdu a příjezdu premiéra je to už jiná káva, ale celkový neurovnaný dojem to nevylepší. 70%. ()

anitae

Tak ta jedna * je za hochy z travesty skupiny a premiéra a ta druhá za to, že jsem to vydržela až do konce. Další film o kterém nevím co si mám myslet. ()

GlamourCat odpad!

Tenhle pokus o Vesničku po třiceti letech jim nějak nevyšel. Katastrofální byla ta nuda. Člověk má pocit, že to trvalo čtyři hodiny, všichni jsou tam divní a nesympatičtí. Nevím jestli to měl být nějaký náhled do politiky a dnešní situaci v českých vesnicích, ale já u toho dvakrát usnula... ()

Ygnor

Jak už to bývá, dobrým filmům čas zrání čas pomáhá. S přehledem s odstupem času přidávám další frčku. Je neuvěřitelné, jak si Igor Bareš si urval druhou půlku pro sebe, kdy zcela zastínil "socilasticky charakterního" Hanzlíka, "možnákouzelníka" Lábuse tak i kníratého Zedníčka. Z technického hlediska mě opět naštval odflinknutý zvuk. (...a Sedláčkovi jsem mikinu odpustil ;-.) ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží