Zapomeň na minulost, najdi svou budoucnost.
Hlavním hrdinou příběhu je čtrnáctiletý Juhani, který je pronásledován traumatickými zážitky z dětství. Po šesti letech stěhování mezi pěstounskými rodinami skončil v chlapeckém dětském domově na malém ostrově. Celé místo se řídí striktními pravidly nelítostného ředitele Olavi Harjuly. Jedinými obyvateli ostrova je osm chlapců, ředitel se ženou a dvěma dcerami a hospodyně Tyyne. Tato izolovaná komunita představuje svět sám pro sebe. Film Domov šedých motýlů staví diváka před mnoho zajímavých a tíživých otázek. Jak dlouho musí člověk platit za své chyby? Kdy může sám sobě odpustit a osvobodit se? A může vůbec? (oficiální text distributora)

Ravi

Severské snímky o napravování zlomených chlapců určitě stojí za vidění a Domov Bourců morušových (ten český překlad názvu je hrůza) je jedním z nich. Vše postupně graduje, vše se dozvíte v pravou chvíli. Není tu místo na sentiment, ani na lepší časy. Zkrátka se smiř a hoď to za hlavu. Ono v životě ani nic moc jiného dělat nejde. Vynikající duchaplný a strastný film. 80% = 4/5 ()

latvar

Vynikající drama o 13-ti letém Juhanovi, který se dostal na ostrov, kde se uzdravují mladí kluci z nešťastného života a z traumatizujících zážitcích z dětství. Bohužel jednoho dne zavítá na ostrov sociální pracovník a oznamuje řediteli, že je rada nebude dál sponzorovat a budou muset nadobro ostrov zavřít. Ředitelovi to nedá a začne vymýšlet nejvýhodnější alternativu jak z této prekérní situace ven. 88% ()

ArdathBay

Naši filmaři pořád brečí, že filmy stojí moc peněz a špatně na ně shánějí peníze. Řeší to často příšerným Product placement ( Svatba na svatebním poli, Líbáš jako Bůh ). Šikovný Dome Karukoski z Finska nic takového nepotřebuje. Stačí jeden ostrov, zhruba 20 přsvědčivých herců, kvalitní scénář a výborná kamera a hustá atmosféra. Flashbacky z traumatického zážitku jsou luxusně nasnímané. "Tummien perhosten koti" nenudí ani minutu. Nenapadá mě jediná výtka. Děkuji DVD Edici za vyjmečný film. ()

lskala

Ponuré severské drama s dobrou atmosférou. Z hereckých výkonů mě zaujal pouze "bůh" Olavi Harjula. Hudební doprovod je také podařený. První polovina filmu má spád a téměř nenudila. Ve druhé se příběh rozmělňuje s touhou ukázat nám charaktery jiných "obyvatel" ostrova a to filmu škodí. Tam už jsou pasáže, kdy se divák bude trochu nudit. I přesto je to lehce nadprůměrný film a doporučil bych ho shlédnout každému fanouškovi kinematografie. ()

bari68

Už tradične ma krajina tisícich jazier znovu dostala až na dreň.Trafila určitý globálny problém, vybrala nádhernú hudbu, podala kvalitné herecké výkony a všetko to skĺbila vo veľmi citlivej, ale zároveň tvrdej dráme.Upozorňujem, dráme o psychickom probléme s minulosťou a vyrovnávaním sa s ňou v čase terajšom.Nie, o šikane, ako podaktorý užívatelia nazývajú prívlastkom tento film.Ono, tých zhruba päťnásť minúť o týchto udalostiach, nie sú primárnym článkom v tomto príbehu.Len tak na dodatok... ()

DavidS.

Opojení vodou v tolika podobách, že by smyla všechny hříchy světa, ale Finové tu na odpuštění nehrají...Silné a na hraně temnoty...Ředitel je severským bratrem Willema Dafoea...A naléhavost piána... ()

noctambule

Na severský film slabota, nesdílím nadšení, které tu Tummien perhosten koti vyvolává. Většinu času jsem si říkala, jaký by to mohl být skvělý film, kdyby to vzal do ruky někdo jiný. Potenciál nebyl využit, člověk aby tu hledal emoce lupou. Hudba je tam opravdu nádherná, ale to v takovém příběhu fakt nestačí. Slabé 3* ()

F.W.Colqhoun

Domov šedých motýlů – proč nám tu trčící paralelu cpou už v titulu? Uvádím prskáním přesto, že se mi film celkem líbil. Splňuje většinu toho, co do severského dramatu očekávám – znělý jazyk, nádhernou kameru, „panoramata“, zlo. Jelikož se profesně pohybuji v příbuzných sférách, některé okamžiky jsem si vážně vychutnal. A jako bonus polonahé fešandy slunící se na studených skaliscích. Možná má částečná nespokojenost pramení z toho, že se mi severské dramatičnosti dostalo přespříliš, anebo snahy o ní. Zápletka je mustrovitá, pointa asi neměla být příliš překvapivá, nakládání s některými postavami vypadá jako zásah producenta nebo prostě deus ex machina scénáristické bezradnosti, vychvalovaná hudba je kousíček za hranicí kýče a po prvním, druhém klimaxu irituje. Skandinávská kinematografie by se měla ohlédnout za svými manifesty. Jejich zásady byly alespoň částečnou obranou před tím, co jinak umenšuje každé potenciálně slušné drama. ()

ZdenoLo

Severská dráma s perfektným a nečakaným rozuzlením. Prostredie a atmosféra na jednotku. A o hereckých výkonoch sa nedá ani pochybovať. Čakal som som síce nejaký ten typický dej šikany a zvrátenosti personálu ale tento ma viac potešil. ()

Hanys_

DŠM rozhodně není žádné drsné drama. Ten pobyt na ostrově mi přišel docela fádní a upřímně si pár dnů po zhlédnutí nevybavím nějakou fakt zapamatováníhodnou scénku. Ten plakát jakoby lákal k úplně jinému filmu. ()

Krabak

Mě se tyto severské kousky prostě líbí. Výborné drama s opravdu nečekaným koncem a překvapivě i senzačním hudebním doprovodem. Toto je snad první film, který jsem nevypl na začátku titulků a naopak jsem je nechal dojít i s tím soundtrackem. Pro ty kteří hledají film, který má opravdu chytlavý děj, nevadí jim prostředí z chlapeckého domova a mají dost Hollywoodu, je toto bezvadná volba. --->86% ()

Ondis

Ano, velmi zajímavý příběh, skvělá hudba a herci. Přesto se najde pár věcí, které mi vyloženě nesedly. Myslím tím, neustálé pohledy do minulosti, málo konverzace a malá razmanitost děje. Ondskan je úplně na jiné úrovni! Slabší 4* ()

Ještěřák

Krásný Papilio ze z toho nakonec při vší úctě nevyklubal, "jen" zvláštní a poměrně melancholický film, typicky skandinávský, řekl bych... I když je teda víc na vině kamera a pro nás exotické polárnokruhové prostředí; být řekněme nějaký Jarkko z Kuopia nebo Esa z Vaasa, možná, že by mě HOME OF DARK BUTTERFILES zase až tak nebral, protože v konkrétních fuck-up okamžicích, kdy film chtěl (a měl) být silný, působí pohříchu dost průměrně. _____ Protože tedy emočně trochu strádá, nálepky vylouhovaného ONDSKANU, který se zrodil prstem po mapě trochu víc doprava, se asi nikdy nezbaví. Jistě, ONDSKAN nebyl dokonalý a zlo v něm napáchané bylo až nerealisticky krystalické, což IMHO (o té ne/dokonalosti) koneckonců platí i o HOME OF DARK BUTTERFILES. Nejsem sice Fin, takže si nedovolím zfleku zhodnotit mentalitu a pohnutky těchto lidí, ale např. chovat se po celou stopáž inteligentně jako ředitel Olavi Harjula, a pak se takovým hloupým způsobem majdnout v chovu bourců morušových, a ještě to přiznat jen tak by the way... no nevím, nevím. :)) ()

DannyBoy80

Solidní finské drama, od kterého jsem zprvu očekával něco jako Ondskan nebo Klass, tedy něco o šikaně. Té je tam ale poskrovnu hned na začátku. Film o vyrovnání se s minulostí, a snaze žít současnost. Vše se, ale ovlivňuje navzájem a někteé věci se opakují. Velmi dobrá kamera, solidně zahráno. Trošku mi chybí více silných scén a zobrazení mládí nemuselo být flashbackové, ale mohlo být plnohodnotnou součástí filmu. ()

dormouse

Chlapecký dětský tábor na malém ostrově. Každý hoch má hluboko v sobě ukrytu bolest. Některá se dá vyléčit, jiná jej užírá jak zhoubný nádor. Juhani trpí výčitkami svědomí za cosi temného v jeho dětství. Ředitel Harjula se snaží z chlapců dostat to nejlepší, co lze, ale obětuje tomu i vlastní rodinu. A tak osudy všech zúčastněných drží pohromadě již jen naivní víra v lepší zítřek, který však může, ale i nemusí přijít. ()