Zapomeň na minulost, najdi svou budoucnost.
Hlavním hrdinou příběhu je čtrnáctiletý Juhani, který je pronásledován traumatickými zážitky z dětství. Po šesti letech stěhování mezi pěstounskými rodinami skončil v chlapeckém dětském domově na malém ostrově. Celé místo se řídí striktními pravidly nelítostného ředitele Olavi Harjuly. Jedinými obyvateli ostrova je osm chlapců, ředitel se ženou a dvěma dcerami a hospodyně Tyyne. Tato izolovaná komunita představuje svět sám pro sebe. Film Domov šedých motýlů staví diváka před mnoho zajímavých a tíživých otázek. Jak dlouho musí člověk platit za své chyby? Kdy může sám sobě odpustit a osvobodit se? A může vůbec? (oficiální text distributora)

Lusů

Film, ke kterému bych se asi nebýt mé finofilie jinak nedostala, což by byla veliká škoda. Tommi Korpela v roli pana ředitele je skvělý, filmu nechybí správná finská atmosféra a dokonale je dokreslen hudbou Panu Aaltia. ()

ozeki

Pomalá, rozvláčná, ale hodně "přemýšlivá" filmařina se zajímavým příběhem a skvělou hudbou ze Skandinávie, kde se k podobné látce rozhodně dokáží postavit čelem. Herecké sestavě vévodí správce ostrova, od kterého bych si asi nechal dát pár rad do života, a Juhani, který se zase musí vypořádat s hodně traumatizujícím dětstvím a najít si svojí vlastní cestu. A už ani nepamatuju, kdy naposledy jsem slyšel takhle nádherný emoce vyvolávající hudební motiv (fakt paráda a to nejsem úplně lyrický typ - Panu Aaltio - Forgiveness ). ()

markotter

Za 5 - o finský kinematografii toho kromě akiho k. moc nevím, ale tohle bylo super. Epické drama pomalu jak od Lasse Halstroema. PS: po přečtení komentářů jsem si uvědomil, že už jsem tento rok viděl Rok vlka a začínám se bát, že je finská kinematografie lepší než ta naše... .-) ()

cinemaboy7

I když film po první čtvrt hodině vypadá, že se nebude lišit od podobných filmů /temný ústav pro mladistvé, šikana, outsider v podobě nového příchozího, sadistický ředitel/, všechno je jinak. A to je dobře. Příběh má mnoho silných míst a vrcholí odhalením, co se vlastně Juhanovi v dětství stalo. Dobře vystavěné drama s parádní atmosférou a talent hlavního představitele udrží v očekávání a napětí až dokonce. ()

Khamsin

Bezesporu kvalitní film plný nejedné zajímavé myšlenky. Těžko k němu hledat ta vhodná slova.. Asi každý musí zkouknout sám. Doporučuji... ()

Aleix

Tak já nevim tři hvězdy jestli je moc nebo málo...film je bezesporu rozporuplný a od začátku do konce čekáte co se stane a jak to sakra bylo ve vzpomínkovém minypříběhu hlavního hrdiny, což mi došlo ani né v půlce filmu. Drsňácky se tvářící ředitel , který si nechá obskaovat ženu vlastním chovancem a v krizi pěstuje bource morušové...a hlavní hrdina, který tak nějak trpí ,či netrpí démony z dětství , já nevim , sociální drama tohoto typu je určitě víc a lepších. ()

lakart

Tvrdý a nekompromisní příběh několika nezvladatelných chlapců na malém ostrově. Výborní herci, scénář a skvělá gradace příběhu. Některé momenty byly opravdu velmi silné a emočně strhující. Akorát si nejsem úplně jistý napravením hlavního protagonisty jenom tím, že mu někdo řekne, aby minulost hodil za hlavu. Myslím, že vzhledem k takovým otřesným zážitkům by nestačila jenom jedna věta. Celkově se jedná o velmi nadpůrměrný film, který se určitě jen tak nezapomene. 90% ()

Margerie

Syrové severské drama, které si na nic nehraje, nic nepřikrášluje, nic nezjemňuje, ale žije si svým vlastním životem, který se od toho skutečného (bohužel) v ničem neliší. Dokonale napsaný scénář a skvělá režie vás provedou celý filmem tak, že ani nehlesnete, a jednotlivé zápletky se budou před vašima očima rozplétat stejně hladce a přirozeně jako saténová stuha ve vlasech, když zatáhnete za ten správný konec. Domov šedých motýlů je příběhem ne vždy vlastní vinou zpackaných životů, naděje, zarputilosti, něhy, zmatenosti i životního poznání. Skutečného motýla asi mávat křídly neuvidíte, ale díky úžasné hudbě se můžete nechat spolu s chladným severským větrem unášet i tak - padne totiž filmu stokrát líp než chlapcům jejich pyžama a pracovní overaly. Vynikající výběr herců pro vás pak už bude samozřejmostí... ()

Maniik88

Ďalší severský, pochmúrny, psychologický film, tentokrát z dielne Fínov. Konečne som po dlhšom čase počul Fínčinu, čo po ročnom pobyte vo Fínsku prinieslo množstvo spomienok. Nedivím sa, že je na severe toľko samovrážd, hoci životná úroveň je úplne najvyššia na svete. Fíni sú tiché povahy, záhadné a presne taký bol hlavný hrdina a aj všetci ostatní chlapci. Každý z nich mal ťažké detstvo plné utrpenia a trýznenia, nečudo, že ich partia je ozaj divná. Chlapci hľadajú svoj kúsok šťastia na ostrove, kde sa o nich stará prísny, asi veriaci chlap. Rodičov si nevyberáme a žiaľ mnohí nemali toľko šťastia a ich detstvo ich zruinovalo na celý život. hlavný hrdina sa snaží vyrovnať so svojou minulosťou, celý film je zmietaný temnými spomienkami a veru výjavy to nie sú príjemné. Film ale celkovo nie je tak negatívny ako Hon alebo Zlo. Hudba je veľmi príjemná a kvalitná, celkovo spokojnosť. ()

Linzi

Ve srovnání s filmem Král z ostrova Bastoy, pro mě tentokráte, velké zklamání. Aneb přikláním se ke komentářům s průměrným až nižším hodnocením zde. Seveřané umí točit výborná dramata, ovšem zde mi chybělo napětí, akce... Celkově to na mě nezapůsobilo tak, že bych tomu příběhu měl uvěřit. Spíš to bylo skoro jako romantické drama, hlavně ten konec. Možná mi kazil dojem i český dabing. Na drsné severské filmy doporučuji, rozhodně, originální znění s titulky. ()

DJ Kritik

Ústav na prevýchovu mladých delikventov umiestnený na ostrove, kde vychovávateľom je riaditeľ a súčasne aj jediný pracovník, ktorý tu zastupuje Boha, psychológa i bachara. Vcelku naivne som si myslel, že film rozvinie náhľad do duše tej či onej postavy, ale celé sa to zvrhlo na podradný film, kde každý, kto vo filme vystupuje je úplne mimo moje chápanie. Nič, s čím by som sa stotožňoval a ani nič, čo by ma priviedlo na iný pohľad na danú problematiku. Veľmi mi to pripomína TV produkciu komerčných staníc ktorá beží v polnočných hodinách. Každý sme tak nejak divný pre svet, ale tu je tých úchylností až príliš veľa na kope a nemá to pre mňa ani hlavu ani pätu.............. Akcia: * Erotika: * Myšlienky: odpad Realita: odpad Vtiahnutie do deja: * ()

jafuska

tak toto mě opravdu mile překvapilo ač nemám ráda severské filmy, toto se opravdu povedlo, hezká hudba, děj pěknej, docela drsný a smutný téma. ()

Barghest

Tak tohle byl typický severský snímek v tom nejlepším slova smyslu. Vypráví drsný, dramatický příběh s depresivní atmosférou, civilními, ale dobrými herci a příjemnou, až lyricky naladěnou hudbou. Nepokouší se vidět černobíle nebo vynášet soudy. Namísto toho je realistický a objektivní a ač odhaluje vnitřní temnotu až na dřeň, přesto nepostrádá naději. Film se pro mě nakonec ukázal být velmi osobním, pročež nemůžu jít s hodnocením níž než na plných pět hvězd. ()

Miloško

Zaujímavý fínsky film,plný severskej chladnosti,ktoru dokazu natočit jedine severania. Spomienky na traumu človeka,v tomto prípade z detstva,ktore sa odohravaju v duši chlapca Juhaniho,a celej skupiny chlapcov boli balzamom na filmovú dušu. Ked som nedávno pozeral americké Okrídlení bytosti,kde tárali o bohu,a teras ked som dopozeral tento fínsky film,tak jednoznacne tieto psycho drámy,vedia lepšie točit europania. 9/10 ()

rawboy

No vida je kluky finský, nevychovaný, jak to rozbalili. Pro podzimní večer je tento kousek jak dělaný, k tomu tklivá ústřední melodie a další velký zážitek je zaručen. ()