Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

Fenri

Ježišikriste. McQueen točí neuvěřitelně silně, těším se na další filmy, dosavadní dva jsou totiž velký zážitek. //Fassbender je Bůh Bohů. ()

Maiken Algren

Natočme film. Bude strrrašne existenciálny, bude tam kopec sračiek, zúbožených ľudí a krajného násilia, a neni šanca aby sa to intelektuálnemu divákovi nezapáčilo. Však šlo o dobrú vec a oni boli takíííí odhodlaní. Pri troche šťastia si nikto ani nevšimne čo za patetický plytký blábol z toho vlastne vyšiel. ()

Mathyen

nechápu moc tyhle jejich severoirský problematiky, nevím ani proč to vlastně dělají, to je tam vážně takový útisk (resp. byl)? myslím, že u nás za komančů to bylo daleko horší, ale nuže dobře ... film byl o něčem, co šlo trochu mimo mě, z principu jsem zastánce maximální svobody, ale tenhle Bobča, to byl trošku fanatik.... ohromující je Majkl samozřejmě, co si asi vytrpěl kvůli roli, i když určitě dobrovolně, ale zdá se mi, že tu bolest nehrál úplně celou a kousek teplýho rohlíku by si tenkrát dal, ... fascinující je rozhovor, který má okolo 15min. bez střihu, to je grandiooozo, ale pak už tu nic není, jen závan z chodby a zvláštní memento pro jehož výklad nejsem ten pravej, ale subjektivně vzato, nebylo to až tak šíleně strhující, jak sem se tu dočítával, sorráč, názor... ()

Unrelix

Film ktorý pretavuje vieru a ideály členov zoskupenia IRA vo väzenských podmienkach, kde ich vyjadrenie musí byť surové aby bolo aspoň vnímané frustrovanými bacharmi. Keď neuspejú, ich vodca položí najvyššiu obetu aby dosiahol svoj cieľ. ()

Davemix

Tohle je pro mě rozhodně pět hvězd. Mám trochu slabost pro filmy, kde se málo mluví, je autentická atmosféra, dlouhý záběry a je to drsný, reálný a temný. Všechny tyhle parametry to má... Prostě takový ty trierovský postupy :-) McQueen mě nadchnul ! A jestli mu daj nějakýho toho Oscara za Twelve Years a Slave tak si to určitě zaslouží... 85 % ()

kokofek

Excelentní výkon Michaela Fassbendera,ale pro mě opět několik dnů přemýšlení.A to je to co od filmu očekávám.Každopádně obdivuji lidi, kteří pro svůj boj a přesvědčení dokáží obětovat všechno. ()

zachary_m

Film ktorý v jedinej scéne dokáže popísať víťazstvo ducha a vôle nad telom, film v ktorom (pre mňa) podal Fassbender zatiaľ svoj najlepší výkon. Dokonalá a premyslená réžia, rozpoznateľne formujúci sa štýl - McQueen ukazuje, že filmová škola fakt nič neznamená. O takomto vstupe do kinematografie si mnoho akademických "režisérov" môže nechať len snívať. ()

Delmondo

Začátek teda nic moc ale jako ukázka zacházení s vězni IRA v krimu je to vynikající. Poutavý to začne bejt až ve chvíli když Fassbender začne držet protestní hladovku. Ta je opravdu majestátně natočená, jednoduše, syrově, pouze bez keců sledujete jak se Michael ztrácí před očima. Jinak celkovej dojem je takovej všelijakej a film si tak odnese jen průměrný hodnocení. ()

unclejack

Hlad je pre diváka veľkou výzvou. Množstvo surovosti a brutality v kombinácii s dlhými zábermi, veľkými detailami a takmer dokonalou absenciou hudby - nuž, dobre, povedzme s absenciou hudby vo väčšinovom slova zmysle - ponúka Steve McQueen ako komplikovane zašifrovanú obžalobu. Kto kde stojí a kto za čo môže je síce naznačené, ale napr. vo vražde bachára si režisér nechal poistku, že jeho postavy nebudú stáť na pevne daných barikádach. Niektoré scény sú skutočne náročne aj po psychickej stránke a to im dodáva naliehavosti, ale aj značnej odpudivosti. Preto má zrejme film len tridsiatku fanúšikov - nemôžem si predstaviť, že by som si ho dal do obľúbených ked som sa rozhodol, že poriadne dlhú dobu ho už nechcem ani vidieť. Každopádne kvalita réžie, kamery, scenára a hereckých výkonov - naj je samozrejme Michael Fassbender - hrá jednoznačne v prospech McQueenovho počitu. Nekonvenčné, netuctové a ťažko zvládnuteľné. ()

BarGoldstein

Těšil jsem se na vydělávání irského kruponu po anglicku, tedy s mátovou omáčkou a prd. Ňákej nudnej nasranaej napůl Ir (dyk ani nebyl zrzavej) se rozhod, že se to odporný anglický žrádlo nedá žrát, že je ještě ohavnější než to irský a že už ho teda nechce. Dlouho čuměl do různých koutů, až jsem se podezříval, že jsem si pustil nějaký sovětský šlágr z přelomu 70. a 80. let apak skapal. ()

Tomas_PO

Ťažká psychologická dráma s minimom konverzačných scén, kontrastne vrcholiaca silným, bezmála pol hodinovým dialógom. Film sprevádza množstvo dlhých, obrazovo výpovedných scén, založených na reálnych skutočnostiach väzenia severného Írska začiatku rokov 80tych. Ako nezainteresovanému divákovi, ktorý tento konflikt pozná tak maximálne zo sekcie zahraničného spravodajstva, mi však chýbala výraznejšia pointa, čo tím chcel autor povedať. No možno zhola nič, len zobraziť túto (snáď) už prekonanú minulosť z istého uhla pohľadu, v tomto prípade z vnútra väzenia, z pohľadu väzňov, no aj dozorcov. A paradoxne som skôr súcitil s dozorcami než väzňami. No jeden odkaz sa podaril jasne, táto vojna nemala víťazov. ()

frenkie

Vzpomínám si, že jako školák jsem každé ráno ve zprávách poslouchal, kterak hladovkáři z Belfastu zase další den vydrželi bez jídla a přemýšlel jsem, kolik asi dní je schopen lidský organismus vydržet bez zdroje energie. Důvody, proč vězni drželi hladovku mi byly šumák, nerozuměl jsem jim. Film je značně syrový, pomalý, ale ne nudný. Díky dlouhým pasážím, kdy se zdánlivě nic neděje, se docela dobře vpravíte do pocitů aktérů, kteří pojem lidská důstojnost znali max. tak z předešlého života na svobodě. Zobrazení průvodních jevů pokročilé hladovky je opravdu velmi naturalistické a nedoporučuji vám při něm přijímat stravu(jako jsem to udělal já) :-) ()

ondrej.s

Když vezmu v potaz námět a jeho převedení do narativu, bylo by to průměrných ***, ale všudypřítomný minimalismus (v kameře, zvuku a perspektivy vyprávění) mě přesvědčilo o vyšším hodnocení. ()

tomma

V pomalých a krutých obrazech nám Steve McQueen líčí průběh protestu skupiny vězňů, kteří se ve vězení bouří proti tomu, že jim vláda Jejího Veličenstva odmítla udělit statut politických vězňů. Vězni se nemyjí, po stěnách kobky malují hovnama expresionistické obrazy, načež se na nich potom bachaři pěkně vyřádí. Vše je zobrazeno nijak nepřikrášleně, že divák chca nechca musí držet vězňům palce. Přesto se pozvolna v průběhu filmu pomalu dere na jazyk jakási pachuť, zprvu neidentifikovaná, později jasnější a jasnější. Trochu jsem nezkousnul myšlenku, že členové IRA by za vraždy a atentáty (nebo za co vlastně seděli) měli dostat statut politických vězňů. Výsledné hodnocení potom u mě osciluje mezi plným počtem bodů (za filmové zpracování) a jednou hvězdičkou až odpadem (za ideologii). Celkově (radši) bez hodnocení. ()