X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

Xmilden

Varování! Nikdy se nedívejte na First Class hned po Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith. Je veliká pravděpodobnost že najdete celou řadu společných ukazatelů. Kdo zná Star Wars a právě si doplnil znalosti o prequel k X-Menům netřeba nějak obšírněji se rozepisovat. Divák zkrátka čeká kdy se Erik přidá k "temné straně" a zároveň očekává odpovědi: Jak se Mystique dostala do spárů Erika, co způsobilo ochrnutí profesora Xaviera, atd. Prostě tento díl X-Menů nabídne mnohá vysvětlení. Souhlasím s názorem že nej scéna z celého filmu je jedno významné cameo. Výborná scéna proběhne i v Argentinském baru. Docela mě překvapilo že Matthew Vaughn tentokráte netočil stylem Matthew Vaughna. Rozhodně bych tohle neoznačil za jeho kdovíjak osobitý snímek. Semtam ale propašoval nějakou tu odlehčenější scénku. Mladí X-Meni jako Beast nebo Darwin mi nic neříkali. Plakat pro Darwina rozhodně nebudu. Nejvíce se mi líbil Michael Fassbender. Hodně obstál též James McAvoy. Ono je docela dobře poznat že film bude hlavně o těchto dvou. A to je jen dobře. Když měl svou představovačku Wolverine, tak tito dva si ji bezesporu také zasloužili. Těžko říct kdo jiný z X-Menovského universa by si ještě zasloužil samostatný filmeček. Nemyslím že někdo má takový potenciál. Kromě teda pokračování Wolverina a doufejme že se přidá i neméně zajímavý Deadpool. Kvalitou zatím nevím kam mám zařadit První třídu, snad po bok prvního a druhého dílu. Nezdála se mi být lepší ani horší. PS: Po obětovném posouzení tohoto dílu s Budoucí minulostí, se mě tento jeví přece jen o kousek lepší. Hlavně zpočátku příběh šlape jako švýcarské hodinky. 85% ()

Arbiter

Precizní. Jen mi řekněte, jak si mám naplno užít moc a zlobu mutantů s egomaniakální posedlostí v přidělování přezdívek, bez výmluvného množství krve a vnitřností? ()

Phobia

Nemusíte mě mučit brutálním lechtáním, zcela bez nátlaku se přiznám, že jsem po všech těch adorujících výkřicích čekala něco víc (jsem holt nepoučitelná). Příběh mě ničím neuzemnil, mezi McAvoyem a Fassbenderem jsem nevnímala takovou chemii jako mezi Picardem a Gandalfem, Bacon mohl mít coby záporák se superschopnostmi větší koule a úlitba puberťákům v podobě komanda rozjívených děcek na mě taky kdovíjaký dojem neudělala (mutantní spratci v předchozích dílech mě oslovovali pozitivněji). Nemůžu mluvit přímo o zklamání - nenudila jsem se, efekty se povedly a opět jsem si potvrdila, že Magneto a jeho parta jsou má krevní skupina. Nečíst ty oslavné ódy, bylo by to na 4*, tak si teda naordinuju selektivní amnézii a těch 75% filmu připlácnu. ()

-bad-mad-wolf-

Několik působivých scén (náckovská mince!), fuckující Wolverine, atomová válka na obzoru a hromada rozpačitosti. Z plejády postav jsou propracovanější pouze Erik s Charlesem, zatímco omladina je víceméně na pěst (Hulkovu). Beastie a Raven, alá "mám problém s identitou", blednou až do ztracena - škoda, tady mohlo být toho škádleníčka víc. Akce je poměrně málo, což je dobře, jelikož zbylo více prostoru pro školu - mutantí aliance, kontrast zájmů a nečernobílé finále jsou to nejlepší, co První třídou prošlo. Nižším rozpočtem postižené triky příliš nepotěší. Proti prvoligové Budoucí minulosti se tu hraje o špici druhé ligy. ()

lesumir

Konečně dospělý a vyzrály X-Men! Singer může jen opodál koukat a fňukat! Protože... První třída je ve všech ohledech perfektní. Svižná režie, bezchybne herecké obsazení. Vtipně, avšak velice stylově psané dialogy a ta smoking hot akce!!! McAvoy mi dělal ze začátku vrásky, ale svého Xaviera zvládal mutantsky přesně! Pro mne nejsilnější postava a v krátkém závěsu Fassbenderův Magneto. ()

darkrobyk

Jako comicsový maniak tleskám a dupu nohama! Konečně velmi vydařené převedení obrázkového seriálu do filmové podoby. Jistě, trilogie o X-Menech je velmi dobrá, avšak tohle překonalo všechna má očekávání. Napínavý příběh, skvělá kamera, dunící hudba, špičkové efekty a výborní herci. Nevidím vpodstatě žádné slabiny ( a asi ani nechci). Dojemná scéna hledání mutantů, řinčivé rozbíjení lodi, dvě velmoci proti sobě, příjemná rolička Wolverina a vysvětlení všech událostí včetně sestavení týmu a vymyšlení přezdívek jednotlivých členů, které známe již z předchozí trilogie. Po delší době mi nevadí ani řada odkazů na jiné filmy, ani klasický příběh o střetnutí dobra a zla. Občas mi už lezou na nervy filmy se špatným koncem. Jakoby toho blbého nebylo v životě dosti! Někdy mám pocit, že diváci si libují v tom, když zlo zvítězí. U horroru budiž, ale zde jsem si konec opravdu vychutnal. Chcete se pobavit? Podívejte se na poslední X-Meny! ()

Gimp

Prequel jako forma vyprávění je dost zajímavá věc, protože u pokračování víte, co se stalo a čekáte co se stane a zde se zajímáte o to, co se stalo a víte, co se stát musí (to je tak banální informace že se za ní stydím skoro i já). Asi jsem chtěl říct, že prequel musí být vysvětlovačka a nedokáže doopravdy překvapit. // Závěr s dvěma flotilama a jednou nákladní lodí no to je šablona jak z večerníčku. Kvůli ústřední dvojici a pár kecacím scénám ale nakonec jsou X-Meni třída. ()

kinej

Pro mě jsou X-men: První třída zatím nejlepším filmem série. Jedná se totiž neuvěřitelně nabítý sled úžasných scén, které jako celek dávají i skvělý příběh. Nezajímavější postavou z X-men je podle mě Magneto. Zde je mu věnováno zaslouženě hodně prostoru a rozhodně je na co koukat. Někteří mutatnti mi sice přijodou lehce pitomí (Angel Salvador, Banshee Darwin), ale film je tak dobře udělaný, že se to ztratí a jen těžko by se hledaly slabší místa. Příběh trochu připomíná Watchmen, ale na druhou stranu Watchmen se zcela jistě inspirovali právě u X-Men, takže je to taková spravedlivá výměna. Klíčové postavy jsou obsazeny a ztvárěny naprosto úžasně, herecky ale dominují Fassbender a Bacon. K tomu má film vytříbený vizuální styl ala 60. léta a když přičtu bezchybně zvládnuté akční scény, výsledkem je dokonalý komiksový film. ()

nunka

Nový blockbuster pre fanúšikov X-Menov, kde kraľuje epická rovina, neskutočne vydarené cameo Hugha Jackmana a výborne odvedené efekty. Na Michaela Fassbendera začínam mať neškodnú závislosť:) ()

TedGeorge

Matthew Vaughn přišel a natočil nejlepší X-meny. Pro mě ještě o chloupek lepší než výborná dvojka. Fassbender je lepší Magneto než Gandalf. ()

Fiftis

Už v polovici filmu som vedel, že dám plnej počet hviezd. V Prvej triede nebol ani jeden herec, ktorý by mi na danú úlohu nesadol. Veľmi sa mi páčil predstaviteľ Magneta, Xaviera, Sebastiana Shawa a hlavne nádherná predstaviteľka Emmy Frost, January Jones. Výborný scenár, akcia a špeciálnych efektov tiež množstvo, nemám čo vytknúť. X-Men: Prvá trieda je výborne napísaný, zahraný a natočený film, ktorý je výrazne múdrejší než žánrová konkurencia a vedľa efektných akčných scén ponúka aj výborne fungujúce emócie. Bežte na to. ()

DJ_bart

"Peace was never an option." __________ Aneb jak Matthew Vaughn natočil komiksovou renesanci, která nemá v rámci žánru jakýkoliv obdoby. Redefinice pojmu prequel. ()

Shakers

X-Menov mám rád, páčili sa mi o nich zatiaľ všetky filmy (áno aj Wolverine), ale First Class radím na špic v mutantskej sérii. Rovnako ako v predošlých dieloch, tak aj tu je skvelé herecké obsadenie, čo je na úvod menšie plus. No predovšetkým ma prekvapil scenár, ktorý je skvelý a každá s postáv má svoj priestor. Čo sa týka premostenia, tak za seba môžem povedať, že je to skvelé, aj keď nie uzavreté. Príbeh týchto X-Menov sa posúva samozrejme na začiatok a aj keď sme väčšina vedeli ako sa to skončí medzi hlavnými hrdinami (Magneto / Xavier), tak je to asi rovnako skvelé ako tretí Star Wars. Neskutočná atmosféra na konci filmu, skvelé akcie (vytiahnutie ponorky), ktoré doplňuje dobrá hudba, nápady (cameo Wolverina) a efekty, to sú predovšetkým silné stránky First Class. Skvelý začiatok X-Menov, kde nudné scény nedostávajú priestor a sú nahradené akciami, vysvetľovaním, zoznamovaním, či super tréningom alebo záverom. Tešil som sa na prácu Vaughna a Singera, na ďalšie akčné dobrodružstvo a na Emmu Frost, a dostal som presne to, čo som aj chcel. Fassbender je čoraz lepší a lepší a o Vaughnovi to platí tak isto. Jeden z najlepších filmov za rok 2011. Obľúbený soundtrack: First Class, Sub Lift, Mutant and Proud. 95% - 5* ()

filmfanouch

Pootevřená vrátka na konci X-Men: Posledního vzdoru sice lákala na klasickou čtyřku, po spin-offu X-Men Origins: Wolverine se ovšem tvůrci nakonec vydali směrem prequelu. X-Men: První třída tak byla zasazena do 60. let a od počátku se lákalo na to, že ve filmu dojde k prvnímu setkání Charlese Xaviera a Erika Lehnsterra, dávno před jejich definitivní přeměnou v Profesora X a Magneta. V roce 2011 vybízel prequel X-Menů k něčemu zcela svěžímu a naštěstí tomu tak skutečně bylo. Režie se chopící Matthew Vaughn totiž natočil naprostou pecku, která letos oslavila 10 let.   Zasazení do 60. let bylo skutečně svěží a tehdy se vyloženě nabízelo, aby se Vaughn časem chopil nějaké bondovky (což nakonec nebylo potřeba, protože se chopil Kingsmanů), protože především ke starším bondovkám má První třída až překvapivě blízko. Michael Fassbender ve svých prvních scénách snadno koketuje o to, že by mohl být jako příští James Bond naprosto ideální, pořád jde ovšem o díl ze série X-Men, který se drží pravidel, které nastavil Bryan Singer v původních dvou filmech. Jenomže pořád tak trochu jiným způsobem, přičemž to celé funguje. Díky výtečnému režisérovi, skvělému obsazení a velmi dobrému scénáři, který X-Meny chytře zapojil do pozadí skutečných událostí Kubánské raketové krize.   Matthew Vaughn byl naprosto skvělou režijní volbou. Měl už tehdy sice za sebou adaptaci komiksu Kick-Ass, rozhodně ovšem nevykradl sám sebe. První třída skutečně funguje jako stylové akční retro dobrodružství, které pochopitelně nemůže být tak drsné a drzé jako právě Kick-Ass, přesto je to ovšem ve finále skutečně drsné. Hned úvod naváže na prvotní scénu původních X-Menů a vypustí Magneta na cestu pomsty, která je v mnoha momentech skutečně brutální a Vaughn rating PG-13 dokáže vytěžit až na dřeň. První třída ve finále působí skutečně drsně a opět chytře. Je to pořád velkolepý film za obří peníze, přesto právě po vzoru předchozích filmů se ovšem podařilo zachovat zdrojový kód a X-Meny kromě veškerého WAU efektu prodat i skrze bravurní scénář s plnokrevnými dialogy, který dokáže stěžejní postavy prodat naprosto skvěle a u takového Magneta snadno vzbudit pocit soucitu.   James McAvoy a Michael Fassbender byli naprosto skvělá volba pro mladší verze postav Patricka Stewarta a Iana McKellena z původní trilogie. Jen málokdo by možná uvěřil, že z McAvoye vyroste Stewart a z Fassbendera McKellen, přesto to ovšem tahle dvojice dokáže skvěle prodat. V pár momentech skutečně připomenou Stewarta a McKellena z původních filmů, zároveň jde ovšem pořád o ty samé postavy ve zcela jiném časovém období. McAvoy a Fassbender tak dostali příležitost si postavy trošku upravit k obrazu svému a jsou zde oba naprosto vynikající. Pokud se v roce 2011 o novou generaci X-Menů nebyl důvod bát, bylo to především právě i díky castingu těchto dvou skvělých herců.   I zbytek obsazení je ovšem velmi dobrý. Jennifer Lawrence jako Mystique, Nicholas Hoult jako Beast či Kevin Bacon jako záporák Sebastian Shaw. Ve scénáři je plno postav, každá stěžejní ovšem dostává svoje momenty slávy a především se skutečně daří prodat vztahy mezi různými postavami. Především právě v dynamice vztahu mezi Charlesem a Erikem, kdy celé finále funguje jako emocionální vyvrcholení jedné etapy jejich vztahu, které navíc definitivně oba definitivně vypustí směrem cesty Profesora X a Magneta. I přesto, že jsou karty rozdané v podstatě od samotného počátku, První třída to všechno velmi pěkně buduje a právě vědění, že to ve finále stejně nedopadne úplně růžově ještě o poznání posiluje výsledný dojem z různých emocionálně silných momentů.   Je tam cítit stylovost a dravost Vaughnovy režie. Skutečně to celé ve finále připomíná špionážní dobrodružství, kdy Vaughn umí prodat jednotlivé akční sekvence a to jak Magneta v akci, tak i finále s ponorkami. Vaughn umí přeskočit mezi uvolněnou a vážnější atmosférou a celé to funguje jednoduše skvěle.   Těch postav je ve finále možná skutečně příliš, První třída v podstatě pořád byla novým startem série, který se neobešel bez nějaké té základní expozice a Vaughn se kvůli tomu nemohl možná ve finále utrhnout ze řetězů ještě o poznání silněji. Jenomže pořád X-Men: První třída funguje skvěle a to i díky famóznímu Henryho Jackmana (Magneto Theme!) . Skvělý blockbuster, který je stylový i zábavný a dokáže prodat akční sekvence, emocionální momenty i stylové nápady. Vaughnovi by dost možná ve finále navíc prospěla nějaká půlhodina navíc, přesto se ovšem tehdy X-Meni vrátili ve velkém stylu. A i po 10 letech start 2. éry X-Menů funguje skvěle...... () (méně) (více)

Jacinda

Miluju Charlese a miluju Erika a chci si s nima dát trojku v posteli. A pak byla taky úžasná Mystiq a samozřejmě Azazel :-) chci mít schopnost jako Jeane Grey ale i s možností vzít někomu životní sílu a dát jí jinému. Číst myšlenky mě moc neláká, ale chci ovládat věci..tak to jsou ve zkratce pocity z X mena. Slova jako "totální nářez", "audiovizuální orgasmus" aj. nejsou dnes dostatečná. Byla jsem na něm dvakrát v jednom dni. nejdřív s rodinou, hned poté s kamarády. a rozhodně peněz nelituju. film hýří naprosto dokonalými scénami a stašně se mi líbí vykreslení studené války. a abych výčet super postav dokončila, pak k Charlesovi a Erikovi přidávám záporáka Showa (Kevin Bacon je úža), Azazela, Mystiq, Bansheeho... a nakonec to tu zaspoileruju nejlepšíma a nejsrdceryvnějšíma scénama. Zlatou medaili získává scéna: Erik se snaží otočit vysílač a Charles mu vnikl do mysli. Stříbrná medaile patří: Charles je zasažen kulkou (a někdo vzadu v kině vykřikl.) Bronzová:Vize v hlavě slečny Emmy Frost "We are children of the atom". Těsně pod stupínkem skončila proměna Raven v Mystiq (a polibek s Erikem).A ještě by mě zajímalo, kam mám zařadit vyzdvihnutí ponorky...asi na platinové místo Nej hudba: 01 First Class, 12 Rage and Serenity, 03 would you date me, 16 Sub Lift (ta je dokonalá), 04 Frankenstein monster ()

Pepinec

Jste začínajícími režiséry, kteří touží po návodu k úspěchu? Už dál nehledejte. Šmankote, jak je možné, že na legendu jménem X-Men sáhne rejža, který s ní doposud neměl pranic společného, dovolí si svým dějovým zasazením předskočit všechny prozatímní díly, dosadí partičku mladých floutků okořeněnou o nějakého toho zkušeného strejdu, a vznikne něco tak dechberoucího? U podobně laděného velkofilmu jsem takto jásal naposledy při sledování Star Treku z roku 2009, což je k velké škodě už pár let stará záležitost. Co byste víc chtěli slyšet? Moderní film se skvělou kamerou, údernou hudbou (Henry Jackman zaslouží absolutorium), úžasnými efekty, napínavým dějem, a v neposlední řadě také s výbornými hereckými výkony mladých bojovníků. Zíral jsem na plátno s otevřenou papulí a přál si, aby to nemělo konec. Bravo, legenda zůstala legendou. ()

JohnnyD

Vidíš, Bryan, takto sa majú točiť filmy! Už v prvých desiatich minútach je viac emócií a skvelých nápadov než vo všetkých štyroch filmoch predtým. Najlepšie to vidieť na postave Mystique. Mala síce veľký priestor v troch filmoch, no až Matthew Vaughn ju poňal inak ako len "mutantku, ktorá dokáže meniť výzor". Ten sa viac venuje príbehu a postavám ako nekonečným súbojom a výbuchom. A zo mňa spravil fanúšika. Jeho i X-Menov. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku