Vražda

• Česko Zločin (více)
TV spot 7
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)

Série(3) / Epizody(40)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

blekekeke

Nejdříve jsem viděl americkou verzi, takže jsem mel takové nutkání, že ty verze budou píchni řízni. Ne, nejsou. I když je námět stejný, jde v celku o úplně jiné verze. Jinak Sofie Gråbøl tu hraje tu správně vyšinutou policistku ... A v celku je to detektivka se vším všudy ... zápletky, každý je podezřelý, a každý závěr dílu nutí nutně k dalším u dílu. A hudba? Sakra, ještě teď mi běhá mráz po těle ... ()

luciasce

První série 100%, druhá série 99,99%, i ten svetr jsem měla na sobě, nakonec jsem si koupila jiný :) ale prošla jsem si natáčecí lokality v Copanhagenu a prostě tohle je špička seriálové tvorby, tak dobrá, že Amíci se rozhodli to zkopírovat a tvůrci Forbrydelsenu jsou na to náležitě pyšní. ()

Stuart6

Musím se pochlubit, že pachatele jsem uhádl po cca 3. dílu. Když jsem to hlásil kamarádovi, který to už viděl celé, chechtal se jak pominutý. Ale dál mlžil :-) Kvalitní, velmi kvalitní série. Lepší než Most. O hvězdu. ()

r007

Líbí se mi severské kriminálky svou syrovostí a napjatým scénářem, ale tohle mi připadalo už přehnané. V každém dílu jiný podezřelý a sledovat ještě k tomu politické machinace, to fakt nemusím. Nesourodá dvojice vyšetřovatelů byla nesourodá až tak, že vlastně spolu ani nevyšetřovali a některá odbočení od hlavní dějové linie mi připadala zbytečná. Ale proč mě to teda tak fascinovalo? Způsobem natáčení ? Kamerou, střihem, hudbou? Sama nevím. Možná tím geniálním nápadem, že se nám možný pachatel nenápadně ukáže hned v prvním dílu, aby se pak vzápětí ukázal nevinným a podezřelí se střídali jak na běžícím pásu, a pak, najednou, ouha - v posledním dílu je z něho najednou opravdu viník. opravdu dost originální. Pro mě zkrátit na deset až dvanáct dílů , snížit tím počet možných podezřelých a dávám plných pět hvězd. takhle " jen " za čtyři. ()

RF

První důležitá věc je, že po shlédnutí prvních šesti dílů jsem dalších 14 (první série) dokoukal za jeden den. Co mě k tomu vůbec vedlo? Odkládal jsem učení na zápočet z francouzštiny. Sice mě to chytlo a chtěl jsem vědět víc a znát rozuzlení, ale unešený jsem z první série nebyl. A co mi vadilo? Natahované - hlavně dějová linka s rodinou, opakované zatajování informací podezřelých, někdy úplně zbytečně, což vede k dalšímu natahování vyšetřování, vyšetřovatelka Lundová - ze začátku hodně sympatická, ale ke konci přesný opak (pokud to byl účel, tak se to povedlo). Šlo především o naprostou ztrátu sebereflexe a dále ignorování psychologického posudku na profil vraha, který mohl být velkým vodítkem. Kdo byl vrah jsem odhadnul hned na začátku, ale postupem času jsem si nebyl jistý ničím - to beru i jako plus. Jako další klad bych dodal propracovanou dějovou linku politického zákulisí a závěrem mě ještě mrzí, že nebyl více odhalen motiv sériových vražd a historie vraha (třeba další série). ()

Bosh1207

Až s odstupem času jsem se odhodlal okomentovat tento seriál. Samozřejmě lze souhlasit s tím, že je příliš dlouhý a rozvláčný ale temná atmosféra syrové a věčně deštivé Kodaně mě bavila celých těch 20 dílů. Scénář i přes možná trochu krkolomnou zápletku je vynikající a Sofie Gråbøl, jako trochu podivínská ale chytrá komisařka Lundová je taky moc dobrá. Obecně jsou herecké výkony v tomhle kousku přesvědčivé. Skvěle propracované jsou všechny dějové roviny (vyšetřovací tým, rodina zesnulé studentky i politický boj na radnici). Na mě to celé působilo mysteriózně a na každou neděli v noci jsem se fakt těšil. Parádní seriál. Jsem zvědav, jaká bude II. série. Za tuhle první dávám 95%! ()

brkerez

Po první sérii musím dát jen za 3 hvězdičky. Iritovalo mě někdy až zbytečně pomalé tempo, ale hlavně mě neskutečně žrala častá nelogičnost a někdy vyložená imbecilnost chování postav. To se týkalo i vyšetřování, někdy se pro účely scénáře detektivům snížilo IQ někam k bodu mrazu a slepě sledovali něco/někoho za současné totální ignorace dalších osob a faktů. Dalším problémem je pro mě zde hodně vychvalovaná ponurost - miluju, ponuré a temné seriály, ale tady se tvůrci až moc často atmosféru snaží tvořit dlouhými záběry na postavy, které neustále kouří a hledí beze slova někam do zdi, kdy se tvůrci asi snaží až moc křečovitě zobrazit nějaké těžkotonážní vnitřní pnutí. Představitelka Lund pak zas pro změnu v mnohých lokacích podle mě trochu přehrává a dlouze šmejdí očima jakoby to mělo vyjadřovat nějaký její šestý smysl, kterým odhalí to, co jiným policistům unikne, ale to absolutně nekoresponduje s dějem, kde se žádná senzační geniální odhalení nekonají a kde se Lund často chová absolutně nelogicky - POZOR SPOLER - např. celá scéna končící zabitím Mayera, to sem trpěl jak zvíře. Plus konec jak ze Se7en, který sem narozdíl od zmíněného thrilleru také nebyl schopen uvěřit. Suma sumárum podle mě přes nesporné kvality tvůrci příliš tlačili na pilu kvůli atmosféře a na úkor toho se víc nevěnovali věrohodnosti, která je pro mě u kriminálního seriálu to nejdůležitější. ()

skrob

Ze začátku velmi solidní severská detektivka s realistickou atmosférou a dobře napsanými postavami. Ale bohužel v druhé půlce se začaly ve scénáři objevovat hodně křečovité zvraty a oslí můstky - jen aby se to natáhlo na 20 dílů a hlavní hrdinka byla ta jediná, která může všechno vyřešit, zatímco okolo ní jsou všichni pitomci. ()

micud

Určitě dávám za pravdu názoru, že je seriál zbytečně protáhlý, ale jinak mě to hodně bavilo a Lundová se stala mojí oblíbenou vyšetřovatelkou. Na můj vkus trochu moc politiky. ()

WikingVik

Málo která seriálová, či filmová série se dovede zlepšovat. Nicméně pro Forbryselsen to platí na 100%. První série je sice "seversky" tajemná, ale trpí 20ti díly. To je prostě na jeden zločin moc a tak jsem původně dal 80%. Druhá ale dostala větší spád a já nelitoval. No a třetí? Ke spádu se přidalo trochu akce a i hlavní hrdinka se projevila jako člověk. Jen škoda toho Dexterovského konce - no nic, to je můj problém, autorům se nedá nic vyčíst a tak dávám 100%. ()

durkes

Výborný kriminálny seriál severskej európskej filmovej školy. Priniesol niečo svieže do seriálovej tvorby a spolu s "Mostom" patrí aj k kriminálnej seriálovej špičke. Okrem pútavého pátrania, zvratov i pohľad na politické praktiky volebného boja. Mrazivým je aj dopad na rodinu obete. Fajn fajn fajn.....niečo iné ako americké stereotypné seriály. Nevadili mi ani svetre, ani niektoré úplne geniálne myšlienky hlavnej hrdinky, ktorým sa posunul vždy dej. Teším sa už na druhú sériu. ()

fabienne223

Po opětovném shlédnutí třetí série přidávám pátou hvězdu. Netrpělivé čekání na rozuzlení odpadlo a mohla jsem si vychutnat psychologii postav, obrazové ztvárnění i onu palčivou hořkost, která je pro tento seriál typická. ()

zekon

Na pozadí dementního politického souboje proběhne vražda a tu řeší neschopná diletantská kriminálka v čele s nesympatickou workoholičkou a celé se to tááááááák táhne že je to táááááák nudné až hrůza. Mít to 2h neřeknu, ale na 20 dílů to mohl natáhnout jen tydýt a zaujat to mohlo jen zaryté fandy Prima/Nova hrůz. Jinak si nedokážu vysvětlit koho zaujme neskutečná demence uvnitř kriminálky, kde každý den označí jiného jasného vraha a druhý den to zruší a najdou si nového. Způsob vyšetřování, přístup, logika, vše je totálně v prdeli, nevěřím že by někdo mohl takto postupovat. Zlaté české seriály! Tohle mi připomínalo staré německé seriály které nám valily v komunistické TV. Neskutečné množství zbytečných scén, postav a dialogů až hrůza. ()

katapultova

Vzdala jsem to po pěti dílech, takže mé hodnocení se týká pouze této části. Upřímně nechápu, co na tom všichni vidí - jde o normální slušnou detektivku, která by se tak vešla do dvou dílů, ale takhle se to úplně zbytečně roztahalo. Seriál mi přijde jako nastavovaná kaše - máme nějakou kostru, ale protože musíme mít 20 dílů, vymyslíme k tomu spoustu falešných stop, podezřelých a tak vůbec. Navíc policie (asi schválně, abychom se dostali na příslušný počet dílů) dělá úplně školácké chyby. SPOILER: V Kodani mají určitě kamery, takže mohli vysledovat cestu toho auta od školy až do konce. Škola má možná také kamery u vchodu, takže by se dalo zjistit, s kým odešla. Normální by bylo, kdyby policie hned vyslechla všechny spolužáky a učitele, a ne že někteří spolužáci zmizí a policii je to jedno a vyslýchá je až za několik dnů. Neřeší se, s kým dívka v onen osudný den telefonovala či s kým si psala. Ve škole je pařicí místnost, o které vedení vůbec neví a moc se to neřeší. Atd. ()

tribican

Původně jsem byl přesvědčen, že atmosféru první série nemůže nahradit nic, ale závěr třetí série mě šokoval a ještě teď nad ním přemýšlím. Co všechno znamená jedna vražda, co může způsobit. Seriál je ohromným příspěvkem do fondu kvalitní televizní kriminalistiky a znovu připomíná talent seveřanů. Ne všechno je vychytané a některé postavy (matka zavražděné v 1. sérii nebo dohlížející policistka, která si na Lundovou pořád stěžuje) mě sice pořádně otravovaly, ale co by to byl za seriál/film, kdyby vás trochu nenaštval. 90 % ()

petulam

Zhlédla jsem první sérii a vyšší hodnocení je hlavně za druhou polovinu. Ta první celkem nuda, pak se to rozjelo a poslední asi 3 díly už jsem dala na jeden zátah :-). Za mě by stačilo méně dílů. Jinak ale určitě jeden z těch lepších seriálů a na další série se určitě podívám. Hodně se tu srovnává s Mostem, ale ten je u mě ještě o level výš a to jak zpracováním, tak ztvárněním hlavní vyšetřovací dvojice. Sagu i s oběma jejími partnery jsem si fakt zamilovala, Sarah mi tu byla tak nějak jedno. Nejvíc mě asi "chytla za srdce" postava Troelse Hartmanna a pro mě je Lars Mikkelsen v této sérii jednoznačně nejlepší. ()

Hombre8

Znám pod názvem Forbrydelsen. Obecně zločin. Ten zdejší název Vražda moc nechápu. To ale nic nemění na skutečnosti, že jsem tímto v roce 2008 definitivně objevil kouzlo severských kriminálek. Tady je všeještě navíc naroubováno na politický thriller, což ještě zvyšuje atraktivnost. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD