Vražda

• Česko Zločin (více)
TV spot 7
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)

Série(3) / Epizody(40)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

Mukunda

Spíše podprůměrný seriál. Neviděl jsem ho tedy ani zdaleka celý, ani ho neuvidím. Jednoduše jsem se u něj nudil. Nechápu práci kameramana a osvětlovačů, záběry a nasvícení jsou místy tak podivné, že divák ani pořádně nevidí, co se na scéně vlastně děje. Zápletky v rodině, policejním prostředí i v politice jsou zde klišovité, v jiných dílech je člověk uvidí také, a lépe zpracované. Rozhodně to nestojí za čas, který člověk sledováním stráví a přidanou hodnotu může mít snad jen pro ty, kteří se v podobných věcech vyžívají, nebo se chtějí procvičit v norštině. ()

tranquill

Skvělá atmosféra, to ti Skandinávci umí... Jen je to na principu 24 hodin, respektive 20 dnů a tím pádem hodně podrobné, takže se člověk ve spoustě postav a děje poněkud ztrácí, mně by určitě prospěl jeden díl za den a ne za týden. Dle závěru mi politická linka přišla poněkud vniveč, ale je možné, že se naváže v dalších sériích, pokud je u nás dají... a třeba i své hodnocení pozměním, ať nahoru či dolů :-) ()

PEZ

Serial, ktory sa dost rychlo dockal americkeho remaku. A to lepsieho ako samotny original. Forbrydelsen prisiel s originalnym konceptom - nesledujeme iba vysetrovanie vrazdy, ale aj dianie v rodine, ktorej sa vrazda priamo dotyka a k tomu aj dianie na radnici - ako dany pripad zasahuje do predvolebneho boja. Problemom je prehnana dlzka jednotlivych casti, ako aj celej prve serie. Zbytocne ma 20 dielov, uplne by postacila polovica. Tvorcovia americkeho remaku uspesne dej zdynamizovali a dokonca nasli aj lepsich hlavnych predstavitelov. Je mi jasne, ze ti vo Forbrydelsen budu blizsie k realite, avsak nesledujeme dokument, ale dramaticky serial. Som zvedavy, aka je druha seria, kedze ta ma uz len 10 casti, prva bohuzial miestami dost nudila. A to je skoda, atmosfera aj koncept boli vydarene. V tomto pripade odporucam americku verziu. ()

Lmslaver

Dobrý seriál, jen zbytečně uměle natahovaný o nezáživné, nudné a nic neříkající scény, policie se tu občas chová dementně a přehlíží jasné stopy, svědci a rodina často mlčí, nebo mlží aniž by k tomu měli nějaký vážný důvod a tím se vyšetřování natahuje, nebo tápe špatným směrem. Zkrátit to o pár dílů, tak je to pecka. ()

papaguy

Vyhraněné charaktery, temná atmosféra, severský "feeling", precizní scénář systematicky napěchovaný zvraty, prolínání dvou hlavních dějových linek... Výsledkem této kombinace je dojem, že koukám na jednu z nejlepších krimi sérií. ()

prasokote

Výborná kriminálka, sever zas vede. Po Broenu jsem měla v hledáčku tento seriál a po shlédnutí první řady jsem fakt spokojená. Je fakt, že kdyby to bylo kratší o pár dílů, bylo by to asi ještě lepší, ale vlastně mi to ani nevadilo. Sarah Lund a její svetry vedou, a taky se mi líbí, že tento seriál odhaluje i tu špínu, která se skrývá ve vyšších kruzích a ukazuje se, že pokud máte vyšší post a prachy, tak můžete dělat cokoli naprosto beztrestně. A naopak příliš svědomitý policajt je pak na obtíž a je velmi lehké mu hodit na krk třeba i vraždu kolegy. No, takže se už těším, co dalšího přinese druhá řada. ()

Loxias

nakonec to nebyo tak hrozny, ale tech 20 dilu to zabilo. byt to 10, tak dam asi 4. ale krom toho to bylo navic over-overtwisted, 4minutove truchlici sceny sem uz pak musel pretacet a postava permily je doslova na zabiti ()

waska

1. Série - Stejně jako u Mostu, nejlepší krimi seriál, který jsem kdy viděl. Perfektní scénář, casting se taky povedl, atmosféra, politické nitky, charaktery postav jsou dokonale vykreslené, prostě paráda. Možná by tomu slušelo méně dílů, ale ve výsledku to nehraje roli. ()

Fido

První série sice příliš rozvleklá, v dalších opakující se "klišé" příběhů, falešných stop, překvapivých zvratů, možná příliš krve... Ale za celou sérii, tuhle nekompromisní sondu do společnosti, korporací, politiky, policie, armády a tajných služeb i morálky jednotlivců, dávám autorům plnou. K tomu dopomáhá sice jednoduchá, ale velmi účinná hudba Franse Baka i herecký výkon Sofie Gråbol v roli Sáry Lundové. Ta se mi líbí daleko víc než Sofia Helin v roli Sagy Norénová v "konkurečním" Bronu. Kam se na oba seriály hrabou oceňovaní True Detectives... ()

Inozuka

Série 1: Nekonečná jízda temnou Kodaní do nitra lidských duší. Velkým plusem Zločinu je, že nikam nespěchá a dává nám dost času seznámit se do detailu s všemi protagonisty příběhu, jejich motivacemi a vzorci chování. Občas diváka trochu manipuluje, občas z něj dělá blba, ale dokáže si ho vodit celých těch dvacet dní / dílů, během nichž se děj odehrává. Spokojenost, jdu na druhou. Série 2: Asi ještě lepší než první řada - autoři si vzali ponaučení a zredukovali počet dílů na polovic, ale podařilo se jim zachovat hluboký psychologický vhled do jednotlivých postav. Armádní prostředí i téma války proti teroru je rovněž dobrá volba a případu dodává na atraktivnosti. Moc mě bavil obtloustlý ministr spravedlnosti ze svými neřestmi, bystrým úsudkem a sehranými spolupracovníky. Opět plný počet ... Série 3: Sázka na jistotu, platí vše, co jsem zmiňoval od předchozích. Tentokrát se předmětem vyšetřování stane únos dcery rejdařské firmy a její napojení na vysokou politiku. Schémata sice prakticky stejná jako v sériích 1 a 2, ale na diváckém zážitku to nic neubírá. Opět plná palba ... ()

Monggol

Celkovo za tri, lebo prvá séria bola uchádzajúca, až na to, že každý diel obvinili niekoho iného. No posledná séria už značne krívala čo sa týka logiky. Miestami to bolo až prihlúple, ale dopozeral som. A politická dejová línia v poslednej sérii až k smiechu mimo realitu. ()

flu

Prvních deset dílů to slušně šlape. Pak ale tvůrci kromě budování atmosféry a sofistikované hry s divákovým očekáváním museli začít pomalu dávat dohromady i závěrečnou pointu a celé to šlo do kytek. Logické přešlapy a scénaristické fauly v podobě debilně jednajících postav či absurdních náhod se bohužel nevyhnuly ani tomuto seriálu. K tomu si přidejte mínusy v podobě značné délky (dvacet hodin je na jednu vraždu a jednu předvolební kampaň přeci jen příliš), otravných opakovaně nastavovaných odhalení a jen těžko uvěřitelného finále. Výsledné skóre je pak jen lehce nad seriálovým průměrem. ()

andulasafarova

Náběh skvělý, konec nedotažený a vlastně docela na ťafku. Ty lidi už tam zadržujou ke konci kvůli ptákovinám, přestává to dávat smysl a jsou schopni obvinit jakéhokoli kolemjdoucího. Překombinovanost kousla tvůrce do zadku a na konci zbývá snad tolik otázek co na začátku. Jak věděl, kde je ten byt? Proč to znásilnění? A proč ta stará vražda? atp atp... Toto ne toto, fakt ne. ()

dwyane

Hodně slušně zvládnutá detektivka. Jak po stránce dějové, tak režijní. Dvacet dílů uteklo jako voda a délka jednotlivých epizod utíká, jako by snad trvaly jen dvacet minut. Na seriálu je velmi znát země původu. Zkrátka kdyby se jednalo o americkou produkci, tak rozhodně Vražda neskončí takhle. Což by byla škoda. Dějová linie je největším lákadlem a nutno uznat, že je zvládnutá na jedničku. Herecké výkony hlavních postav se mohou směle srovnávat s hollywoodskými herci. Prostředí seriálu je už jen třešničkou na dortu, které dokonale dotváří atmosféru Vraždy. Pro příznivce detektivek a seriálového zpracování se jedná o téměř must seen záležitost :) ()

DavidWebb

Nenechajte sa odradiť od tohoto vysoko návykového seriálového heroínu ani v prípade, že ste (ako ja) videli americký remake The Killing ako prvý. Musel som byť zvedavý, to jednoducho po zhliadnutí severských periel ako Wallander a Bron/Broen ani inak nešlo. A úplne ma to zožralo. Človeka hneď po prvej časti napadne "ako to tí Dáni (severania všeobecne) robia?" Atmosférické napätie je jedna vec, vykreslenie a zadefinovanie postáv vec druhá. Všetci protagonisti sú svojím správaním uveriteľne "ľudskí" a herci na čele so Sofie Gråbøl úžasne charizmatickí. Isteže, seriálu je čo vytknúť. Aby ste vyplnili 20 takmer hodinových častí pojednávajúcich o jedinej vražde teenagerky nevyhnete sa množstvu podozrivých postáv, zvratov a dejových línií pričom sa vyšetrovatelia sekli toľkokrát, že by som ich ako nadriadený dávno vyhodil. A hlavná predstaviteľka si o to doslova koleduje.Whatever, Sarah Lund ma totálne dostala a preto účelovo odpúšťam všetky nedostatky. PS: Hudobný podmaz z konca každej časti mi hrá v hlave jak pokazený vinyl... ()

jprmusic

Takže: první dva díly první řady super, tři čtyři, pět ještě stále s napjatým očekáváním co bude. V devátém díle už jen čekání na nějaký zásadní zvrat nebo alespoň na něco, co by vzbudilo zájem. Všechny klady severské filmařiny - pomalé tempo, depresivní atmosféra, dlouhé záběry kamery - to vše se proti tomuhle seriálu obrátí. Navíc dvacet dílů je prostě moc a lidí k dispozici jaksi málo. Mám pocit, že nakonec zatknou všechny režiséry, protože nikdo jiný už nebude k dispozici. Navíc už mi strašně leze na nervy hlavní hrdinka - namyšlená nána, která si myslí, že je nejchytřejší na světě. Ach jo, a vypadalo to tak slibně. Závěr mé mínění nijak neopravil, vrah už byl jasný 4 - 5 dílů, takže šlo jen o to, jestli se Lundová zblázní definitivně. Ani na tohle však odpověď nedostanete. Rodinný motiv vraždy se ve finále ukáže být dost slabý a situace na radnici se komplikuje také poněkud nelogicky. No jo no. ()

G3orgig

Já se omlouvám, ale ten seriál mě sere, protože se tam některé postavy chovají hrozně nelogicky. Neříkám, že to není zábavné, ale od dobrého krimi seriálu očekávám, že mi přinese zábavu, napětí a zároveň i trochu realističnosti (pokud to není sci-fi) ale v tomto případě jsou mi myšlenkové pochody některých charakterů záhadou. Jsem teprve v půlce, takže možná vše časem přehodnotím, ale zatím si stojím za svým. *UPDATE* Tak jsem dospěl k poměrně povedenému závěru, nicméně i přes to nemůžu hodnotit více než za 3*. Nejvíce mně i v druhé půlce vadily výše zmíněné věci a obecně jsem od toho čekal o dost více. Abych jenom nekritrizoval, tak musím pochválit představitelku vyšetřovatelky Lundové, která tuto roli zvádla skvěle. ()

transbeskyd

Skvěle vystavěné a na mě naprosto od začátku fungující. Udržet atmosféru napětí i přes všechny ty zápletky a nezředit to a nezabřednout, a hlavně neztratit nit ve dvaceti hodinových dílech, to už chce hodně dobrý scénář a samozřejmě herce. Sofie to svým civilním tvrdým projevem nekompromisně táhne k naznačenému ale přesto ne úplně očekávanému finále. Jediné, co mi vadilo, bylo, že každý díl naše moudrá a prozíravá veřejná bezvize vysílala po týdnu, takže se to zdálo opravdu nekonečné navíc někdy v druhé půli nenápadně posunuté na ještě pozdější dobu..i přesto díky za ty dary:) No a doufám, že kr-kavčí veřejnoprávníci seberou odvahu i na druhou (třetí?) řadu. Moc bych se přimlouval. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD